Cronica FCSB: „Hat-trick cu repetiție!”

de | septembrie 21, 2020

FCSB a câștigat lejer, 3-0, partida din a patra etapă a Ligii 1, împotriva celor de la FC Argeș, în care Dennis Man a strălucit, reușind un hat-trick la numai trei zile după ce o făcuse și în preliminariile UEFA Europa League.

Atacantul roș-albaștrilor a deschis scorul în minutul 13, cu un șut din afara careului, pentru ca, după doar 9 minute, să mărească avantajul echipei noastre cu o ”scăriță” de mare efect. Al treilea gol a venit în minutul 72, când Dennis a înscris din 16 metri, după o acțiune care a pornit de la debutantul Octavian Popescu, intrat în repriza a doua în locul lui Robert Ion.

Cu un lot decimat de situația legată de COVID-19 și cu o bancă de rezerve pe care s-au regăsit mai mulți jucători de la echipa a doua, FCSB a dominat autoritar meciul disputat la Giurgiu și a demonstrat că înfrângerea din etapa trecută, de la Voluntari, poate fi încadrată în categoria accidentelor.

Cătălin Straton și Ștefan Cană au debutat pentru echipa condusă de Mihai Pintilii în această săptămână, în timp ce același lucru se poate spune și despre Octavian Popescu. Pentru FCSB a mai evoluat, în a doua parte, Laurențiu Ardelean, mijlocașul de la echipa a doua înlocuindu-l pe eroul serii, Dennis Man, în minutul 81.

Pentru roș-albaștri urmează meciul extrem de important din turul 3 preliminar al UEFA Europa League, împotriva cehilor de la FC Slovan Liberec, care se va disputa tot la Giurgiu.

FCSB – FC ARGEȘ 3-0 (2-0)
A marcat: Man 13, 22, 72

FCSB: Straton – Creţu (Pantea ’82), Ş. Cană, Briceag, Panţîru – Moruţan, Perianu (Simion ’46), R. Ion (Popescu ’50) – Man (Ardelean ’81), Petre, (Horşia ’46) Buziuc.

FC Argeş: Croitoru – Tofan, Turda, Leca, Şerbănică – D. Meza Colli, Prepeliţă (Marakis ’46), Honciu (Malele ’46) – R. Grecu (Barbu ’46), Mediop (Blejdea ’72), Mirică (Năstăsie ‘2).

Cartonașe galbene: Panțîru 3/ Turda 75

Arbitri: George Găman – Florin Păunescu, Marius Marchidanu – Ionuț Coza

FOTO FCSB 3-0 FC ARGEȘ

FCSB - FC ARGEȘ 3-0