UPDATE video! Steaua – Dinamo 3-3. O nebunie de meci

de | iulie 29, 2018

Video. Trailer

Video. Golurile

„FCSB și Dinamo au încehiat la egalitate, 3-3, într-unul dintre cele mai spectaculoase derby-uri ale ultimlor ani. Roș-albaștrii au condus de trei ori, dar Dinamo a revenit de fiecare dată. A fost Derby-ul cu cele mai multe goluri după 11 ani. Dinamo se impunea în Ghencea cu 4-2 în 2007.

Steliștii au început mai bine meciul și au deschis scorul după doar 10 minute. Dennis Man a executat inteligent un corner, mingea a ajuns la Gnohere, iar francezul, complet nemarcat, l-a învins fără emoții pe Penedo cu un șut plasat.

Dinamoviștii nu au avut nicio ocazie importantă până în minutul 40, când Bălgrădean a respins în corner șutul bun al lui Sergiu Popovici.

Egalarea a venit în cele din urmă în prelungirile primei reprize. Mircea Axente, fără vreo altă realizare pe parcursul reprizei, a profitat de o eroare a lui Benzar, a pivotat și l-a învins elegant pe Bălgrădean.

La fel ca în prima repriză, doar 10 minute le-au trebuit steliștilor pentru a înscrie. Florinel Coman, intrat la pauză în locul lui Texeira, a înscris direct din corner, după o gafă inimaginabilă a lui Penedo, cel care avusese în prealabil 3 intervenții salvatoare la ocaziile steliștilor.

Dinamo nu a cedat, a început să atace, iar Nistor a adus egalarea în minutul 61 după o fază superbă creată pe axa Mihai Popescu – Hanca – Nistor.

Preț de câteva minute, roș-albii au început să domine partida și au dat semne că pot chiar să câștige. Doar că Bratu a fost trădat din nou de defensivă. Steliștii au profitat de o nesincronizare uriașă a apărării dinamoviste, care l-a lăsat singur pe Florinel Coman într-o poziție ideală. Cel poreclit „Mbappe” de finanțatorul Gigi Becali nu a ezitat și l-a învins pe Penedo cu un șut curat, la colțul lung.

Dinamoviștii au încercat să revină încă o dată și au mai contat în minutul 74, când șutul lui Salomao s-a dus puțin pe lângă poarta lui Bălgrădean.

În cele din urmă, Dinamo e egalat în minutul 89, prin Mihai Popescu, care a înscris superb, cu capul, după o centrare perfectă venită din cornerul executat de Salomao.”

Sursa gsp.ro

VIDEO | FCSB - Dinamo 3-3. Derby magnific pe Arena Naţională! Roş-albaştrii au condus de fiecare dată, dar „câinii” au luptat eroic

Statistica meciului – InStat

Echipele de start:

1. FCSB: Bălgrădean – R. Benzar, Planic, M. Bălașa, Momcilovic – Ov. Popescu, L. Filip – Man, Fl. Tănase (cpt), Teixeira – Gnohere
    Rezerve: A. Vlad – Nedelcu, Fl. Coman, Moruțan, Jr. Morais, Jakolis, Qaka
    Antrenor: Nicolae Dică
  • Dinamo: Penedo – Corbu, M. Popescu, Katsikas, Sg. Popovici – Hanca, Mahlangu, D. Nistor (cpt) – Sorescu, Axente, Salomao
    Rezerve: Muțiu – Pesici, D. Ciobotariu, Vl. Olteanu, Gomelt, Neicuțescu, Moldoveanu
    Antrenor: Florin Bratu

Arbitru: Ovidiu Hațegan (Arad) / Asistent 1: Octavian Șovre (Satu Mare) / Asistent 2: Sebastian Gheorghe (Suceava) / Rezervă: Iulian Dima (București)

Fanii din Peluza „Roş-Albastră” au avut o coregrafie 3D, personajul principal fiind Gandalf, vrăjitorul din trilogia Stăpânul Inelelor. „În vremuri întunecate, lumina Stelei ne arată calea către dreptate”, a fost mesajul afişat de galeria FCSB-ului.

Suporterii dinamovişti din Peluza Cătălin Hîldan au prezentat un ultras, care toarnă nisip într-o clepsidră, alături de mesajul:„Nu ne dăm bătuţi. Niciodată nu e timpul pierdut. Câinilor, în viaţa asta mai avem ceva de făcut!”.

Imediat după fluierul de start, fanii dinamovişti au aruncat cu torţe în teren, arbitrul Ovidiu Haţegan fiind nevoit să întrerupă partida aproximativ trei minute pentru a permite degajarea terenului.

La meci au asistat 27.835 de spectatori.

Fotografia postată de FCSB.

PS. Am ghicit-o 100% ?

VIDEO. Promo Steaua – Dinamo

Steaua (FCSB) şi Dinamo se vor întâlni duminică seara, de la ora 21:00, în derby-ul etapei a doua din Liga 1. După eşecul de la Giurgiu, din prima rundă (0-1), Nicolae Dică a revenit la sistemul 4-2-3-1, iar elevii săi au câştigat în deplasare, cu Rudar Velenje (2-0), prima manşă din turul 2 al Europa League.Dică va miza pe acelaşi modul şi în derby-ul cu Dinamo.

Singurul absent este Mihai Pintilii, suspendat. Cum ar putea arăta primul 11 al Stelei:

Bălgrădean – Romario Benzar, Planic, Bălașa, Momcilovic – Ovidiu Popescu, Lucian Filip – Man, Florin Tănase, Teixeira – Gnohere

Video. Conferința de presă a lui Nicolae Dică înaintea partidei cu Dinamo

61 de comentarii la „UPDATE video! Steaua – Dinamo 3-3. O nebunie de meci

1. decebal22

MIE NU-MI PLACE CUM SE MISCA ECHIPA,ACEIASI DELASARE SI AUTOMULTUMIRE DUPA UN GOL MARCAT.Sunt curios daca va pleca Dica daca se termina egal.Cu echipa asta a lui Dinamo ar fi trebuit sa avem 2-0 la pauza.

2
    1
  2. alex-0101

Ce motivație vezi? Rușinea campionatului nu joaca nimic, de ce pula mea nu joci sa le dai cât sa nu ducă? Dacă erau motivați desculții aia nu ajungeau la poarta deloc, nu știu ce plm trebuie sa se schimbe, echipa nu are un lider sa le futa una în mie când joaca asa de am pulea, îmi place Tănase acolo între linii, man mi se pare ca e slăbuț în startul asta de sezon. Poate cu un morutan în rep 2 și un pic mai agresivi reușim sa le dam măcar un gol în plm de echipa, nick meme

2
    1
  3. quark

sa nu poti tine de minge la 3-2, sa iei 3 goluri de la aceasta echipa janghinoasa si sa-l pastrezi in continuare pe Dica e inconstienta in forma pura, n-avem nicio sansa cu Hajduk si meciu cu Iasiul va fi mai greu decat asta cu maidanezii, puscaria de Stoican il scoate iar la tabla pe Dica

5
    1
  4. sikander

Bou ala de tanase scapa bine la ultima faza si se arunca… balasa face marcaj la 5m… filip lasa gaura in careu… benzar ii pune pe tava minge de gol adversarului… atacul se misca chinuit, actiuni trase de par, parca imping bolovani la deal…

5
    1
  5. alex-0101

Demisia, demisia, demisia…… Antrenorul secund nick arata cât de bun este, echipa nu joaca nimic, da nimic nu stam bine așezați în teren, jucătorii fac ce vor, dam goluri ca mai avem 1 2 sclipiri și sa fim serioși astăzi am jucat cu rușinea campionatului și uite ca în pula mea luam 3 de la ei… Baa sunteți nebuni? Ce Europa visați când îți dă Popescu gol? Rimano arata a echipa de retrogradare, noi ne batem sa prindem locul 6 în play off…. Sa mi bag pula în Becali meme și nick!!!

4
    2
  6. strezahuzum

E o atmosfera boema si o relaxare completa la noi. E clar ca jucatorii n-au nici o urma de ambitie, de extra motivatie la un meci cu Dinamo. Dupa fiecare gol cam toti se miscau la ralanti, pase date intr-o doara, marcaj aproximativ, nici macar o simulare de idei tactice.

Avem probabil cel mai anost cuplu de mijlocasi centrali in „Lampard” Popescu si Filip Anonimul. Nu blocheaza jocul adversarilor, nu fac pressing la omul cu mingea, nu au tehnica sau viteza. Ei sunt acolo doar ca sa fie la numar.

Si colac peste pupaza a dat Florinel doua goluri azi ceea ce inseamna ca ne va chinui probabil inca doua sezoane.

7. dang

În general, mi-a plăcut cum a jucat echipa. Suntem pe un drum bun. În sfârșit, am văzut la noi o schemă lucrată la o fază fixă de atac. Și mulți jucători care au avut atitudine. Mai trebuie să învățăm să ne apărăm la cornerele bătute tare în centrul careului și să facem la timp tranziția negativă. Păcat că am fost egalați!

4
    5
  8. saramago

Steaua – Dinamo 3-3 (1-1), rezultat dezamagitor impotriva unui adversar submediocru. Jocul in defensiva, tranzitia defensiva si contraatacul nu au functionat la parametrii ceruti. La toate acestea sa adaugam numeroasele greselil individuale.

Belgradean 5 – nesigur, chiar daca golurile nu i se pot imputa;
    Benzar 3 – greseli flagrante (primul gol dinamovist a fost … creat de fostul jucator de la Viitorul), prezenta ofensiva neimportanta, depasit deseori in flanc;
    Planic 5 – sigur in prima parte, slab dupa reluare;
    Balasa 4 – lent, plasament prost, delasator in dese situatii;
    Momcilovic 5 – in scadere evidenta de forma, nici nu a primit ajutor din partea coechipierilor la actiunile in flanc ale adversarilor;
    Ov.Popescu 4 – foarte slab, ca de obicei; are pe constiinta golul doi al adversarilor, cand a uitat sa se replieze;
    Filip 6 – cel mai bun joc din ultima perioada;
    Man 5 – ar fi putut produce mai mult fotbal in fata unor oponenti destul de slabi;
    Tanase 6 – ceva reusite, insa nu a profitat suficient de slabiciunile dinamovistilor;
    Teixeira 5 – a inotat pe teren, de aceasta data;
    Gnohere 6 – bun, cat timp a avut resurse de energie;
    ………………………………………………………………………………………………………………………….
    F.Coman 6 – a dat doua goluri (unul cu mare noroc), nu s-a sinchisit sa faca faza defensiva (vezi si faza de la golul doi);
    Qaka 5 – ar fi putut rupe mai multe actiuni ale dinamovistilor;
    Morutan – a jucat doar in ultimele minute.

In concluzie: un punct din sase posibile, in conditiile in care ne vor vizita iesenii, care nu sunt nicidecum mai slabi decat dinamovistii. E nevoie de intariri in toate compartimentele pentru a lupta pentru un loc pe podium.

7
    1
  9. ronix2003

Nu stiu de voi, dar eu am avut emotii la fiecare atac al ciumetilor astia stransi de pe la cantina de la RIN. Joc mai bezmetic ca asta al nostru nu mi-a fost dat sa vad la o echipa profesionista… Sa nu fii in stare sa te aperi dupa ce obtii avantajul de 3 ori pe tabela, denota fie ca e haos total in mintea jucatorilor sau jocul de echipa lipseste cu desavarsire!

Filip si Ov. Popescu sunt total inutili pe faza defensiva (revedeti faza de la golul lui Nistor sa vedeti ce faceau ambii si incercati sa va abtineti sa nu-i injurati :D) Doua petarde in fata unei defensive prinse cu chilotii in vine la aproape orice faza a adversarului, fie pe atac pozitional sau pe contra…

Dar sa-i dam Cezarului ce-i al Cezarului, petarda cea mai mare ramane Dica.

1. strezahuzum

Asta e cel mai rau lucru. Orice echipa, orice adunatura de anonimi gasiti prin cautari pe goagal („jucatori eftini care nu cere salar mare”) ne creeaza probleme in defensiva. Mingi aruncate la plezneala in careu, pe care 90% din echipele romanesti le resping imediat sunt o problema pentru noi. Scheme evidente si stereotipe merg cand le incearca impotriva noastra.

10. dang

Astăzi, Ov. Popescu și Filip nu au rezistat 93 de minute, randamentul lor scăzând în repriza a doua. Amândoi au greșit la golul doi al dinamoviștilor. N-au făcut la timp tranziția negativă. Se vede la ei lipsa de meciuri. Din etapa următoare revine Pintilii și vom fi mai puternici la mijloc.
    Benzar a greșit la primul gol al dinamoviștilor, dar a avut ghinion că a sărit mingea în el de aproape. Nu e prima dată, a mai pățit-o în meciul din mai cu CFR Cluj, când a făcut henț involuntar în careu.
    E a doua oară în două etape când luăm gol dintr-un corner bătut în forță pe mijlocul careului nostru. Să punem zid la 9 metri, mamă, ca la lovituri libere! Și să-l învețe Dică pe Bălașa să aibă o detentă mai mare, acolo unde trebuie.

1. vasglo

@dang

Evident ca eram fericiti, numai ca noi avem un non-antrenor care nu a oprit jocul sa le spuna elevilor sai ca in ultimele 3 minute, mingea se tine cat mai departe de poarta proprie, de preferinta in tribune, iar ei trebuie sa se dea loviti si sa stea numai pe jos! 🙂

11. decebal22

Declaratia lui Giginho :”E foarte bine ca nu avem nicio victorie. O sa spuneti ca glumesc. Dar e foarte bine, pe mine ma intereseaza meciul de joi.” Sa vedem dupa meciul cu Hajduck daca mai e foarte bine.

12. dang

La primul gol vina se împarte între Ov. Popescu și Benzar. Ov. Popescu se ferește să intervină cu capul la centrarea dinamovistă, Benzar e puțin surprins și ii așează cu pieptul mingea lui Axente (de apreciat pentru execuție).
    La al doilea gol vina se împarte între Ov. Popescu, Filip și Bălașa. Primii se retrag în dorul lelii. Popescu nu închide la timp culoarul de pasă pe poziție viitoare a lui Corbu, Bălașa nu se poziționează cât mai aproape de Hanca, Ov. Popescu uită să alerge pentru a bloca pasa înapoi în careu, iar Filip rămas în urma fazei nu-l marchează pe Nistor.
    La al treilea gol îi aparține lui Bălașa, care nu sare destul pentru a-l contra pe Mihai Popescu.
    Concluzia: Ov. Popescu și Bălașa au greșit la două goluri, Benzar și Filip la câte unul.

13. blueultras86

Benzar și Momcilovic sunt praf. La fel și Ovidiu Popescu. Momcilovic merge central dar Popescu și Benzar trebuie scoși din lot. Nu am înțeles de ce nu a jucat Qaka titular.

1
    3
  14. keyser-soze

Nu imi vine sa cred ca ne-au dat 3 goluri descultii astia de la dinamo. Avem apararea franjuri si asta s-a vazut si in meciul cu Rudar. Incredibil cat de greu s-au miscat stelistii la golul 3 al dinamovistilor. Au pierdut mingea extrem de usor si din 3 pase dinamovistii au obtinut un corner din care s-a marcat golul. Nu e posibil sa conduci de 3 ori si sa fii egalat de o echipa ca dinamo. Ori Dica nu stie sa-i aseze in teren pe faza de aparare, ori jucatorii nostri sunt extrem de superficiali. As inclina catre a doua varianta vazand cat de usor au tratat faza de la ultimul gol egalizator. Minge pierduta prea usor in atac iar Coman si Qaka nu fac nici un efort sa o recupereze, Planic si Balasa sunt foarte lenti si sunt depasiti usor…si uite asa apare cornerul. S-au vazut cu sacii in caruta uitand ca un meci se joaca 90 de minute. Dupa prima repriza, in ciuda golului primit pe final, am crezut ca o sa zburdam mai ales ca dinamo continua sa fie o echipa de play out.
    Si o veste buna…cred :). Hajduk Split a fost umilita in prima etapa a campionatului de catre Osijek, 4-1 dupa ce au condus cu 1-0. Bine, e posibil sa jucam cu Slavia Sofia 🙂

1. sikander

Pe o parte salut initiativa lui, insa cat timp iese bou satului la tv si declara ce ii place si ce nu ii place lui… Pana acum a facut doar 2 transferuri si se lauda ca aduce un atacant de clasa, dar nu e in stare sa ii faca o ofera acceptabila aluia care a jucat la chefere.

15. Gosu

@keyser-soze
    Exceptand autobaza lui Petrescu defensiva asta superficiala n a prea luat goluri anul trecut. Normal ca Dica si Mm au de a face cu felul in care se prezinta echipa.
    In primul rand, nu exista echipa mare care sa nunaiba un prim 11 cristalizat coerent si care sa fie pe care copiii sa l recite ca pe poezie. Noi nu mai avem asa ceva de la primul mandat al lui Reghe. Ca ti se accidenteaza un jucator ca altul e suspendat e de inteles. Ca vrei tu sa ii sucesti pe banda rulanta, e altceva. Iar rulajul din cauza oboselii e o scuza penibila in debut de sezon. Daca exista o problema atunci cauza este pregatirea fizica proasta asigurata de staff.
    In al doilea rand cand vrei sa tii la distanta o echipa reactiva si de contra ca dinamo, o faci cu posesie si siguranta la mijloc lucru care trebuie asigurat deopotriva de jucatori tehnici dar si de travaliu, ceea ce noi nu avem. De ce nu au foat adusi , trebuia iar intrebati cei doi ‘manageri’. Capriciile si imbecilitatile lui becali sunt cunoscute, dar mi e greu sa cred ca intr un an de zile nu putea fi convins sa transfere un astfel de jucator (cum era Boldrin) si sa ajunfem sa stam in Filip si Popescu , doi straini de balon. Dar important e ca zice MM ca Popescu e impecabil la antrenamente si ca nu mai sunt necesare transferuri.
    Concluzia e evidenta dar dintr un motiv parca unora li se impleticeste limba : Dica este o puscarie de antrenor, iar MM a devenit un fel de Lutu 2, un lingau.
    Becali nu e suparat, fiindca stie xa sa iei campionatul nu iti mai da sanse decat teoretice la grupele UCL si e multumit cat e in grafic pentru grupele EL. Dar daca se intampla ceva, sunt convins ca dica zboara si MM o sa ramana cel mult onorific.
    Cat priveste Haiducii din Split, nu sunt cine stie ce echipa, dar vor fi artagosi, ca si bulgarii de la Slavia in cazul in care se vor califica. Noi trebuie sa ne ingrijoram ce facem in ultimul tur daca dam de un adversar si mai dificil. Pana acum am picat toate examenele cu echipe cat de cat mai incropite si am batut nu fara emotii o echipa sateasca din Slovenia.
    Oricat ar suna de ciudat in momentul de fata nu avem fata nici de locul 1 in campionat , nici de gruoele Europa League.

1. siegfried

În care grafic pentru EL suntem? Cu jocul pe care îl prestăm oricine ne poate scoate în tururile următoare.
      Am mai spus. Nu avem mijlocași la închideri. Aseară erau hectare întregi libere în fața careului nostru. Bălașa e bun cel mult ca rezervă, nu are ce căuta titular, Momcilovic e mult mai bun ca el, dar dacă îl bagi în centru nu mai ai fundaș stânga, Morais e praf și asta nu de ieri de azi. Avem câțiva jucători cu care se poate face performanță: Momcilovic, Planic, Benzar (doar faza de apărare), Teixeira, Pintilii (doar faza de apărare), Man și Gnohere . Avem mulți de umplutură Bălgrădean, Lampard Popescu, Nedelcu, Filip, Moruțan, Coman. Și câțiva care oscilează între astea două zone. Nu se poate face performanță așa. Și în sezoanele noastre de vârf mai aveam un Tatu, un Nikolic în primul 11, dar erau una-două mâini moarte, nu 5-6 câte avem acum.

1. keyser-soze

Interesanta analiza tactica a meciului si, dupa cum am banuit, superficilalitatea jucatorilor nostrii a fost motivul pentru care dinamo ne-a egalat mereu. Se pare ca Dica a avut pusa la punct o tactica buna.

16. vasglo

Da, foarte buna analiza, iar finalul rezuma totul:

„Asadar un meci al greselilor, dar Dinamo a fost surprinzator de lunga pt un fotbal modern. Steaua a facut multe gafe personale, dar a avut un plan tactic mai bun din punct de vedere ofensiv. Dinamo a egalat prin vointa si pt ca FCSB a fost „tradata” de oamenii cu experienta, Benzar, Teixeira, Filip. Raman insa socat de cat de lunga a fost echipa lui Bratu ,iar dupa pauza nu s-a schimbat nimic. Merge si cu vointa si rautate, dar nu pe termen lung.”

Cum naiba se face ca, mai mereu, astia stau mai bine decat noi la „vointa si rautate”??
    Asta sa se intample atunci cand deznadejdea inferiorului se intalneste cu condescendenta superiorului?! 🙂
    As mai adauga si faptul ca ne-a lipsit Pintilii, si asta se vede, la fel cum s-a vazut si ca prin iesirea Bizonului, inca nerefacut complet, nu am mai pus probleme apararii cainilor.

P.S. – si parca ziceau unii ca Dica e o „puscarie de antrenor”, iar altii, printre care si Puriul, faceau din Bratu noul „Cutzu’ Alfa din Groapa”! 🙂

Pai suntem implicati emotional, e normal ca la infrangeri sa gasim tapi ispasitori. Omul a facut o analiza tactica a meciului unde a explicat plusuri si minusuri. Durerea noastra vine din faptul ca stim ca avem o echipa net superioara, ca dinamovistii nu au jucat aproape nimic, ca i-am dominat si, totusi, cum se intampla in fiecare an, ei reusesc sa scoata cate un egal sau sa-i batem chinuit cu 1-0. 🙁

17. vasglo

Apropo de „varful de atac”, iata ce zice Gica Hagi:

„Steaua are atacant! E un varf adevarat, pentru o echipa mare asa cum e Steaua. Ar fi cea mai mare greseala. Faceau cea mai mare greseala sa-l dea pe Coman, cand el e mult mai bun decat acum un an jumatate, doi ani, cand a debutat cu mine. Fizic, nu era la nivelul care e acum. Cred eu, ca e unul dintre cele mai bune varfuri din Romania. Noi ii spuneam ca e o vulpe, e siret, stie ce sa faca in careu, marcheaza goluri, e un tip combinativ, care ataca bine. Eu cred ca Steaua face cea mai mare greseala daca o sa cumpere un varf! Coman e cel mai bun” (Hagi la sport.ro)

O fi stiind asta ce zice sau o zice la deruta, ca l-a „pacalit” pe Gighinho cu ceva bulioane?! 🙂

18. bodanel

Adevarul este ca la faza golului 3 Coman s-a infiltrat foarte bine. A mai avut cateva de astea. Pare ca are potential dar imi vine greu sa trec peste delasarea de care a dat dovada in mai multe randuri, inclusiv la golul 3 pe care l-am incasat.

19. dang

O analiză foarte bună citită la ”rece” îmi dă speranțe pentru viitor. Așa cum am comentat și în noaptea meciului, jocul nostru n-a fost rău, chiar foarte bun în anumite perioade. Problema e că nu avem constanță de-a lungul întregii partide.

20. dang

tactic-zone e un blog al unui tip care era analist de tactică la Petrolul, în urmă cu câțiva ani … îl citesc de ceva timp și consider analizele lui foarte bune. A avut, însă, o perioadă când nu a mai postat ori a postat foarte rar.

21. Gosu

Iar confundati toiurile ca sa l citez pe MM cand vorbea la un moment dat de Ienei. Bre fratilor, rau ratusca ramurica e depasit complet de situatie si a fost inca de anul trecut, cand a venit Danut si i a suflat medalia desi avea un lot net superior. Cum am mai spus trubadurul turbat e fixat pe obedienta, nu pe rezultate si daca il ajuta divinitatea si ia si banii de la Uefa Via Europa League, cu atat mai bine. Se faleste cu contul la finul Borcea. Pe de alta parte pe langa ceea ce e evident adica becali un imbecil si dica o puscarie de antrenor perpetuata. Ar trebui in primul rand ca lacheul de MM sa dispara din peisaj, daca o va face Dica. Individul asta a ramas acolo sa l-i sufle in ureche ciobanului si nu siva asumat nimic din ce s-a intamplat rau la echipa desi a fost protagonistul ultimelor contraperformante de cand a iesit de la zdup. Iar cu Nick nu pot spune decat ca mi se pare atat de insignifiant in toata treaba asta ca nu merita nici osteneala de a scrie despre el, despre viziunea lui ca antrenor, sisteme si tactica. Toate palesc atunci cand intervine MM si mai sus gigica atotstivuitorul…