de | martie 18, 2018

NEA ARBITRU’ DRĂGULIN, NE DAI ȘI NOUĂ MINGEA?!

Ovidiu Hațegan s-a întors în mijlocul acțiunii, precum celebrul ”Nea Drăgulin”, din reclama Bilka.

Cum se jucau băieții cu mingea, dintr-odată ”centralul” a luat-o și a pus-o la punctul de la 11 metri.

Sunt cel puțin cinci argumente pentru care arbitrul Hațegan nu trebuia să acorde penalty la ”hențul” lui Benzar:

1. Stelistul nu are nici cea mai mică intenție să joace balonul cu mâna, se trezește cu sfera în braț în acea secundă în care paravanul lui Culio dispare, căci ”ceferistul” se ferește în ultima clipă.
  2. Poziția mâinii lui Benzar este una firească, nedepărtată de corp.
  3. Balonul cade pe mână, în  timp ce mâna nu vine deloc în întâmpinarea lui.
  4. Proba lipsei de intenție a lui Benzar este și gestul său instinctiv de retragere, insuficient însă. În fine, cel mai important dintre motive este următorul:
  5. L-a lovit în baza umărului.

Iar asta cu ”umărul”, regretăm, se aplică și la Divizia C.

”Umărul” nesancționabil există în fotbal dintotdeauna, a fost și în comunism, și în capitalism, e neschimbat, vorba lui Daniel Nanu în cartea despre Gică Popescu, ”încă înainte ca râurile de sârmă ghimpată să se rupă” și să apară puzderia de reclame la casele de pariuri în jurul terenului.

Și peste 70 de ani, când copiii vor zbura pe deasupra lui Nea Drăgulin, tot nu se va acorda henț la o asemenea fază!

Se clădiseră 5 puncte între CFR Cluj și FCSB. Și senzația era că, la cât de performant se apără Dan Petrescu, nici dacă s-ar număra pe tabelă nu golurile, ci ocaziile la poarta sa, tot nu ar pierde meciurile.

Decizia l-a bântuit pe Ovidiu Hațegan, dovadă cât de repede s-a grăbit să-i lase pe clujeni în 10.

Așa s-a creat presiunea prelungită din care a egalat trupa lui Dică.

Distanța s-a redus din nou la două puncte.

Asta însă nu-l face mai bun pe Hațegan, ci, dimpotrivă, toarnă gaz pe discuțiile infinite care urmează.

Cătălin Tolontan

Preluare de la gsp.ro

3 comentarii la „Tolontan: Hațegan a stricat derbyul CFR – FCSB cu un penalty care va ajunge în lecțiile FIFA la „Așa nu!”

1. xray Autor articol

Unde a fost șulfăneala maximă: roșu la Pintilii a fost dat la 1-0 pentru CFR și în minutul 72, imediat după ce Dică efectuase a 3-a schimbare (71). Practic a lăsat Steaua fără inchizător când mai erau 25 de minute de joc (cu prelungiri)!

2. keyser-soze

Hategan a avut trei decizii gresite. Penalty dat impotriva Stelei, eliminarea lui Pintilii si un penalty nedat pentru Cfr. Dica a pregatit bine meciul, Cfr-ul nu a miscat nimic pana la cadoul oferit de Hategan si nu a miscat nici dupa gol. S-au inchis in aparare si au asteptat finalul meciului. Dica a fost inspirat cu trimiterea in atac a lui Planic care a avut o faza cand a driblat trei adversari si a centrat in careu, a dat un assist la golul lui Gnohere. E bine ca am atacat pana la finalul meciului si nu am cedat fizic si psihic. Daca meciul mai dura 10 minute, e posibil sa le fi dat si golul 2. Planic mi s-a parut MVP-ul meciului. Gnohere i-a dat o palma lui Tucudean, cel care provoca eliminarea nemeritata de la meciul din campionat, in lupta pentru titlul de golgheter.
    Si un sfat pentru Hategan de la Sendre: „Ai greşit sportul, băiatul meu” :))