FC Steaua – FC Ujpest 2-0

de | ianuarie 26, 2016

In al doilea amical susținut in acest an, Steaua a trecut de Ujpest, a doua clasata in Ungaria, cu 2-0. Stanciu (32) si Popa (86) au marcat golurile victoriei ros-albastrilor intr-un meci pe care Steaua l-a dominat aproape in intregime. Steaua a făcut un joc destul de bun și nu i-a dat nici o șansă adversarei. De notat că maghiarii au un ușor avans cu pregătirea, urmînd să înceapă meciurile oficiale cu o săptămînă mai devreme. În meciul anterior, Újpest a fost învinsă de Nürnberg cu scorul de 2-1.

Echipa de start a Stelei: Niţă (Cojocaru 46) – Râpă, Papp (Momcilovic 46), Varela (cpt), Toşca (Carp 56) – Muniru (Popadiuc 63), Pintilii (Onţel 76) – Adi Popa, Stanciu, Hamroun (Ştefănescu 76) – Bawab (Tudorie 76)

• Ceilalti jucatori din lot au efectuat un antrenament separat, incepand cu ora 17:00. Ciprian Marica a fost menajat pentru acest joc. De asemenea Filip și Chipciu n-au jucat nici ei. Alex poate reintra în meciul cu Ludogoreţ, Lucian mai aşteaptă.

Într-o formulă de prim 11 din care a lipsit Marica, stelistii au avut in Hamroun principalul jucator care a hartuit in permanenta apararea adversa. Algerianul a fost din nou cel mai bun și cel mai inspirat jucător în prima victorie a iernii. Stanciu a avut și el o evoluție în trena lui Hamroun.

În prima repriză Steaua a aratăt un joc combinativ, cu posesie, viteza si demarcari in adancime, cele mai mari ocazii ale primei reprize fiind semnate de Hamroun, Stanciu și Popa. Scorului a fost deschis de Stanciu (32), cu un sut din afara careului in poarta lasata descoperita de goalkeeper-ul advers, la o faza in care Hamroun a facut un pressing util asupra portarului de la Ujpest.

Stanciu  nu s-a bucurat absolut deloc, fiind surprinzător de nervos. Decarul îi reproșa lui Hamriun faptul că nu i-a pasat într-o fază anterioară. Imediat Toșca a venit și ceilalți colegi care au liniștit apele. E un semn bun că tratează serios și amicale, dar și o ieșire pe care ar trebui să și-o controleze.

Steaua putea face 2-0 in minutul 38 tot prin Stanciu. Lansat excelent de Bawab, vârful ros-albaștrilor in acest meci, decarul a luat transversala la țintă cu o minge pe care scria gol.

În partea secundă jocul Steaua a mai scăzut in intensitate și maghiarii au ratat la rândul lor egalarea. Unul dintre cei trei fraţi ai starului lui Chelsea, Eden Hazard, Kylian, a trecut pe lângă egalare din câţiva metri. Cu cinci minute înainte de final, Adi Popa (86) a inchis tabela cu un șut la coltul lung după o pasa de manual pe poziție viitoare a lui Onțel.

Laurenţiu Reghecampf s-a declarat mulţumit de prestaţia jucătorilor săi:  „Un meci de pregătire, un meci bun. Ne interesează foarte mult să vedem la ce nivel am ajuns. Lucrurile merg din ce in ce mai bine şi deocamdată suntem mulţumiţi.

Ciprian (n.r. Marica) şi ceilalţi jucători care au nevoie de pregătire, ne-am gândit că ar fi mai bine pentru ei să facă acest antrenament decât să joace un meci. Mai avem probleme cu ei, dar o să revină. Filip, Bourceanu… Sunt sigur că Ciprian va juca în ultimele două, trei meciuri şi va juca mai mult. Ceilalţi, nu ştiu, urmează un program de recuperare şi nu vrem să-i grăbim.

Vom vedea (n.r. dacă transferul lui Andrei Ivan se realizează)… Sunt jucători care sunt pe lista noastră şi încercăm în fiecare zi să ne completăm lotul cu fotbalişti de valoare. Jucători români, de echipă naţională. Gebhart trebuie să-şi rezolve problema cu Nurnberg. Deocamdată este sub contract cu ei, dar sper să se facă şi acest transfer”, a mai declarat Laurenţiu Reghecampf.

Avancronica FC Steaua – FC Ujpest. Față-n față după 6 ani…

Marți, 26 ianuarie, FC Steaua va începe meciurile amicale din al doilea  cantonament de iarnă din Antalya, fiind și a doua partidă a campionilor din 2016. Roș-albaștrii vor întâlni echipa FC Ujpest, ocupanta locului 2 în prima divizie  maghiară. Pentru echipa maghiară este primul meci din 2016. Partida se va disputa un teren de la Regnum Carya Golf & Spa din Kadriye, Turcia, și va fi transmisă în direct la Digi Sport 1, de la ora 19:00.

FC Újpest este un club de fotbal profesionist din Ungaria, cu sediul în Újpest, Budapesta, care evoluează în „Nemzeti Bajnokság I” (Campionatul Național I).

Fondat acum 131 ani, în 1885, Ujpest a ajuns prima divizie a Ligii maghiare în 1905 și a retrogradat doar o singură, fiind apoi pe prima scenă fotbalistică de 102 ani. FC Újpest are 20 de titluri de campioni (ultima dată în 1997–98), a câștigat Cupa Ungariei de 9 ori și „Szuperkupa” de trei ori. În sezonul actual ocupă locul 2, la 2 puncte de marea ei rivală Ferencváros, cu care își dispută „eternul derby” de peste 100 de ani.

Schimbările de nume
În 1950, guvernul comunist a ales pe „Újpest TE(Torna Egylet)” drept clubul oficial al poliției și l-a redenumit „Budapesti Dózsa SC” (după Gheorghe Doja), o practică destul de comună în țările Blocului Estic (în alte țări comuniste „cluburile de poliție” au fost numite Dinamo). În 1956 a fost revoluția anticomunistă din Ungaria. Atunci s-a renunțat la „Dozsa” și s-a redenumit „Újpesti”. După înăbușirea revoluției, în 1957 s-a revenit la „Dozsa”, dar s-a păstrat și „Újpesti” în loc de „Budapesti”, nume avut anterior revoltei. Din 1957 și până în 1991 s-a numit Újpesti Dózsa SC . În 1991 a devenit doar Újpesti TE, fără „Dózsa”, iar apoi în 1998 s-a schimbat Újpesti în Újpest(fara i) și TE(Torna Egylet) în FC(Football Club), adică Újpesti FC cum este și azi.

Cronologie cu schimbările de nume
1885: Újpesti TE (Újpesti Torna Egylet)
1926: Újpest FC (Újpest Football Club) (ca urmare a introducerii fotbalului profesionist)
1945: Újpesti TE
1950: Bp. Dózsa SE (Budapesti Dózsa Sport Egyesület)
1956: Újpesti TE (doar în timpul revoluției maghiare)
1957: Újpesti Dózsa SC (Újpesti Dózsa Sport Club)
1991: Újpesti TE
1998: Újpest FC

În competițiile europene Újpest a câștigat de 2 ori Mitropa Cup (Cupa Europei Centrale) în 1929, 1939 și finalistă în 1967. În 1930 a câștigat Coupe des Nations (predecesoarea Champions League). De asemenea,  FC Újpest a ajuns în semifinalele Cupei Campionilor Europeni 1973-1974 și Cupa Cupelor (UEFA Cup Winners’ Cup) 1961-1962, și a fost finalistă în Cupa Orașelor Târguri ( Inter-Cities Fairs Cup) 1968-1969.

Lotul maghiarilor este evaluat de transfermarkt la 5,75 Mill. €, iar în acest sezon competițional a făcut transferuri totale de 500.000 €, plătiți pe atacantul senegalez de 24 ani, Mbaye Diagne, transferat de la Juventus. Újpest FC este antrenată din octombrie 2013 de sârbul Nebojsa Vignjevic, 47 ani. Meciurile de acasă le dispută pe un stadion cu de 13,500 locuri construit în 1922, renovat în 2000-01  și  redenumit în 2003 Ferenc Szusza Stadium.

Are 11 apariții in UEFA Champions League, 6 în  UEFA Cup Winners’ Cup și 12 în UEFA Europa League.

Ultima apariție europeană a fost în 2009-2010, când a  întâlnit-o și pe Steaua în turul 2 de Europa League, în prima și ultima întâlnire oficială dintre cele două formații. Steaua antrenată de Cristiano Bergodi s-a împus cu scorul general de 4-1 (2-0, 2-1).

A fost o dublă presărată cu incidente între suporteri urmate de sancțiuni UEFA, dar și confruntări între suporterii unguri și autorități. „Incidentele petrecute in 2009, la meciul dintre Steaua si Ujpest, au sporit huliganismul de pe stadioanele din Ungarie”, a scris ziarul maghiar Barikad. Jurnaliștii maghiari se referă la un banner afișat de suporterii steliști, cu mesajul scris în maghiară: „Cât ține femeia maghiară c…..l in ea? 9 luni!”.

Reacția ungurilor a frizat demența. Bannerul l-a facut pe jurnalistul Gall Andras să afirme ca susținătorii lui Ujpest trebuiau să-i injunghie pe cei care au afișat aceasta ironie. „Normal ca fanii nostri au reactionat, provocand incidente intre tribune. In buzunarul oricarui patriot s-ar fi deschis briceagul in momentul in care ar fi citit mesajul de pe bannerul afisat de galeria Stelei, la meciul cu Ujpest, din Europa League, de la Bucuresti”, a scris jurnalistul maghiar Gall Andras in Magyar Nemzet, a citat Onlinesport.

Steaua a fost amendată de UEFA cu 50 de mii de euro pentru incidentele de la meciul cu Ujpest, cea mai mare sancțiune europeană din istoria cluburilor românesti. Ulterior, forul continental a decis să revină asupra sancțiunii inițiale, amenda de 50.000 de euro, și să suspende terenul Stelei pentru două etape.

La meciul retur de la Budapesta, in noaptea dinaintea meciului, jucătorii Stelei au fost treziti la ora 1 de câțiva politisti, fiind informați că trebuie să evacueze camerele, chipurile, din cauza unei amenințări cu bombă. Un ultras stelist nu a fost lăsat să intre în stadion pentru ca avea un banner cu mesajul „Ardealul, pamant romanesc” scris in limba maghiara. În schimb, suporterilor maghiari li s-a permis introducerea unui adevărat arsenal pirotehnic pe stadionul Szusza Ferenc, cu care au dat un veritabil asaltat. Șase steliști au ajuns la spital din cauza torțelor aprinse aruncate spre sectorul lor de către unguri. Mai mult, maghiarii au afișat și un banner pe care scria „De unde știi că esti țigan? Vorbești româneste”.  UEFA a aplicat alte sancțiuni drastice.

• Steaua -Ujpest 2-0, Jul 16, 2009
  • Ujpest-Steaua 1-2, 23.07.2009

Campionii României au revenit duminică in Turcia pentru al doilea stagiu de pregătire de iarnă și au efectuat luni primele antrenamente pe terenurile de la Regnum Carya Golf & Spa Resort.

Roș-albaștrii s-au pregatit dimineata intre 11:30 si 13:00, dupa care au mancat si s-au retras in camere pentru a se odihni. Cea de-a doua sesiune de antrenament a avut loc spre seara, începând cu ora 17:30.

Pentru partida de marți este greu de prevăzut care va fi primul 11. Situația la lot este incertă atât medical cât și administrativ în raport cu controversatele convocările de la echipa națională. Cu siguranță Reghecampf va rula întreg lotul apt de joc avut la dispoziție, rezultatul final al partidei fiind în plan secund. Pe primul plan va fi întegrarea noilor veniți, stabilirea unor noi relații de joc și o evoluție fără expunere la accidentări.