FC Botosani- Steaua 0-2! Defilare ros albastra de 1 Decembrie!

de | decembrie 2, 2014

Capitan MVP

Steaua a invins Botosaniul, scor 2-0, cu ajutorul dublei semnate de Andrei Prepelita, aflat la primele reusite din acest sezon. Totodata prima dubla pe care o inregistreaza „Prepe” de cand evolueaza in Liga 1.Lucian Sanmartean a oferit prima pasa decisiva intr-un meci in care s-a jucat fotbal doar o repriza. Sanmartean a mai pus o minge pe fruntea lui Papp, in finalul primei parti, insa fundasul campioanei nu a vrut sa se puna rau cu sefii Botosaniului, care l-au premiat inainte de lovitura de incepere, iar tabela a inghetat pana spre final, cand Prepelita nu a ratat ocazia de a rezolva meciul printr-un sut imparabil la coltul lung. Tanase si Keseru au parasit terenul accidentati, Rusescu a primit 10 minute din partea lui Gilca, insa fara a avea realizari notabile. In urma acestui rezultat, Steaua se distanteaza la 7 puncte de CFR Cluj, respectiv 10 puncte de echipa clasata pe locul 3, Petrolul Ploiesti.

Inaintea meciului, Paul Papp a fost premiat de oficialii Botosaniului in semn de respect pentru sumele frumoase de bani incasate de club de pe urma transferurilor acestuia la FC Vaslui, respectiv Chievo Verona. Raul Rusescu a jucat cu o masca ros-albastra. Raul Rusescu a revenit la Steaua duminica seara, dupa accidentarea de acum aproximativ o luna de zile din meciul cu ASA Targu Mures.

Ziua speciala in care s-a disputat epilogul etapei a 16-a i-a obligat, practic, pe botosaneni sa redea imnul national al Romaniei la statia de amplificare a stadionului, populat destul de bine, in pofida preturilor usor ridicate si a temperaturii imposibile (-5 grade Celsius).

Paul Batin a expediat primul sut la poarta lituanianului Arlauskis, la doar 3 minute distanta de primul fluier al centralului Marius Avram. Spre mijlocul reprizei, Claudiu Keseru a castigat prim-planul cu unul dintre aparatorii Botosaniului, insa distanta prea mica dintre el si goalkeeperul Vasile Curileac a facut ca ultimul sa acopere bine coltul scurt si sa anuleze prima ocazie importanta a campioanei in exercitiu.

Echilibrul pe tabela s-a rupt, in minutul 31, la capatul unei patrunderi marca inregistrata a lui Sanmartean. Magicianul Stelei a luat la bani marunti defensiva adversa si l-a angajat in 8 metri pe Andrei Prepelita pentru primul gol in acest campionat al mijlocasului la inchidere al oaspetilor. Keseru a anuntat reusita lui Prepelita, cu un sut respins in mod admirabil de Curileac.

Prima parte s-a incheiat cu ocazia lui Papp, angajat perfect de Sanmartean pe 6 metri din lovitura libera. Curileac a zburat spre bara din dreapta sa si a scos cu un ultim efort.

Steaua a controlat cu mult calm si actul secund, unul in care au lipsit aproape cu desavarsire ocaziile. FC Botosani si-a aratat limitele in multe momente, iar Prepelita a incheiat seara cu un nou gol la poarta lui Vasile Curileac. Mijlocasul Stelei a scapat mult prea liber in careul advers si l-a invins pe Curileac cu o executie imparabila la coltul lung.

FC Botosani: Curileac – Patache, Tincu, Ngadeu, Acsinte – Fulop, Vasvari (Bordeanu 71), Croitoru – Svichi (Hadnagy 46), Roussel (Ngankam 46) – Batin
Rezerve: Lazar, Bordeianu, Quenten, Hadnagy, Oltean, Rashid, Ivanovici

Steaua: Arlauskis – Papp, Szukala, Varela, Filip – Prepelita, Bourceanu – Popa, Sanmartean (Breeveld 90+2), Tanase (cpt., N. Stanciu 72) – Keseru (Rusescu 81)
Rezerve: Cojocaru – Luchin, Stanciu, Tosca, Latovlevici, Breeveld, Rusescu

Arbitru: Marius Avram (Bucuresti)
Cartonase galbene: Vasvari 15, Fulop 50, Hadnagy 54, Bordeianu 90+2/ Papp 63, Arlauskis 68

Costel Galca:
Suntem bucurosi ca am castigat, era un meci important. Botosani e o echipa buna, agresiva. Aceste puncte ne dau o liniste. Meciul, in prima repriza a fost dominat de noi, apoi in partea a doua au ramas cu extremele sus. Prepelita a fost un jucator foarte constant, cu un nivel bun in toate meciurile, numai ca azi a dat si doua goluri.

Ne-am distantat la 7 puncte si sper ca aceasta diferenta sa se mareasca. Cu noi, toti joaca 120%. Sunt 7 puncte diferenta si le meritam. ”

Lukasz Szukala:
In primul rând, La Mulți Ani, România! E important pentru că alții au făcut egal și a fost un teren foarte greu. Ei au jucat foarte bine, suntem fericiți că am luat trei puncte importante pentru campionat.

Mai sunt multe etape. Avem 7 puncte, dar va fi foarte greu și mai sunt meciuri. Suntem pregătiți și vrem să facem bine la sfârșitul anului. Fiecare echipă e obosită acum. E mai frig, terenul e mai dificil. E normală puțină oboseală după meciuri cu naționala, în Europa, dar nu ne plângem. Mergem mai departe. Mai avem câteva meciuri și dupa aia avem vacanță.”

Rica Neaga:
Steaua nu are rival. Ar trebui să se oprească acum campionatul, în iarnă, și să înceapă altul. Nu e un campionat slab, e Steaua prea bună în momentul de față.

Florin CARAMAVROV-Prosport :
Steaua a devenit mai puternică, mai stabilă şi mai liniştită de când patronul ei a ajuns după gratii. Scandalurile sunt rare, nu au nicidecum anvergura greţoasă a perioadei Gigi-Meme-Reghe. Putem vorbi de decenţă, de bun simţ, când îl vedem pe Gâlcă pe bancă sau la conferinţa de presă, îl remarcăm mai degrabă pe Keşeru sau pe Sânmărtean decât privirea animalic-bolnavă a unui manager celebru. Pentru cei care nu înţeleg ce am spus mai sus, traduc: e de bine.

Steaua parcă a redevenit echipa Armatei. Distruge totul sub şenilele fotbalistice, dar nici nu are un adversar pe măsură, în ciuda aparenţelor de la începutul campionatului, când Astra, Petrolul şi CFR păreau contracandidate serioase la titlu. Steaua le-a pierdut pe drum pe cele trei după nici jumătate de campionat, şi pentru că a jucat cel mai bun fotbal, dar şi pentru că sus-numitele şi-au conceput o neverosimilă filozofie a autodistrugerii.”

Concluzie
A fost un meci in care campionii au defilat de 1 Decembrie, fara emotii, desi indarjirea botosenenilor a trecut uneori de limita regulamentului. Cheia defilarii Stelei in Liga 1 sta in MENTALITATEA DE INVINGATORI si in magia unor jucatori care si-au redescoperit cadentanta si valoarea in clubul ros albastru. Mai mult, in 2014, aproape toti jucatori au marcat. Steaua nu mai depinde doar de 1-2 jucatori decisivi. Pe rand, toti sunt decisivi. Cu Botosani a venit randul bravului Prepe. Prepelita a reusit prima „dubla” din cariera, după 300 de meciuri în Liga 1.

Este unul dintre cei care au renascut la Steaua, alaturi de Arla, Szukala, Sanmartean, Keseru etc. Prestatia lui constant buna l-a impus si in randul capitanilor Stelei. Veteranul Sanmartean, alt reloaded ros albastru, si-a inceput „recitalul” in minutul 30. Dupa o cursa superba, mijlocasul i-a pasat lui Keseru, dar golgheterul roș-albastrilor a ratat, asa cum a facut-o de foarte multe ori si în UEFA Europa League, cu Aalborg. Cateva secunde mai tarziu, magicianul Stelei a ales alt destinatar, iar Prepelita nu a gresit tinta.

Carentele aratate in defensiva pe la inceputul sezonului, indiferent de adversar, par a fi aproape rezolvate. Este a 5-a partida in Liga 1 in care nu a primit gol si a marcat 10.

Felicitari baietilor, lui Galca si staff-ului sau eminamente ros albastru!