FCSTEAUA.RO

Steaua – Vardar Skopje 1-0! Debut la Steaua: Gnohere, cuplul „Alibec-Gnohere” și gol Jakoliš! [Meci înregistrat]

Ros-albaştrii s-au impus, scor 1-0, în partida amicală disputată împotriva celor de la FK Vardar Skopje. Singurul gol al partidei a fost înscris de Antonio Jakoliš, în minutul 60.

Laurențiu Reghecampf va miza pentru prima dată pe cei doi atacanți aduși în pauza de iarnă, este vorba despre Alibec și Gnohere.

Echipa de START a Stelei: Niţă – Ov. Popescu, Tamaş, Moke, Momcilovic – Pintilii, Sulley – Ad. Popa, Alibec, De Amorim – Gnohere

Rezerve: Stăncioiu, Simion, Tudorie, Jakolis, Mihalcea, Achim, Boldrin, Enache, Man

Meciul

Steaua a reușit să câștige la limită al doilea amical al iernii, scor 1-0. Unicul gol al meciului a fost înscris în repriza a doua și a purtat semnătura lui Jakoliš. Acesta a recuperat un balon la 25 m, a combinat cu Achim, a pătruns pe partea dreaptă și a tras din apropiere puternic, sub bară, fără speranțe pentru portarul macedonenilor.

Denis Alibec și Harlem Gnohere au fost titulari, însă nu s-au lipit de gol. Primul, retras în spatele vârfului, a fost ceva mai activ, a avut câteva ocazii, dar n-a reușit să puncteze. Francezul a apărut și el de câteva ori la finalizare, însă de fiecare dată șuturile sale n-au nimerit ținta.

După pauză, Reghecampf a schimbat aproape toată echipa, iar ieşirea lui Gnohere a revitalizat într-o oarecare măsură jocul ofensiv. Introdus în partea dreaptă, Jakolis a marcat singurul gol al meciului, în minutul 61, după un un-doi cu Achim şi o finalizare frumoasă, din apropiere.

Pe final, Tudorie a fost folosit din nou în centrul defensivei, dar tânărul atacant a demonstrat din nou că nu e făcut pentru acel post şi a făcut câteva greşeli care puteau duce la golul egalizator al lui Vardar.

Meciul înregistrat integral

Notă: Clipul se deschide la min. 1:43:00, dar mutati cursorul la început

Steaua – Vardar Skopje, ora 16:30. Alibec și Gnohere, titulari! Echipa de START a lui Reghe

VEZI MECIUL LIVE VIDEO AICI

LIVE TEXT și Video

Min. 90 – FINAL DE MECI! Steaua castiga cu 1-0 meciul cu Vardar. Jakolis a marcat unicul gol in minutul 61.

Min. 85 – OCAZIE STEAUA! Contraatac foarte bun al roş-albaştrilor, finalizat de Achim cu un şut de la marginea careului. Portarul lui Vardar a avut, însă, un reflex spectaculos şi a respins.

Min. 78 – Sut puternic al lui Adi Popa de la 20 de metri, scos de portar

Min. 76 – OCAZIE VARDAR! Macedonenii au avut o şansă mare de a egala, dar mingea trimisă din interiorul careului de un jucător al lui Vardar a trecut puţin pe lângă poartă.

Min. 68 – OCAZIE STEAUA! Alibec a trecut din nou pe lângă gol. Atacantul adus de la Astra a tras peste poartă, din poziţie bună.

Min. 60 – GOOOOOL, 1-0 Steaua! Jakoliš, intrat pe teren în repriza a doua în locul lui De Amorim, a deschis scorul cu un şut frumos aproape de vinclu, din unghi. Pasa decisivă i-a aparţinut lui Achim, un alt jucător intrat după pauză în locul lui Pintilii.

Min. 56: – Steaua domină jocul și în această repriză, dar în continuare ocaziile importante lipsesc.

Min. 46:  – A început repriza secundă!

Min. 45 – PAUZĂ! Steaua şi Vardar Skopje sunt la egalitate, scor 0-0, după o primă repriză controlată de roş-albaştri, dar în care, exceptând bara lui Pintilii, ocaziile au lipsit.

Min. 42 – Alibec a încercat un şut de la distanţă, dar execuţia nu a fost suficient de puternică şi de bine plasată, iar portarul lui Vardar a prins fără probleme.

Min. 20 – OCAZIE STEAUA! Alibec a executat din nou o lovitură liberă, din poziție similară cu prima, doar că de data aceasta a executat mult mai bine pe colțul scurt, dar portarul a respins în corner.

Min. 18 – PANICĂ LA STEAUA! Momcilovic a fost lovit la cap și a avut nevoie de îngrijiri medicale preț de câteva momente. Cei din staff au luat în calcul inclusiv schimbarea fundașului stânga, dar acesta a continuat.

Min. 14 – BARĂ STEAUA! Fază frumoasă de atac a roș-albaștrilor, mingea a ajuns la Pintilii, care a șutat de la distanță, poziție centrală, dar mingea s-a dus direct în bara din stânga porții macedonenilor.

Min. 5 – Lovitură liberă pentru Steaua extrem de periculoasă, din apropierea careului de 16 metri, lateral dreapta. Alibec și-a asumat rolul executantului, dar mingea s-a dus cu mult peste transversală.

Min. 1 – A început partida. Lovitura de start le-a aparținut celor de la Vardar.