de | ianuarie 28, 2017
Steaua a pierdut al 4-lea amical al iernii în fața celor de la Slovan Bratislava, scor 1-2. Steliștii au ratat câteva oportunități singuri cu portarul și au lovit de două ori bara.

Slovacii au deschis scorul în minutul 20, însă Steaua a egalat după doar două minute după o lovitură liberă executată fabulos de Denis Alibec, aflat la primul gol la Steaua.

Ovidiu Popescu și William De Amorim au fost înlocuiți la pauză de Gabriel Enache, respectiv noua achiziție Mihai Bălașa. În a doua repriză pe fondul nesiguranței din apărarea Stelei, slovacii au reușit să înscrie golul victoriei cu 15 minute înainte de final. Min. 75, Cleber își duce echipa în avantaj cu un șut de la aproximativ 15 metri. La două minute după golul slovacilor, Boldrin ratează incredibil din 10 m, singur cu portarul, nimerind bara.

Pe final de joc, Denis Alibec a fost eliminat pentru proteste. În minutul 89 Steaua cere penalty la Achim, Alibec protestează și vede al doilea cartonaș galben și apoi roșu.

Echipa de start a FC Steaua Bucuresti în partida cu ŠK Slovan Bratislava, care a început la ora locală 17:30 (16:30 ora României).

Echipa de start a slovacilor de la Slovan, conform paginii de fb a clubului.

Golul lui Alibec

Rezumat-știre

Înregistrarea integrală a meciului

Mini Avancronică

Steaua va susține astăzi o nouă partidă de verificare. Echipa antrenată de Laurențiu Reghecampf va întâlni, de la ora 16:30, Slovan Bratislava, Slovacia.

Deși a evoluat în ultimele două partide amicale, făcând pereche în atac cu Denis Alibec, Harlem Gnohere nu este încă la sută la sută din potențial. Vârful sosit în această iarnă de la Dinamo mai are încă probleme la gleznă.  Este de așteptat ca în această partidă să evolueze câteva minute și ultima achiziție a roș-albaștrilor, Mihai Bălașa, care a efectuat deja primele antrenamente cu noii săi colegi.

Cum ar putea arăta Steaua la start cu Slovan:

• Niță – Ov. Popescu, Tamaș, Moke, Momcilovic – Pintilii, Muniru – Enache, Alibec, De Amorim – Gnohere.

Steaua a mai întâlnit-o pe Slovan în 07.02.2013, tot în meci amical și tot cu Reghe pe bancă.  Roș-albaștrii s-au impus cu 3-1. Au marcat Prepeliță, Mihai Costea și Filip.

Echipa de start a Stelei 2013: Cojocaru – Rapa, Bratu, Gardos, Parvulescu – Filip, Prepelita – Adi Popa, Tatu, Chipciu – Rocha. Rezerve: Stanca, Costea, Latovlevici, Lupu, Puscas, Nastasie, Rosu, Iancu, Nikolici.

ŠK Slovan Bratislava

Slovan Bratislava  este un club de fotbal cu sediul în Bratislava, Slovacia, care joacă în Super Liga slovacă . Fondat ca I. Čs.Š.K. Bratislava în 1919, clubul a schimbat numele la Slovan Bratislava, în 1953.

Slovan este echipa cea mai de succes din Slovacia cu cele mai multe titluri în ambele competiții interne, liga și cupa: 24 titluri , 18 Cupe și 5 SuperCupe. Este „Steaua” Slovaciei.

Slovan Bratislava a devenit primul și până în prezent singurul club din Slovacia precum și fosta Cehoslovacia care a câștiga una dintre competițiile europene, Cupa Cupelor, când au învins pe FC Barcelona în finala de la Basel în 1969. Clubul are în palmares 9 Cupe Intertoto și a furnizat 7 jucători la naționala Cehoslovaciei care a cucerit titlul de campioană a Europei în 1976. În acest sezon 2016-2017 Slovan ocupă locul 3.

Important! Posibil Live!

Pe site-ul slovacilor, se dă o atenție cuvenită, de respect, Stelei. Chiar dacă este un meci de pregătire,  cei de la Slovan fac o prezentare consistentă echipei roș-albaștrilor (AICI) .

In finalul avancronicii se scrie: „Zápas FC Steaua Bukurešť – ŠK Slovan Bratislava sa začína v sobotu od 15.30 h na tréningovom ihrisku v Beleku. Do Turecka dnes odlieta aj náš štáb a vynaložíme maximálne úsilie, [ Facem tot posibilul] aby sme zápas mohli odvysielať v priamom prenose. [astfel încât să putem difuza meciul în direct.] O všetkom vás budeme včas informovať prostredníctvom webu, resp. sociálnych sietí”. [ Despre tot ce vă vom informa prin intermediul web, respectiv. social networking ‘.]

Click!

Deci sunt speranțe ca meciul să fie transmis online pe canal de YouTube  aici: ŠK Slovan Bratislava TV  (click).

Revenim cu informații

10 comentarii la „FC Steaua – ŠK Slovan Bratislava 1-2! Noi cu ocaziile și barele, ei cu golurile! [Meci înregistrat]

1. xray Autor articol

Update:
    Steaua a mai întâlnit-o pe Slovan în 07.02.2013, tot în meci amical și tot cu Reghe pe bancă. Roș-albaștrii s-au impus cu 3-1. Au marcat Prepeliță, Mihai Costea și Filip.

Echipa de start a Stelei 2013: Cojocaru – Rapa, Bratu, Gardos, Parvulescu – Filip, Prepelita – Adi Popa, Tatu, Chipciu – Rocha. Rezerve: Stanca, Costea, Latovlevici, Lupu, Puscas, Nastasie, Rosu, Iancu, Nikolici.

@naiyba
        Normal. Pai nu a facut mai nimic. A dat 2 titulari jumate (Popa, Tosca si Aganovic) si a adus 1 titular (Alibec) si 2 jumatati (Gnohere si Balasa).

In atac stă doar intr-un varf de careu, Bizonu, ca Alibec nu prea e. (Alibec, aripă stanga/dreapta sau al doilea varf. Nici 10 cum visează ciobanul)
        La mijloc, un pasator … canci!
        Pe fund e vraiste.

Din ce trebuia: 2-3 atacanti, 1 pasator, 1 fundas dreapta si 2 fundasi centrali (plus 1 ca l-a dat pe Tosca)= 6-7… s-au adus 3!

Ref la joc
        Ce am remarcat, după ce m-am uitat mai atent la joc, în reluare, degrevat de emoții. Mă refer la cei noi și cei vechi cu plus.

Bizonul – am exagerat mai sus, la nervi. Pare fără vlagă și cu febră musculară, dar a intrat în combinații. Nu a fost chiar praf cum am spus. Sper să fie apt 100% când reîncepe campionatul.
        Alibec – e crescător fata de meciurile anterioare.
        Balasa – s-a integrat surprinzător de repede și bine. Pare un transfer reușit, la prima vedere.

Moke – imi place din ce in ce mai mult. Are o eleganța în miscări și o siguranță pe sine care mă cuceresc, chiar și când mai greșete.
        Muniru – se pare că a reușit să treacă peste starea brambureală și exagerări care îl bântuia. Greșește mult mai puțin și e mai în jocul echipei. Mi-a plăcut. Să-l țină tot așa.
        Jakolic – n-are viteza lui Popa, dar cred că nu-i va face simțită lipsa. Bătăios, prezent la finalizare, altruist.. pe ambele benzi. La asta este peste Amorim.
        Momcilovic – tot mai dezinvolt si mai integrat în spiritul echipei.