Steaua-Petrolul 0-1! „Ales bules” … AMR 4 …

de | aprilie 9, 2015

gabi-tamas-vs-petrolulSteaua s-a apropiat la 4 puncte de ASA Tirgu Mures in clasamentul Ligii 1, dupa infrangerea inregistrata cu Petrolul, scor 1-0, in ultimul meci al etapei a 25-a. Singurul gol al partidei a fost livrat de Nepomuceno, inainte ca arbitrul de rezerva sa arate cele 3 minute de prelungire. Formatia campioana a avut o evolutie cenusie sub ochii patronului Gigi Becali, revenit in loja direct de pe Muntele Athos, acolo unde s-a rugat in zadar. Petrolul nu mai castigase pe terenul Stelei de 16 ani, obtinand victoria desi nu i-a avut in teren Teixeira, Astafei sau Geraldo Alves (suspendati).

Startul partidei a fost precedat de momentul sosirii patronului Stelei, Gigi Becali, la stadionul Arena Nationala. Putinii spectatori prezenti in tribune l-au aplaudat la scena pe Gigi Becali, in semn de bun venit dupa cele cateva luni petrecute la „racoare”.

Satli (3) si Alcenat (14) au semnat primele ocazii ale oaspetilor. Arlauskis a reusit sa retina de fiecare data.

Steaua, desi a avut o posesie superioara, a incheiat prima repriza fara sut trimis pe spatiul portii aparate de brazilianul Peterson Pecanha. In minutul 59, Nicusor Stanciu a fost destul de aproape sa il surprinda pe goalkeeperul Petrolului cu o executie printre picioarele lui Filip, de la aproximativ 20 de metri.

Tot Stanciu, zece minute mai tarziu, nu a prins poarta dupa un sut expediat de la semidistanta. Dialogul de la distanta dintre Stanciu si Pecanha a continuat, in minutul 79, cu ultimul avand din nou castig de cauza in fata mijlocasului stelist. Gabi Iancu si Nicusor Stanciu au tras ultimele cartuse ale Stelei, pentru ca mai apoi sa vina lovitura de teatru.

„Lupii” au plecat in haita pe contraatac, iar Nepomuceno l-a invins in situatie de unu la unu pe Arlauskis, aducand golul de 3 puncte al Petrolului.

Steaua: Arlauskis – Papp, Tamas, Varela (cpt), Tosca – Bourceanu (Neagu 64), Filip – Popa, Iancu (Guilherme 86), Stanciu – Tucudean

Petrolul: Pecanha – Alcenat, Ipsa, Filip, Peteleu – Vasilache (Nepomuceno 61), de Lucas, Satli, Marinescu (Kronaveter 83) – Pastorini, Tamuz (Tchite 73)

Costel Gălcă:
„N-am avut un joc foarte strălucit. Am avut cîteva ocazii și n-am reușit să marcăm. Am avut jucători care n-au prea multe meciuri în picioare. Varela e un lider în teren și de aceea am decis să fie căpitan în această seară.

E normal ca publicul să fie supărat pentru că nu cîștigăm. Dacă multă lume spunea că Steaua e deja campioană, iată că lucrurile nu stau așa. Nu sînt îngrijorat în privința titlului, însă nimic nu e cîștigat pînă nu e și matematic. Mergem la Giurgiu cu gîndul la cele trei puncte etapa viitoare.

Îmi asum responsabilitatea pentru rezultat. Încă depindem de noi și demisia nu mă preocupă. Era important să cîștigăm.”

Mircea Rednic:
„Nici nu se putea un cadou mai frumos. De obicei, de ziua mea o cam ‘fur’. Jucătorii mei au făcut un meci foarte bun, sunt mulţumit de evoluţia echipei. E o victorie după 15 ani pe terenul Stelei. Titlul se joacă, Târgu-Mureş are evoluţii bune, dar nici noi nu cedăm. Nu am renunţat la lupta pentru câştigarea campionatului.”

Concluzii

Una peste alta, Steaua lui Gâlcă a fost 3 în 1.
Cu un gol primit, Steaua a umflat pânzele la ASA Tg. Mures, mușchii stafidiți ai lupilor și blana unui câine care nu mai mușca pe nimeni în Liga 1. Doar lătra.

Când te numești Bourceanu și de când ai revenit la Steaua joci ca o cizmă cu carâmb de pânză …
Când ești atacant, dar nu o bagi în ațe, măcar o dată, din atâtea ocazii …
Când ești antrenor și nu-l scoți în șuturi pe Bourceanu încă din prima repriză, atunci iți meriți soarta!

Bourcene, salvează-te până nu umpli cu penibil tot ce ai realizat bun înainte a pleca la turci.