de | septembrie 19, 2020

?Să fie clar cum au jucat copiii Stelei, de 17, 18, 19 ani… adunați peste noapte într-o echipă și puși să joace o partidă pe viață și pe moarte în UEFA Europa League cu o echipă de zdrahoni „killeri” clasată pe locul 4 în Campionatul Serbiei, nu al Georgiei sau Macedoniei‼ Asta după vestea tragică care a lovit ca un trăznet clubul stelist, că 9 jucători de bază și 9 membri din staff sunt infectați cu SARS-CoV-2, virusul care a îngenuncheat întreaga planetă cu peste 30 mil. de infectați și aproape 1 mil. de morți.

Unii dintre copii n-au apucat până aseară să debuteze la prima echipă, alții n-au debutat nici în Liga 1 și majoritatea fără meciuri oficiale în picioare în acest sezon. Toți aceștia au fost nevoiți să joace într-o echipă fără fundași centrali de meserie. Din valizii rămași, Pintilii a improvizat un cuplu de centrali, Simion și Briceag, dar cei doi nu au mai jucat până aseară în aceeași echipă nici măcar pe posturile lor, darmite pe cele improvizate de fundaș central. Mai mult, acești copii au trebuit să treacă și peste șocul de a fi conduși cu 2-0 în minutul 14!!!
?Ce tărie de caracter trebuie să aibă pentru a depăși mental toate aceste mari obstacole și sub ochii Europei⁉️

Am reamintit câteva din circumstanțe pentru a judeca corect în ce situație steliștii au obținut calificarea, dar și cifrele statistice prezentate de UEFA.

??Pe lângă goluri, Steaua din Liga 1 a ratat și o sumedenie de mari ocazii. Statistica UEFA arată că echipa cu puștii roș-albaștri i-a dominat copios pe zdrahonii sârbi:

Mihai Pintilii, principal interimar fară licență într-un meci istoric

Mihai Pintilii (35 de ani), antrenorul de facto al Stelei din Liga 1 în meciul cu Backa Topola 6-6 (10-11 d. pen.), din turul doi preliminar al Europa League, a oferit declarații la finalul partidei în care descrie tragismul care a bântuit  echipa în  ultimele 24 de ore.

?”Nu mai contează cine a fost antrenor principal sau cine a dat indicații, acum e important că ne-am calificat. A fost un meci nebun, sper să nu mai trăiesc niciodată așa ceva!

A fost o noapte grea înainte de meci. N-am dormit, iar mulți dintre jucători s-au trezit de 5-6 ori. Nu e ușor să știi că ai COVID, să stai cu frica în sân. Bine că s-a terminat cu bine! Și ne întoarcem cu calificarea.

Pentru meciul de campionat, cu FC Argeș, nici nu știu câți ne mai întoarcem acasă. Nu știu câți vom fi sănătoși. Conducerea se va ocupa, să vedem dacă putem amâna meciul cu Argeșul. Cred că e posibil… Rămâne de văzut, se va ocupa conducerea.

Ducan? Nu pot să-l cert. Nici nu mai știu la câte goluri a greșit. Unul, două sau mai multe. La câte goluri au fost… E și greu să le mai ții minte. E un copil. Ați văzut că ne-a salvat la penalty-uri, asta e cel mai important. Acest meci, probabil, îl va ajuta în viitor, în cariera pe care o va avea”, a spus Mihai Pintilii  la flash interviu după meciul de povestit nepoților.

#uel  #europaleague #fcsb #steaua #fcsbesteaua #mihaipintilii

Ovidiu Perianu, 18 ani, o surpriză plăcută

?⚽️??Ovidiu Perianu a impresionat în Serbia la meciul de UEFA Europa League FK TSC Bačka Topola – FC Steaua București.?

Titularizat de Mihai Pintilii la meciul disputat de roș-albaștrii pe terenul celor de la Backa Topola, mijocașul de 18 ani l-a impresionant pe fostul fundaș stelist George Ogăraru, care a avut numai cuvinte de laudă la adresa lui Perianu și a scos în evidență spiritul său de luptător, fără trac într-o competiție ca UEFA Europa League.

?”Mi-a plăcut foarte mult Perianu. El a dat impresia că joacă de vreo două campionate acolo. A controlat mijlocul terenului, a mutat jocul de pe o parte pe alta, a știut și când să temporizeze, și când să accelereze. A fost și coautor la câteva pase decisive.
Mi-a plăcut foarte mult. Chiar dacă a fost și călcat, și lovit, a dus meciul până la final, iar execuția de la penalty a fost foarte bună. M-am bucurat pentru el. Aș fi fost trist pentru el, e un jucător care promite foarte mult”, a declarat George Ogăraru, pentru ofticații de la Digi Sport.

#uel #ovidiuperianu #fcsb #steaua #fcsbesteaua #SteauaRosAlbastra1947

Pentru Europa, FCSB e tot Steaua București

?Marile ziare de sport ale lumii, fascinate de meciul nebun al Stelei în Serbia. Ce au scris L’Equipe și Gazzetta dello Sport.

?Prestigiosul cotidian francez L’Equipe a dedicat un întreg articol întâlnirii de pe Gradski Stadion, din Senta. ”Un meci de 12 goluri între Steaua București (‼) și Bačka Topola”, au scris francezii.
?”Scenariul a devenit nebunesc în prelungiri. Steaua București (‼) a luat un avantaj pe care l-a crezut final în minutul 90+3. Dar Tomanovic a egalat imediat, ducând partida în prelungiri. Acolo, Topola a revenit de la 4-5 la 5-5, în ciuda unei alte eliminări. A repetat operațiunea în minutul 117, tot prin Tomanovic”, au mai scris ziariștii de la L’Equipe.

?Gazzetta Dello Sport, alt mare ziar, a tratat pe larg ”thriller-ul” Stelei din Serbia.  ”FCSB: 6-6 după 120 de minute și victorie la penalty-uri”, au titrat italienii.
?”La pauză părea un meci liniştit. Bačka Topola conducea cu 2-1, dar în minutul 63 scorul era 3-3. Iar în minutul 93, FCSB a preluat chiar conducerea după un autogol. Gata? Deloc!
Mijlocaşul Şasa Tomanovic a egalat la 4 în minutul 94. Prelungiri. FCSB a câştigat la penalty-uri, dar scorul de 6-6 va rămâne în memorie”, au scris italienii de la Gazzetta Dello Sport, uimiți de meciul nebun din Serbia.

#fcsb #steaua #fcsbesteaua #lequipe #gazzettadellosport #uefaeuropaleague #uel
#SteauaRosAlbastra1947

FCSB headline la UEFA

⚽️??Steaua din Liga 1, FCSB, este în atenția Europei și in headline-ul site-ului UEFA, alături de AC Milan și Tottenham‼

Ce scrie UEFA despre nebunia de meci al Stelei (FCSB) din Serbia!
„AC MILAN, SPURS THROUGH;
FCSB IN 12-GOAL THRILLER”

FORZA STEAUA!?❤?

10 comentarii la „Să fie clar! În acel tragic context, copiii Stelei din Liga 1 au fost niște eroi în Serbia!

1. xray Autor articol

?BACKA TOPOLA – FCSB 6-6 (10-11 d. pen.) Meci pentru istorie! Premieră absolută în Europa!‼ Steliștii au intrat incă o dată în istoria UEFA.

Meciul Stelei din turul doi preliminar al UEFA Europa League, a bătut toate recordurile din fotbalul european.

?Este prima partidă din istoria cupelor europene – peste 24.000 de meciuri în total – când ambele formații înscriu cel puțin 5 goluri (fără a fi luate în calcul loviturile de departajare).‼

2. adrian0808

Uitându-mă la rezumat vad ca am fost praf în defensiva pe benzi. Pantaru și Crețu departe rău de oameni și faze. Fundașii centrali fiind inexistenți.

Și încă o remarca… Asa cum luam gol după gol la fazele fixe, tot asa nici nu știm sa fructifica fazele fixe. Adică dacă nu știi sa le joci ofensiv, nici nu reușești sa te aperi la ele. Pur și simplu ești mereu unde nu trebuie sau ești în contratimp cu faza.
    Același lucru și la centrările de pe benzi date de fundașii laterali. Nu reușesc mai deloc sa dea o centrare pe capul colegilor din atac care se afla în careu și evident sunt depășiți mereu atunci când au adversar direct în careul propriu și trebuie sa facă faza defensiva. Cel puțin 2 goluri am luat cu Pantaru spectator și la fel și cu Crețu.
    Trist dar asta e realitatea….
    Unde or fi Ghionea, Goian, Szukala…. Chiar și Momcilovic ca fundaș lateral era mereu unde trebuia și în apărare și în atac (chiar are câteva goluri marcate).

Ne trebuie fundași laterali care sa știe jocul defensiv…

3. vasglo

@adrian0808

„Să fie clar cum au jucat copiii Stelei, de 17, 18, 19 ani… adunați peste noapte într-o echipă și puși să joace o partidă pe viață și pe moarte în UEFA Europa League cu o echipă de zdrahoni „killeri” clasată pe locul 4 în Campionatul Serbiei, nu al Georgiei sau Macedoniei‼ Asta după vestea tragică care a lovit ca un trăznet clubul stelist, că 9 jucători de bază și 9 membri din staff sunt infectați cu SARS-CoV-2, virusul care a îngenuncheat întreaga planetă cu peste 30 mil. de infectați și aproape 1 mil. de morți……. etc, etc. ”

Dragule, tu mai si citesti inainte de a te pronunta, ori esti negativist din fire?! 🙂

1. adrian0808

Vasglo
      Eu am vorbit de fundașii laterali în special. Și de briceag ca a fost inexistent.
      De portar nu am zis nimic. E greu sa fii portar, cel mai greu.
      Iar pustii noștri au făcut cu brio fata ofensiv și la mijlocul terenului contra acelorași zdrahoni și Killeri sârbi.
      De ce ești ok ofensiv și ești praf defensiv contra acelorași zdrahoni să-mi explici tu vasglo?!!!

1. vasglo

@adrian0808

Ce linie de fund e aia cu doi „laterali” , cat de cat consacrati, si cu doi „centrali” de care nu a auzit nimeni, Simion ( 22 ani) și Briceag, care „nu au mai jucat până aseară în aceeași echipă, nici măcar pe posturile lor, darmite pe cele improvizate de fundaș central” (citat din xray).. Oare ce pot face in atari conditii fundasii laterali?? Baieti, incercati sa ganditi, inainte sa dati cu „parul”! 🙂

p.s. – intrebare, fara Briceag, pariul lui Nea Gigi, mai jucam meciul? Ne mai calificam? Pls. think! 🙂 🙂

4. decebal22

Bine macar ca s-au facut 2 transferuri,pe ultima suta de metri.Am intrat in istoria cupelor europene cu un meci de infarct.In meciul cu sarbii nu am avut fundasi centrali ,iar colac peste pupaza cei 2 laterali au jucat f.prost in aparare.Ar fi o minune sa prindem playoff-ul europa league.

5. quark

Straton confirmat oficial https://www.fcsb.ro/ro/stiri/stire-bine-ai-venit-ctlin-straton/ , de bosniacul Graovac inca nu avem nimic in afara de speculatii ale presei

nu stiu cat cere Hagi + cat procente ulterioare pe Virgil Ghita, dar merita un ban in plus fata de Chindris, e mai sigur si apare eficient si la fazele fixe, Chindris a facut niste gafe de curtea scolii in play-off cu cfr si csu, in rest nu prea ai ce fundasi centrali sa alegi din liga 1 si sa fie si-o investitie pentru viitor, nu doar sa te carpesti

ce bun ar (mai) fi fost Bizonul, si daca venea direct de pe plaja pufos ca o savarina, i-ar fi impuns p-astia de la Topola…

6. xray Autor articol

Oficial, FCSB l-a transferat un portar, pe Straton si a repatriat un fundas central de 20 ani.

??FCSB anunță transferul lui Cătălin Straton, de la Dimamo. Portarul în vârstă de 30 de ani, care a mai evoluat, de-a lungul carierei, pentru FC Rapid București, FC Vaslui, CS Universitatea Craiova, ACS Poli Timișoara și Dunărea Călărași, s-a alăturat lotului sâmbătă seară și va purta tricoul cu numărul 1.

”Mă bucur că am șansa de a ajunge în curtea unui club cu o istorie atât de bogată. Sper să reușim să ne atingem toate obiectivele propuse în acest sezon” – a spus fostul caine, Cătălin Straton.

??FC Steaua a mai anunțat oficial că l-a adus inapoi pe Marian Ștefan Cană din împrumutul de la FC Farul Constanța.

Fundașul de central de 1,80 m și 20 ani a intrat urgent în programul de antrenament al primei echipe. Cană este produsul Academiei FCSB și a jucat la FCSB II până in iulie 2019, când a fost împrumutat la Farul unde a jucat 19 meciuri de Liga 2.