ROMÂNIA U21 a cucerit EUROPA! SUNTEM MÂNDRI DE VOI!

de | iunie 28, 2019

Peste 20 de milioane de români se mândresc cu voi!

O repriză am fost în finală, când am intrat la cabine cu 2-1.

După pauză Germania a egalat dintr-un penalty halucinant provocat de Ianis și, într-un final apocaliptic, a învins România în minutul 90 dintr-o lovitură liberă. După 2 minute altă lovitură liberă și…4-2. Oricum nu mai conta…

Presa internationala are doar cuvinte de lauda la adresa echipei nationale a Romaniei dupa eliminarea de la EURO U21.

Mundo Deportivo: Germania se califica in finala dupa ce a doborat o echipa incapatanata! Mini Mannschaft a invins revelatia turneului dupa un meci spectaculos decis in ultimele minute. Nu a fost deloc usor in fata acestei revelatii, se parea ca meciul va ajunge in prelungiri, dar nemtii au profitat de doua lovituri libere. Romania nu s-a predat dupa primirea golului, reactionand prin intermediul lui Ianis Hagi si George Puscas.

Gazzetta Dello Sport: Amiri si Waldschmidt ingheata Romania! Dubla lui Puscas nu a fost suficienta pentru romani. Germania s-a speriat, a fost la pamant si parea ca are probleme mari, dar a reusit sa recupereze si sa se califice in a doua finala. Romania a incantat in prima repriza, dar nu va ajunge in finala. Romania a fost, totusi, o echipa frumoasa!

Bild: Ce lupta pe canicula in semifinale! Si ce sprint pe final am avut! Am invins cu 4-2 o echipa surprinzatoare a Romaniei! Dupa o prima repriza modesta, Germania si-a revenit dupa pauza si ajunge in a doua finala la rand!

L’Equipe: Duelul dintre George Puscas si Luca Waldschmidt, cei mai buni marcatori de la turneul final, si-a fructificat toate promisiunile. Primul a adus Romania in avantaj si a facut-o sa creada in calificare. Celalalt a readus la viata Germania.

Marca: Germania a trebuit sa sufere inca de la inceput in fata frumoasei echipe a Romaniei, in care Puscas si Hagi au fost protagonisti.

Echipa nationala a Romaniei a fost invinsa dramatic de Germania in semifinalele Campionatului European de tineret, scor 2-4.

Tricolorii au fost condusi cu 1-0, au revenit si au facut 2-1, dar au primit golurile eliminarii de la turneul final in minutul 90.

Sustinuta de peste 15 mii de romani din tribune si de milioane din fata televizoarelor, echipa nationala a inceput fara inhibitii desi avea in fata campioana en-titre si un izvor nesecat de talente. Prima repriza ne-a apartinut in totalitate, dar nemtii au reusit sa intoarca rezultatul in repriza a doua.

Germania a eliminat astfel Romania in semifinalele turneului final, dar tricolorii parasesc cu fruntea sus turneul final, dupa o serie de evolutii extraordinare, in care s-au luptat de la egal la egal cu adversari mai bine cotati.

Germania – România 4-2. Au marcat: Amiri (21, 90+4), Waldschmidt (52 – pen, 90) / Pușcaș (26 – pen., 43)

ROMÂNIA: 1. Radu (c) – 6. Manea, 5. Nedelcearu, 4. Pașcanu, 3. Ștefan – 21. Băluță, 17. Cicâldău (20. Ciobanu 69) – 8. Man, 10. Hagi, 19. Ivan (7. Coman 55) – 9. Pușcaș (11. Petre 87).
Selecționer: Mirel Rădoi

Rezerve: 12. Căbuz, 23. Vlad – 2. Boboc, 13. Grigore, 14. Dragomir, 15. Ghiță, 16. Nedelcu, 18. Rus, 22. Olaru

In cealalta semifinala Spania a spulberat Franta cu 4-1.

Capul sus, băieți!

X Ray

3 comentarii la „ROMÂNIA U21 a cucerit EUROPA! SUNTEM MÂNDRI DE VOI!

1. alex-0101

Ati văzut comunicatul CSA Steaua in legatura cu acel contract semnat cu Carpatina? Baietii nu au luat nici macar o secundă echipa de fotbal in seamă :)) bine ei zic purul adevar acolo!