UPDATE video! Steaua – Dinamo 3-3. O nebunie de meci

Video. Trailer

Video. Golurile

„FCSB și Dinamo au încehiat la egalitate, 3-3, într-unul dintre cele mai spectaculoase derby-uri ale ultimlor ani. Roș-albaștrii au condus de trei ori, dar Dinamo a revenit de fiecare dată. A fost Derby-ul cu cele mai multe goluri după 11 ani. Dinamo se impunea în Ghencea cu 4-2 în 2007.

Steliștii au început mai bine meciul și au deschis scorul după doar 10 minute. Dennis Man a executat inteligent un corner, mingea a ajuns la Gnohere, iar francezul, complet nemarcat, l-a învins fără emoții pe Penedo cu un șut plasat.

Dinamoviștii nu au avut nicio ocazie importantă până în minutul 40, când Bălgrădean a respins în corner șutul bun al lui Sergiu Popovici.

Egalarea a venit în cele din urmă în prelungirile primei reprize. Mircea Axente, fără vreo altă realizare pe parcursul reprizei, a profitat de o eroare a lui Benzar, a pivotat și l-a învins elegant pe Bălgrădean.

La fel ca în prima repriză, doar 10 minute le-au trebuit steliștilor pentru a înscrie. Florinel Coman, intrat la pauză în locul lui Texeira, a înscris direct din corner, după o gafă inimaginabilă a lui Penedo, cel care avusese în prealabil 3 intervenții salvatoare la ocaziile steliștilor.

Dinamo nu a cedat, a început să atace, iar Nistor a adus egalarea în minutul 61 după o fază superbă creată pe axa Mihai Popescu – Hanca – Nistor.

Preț de câteva minute, roș-albii au început să domine partida și au dat semne că pot chiar să câștige. Doar că Bratu a fost trădat din nou de defensivă. Steliștii au profitat de o nesincronizare uriașă a apărării dinamoviste, care l-a lăsat singur pe Florinel Coman într-o poziție ideală. Cel poreclit „Mbappe” de finanțatorul Gigi Becali nu a ezitat și l-a învins pe Penedo cu un șut curat, la colțul lung.

Dinamoviștii au încercat să revină încă o dată și au mai contat în minutul 74, când șutul lui Salomao s-a dus puțin pe lângă poarta lui Bălgrădean.

În cele din urmă, Dinamo e egalat în minutul 89, prin Mihai Popescu, care a înscris superb, cu capul, după o centrare perfectă venită din cornerul executat de Salomao.”

Sursa gsp.ro

Statistica meciului – InStat

Echipele de start:

1. FCSB: Bălgrădean – R. Benzar, Planic, M. Bălașa, Momcilovic – Ov. Popescu, L. Filip – Man, Fl. Tănase (cpt), Teixeira – Gnohere
    Rezerve: A. Vlad – Nedelcu, Fl. Coman, Moruțan, Jr. Morais, Jakolis, Qaka
    Antrenor: Nicolae Dică

Arbitru: Ovidiu Hațegan (Arad) / Asistent 1: Octavian Șovre (Satu Mare) / Asistent 2: Sebastian Gheorghe (Suceava) / Rezervă: Iulian Dima (București)

Fanii din Peluza „Roş-Albastră” au avut o coregrafie 3D, personajul principal fiind Gandalf, vrăjitorul din trilogia Stăpânul Inelelor. „În vremuri întunecate, lumina Stelei ne arată calea către dreptate”, a fost mesajul afişat de galeria FCSB-ului.

Suporterii dinamovişti din Peluza Cătălin Hîldan au prezentat un ultras, care toarnă nisip într-o clepsidră, alături de mesajul:„Nu ne dăm bătuţi. Niciodată nu e timpul pierdut. Câinilor, în viaţa asta mai avem ceva de făcut!”.

Imediat după fluierul de start, fanii dinamovişti au aruncat cu torţe în teren, arbitrul Ovidiu Haţegan fiind nevoit să întrerupă partida aproximativ trei minute pentru a permite degajarea terenului.

La meci au asistat 27.835 de spectatori.

PS. Am ghicit-o 100% ?

VIDEO. Promo Steaua – Dinamo

Steaua (FCSB) şi Dinamo se vor întâlni duminică seara, de la ora 21:00, în derby-ul etapei a doua din Liga 1. După eşecul de la Giurgiu, din prima rundă (0-1), Nicolae Dică a revenit la sistemul 4-2-3-1, iar elevii săi au câştigat în deplasare, cu Rudar Velenje (2-0), prima manşă din turul 2 al Europa League.Dică va miza pe acelaşi modul şi în derby-ul cu Dinamo.

Singurul absent este Mihai Pintilii, suspendat. Cum ar putea arăta primul 11 al Stelei:

Bălgrădean – Romario Benzar, Planic, Bălașa, Momcilovic – Ovidiu Popescu, Lucian Filip – Man, Florin Tănase, Teixeira – Gnohere