Steaua-Rio Ave 2-1! Greu ce putea fi usor!

de | octombrie 23, 2014

Steaua a trecut la limita de Rio Ave, scor 2-1, intr-un meci contand pentru cea de-a treia etapa a Europa League. Raul Rusescu a facut diferenta in prima repriza printr-o dubla de senzatie, pentru ca Del Valle sa reaprinda sperantele lusitanilor in startul reprizei a doua. Echipa lui Costel Gilca a rezistat pana la final, reusind sa revina in pozitie de lider al Grupei J dupa surpriza inregistrata in Danemarca, Aalborg-Dinamo Kiev 3-0.

Steaua a avut un start neconvingator de meci, presarat de cateva ocazii ale oaspetilor, insa experienta superioara a ros-albastrilor la nivel european avea sa isi spuna cuvantul, in minutul 17, cand Latovlevici a centrat perfect pentru Raul Rusescu, iar varful campioanei a modificat tabela de pe Arena Nationala cu o lovitura de cap imparabila din apropiere.

Cinci minute mai tarziu, Diego Lopes a trecut de putin pe langa golul egalizator. Ukra a centrat cu exteriorul de pe partea stanga de atac, iar Lopes a reluat cu capul putin pe langa poarta aparata de lituanianul Arlauskis.

Cu zece minute inainte de pauza, Keseru a fost la un pas sa dubleze avantajul Stelei la capatul unui contraatac incantator. Keseru a finalizat pe directia lui Cassio cu o executie din intoarcere din zona punctului de la 11 metri. Pe contraatac, Arlauskis a fost atent si a agatat mingea trimisa de Ukra de pe partea stanga, care se apropia amenintator de vinclu.

Prima repriza s-a incheiat ideal pentru ros-albastri. Raul Rusescu a spart din nou „ceasul” dintre buturile portughezilor, de la 25 de metri, in urma unei executii magistrale a jucatorului imprumutat de la Sevilla la care Cassio a plonjat inutil.

Rio Ave a inceput actul secund cu un gol superb, pe masura celui semnat de Raul Rusescu la poarta lui Cassio. Venezueleanul Del Valle l-a lasat spectator pe Arlauskis printr-un sut excelent de la distanta, direct la vinclu. In minutul 54, Pinto a continuat cu un nou sut de la distanta, la care mingea a plutit putin peste transversala portii.

Steaua a revenit in atac prin intermediul unor incercari de la distanta, dupa ce Nicusor Stanciu, introdus in locul lui Rusescu, nu a putut sa il surprinda pe Cassio, iar Tanase a reluat pe directia goalkeeperului lui Rio Ave. In minutul 77, Sanmartean a trimis milimetric din lovitura libera pe langa bara din dreapta lui Cassio. Bressan a avut o ocazie asemanatoare cu cea a lui Sanmartean, in minutul 85, cand a trimis foarte aproape de vinclu dintr-o lovitura libera facuta cadou de Andrei Prepelita.

In prelungiri, Nicusor Stanciu a pus latul din apropiere, singur cu Cassio, insa scorul a ramas 2-1 in favoarea Stelei, dupa ce mingea s-a izbit consecutiv de cele doua bare.

Steaua: Arlauskis – Rapa, Papp, Szukala, Latovlevici – Sanmartean (L. Filip 90), Prepelita – Ad. Popa (Breeveld 67), Rusescu (Stanciu 69), Tanase (cpt.) – Keseru

Rio Ave: Cassio – N.Lopes, Marcelo, Gouano, Pinto – Wakaso, Tarantini; D.Lopes – Ukra (Boateng 70), Goncalves (Koka 75), Del Valle (Bressan 81)

Arbitri: Simon Lee Evans (arbitru principal), Philip Thomas si Edward King (asistenti), John Bryn Roberts si Mark Steven Whitby (asistenti suplimentari), Nick Pratt (arbitru de rezerva) – toti din Tara Galilor. Observator UEFA: Alexey Spirin (Rusia). Delagat UEFA: Teuvo Holopainen (Finlanda).

Cartonase galbene: Rusescu 56, Prepelita 83, Szukala 86/ N. Lopes 27, Wakaso 43, D. Lopes 77
Stadion: Arena Nationala
Sursa: onlinesport.ro

Rezumat Video

Declaratii dupa meci

Costel Galca:
A fost mult mai greu decat ma asteptam. Am cautat sa jucam foarte direct, am jucat prea direct pe portar si ramaneau cu 4 in atac si ne-au facut multe probleme. Nu cred ca jucatorii s-au relaxat, golul lor a venit cu Szukala in afara terenului. Au prins un sut extraordinar, dar am avut doua ocazii bune de a marca.

Meciul a fost mult mai greu decat ma asteptam, dar bine ca l-am scos cu bine la capat. Mergem la ei cu gandul de a castiga. E o grupa echilibrata, chiar daca la prima vedere pare ca Rio Ave nu e la nivelul celorlalte. Adi Popa are probleme la genunchi, la cap si la degete la maini.

Stanciu a intrat destul de bine in joc. Chipciu a avut o contuzie, inca il doare. Nu a intrat pentru ca nu putea, nu era normal sa riscam. La fel si cu Varela, care a avut o entorsa cu U. Cluj. Cei care au intrat au facut-o destul de bine. “

Raul Rusescu:
A fost un meci destul de dificil, un meci bun din partea noastră, în care am câștigat, ne-am atins obiectivul. Era important să câștigăm, am practicat un joc bun și adversarii noștri de astăzi la fel. Au jucat bine, au avut ocazii, dar e bine că ne-am atins obiectivul.

Știam că este o grupă echilibrată încă de la început. Majoritatea ne vedeau pe noi și pe Dinamo Kiev favorite. Aalborg se ține bine, e o surpriză pentru mine că au învins azi, cu Dinamo Kiev, dar asta e viața. Mai avem meciuri de disputat, următorul e la Rio Ave acasă și important e să obținem puncte acolo. Ne-au cam dominat în repriza a doua dar nu mai contează. Important e că am știut să gestionăm situația. “

Site-ul UEFA a titrat: “Rusescu strikes twice as Steaua down Rio Ave!”
„Raul de Ghencea” a ajuns la 12 goluri in cupele europene pentru Steaua si este pe locul 4 in clasamentul „all-time”, egalandu-l pe Gica Hagi.

Topul marcatorilor in cupele europene:
1. Marius Lacatuş – 17 goluri
2. Nicolae Dica – 14
3. Ilie Dumitrescu 13
4. Gheorghe Hagi, Raul Rusescu – 12

Iasmin Latovlevici este al 5-lea in topul prezentelor in Europa, cu 51 meciuri.

Superlative! Steaua da trei jucatori in topurile UEFA!

Doi golgheteri: Rusescu locul 1 si Keseru locul 3. Chipciu ocupa locul 1 in „Top Assist”.

Performante atinse de Steaua in acest sezon de Europa League:
1. Cu trei pase decisive in trei meciuri, Keseru si Alex Chipciu se afla printre primii pasatori decisivi din acest sezon de Europa League.
2. Claudiu Keseru a reusit cel mai rapid hattrick din istoria Europa Laegue, in numai 12 minute
3. Steaua detine recordul celei mai categorice victorii din istoria Grupelor Europa League, cu 6-0
4. Steaua da golgeterul Europa League, pe Rusescu, cu 5 goluri marcate
5. Steaua este cea mai buna marcatoare din Europa League, cu 9 goluri
6. Steaua are cel mai bun cuplu de atacanti din Europa League, Rusescu si Keseru – 8 goluri impreuna

Steaua lui Galca este cea mai ofensiva echipa a momentului in Liga 1 si in Europa League.

In 23 de meciuri in toate competitiile are:
– 17 victorii
– 3 egaluri
– 3 infrangeri (1 in play off CL si 1 in frupe EL)
– 49 goluri marcate ( 17 in CL si EL in 9 meciuri)
– 15 goluri primite ( 8 in CL si EL in 9 meciuri)

Concluzii

Dupa surpriza Aalborg- Dinamo Kiev 3-0, situatia s-a complicat in Grupa J . Momentan Steaua a trecut in fruntea clasamentului. Asteptam meciurile retur, care vor limpezi situatia si ne vor prefigura echipele cu prima sansa la primavara europeana. Speram ca Steaua va fi una dintre ele.

Felicitari baietilor si staff-ului tehnic!