SuperLiga, Play-off #1: FC Steaua 2-1 Sepsi OSK! Debut cu 3 puncte

FC Steaua a încheiat cu victorie o etapă perfectă pentru ea, în care rivalele Rapid și CFR Cluj au pierdut. Roș-albaștrii au început bine Play-off-ul și s-au distanțat la 7 puncte față de CSU Craiova și Rapid, ocupantele locurilor 2 și 3.

FC STEAUA: Târnovanu – Ov. Popescu (V. Creţu 46), Ngezana, Dawa (Baba Alhassan 46), Radunovic – Lixandru, Şut, Olaru – Al. Băluţă (Luis Phelipe 57), Oct. Popescu (Pandele 86), Fl. Coman (Miculescu 77). ANTRENOR: Elias Charalambous

Cartonaşe galbene: Al. Băluţă 51

SEPSI: D. Moldovan – Oroian (Aganovic 40), Ninaj, Kecskes, D. Ciobotariu (R. Varga 46), A. Dumitrescu – N. Păun – Popşa (Renţa 70), Kallaku (Safranko 70), K. Varga – Debeljuh (Rondon 82). ANTRENOR: Bernd Storck

Arbitri: Horaţiu Feşnic – Alexandru Cerei, Daniel Mitruţi – Valentin Porumbel

Steaua din Liga 1 a controlat partida și numai ratările uriașe au tinut scorul strâns pe tabelă.

Steaua din Liga 1 a controlat partida și numai ratările uriașe au ținut scorul strâns pe tabelă. Steliștii au avut prima ocazie în minutul 8. Florinel Coman a luat o acțiune pe cont propriu și a șutat de la distanță, direct în brațele lui Moldovan. Același Coman a deschis scorul după alte 3 minute, când Olaru i-a pasat în careu șeptarului stelist şi acesta a finalizat spectaculos. Sepsi a egalat dintr-un penalty controversat transformat de Debeljuh (24).
Vicecampioana a mai punctat o dată, chiar înainte de pauză. Florinel Coman i-a pasat lui Băluță în marginea careului, iar acesta a trimis superb cu piciorul stâng, aproape de vinclul porții (41).
Cu 20 de minute înainte de final, Olaru și Coman au scăpat în situație de 2 contra 1 spre poarta adversă, dar au ratat incredibil.

Crainicul partidei a anunțat că pe Arena Națională au asistat 12.458 de spectatori. Numărul poate fi considerat unul ridicat, în contextul în care partida s-a disputat duminică seara, iar luni este zi de lucru.

Rezumatul meciului

FORZA STEAUA!

În acest weekend a început Play-off-ul Superligii. FC Steaua – Sepsi OSK se va juca pe Arena Națională duminică, 17 martie 2024, de la ora 21:00. Partida se va transmite la TV pe Digi Sport 1, Prima Sport 1 și Orange Sport 1.

FC Steaua a încheiat cu un eșec usturător sezonul regulat, dar lider detașat Superligă, la 9 puncte distanță față de locul 2 ocupat de Rapid. Sepsi OSK a obținut calificarea în Play-off datorită unui gol dat în prelungiri (’92) la Ploiești.

Cele două meciuri directe din sezonul regulat au fost câștigate de steliști. Turul de la Sfântu Gheorghe a fost adjudecat de vicecampioni cu 5-2 și returul de la București, cu 1-0.

Sepsi OSK a obținut in extremis biletele pentru Play-off-ul Superligii și și-au îndeplinit principalul obiectiv al stagiunii. Sepsi a intrat în Play-off de pe poziția a 6-a, cu 22 de puncte, dar acum vrea să obțină o clasare în top 5 la final.

FC Steaua începe Play-off-ul din poziția de lider cu 32 de puncte și nu a beneficiat de rotunjire, un criteriu de departajare foarte important în caz de egalitate de puncte. Totuși, roș-albaștrii încep prima etapă cu moralul foarte șifonat de înfrângerea la scor cu Rapidul și speră că își vor regăsi cadența pentru a bifa cele trei puncte puse în joc. Mai ales că Rapid și CFR au fost învinse acasă de Farul și CSU Craiova în prima etapă a Play-off-ului.