SuperLiga, Play-off #1: FC Steaua 2-1 Sepsi OSK! Debut cu 3 puncte

de | martie 16, 2024

FC Steaua a încheiat cu victorie o etapă perfectă pentru ea, în care rivalele Rapid și CFR Cluj au pierdut. Roș-albaștrii au început bine Play-off-ul și s-au distanțat la 7 puncte față de CSU Craiova și Rapid, ocupantele locurilor 2 și 3.

FC STEAUA: Târnovanu – Ov. Popescu (V. Creţu 46), Ngezana, Dawa (Baba Alhassan 46), Radunovic – Lixandru, Şut, Olaru – Al. Băluţă (Luis Phelipe 57), Oct. Popescu (Pandele 86), Fl. Coman (Miculescu 77). ANTRENOR: Elias Charalambous

Cartonaşe galbene: Al. Băluţă 51

SEPSI: D. Moldovan – Oroian (Aganovic 40), Ninaj, Kecskes, D. Ciobotariu (R. Varga 46), A. Dumitrescu – N. Păun – Popşa (Renţa 70), Kallaku (Safranko 70), K. Varga – Debeljuh (Rondon 82). ANTRENOR: Bernd Storck

Arbitri: Horaţiu Feşnic – Alexandru Cerei, Daniel Mitruţi – Valentin Porumbel

Steaua din Liga 1 a controlat partida și numai ratările uriașe au tinut scorul strâns pe tabelă.

Steaua din Liga 1 a controlat partida și numai ratările uriașe au ținut scorul strâns pe tabelă. Steliștii au avut prima ocazie în minutul 8. Florinel Coman a luat o acțiune pe cont propriu și a șutat de la distanță, direct în brațele lui Moldovan. Același Coman a deschis scorul după alte 3 minute, când Olaru i-a pasat în careu șeptarului stelist şi acesta a finalizat spectaculos. Sepsi a egalat dintr-un penalty controversat transformat de Debeljuh (24).
Vicecampioana a mai punctat o dată, chiar înainte de pauză. Florinel Coman i-a pasat lui Băluță în marginea careului, iar acesta a trimis superb cu piciorul stâng, aproape de vinclul porții (41).
Cu 20 de minute înainte de final, Olaru și Coman au scăpat în situație de 2 contra 1 spre poarta adversă, dar au ratat incredibil.

Crainicul partidei a anunțat că pe Arena Națională au asistat 12.458 de spectatori. Numărul poate fi considerat unul ridicat, în contextul în care partida s-a disputat duminică seara, iar luni este zi de lucru.

Rezumatul meciului

FORZA STEAUA!

În acest weekend a început Play-off-ul Superligii. FC Steaua – Sepsi OSK se va juca pe Arena Națională duminică, 17 martie 2024, de la ora 21:00. Partida se va transmite la TV pe Digi Sport 1, Prima Sport 1 și Orange Sport 1.

FC Steaua a încheiat cu un eșec usturător sezonul regulat, dar lider detașat Superligă, la 9 puncte distanță față de locul 2 ocupat de Rapid. Sepsi OSK a obținut calificarea în Play-off datorită unui gol dat în prelungiri (’92) la Ploiești.

Cele două meciuri directe din sezonul regulat au fost câștigate de steliști. Turul de la Sfântu Gheorghe a fost adjudecat de vicecampioni cu 5-2 și returul de la București, cu 1-0.

Sepsi OSK a obținut in extremis biletele pentru Play-off-ul Superligii și și-au îndeplinit principalul obiectiv al stagiunii. Sepsi a intrat în Play-off de pe poziția a 6-a, cu 22 de puncte, dar acum vrea să obțină o clasare în top 5 la final.

FC Steaua începe Play-off-ul din poziția de lider cu 32 de puncte și nu a beneficiat de rotunjire, un criteriu de departajare foarte important în caz de egalitate de puncte. Totuși, roș-albaștrii încep prima etapă cu moralul foarte șifonat de înfrângerea la scor cu Rapidul și speră că își vor regăsi cadența pentru a bifa cele trei puncte puse în joc. Mai ales că Rapid și CFR au fost învinse acasă de Farul și CSU Craiova în prima etapă a Play-off-ului.

3 comentarii la „SuperLiga, Play-off #1: FC Steaua 2-1 Sepsi OSK! Debut cu 3 puncte

1. alex-0101

3p si atat!
    Parcă se simte un pic lipsa lui Pintili de pe banca!
    Ma exasperează ratările uriașe alor noștri ca în final sa ai emoții , dar am mai pus 3 puncte peste urmăritoare, se fac 7 si avem șansa sa refacem diferența din înainte de înjumătățire pana la meciurile directe ! Să sperăm ca se vor întoarce sănătoși de la meciurile naționalei !

2. mdionis

Așa cum a fost observat mai sus, singurul lucru de luat din această partidă sunt cele trei puncte. Poate fi adăugată eventual și existența unor rudimente de automatisme care pe termen lung produc unele rezultate sau angajamentul fizic important din anumite momente ale jocului. Însă construcția jocului a fost în mare suferință iar crisparea generată de frică era să ne coste. Cu un astfel de joc nu putem spera la mare lucru în Europa, chiar dacă vom ajunge probabil să câștigăm campionatul datorită concurenței parcă mai slabe ca oricând (deși probabil nu înseamnă sigur).

3. adrian0808

Si Inca o premiera aseara…. centrarea lui CRETU la golul anulat Al Lui Coman. Cred ca e prima oara cand da si el o centrare buna.

Echipa a fost crispata, speriata de rezultatele crapidului si franarilor, sa nu o comita si ei.