Steaua-U Cluj 4-1! Campionii show in grafic!

de | octombrie 19, 2014

Pe un stadion, care prin gradul de umplere aminteste de cel al Sportului Studentesc din Regie, si in fata a doar 4.500 de spectatori, Steaua a facut show si scor cu U Cluj, conservandu-si pozitia de lider in Liga 1. Ca fapt inedit, George Ogararu a stat pe banca sepcilor rosii. O pozitie delicata pentru el, dupa ce a fost crescut in Ghencea si a jucat timp de 8 sezoane la Steaua, dar a declarat ca a venit hotarat sa ia puncte in Templu. Cinste lui! Este unul dintre stelistii cu care ne mandrim toata suflarea ros albastra, fapt apreciat si dovedit prin aplauze si scandari si de suporterii stelisti prezenti la meci.

Cei doi antrenori, Costel Galca si George Ogararu, au trimis in teren urmatoarele echipe:

Steaua: Arlauskis – Papp, Varela (Rapa 29), Szukala, Latovlevici – Prepelita, Sanmartean (Breeveld 78) – Ad. Popa, Rusescu (N. Stanciu 67), Cr. Tanase – Keseru
Rezerve: Cojocaru – Rapa, L. Filip, N. Stanciu, Breeveld, Parvulescu, I. Neagu

U Cluj: Veselovsky – Ciupe, Skvorc, Ninu, Musat (R. Costin 76) – Bucsa, Lungu – Ceppellini, Mengolo (Mengolo 88), Cristocea (Lemnaru 76) – Gravenberch
Rezerve: Niculescu, Stojanovici, Lemnaru, Neag, Martins, R. Costin, Kovacs

In prima repriza, cu un pressing bun in jumatatea Stelei si cu o asezare 4-3-3, U Cluj si-a creat o ocazie mare chiar la debut. In minutul 4, Gravenberch a patruns cu multa lejeritate in careu, fiind foarte aproape sa il angajeze in 6 metri pe Mengolo, scapat din marcaj.

Scorul s-a deschis la prima actiune periculoasa a campionilor, dupa o minge centrata de Latovlevici si prelungita de Rusescu pana la Paul Papp, care cu o foarfeca din 6 m si-a trecut in CV prima reusita la Steaua cu o executie in stil brazilian.

Keseru putea sa marcheze si el în minutul 18, dar sutul sau cu efect din coltul careului de 16 metri a lovit transversala. Din pacate, in minutul 29 Varela a trebuit sa paraseasca terenul accidentat. Sa speram ca nu este ceva grav!

Avantajul Stelei avea sa fie majorat tot de un fundas. In minutul 31, Keseru a incrucisat cu Sanmartean la un corner, iar primul a centrat ideal pentru Szukala care a indeplinit doar o simpla formalitate cand s-a trezit singur cu mingea deasupra capului.

In partea secunda, Galca a mentinut „greii” in teren, dar campioana a parut mai relaxata si s-a jucat cu ocaziile. A inceput in tromba asediul la poarta lui Veselovsky, intrebuintat inca din startul reprizei de Cornel Rapa cu o lovitura de cap de la 7-8 metri.

Pe fondul dominarii Stelei, in minutul 59, clujenii au reuşit ce parea imposibil. Au reintrat cu sperantele in meci, gratie unei executii frumoase a capitanului Bucsa, care a tras fara preluare din marginea careului, dupa ce mingea fusese respinsa cu capul de Latovlevici.

In stil de echipa mare, Steaua a readus repede sepcile rosii cu picioarele pe pamant si in doar 9 minute au refacut avantajul de doua goluri. In minutul 65, croatul Skvorc a facut greseala de a incerca sa treaca prin dribling de Tanase si Adi Popa, la 20 de metri de propria poarta. A pierdut mingea si Adi Popa a inscris pentru 3-1 cu un sut sec din interiorul careului. Din nefericire, in mitanul doi si Raul Rusescu a fost nevoit sa paraseasca terenul in minutul 67, tot din cauza unei accidentari. Se pare ca este o recidiva la umarul drept.

In minutul 74, Sanmartean a semnat cea de-a doua bara a campionilor, ca intr-un assist cu “manta”. A batut superb o lovitura libera, mingea a lovit transversala si ricosat la Keseru aflat in gura portii, care a finalizat pentru 4-1. La finalul partidei, printre altele, Keșeru a recunoscut ca a avut o premoniție:
”S-a lăsat așteptat acest gol, dar e bine că a venit până la urmă, că Luci m-a servit, bara a fost doar un punct intermediar”, a spus Keșeru, moment in care a fost întrerupt de Sanmartean.
”- Spune-le de premoniția ta”.
”-Sa le zic? Bine (puțin stanjenit). La lovitura lui libera, am simțit ca mingea va lovi bara și mi-a zis sa o urmaresc. Cand am vazut ca mingea chiar a lovit transversala și vine la mine, am ramas uimit. Probabil ca am folosit 20% din capacitatea cerebrala, asta însemana vreo trei-patru ani mai puțin de trait (rade)”
, a dezvăluit golgheterul Ligii 1.

Pana la final Steaua a mai avut oportunitati de a majora scorul, dar tabela a ramas neschimbata.

Rezumat video

Declaratii dupa meci

Costel Galca:
A fost un joc foarte important pentru că a venit după meciurile nationalei, unde am avut multi jucători. Îi dedicăm victoria lui Iancu, care a suferit o accidentare. Sperăm să recuperăm pe toti jucătorii, Luchin si Chipciu de la natională, plus cei doi care s-au accidentat azi, Varela si Rusescu.

Mă bucur enorm că de mâine va intra la antrenamente Bourceanu. Sper să fie la un nivel din ce în ce mai bun pe zi ce trece pentru că avem nevoie de un jucător ca el.

Ne-am creat multe ocazii, diferenta putea fi mult mai mare. Sunt fericit că am castigat pentru că am avut putine zile să pregătim acest meci.

Avem nevoie de suporteri. Vrem să fie stadionul plin.

George Ogararu:
Speram la mai mult, insa am pierdut destul de rau. Am inceput bine, am avut ocazii, insa daca nu dai gol, cand ai un adversar ca Steaua – o face el. Era destul de greu sa ne revenim. Sper sa ne fie o lectie ce am patit astazi in Ghencea.

Nu ma asteptam sa marcheze Papp din foarfeca, s-a intamplat pe o neatentie, pe o jumatate de ocazie. Imi pare rau ca nu am marcat atunci cand am avut ocazii bune de a inscrie, era alt rezultat la final, aveam mai multe sanse.

Am trait un sentiment destul de ciudat sa revin in Ghencea in postura de adversar. Ma bucur ca fanii nu m-au uitat. Le doresc sa se califice in primavara europeana si sper sa o bata pe Rio Ave in urmatorul meci de Europa League.

Felicitari baietilor si staff-ului tehnic!