de | aprilie 13, 2024

Într-o atmosferă frumoasă pe stadionul din Gruia, cu o arenă ahiplină ticsită de steliști, Steaua din Liga 1 a învins, în stil de mare echipă, pe CFR Cluj. După 4 etape din Play-off-ul Superligii, Vicecampioana României conduce cu 44 de puncte, având 13 puncte avans faţă de echipa de pe locul secund, CFR Cluj.

Roș-albaștrii au dominat startul de meci din Gruia şi după ce Adrian Şut a scuturat transversala ceferiștilor (11′), Florinel Coman a executat perfect o lovitură liberă şi a deschis scorul în minutul 16. Până la pauză, Miculescu a mai ratat o mare ocazie şi steliștii au intrat la vestiare cu un avantaj de numai un gol.

În partea secundă Florinel Coman a şutat spectaculos un pic peste poartă în minutul 58, iar Ngezana a trimis cu capul alături opt minute mai târziu. Olaru și Tavi Popescu au ratat și ei o ocazii uriaşe şi meciul s-a încheiat cu scorul de 1-0.

Rezumatul meciului

FORZA STEAUA!!!

CFR Cluj – FC Steaua se va juca pe Stadionul Dr. Constantin Rădulescu din Cluj-Napoca duminică, 14 aprilie, de la ora 21:00. Partida se va transmite la Digi Sport 1, Prima Sport 1 și Orange Sport 1.

Sebastian Colțescu a fost delegat să arbitreze meciul dintre CFR Cluj și FC Steaua. Centralul craiovean va fi ajutat de asistenții Valentin Avram și Andrei Constantinescu.

Pentru clujeni meciul este vital în a se păstra cu șanse reale în lupta pentru titlu, în timp ce roș-albaștrii se pot distanța sau pot păstra ecartul față de urmăritoare. La Cluj s-a creat o emulație înaintea meciului cu Steaua din Liga 1 și tichetele s-au epuizat încă de joi. În plus, s-a zvonit că Dan Petrescu va reveni pe banca „ceferiștilor” pentru un al patrulea mandat chiar la derby-ul cu roș-albaștrii.

Trei din ultimele cinci meciuri directe au fost câștigate de steliști. CFR Cluj a învins-o ultima dată pe FC Steaua în anul 2022, în deplasare, cu 1-0. În acest sezon regular, roș-albaștrii s-au impus pe teren propriu cu 1-0. Returul din Gruia s-a terminat la egalitate, scor 1-1.

CFR Cluj a obținut în etapa precedentă o victorie entuziasmantă pe terenul Rapidului cu scorul de 4-1 și se pare că lucrurile s-au mai liniștit după umilința din Cupa României. Cu Adi Mutu pe banca tehnică, clujenii au fost eliminați rușinos în sferturile Cupei de Corvinul Hunedoara, echipă din Liga a 2-a. După acest eșec Briliantul a demisionat. Surprinzător, interimarul Hoban a repus urgent echipa de picioare și a șters pe jos cu Rapidul chiar pe arena din Giulești.
Un rezultat bun a fost obținut de CFR și în deplasarea de la Sfântu Gheorghe, contra lui Sepsi. Partida jucată pe 29 martie s-a terminat la egalitate, scor 1-1. CFR Cluj a început Play-off-ul cu o înfrângere, 1-2 contra CSU Craiova. În clasament, clujenii sunt pe poziția secundă, cu 31 de puncte.

FC Steaua are un avans de 10 puncte față de principalele urmăritoare. După primele trei etape, FC Steaua este prima clasată în Play-off, cu 41 de puncte. Formația pregătită de Elias Charalambous a învins în runda trecută pe CSU Craiova cu 2-0. Cu trei puncte s-a întors vicecampioana și din deplasarea de la Ovidiu contra Farului. Steliștii au câștigat acel duel cu 1-0 grație reușitei lui Șut. În prima rundă din Play-off roș-albaștrii au bifat un alt succes la limită, scor 2-1 contra celor de la Sepsi.

CFR Cluj este într-o revenire de formă, mai ales după demiterea lui Mutu. Dan Petrescu va ajunge la negocierile pentru preluarea echipei abia în weekend, astfel că la meciul cu Steaua tot cuplul Ovidiu Hoban – Dican se va ocupa de pregătirea echipei. Clujenii sunt pe val și super motivați să mai reducă diferența ce-i separă de lider. Astfel, FC Steaua va avea probabil cel mai greu meci din Play-off, într-o deplasare ce ar putea decide, în proporție mare, chiar și titlul.

FORZA STEAUA!

3 comentarii la „SuperLiga, Play-off #4: CFR Cluj 0-1 FC Steaua! 4 din 4 și Coman deasupra tuturor!

1. P.I.G

Imi doresc o victorie dar nu as fi dezamagit daca am pleca fara infrangere din fieful lui Dincu si compania.
    Din pacate avem un lot subtire si absentele, alea putine, isi spun cuvantul. Sper sa-si revina Olaru si sa nu avem accidentai/suspendati.