ASA-Steaua 1-0! Macel ordinar! TREI rupti in 7 minute! Kovacs merita „expluzarea” din arbitraj!

de | octombrie 26, 2014

ASA lu’ Tache Macelaru! Jaf si macel cu mercenari proscrisi si arbitrii banditi! Ce spune presa:

„Steaua a fost macelarita in prima parte, cand Costel Gilca a fost nevoit sa isi epuizeze toate modificarile pana in minutul 30. Keseru si Rusescu au fost accidentati dur de adversari, in timp ce Latovlevici a fost inlocuit in urma unui fault de joc. Fotbalul a trecut in plan secund in multe momente, dupa ce Istvan Kovacs a avut un arbitraj ca in „vremurile bune”, omitand sa acorde cel putin un cartonas rosu gazdelor si o lovitura de pedeapsa in favoarea Stelei. Colac peste pupaza, spre final, centralul din Carei l-a trimis la vestiare pe Parvulescu pentru un presupus fault in postura de ultim aparator.

Meciul de la Tirgu Mures a inceput cu o ocazie mare de gol in dreptul gazdelor, dupa sutul frumos, din alergare, al lui Dorin Goga. Arlauskis a plonjat spectaculos si a deviat in corner de la radacina barei.

Hora a continuat, in minutul 13, cu o cursa de peste 30 de metri venita in urma greselii comise de Papp la mijlocul terenului. Fostul jucator al lui CFR Cluj a finalizat peste bara transversala dintr-o pozitie favorabila de a marca. Zicu nu a fost mai precis in fata portii, dupa ce l-a luat la tinta pe Paul Papp din 7-8 metri.

Costel Gilca a fost nevoit sa epuizeze toate modificarile in prima jumatate de ora. Latovlevici si Keseru s-au accidentat in interval de cateva minute, iar Rusescu, abia intrat pe teren, a fost victima unui atac parsiv al lui Gabi Muresan si schimbat mai apoi cu Nicandro Breeveld.

Istvan Kovacs a fost mult prea ingaduitor fata de un jucator cu antecedente in Liga 1, Gabi Muresan, acest urmas de seama al lui Ricardo Cadu. Mijlocasul de legatura al muresenilor s-a ales cu un simplu cartonas galben la un cot violent, in saritura.

Spectacolul a continuat si in partea secunda, cu Istvan Kovacs in rol de one man show.

La zece minute de la reluarea jocului, Axente a profitat de o neatentie a fundasilor stelisti si l-a executat pe Arlauskis pentru 1-0.

In minutul 58, Cristi Tanase a fost luat cu fulgi cu tot in careu de goalkeeperul Stancioiu, moment in care arbitrul partidei a gandit ca este de bun augur sa scoata cartonas galben pentru simulare.

Nu avea sa fie seara Stelei, patru minute mai tarziu, cand Tanase a ramas in situatie de unu la unu cu Stancioiu, iar lobul acestuia a cazut pe bara transversala.

Cu douazeci de minute inainte de final, Arlauskis si-a tinut propria echipa in viata cu o interventie rupta din handbal. Lituanianul a blocat senzational sutul din apropiere al lui Zicu.

In minutul 80, Istvan Kovacs nu a riscat sa supere gazdele, acordand o simpla lovitura libera la un fault din spate al lui Sepsi asupra lui Sanmartean. Memoria nu l-a lasat pe centralul din Carei, care stia prea bine ca Sepsi primise galben in prima repriza.

Prestatia mizerabila a lui Kovacs s-a incheiat in minutul 90, cand Parvulescu a fost trimis la vestiare pentru un fault asupra lui Bumba.
Centralul a considerat ca stelistul faultase in postura de ultim aparator, desi pozitia era una laterala, deci nu iminenta de gol, iar Breeveld se afla in apropiere.

ASA Tirgu Mures: Stancioiu – Feussi, Bejan, M. Constantin, Sepsi – N’Doye (Gorobsov 84), G. Muresan – Hora, Goga (Martins 90+3), Zicu (Bumba 74) – Axente
Rezerve: Viciu, Velayos, Bumba, Amauri, Balaur, Gorobsov, Martins

Steaua: Arlauskis – Papp, Szukala, Varela, Latovlevici (Parvulescu 22) – Prepelita, Filip – Stanciu, Sanmartean, Tanase (cpt) – Keseru (Rusescu 23, Breeveld 29)
Rezerve: Cojocaru – Rapa, Luchin, Breeveld, Parvulescu, Rusescu, Neagu

Arbitru: Istvan Kovacs (Carei)
Cartonase galbene: G. Muresan 22, Sepsi 27, Constantin 70, Stancioiu 76/ Tanase 58, Papp 59
Cartonase rosii: Parvulescu 89
Stadion: Transil (Tirgu Mures)
Spectatori: 8000”

Sursa: onlinesport.ro

Declaratii dupa meci

Costel Galca:
” Sunt suparat ca am pierdut, ca au fost niste decizii gresite. ASA trebuia sa aiba cel putin doi eliminati, la fazele lui Rusescu si Tanase. A mai fost o faza la Keseru, care a fost calcat pe cap in fata mea, dar arbitrul nu a vazut. Penalty clar si rosu la faza lui Tanase, parerea mea, dar au fost si altele la fel de grave si nu s-a acordat nimic.

Am venit dupa un meci greu in Europa League, dar noi vrem sa castigam toate partidele. E o situatie grea pentru noi, avem multe meciuri in putine zile. Sper sa ne recuperam cat mai repede jucatorii. A fost penalty si rosu la faultul asupra lui Sanmartean, a fost rosu la Gabi Muresan, a mai fost o intrare dura cu ambele picioare inainte a lui Sepsi. În plus, am văzut că Miclos Nagy vorbea cu Sepsi în maghiară. Nu ştiu de de ce, suntem în România!

Sper sa ne revenim si sa facem un joc bun in Cupa si in derby-ul cu Dinamo. E greu de digerat o infrangere, dar trebuie sa ne uitam la conditiile in care am jucat. Acum nu mai conteaza, ce sa mai zicem. Sa iei un cot in gura cand nici macar nu mai ai mingea…e grav. Speram sa nu mai patim asa ceva si in alte meciuri. Stiam ca vom avea un meci greu. ASA e o echipa buna, cu jucatori experimentati, dar rezultatul a fost influentat de arbitraj.“

Andrei Prepelita:
” Mi-a recunoscut in teren ca a gresit(n.r.-Kovacs), ca isi asuma totul, dar nu ne mai ajuta cu nimic. A fost eliminare clara la Muresan si penalty la Tanase. La Parvulescu nu stiu daca se impunea eliminare, pentru ca mai era un jucator de-al nostru pe linie cu el. Nu vreau sa comentez mai multe, zic doar ce mi-a transmis Istvan Kovacs.

Nu am mai avut nicio schimbare din minutul 24, ne-a fost greu, dar asta nu ne scuza. Puteam obtine mai mult. Ne asteptam la un meci greu, dar speram sa castigam. Nu vin bine aceste accidentari, dar speram ca pana la meciurile cu Iasi si Dinamo sa avem toti jucatorii apti.

Tin sa fac si un apel catre suporteri, sa vina alaturi de noi si sa avem un stadion plin la derby. Stim ce inseamna meciul cu Dinamo si vrem sa castigam. “

Federico Piovaccari
Plecat de aproape o jumatate de an din Liga 1 si ajuns la Eibar, in Primera Division, Federico Piovaccari continua sa urmareasca meciurile Stelei. Piovaccari a ramas uimit de arbitrajul lui Istvan Kovacs si a postat pe Facebook un mesaj virulent la adresa arbitrului:
„Nu am eu dreptul sa comentez, insa nervii tuturor sunt la maximum! Ma uit la meciul Stelei si nu pot sa cred cum acel om a ajuns in Liga 1. Trebuie sa fie pedepsit drastic! Este incredibil cu oameni ca el fac Romania de ras! Rusine, domnule Kovacs!”

Cateva faze litigioase

Min 19 – N’Doye il loveşte cu piciorul in cap pe Keseru, dar arbitrul Kovacs nu sancţioneaza.
Min 22 – Gabi Mureşan il loveşte cu cotul in fata pe Rusescu, dar vede doar cartonaşul galben, nu rosu.
Min 26 – Laszlo Sepsi faulteaza din spate, dupa o intrare violenta prin alunecare la Papp, dar Kovacs ii arata doar cartonasul galben.
Min 59 – Tanase este faultat clar in careu de Stancioiu, dar Kovacs ii da lui Tanase galben pentru simulare.
Min 89 – Paul Parvulescu îl faulteaza pe Bumba, dar pe linie cu fundaşul mai era Varela. Kovacs ii arata cartonas rosu pentru fault in postura de ultim aparator.

Ce mai poate fi spus? Dupa o astfel de partida e greu sa-ti stapanesti cuvintele si revolta, dar ma abtin!
As vrea sa uitam repede acest meci mizerabil, cu brutalitati de K1, anti joc si arbitraj infect. Sper ca FRF si LPF sa ia masuri drastice pentru a se evita pe viitor astfel de meciuri cu arbitraje tendentioase „pe fata” si „la ologeala de spital” ca pe izlazul din Cuca Macaii! Sa ma ierte concetatenii de acolo. E doar o metafora de circumstanta, fara directie expresa catre ei.