SuperLiga, Play-off #5: FC Steaua 2-2 FC Rapid! Încă un pas mic

de | aprilie 19, 2024

FCSB a făcut încă un pas spre titlu, după remiza de pe National Arena, scor 2-2, împotriva celor de la Rapid.
Roș-albaștrii au deschis scorul în minutul 10, prin căpitanul Darius Olaru, însă s-au văzut egalați după doar două minute, de Ermal Krasniqi. Oaspeții aveau să preia conducerea prin Albion Rrahmani, care a înscris după o lovitură liberă din minutul 16. Scorul final a fost stabilit de Alexandru Băluță, revenit după o accidentare, atacantul oltean înscriind în minutul 57.
Jocul a fost dominat în mod categoric de FCSB, elevii lui Elias Charalambous având o posesie zdrobitoare, însă nu au reușit să-și apropie încă titlul matematic. Acesta ar putea veni miercurea viitoare, în cazul unei victorii pe terenul celor de la Sepsi OSK și cu condiția ca ardelenii să nu piardă în această etapă împotriva celor de la Universitatea Craiova.
Chiar dacă nu au câștigat meciul cu Rapid, roș-albaștrii se pot mândri cu o audiență record pentru acest sezon, la meciul de pe National Arena fiind prezenți 45.143 de spectatori.
Clubul nostru le mulțumește tuturor fanilor și, în mod special, celor din Peluza Nord, pentru sprijinul extraordinar și îi așteaptă în număr mare la ultimele jocuri din acest sezon!
„, scrie clubul pe pagina de Facebook.

Coregrafie a galeriei steliste afisata la meciul de fotbal dintre FCSB si Rapid Bucuresti, din cadrul Play off-ului Superligii Superbet, desfasurat pe Arena Nationala din Bucuresti, sambata 20 aprilie 2024. © FOTO:Razvan Pasarica/SPORT PICTURES

Rezumatul meciului

FORZA STEAUA!

AVANCRONICĂ

FC Steaua – FC Rapid este meciul care închide turul Play-off-ului din Superliga. Duelul dintre cele două echipe este programat sâmbătă, 20 aprilie 2024, de la ora 20:30, pe Național Arena. Partida se va transmite la Digi Sport 1, Prima Sport 1 și Orange Sport 1.

FC Rapid a pierdut cele 4 meciuri disputate în Play-off, Bergodi a fost demis, iar de la partida cu FC Steaua va fi antrenată de cuplul Iencsi – Lobonț. Giuleștenii au ieșit din lupta pentru titlu, dar speră la ocuparea unui loc care duce în cupele europene. Rapid are de recuperate două puncte până la CSU Craiova și CFR Cluj, cele două rivale pentru cupele europene.

FC Steaua a făcut un sezon bun. În cele patru etape de Play-off, Steaua din Liga 1 le-a învins pe Sepsi, Farul, CSU Craiova și CFR Cluj.

Roș-albaștrii au pierdut un singur meci în acest an calendaristic, în fața celor de la Rapid, restul meciurilor fiind câștigate sau încheiate la egalitate. FC Steaua a impresionat în acest sezon și s-a bucurat de o formă sportivă bună a lui Florinel Coman, golgheterul campionatului cu 17 goluri în acest moment.

FC Steaua a avut 4 eșecuri în tot sezonul de Superligă, fiind echipa cu cea mai bună defensivă. Cu șase meciuri rămase de jucat până la finalul campionatului, Steaua din Liga 1 are 13 puncte avans față de CFR Cluj și CSU Craiova, dar, matematic, lupta pentru titlu încă nu s-a încheiat. Vicecampioana României va avea sâmbătă o partidă grea. Rapid pare măcinat de orgolii și frustrări, dar gata să „devoreze” tot ce îi iese în cale pentru a salva finalul de sezon.

Rapid a câștigat ambele meciuri în sezonul regular, dar și meciurile din Play-off-ul stagiunii trecute. Giuleștenii au ajuns astfel la patru victorii consecutive cu steliștii. De altfel, de la revenirea lui Rapid în prima ligă, FC Steaua a reușit doar două victorii în meciurile directe, ambele cu 3-1. Paradoxal, niciun meci nu s-a terminat la egalitate.

X Ray

4 comentarii la „SuperLiga, Play-off #5: FC Steaua 2-2 FC Rapid! Încă un pas mic

1. Outsyder84

Nu cred ceea ce vad. Dupa inceputul meciului indraznisem sa sper. Dupa ultimele intalniri din campionat eram convins ca ne-o luam iar.
    Poate fac insa baietii o remontada, daca se trezesc la pauza.