de | ianuarie 24, 2017

Ros-albaştrii s-au impus, scor 1-0, în partida amicală disputată împotriva celor de la FK Vardar Skopje. Singurul gol al partidei a fost înscris de Antonio Jakoliš, în minutul 60.

Laurențiu Reghecampf va miza pentru prima dată pe cei doi atacanți aduși în pauza de iarnă, este vorba despre Alibec și Gnohere.

Echipa de START a Stelei: Niţă – Ov. Popescu, Tamaş, Moke, Momcilovic – Pintilii, Sulley – Ad. Popa, Alibec, De Amorim – Gnohere

Rezerve: Stăncioiu, Simion, Tudorie, Jakolis, Mihalcea, Achim, Boldrin, Enache, Man

Meciul

Steaua a reușit să câștige la limită al doilea amical al iernii, scor 1-0. Unicul gol al meciului a fost înscris în repriza a doua și a purtat semnătura lui Jakoliš. Acesta a recuperat un balon la 25 m, a combinat cu Achim, a pătruns pe partea dreaptă și a tras din apropiere puternic, sub bară, fără speranțe pentru portarul macedonenilor.

Denis Alibec și Harlem Gnohere au fost titulari, însă nu s-au lipit de gol. Primul, retras în spatele vârfului, a fost ceva mai activ, a avut câteva ocazii, dar n-a reușit să puncteze. Francezul a apărut și el de câteva ori la finalizare, însă de fiecare dată șuturile sale n-au nimerit ținta.

După pauză, Reghecampf a schimbat aproape toată echipa, iar ieşirea lui Gnohere a revitalizat într-o oarecare măsură jocul ofensiv. Introdus în partea dreaptă, Jakolis a marcat singurul gol al meciului, în minutul 61, după un un-doi cu Achim şi o finalizare frumoasă, din apropiere.

Pe final, Tudorie a fost folosit din nou în centrul defensivei, dar tânărul atacant a demonstrat din nou că nu e făcut pentru acel post şi a făcut câteva greşeli care puteau duce la golul egalizator al lui Vardar.

Meciul înregistrat integral

Notă: Clipul se deschide la min. 1:43:00, dar mutati cursorul la început

Steaua – Vardar Skopje, ora 16:30. Alibec și Gnohere, titulari! Echipa de START a lui Reghe

VEZI MECIUL LIVE VIDEO AICI

LIVE TEXT și Video

Min. 90 – FINAL DE MECI! Steaua castiga cu 1-0 meciul cu Vardar. Jakolis a marcat unicul gol in minutul 61.

Min. 85 – OCAZIE STEAUA! Contraatac foarte bun al roş-albaştrilor, finalizat de Achim cu un şut de la marginea careului. Portarul lui Vardar a avut, însă, un reflex spectaculos şi a respins.

Min. 78 – Sut puternic al lui Adi Popa de la 20 de metri, scos de portar

Min. 76 – OCAZIE VARDAR! Macedonenii au avut o şansă mare de a egala, dar mingea trimisă din interiorul careului de un jucător al lui Vardar a trecut puţin pe lângă poartă.

Min. 68 – OCAZIE STEAUA! Alibec a trecut din nou pe lângă gol. Atacantul adus de la Astra a tras peste poartă, din poziţie bună.

Min. 60 – GOOOOOL, 1-0 Steaua! Jakoliš, intrat pe teren în repriza a doua în locul lui De Amorim, a deschis scorul cu un şut frumos aproape de vinclu, din unghi. Pasa decisivă i-a aparţinut lui Achim, un alt jucător intrat după pauză în locul lui Pintilii.

Min. 56: – Steaua domină jocul și în această repriză, dar în continuare ocaziile importante lipsesc.

Min. 46:  – A început repriza secundă!

Min. 45 – PAUZĂ! Steaua şi Vardar Skopje sunt la egalitate, scor 0-0, după o primă repriză controlată de roş-albaştri, dar în care, exceptând bara lui Pintilii, ocaziile au lipsit.

Min. 42 – Alibec a încercat un şut de la distanţă, dar execuţia nu a fost suficient de puternică şi de bine plasată, iar portarul lui Vardar a prins fără probleme.

Min. 20 – OCAZIE STEAUA! Alibec a executat din nou o lovitură liberă, din poziție similară cu prima, doar că de data aceasta a executat mult mai bine pe colțul scurt, dar portarul a respins în corner.

Min. 18 – PANICĂ LA STEAUA! Momcilovic a fost lovit la cap și a avut nevoie de îngrijiri medicale preț de câteva momente. Cei din staff au luat în calcul inclusiv schimbarea fundașului stânga, dar acesta a continuat.

Min. 14 – BARĂ STEAUA! Fază frumoasă de atac a roș-albaștrilor, mingea a ajuns la Pintilii, care a șutat de la distanță, poziție centrală, dar mingea s-a dus direct în bara din stânga porții macedonenilor.

Min. 5 – Lovitură liberă pentru Steaua extrem de periculoasă, din apropierea careului de 16 metri, lateral dreapta. Alibec și-a asumat rolul executantului, dar mingea s-a dus cu mult peste transversală.

Min. 1 – A început partida. Lovitura de start le-a aparținut celor de la Vardar.

Lotul Stelei pentru cantonamentul din Antalya:

• PORTARI: Florin Niță, Eduard Stăncioiu, Ionuț Poiană;
    FUNDAȘI: Gabriel Enache, Gabriel Tamaș, Alin Toșca, Wilfried Moke, Marko Momcilovic, Gabriel Simion;
    MIJLOCAȘI: Adrian Popa, Antonio Jakolis, Ovidiu Popescu, Mihai Pintilii, Muniru Sulley, Vlad Achim, Lucian Filip, William De Amorim, Fernando Boldrin, Vlad Mihalcea;
    ATACANȚI: Denis Alibec, Harlem Gnohere, Florin Tănase, Dennis Man, Alexandru Tudorie.

7 comentarii la „Steaua – Vardar Skopje 1-0! Debut la Steaua: Gnohere, cuplul „Alibec-Gnohere” și gol Jakoliš! [Meci înregistrat]

1. kla2005

Mie mi-a placut meciul…pare sa se lege cat de cat jocul. Se vede ca Alibec are valoare mare…sper sa nu se stinga precum altii veniti sperante mari si care au disparut.
    Bizonul e ok, are nevoie de mingi, daca primeste de la Alibec si Jakolis va fi ok.
    De Amorim … tot petarda.
    Cam 90% din mingi le-a pierdut!
    Mi s-a parut interesanta utilizarea lui Tudorie…foarte interesanta…

2. naiyba

Probabil ca Tudorie este folosit fundas central pt a-i putea odihni pe ceilalti, altfel nu pot sa-mi explic.
    Steaua joaca „superb”, mai greu de ajuns la poarta adversarului, undeva pe la 20m se impotmoleste treaba, intr-adevar acolo mai tine si de valoarea jucatorului (ca fotbalisti nu prea sunt in lot, doar Alibec si Tanase) insa nu vad nimic lucrat la antrenamente.
    Acum ca el shtift a adus 2 atacanti, sunt curios in curtea cui o sa mai arunce pisica, Reggae.

3. xray Autor articol

„Denis Alibec și Harlem Gnohere au fost titulari în meciul câștigat cu Vardar Skopje, scor 1-0. Cei doi n-au făcut un meci rău, chiar dacă n-au reușit să înscrie. Au fost destul de activi, cu un plus pentru Alibec, vizibil schimbat din perioada de la Astra.

ALIBEC, EGOISM DE ARTIST
    – Atacă poarta din orice poziție
    – Simte că toţi ochii şi presiunea sunt pe el. E mult mai muncitor şi dispus să care pianul decât în perioada Astra, coboară mult şi este dedicat.
    – Are momente când încearcă să tragă din poziţii ce nu ar fi recomandate, având acel egoism de atacant mare care ştie că poate reuşi un gol şi din jumătate de ocazie.
    – Chiar dacă a bifat al doilea meci fără gol marcat pentru Steaua, crează ocazii şi împinge pericolul spre buturile adverse, ceea ce roş-albaştrii n-au făcut în toamnă cu vârfurile din dotare.
    – A avut o lovitură liberă scoasă transpirând de către portar, apoi a vrut să dea gol direct din corner, însă acelaşi goalkeeper a reuşit cumva să respingă de sub transversală. În partea secundă, cât a mai avut baterie, a fost mai altruist.

GNOHERE, CA LA „CÂINI”
    – A fost mai muncitor în primul sfert de oră, după aceea a intrat mai puţin în combinaţii, însă are scuza că vine după accidentarea la gleznă care l-a măcinat în ultimele săptămâni şi nici nu i-a permis să se pregătească la capacitate maximă.
    – La primele sale minute în tricoul Stelei, a intrat în combinaţii, mai mult, cu De Amorim, încercând un-doi-uri ce s-au vrut rapide şi au fost fără eficienţă.
    – Este mai imobil decât restul jucătorilor ofensivi, însă rămâne o stâncă în duelurile aeriene, demolând doi adversari.
    – A avut câte o oportunitate în fiecare repriză şi cam atât. O reluare după un corner al lui Alibec, atingând mingea căt să pună pericol pe portar, apoi un şut din prima, mult peste, după ce şi-a dat cu stângul în dreptul.”