FC Brașov – FC Steaua 2-3! Agonie și extaz!

de | mai 16, 2015

rusescu3Steaua a câștigat în deplasarea de la Brașov, scor 3-2, la capătul unei confruntări interzise cardiacilor. Căpitanul Cristi Tănase, cu gol și assist și „mascatul” Raul Rusescu, autorul unei duble, au fost cei care au menținut speranțele în acest final de campionat.

Pe stadionul Tineretului, în fața a 5.000 de spectatori, dintre care 200 de steliști, antrenorii Adrian Szabo și Costel Gâlcă au trimis în teren următoarele formații:

FC Braşov: D.Mutu – Goian, Novakovici, Leko, Novak – Aganovici, Jurici, Constantinescu, Bencum – Cr. Ganea, Ţîră
Rezerve: Iacob, Zlomislici, Barna, Moraru, L.Ganea, Petriş, Boţia

FC Steaua: Cojocaru – Rîpă, Varela, Toșca, Guilherme – Prepeliță, Stanciu – Chipciu, Iancu,Tănase – Țucudean
Rezerve: Niţă – Luchin, Breeveld, Rusescu, Neagu, Tamaş, Enceanu

În opinia mea, Gâlcă a greșit tactic formula de start pentru un meci în care adversarul avea nevoie de 3 puncte ca de aer , fiind obligat să atace. Cu un prim 11 super ofensiv, Steaua a pornit ca din pușcă și în 8 minute a irosit 3 situații prin Iancu, Țucudean și Chipciu.

Efectul închizătorului lipsă s-a văzut imediat. Pe tranziție negativă, apărarea era un șvaițer prin care se putea strecura și un elefant. În minutul 9, degringoladă în careul stelist și Toșca deviază în plasă o centrare trimisă puternic de Juric, paralel cu poarta. Steaua a reluat asaltul și după ratarea lui Stanciu din minutul 13, șut din afara careului, Tănase își mai trece în CV un golazo(min. 16). Căpitanul roș-albaștrilor a finalizat cu un șut de senzație de la 25 de metri. A fost semnalul unui șir de ocazii și ratări cât pentru un retur întreg.

La următorul atac, Stanciu îi pasează lui Tănase, care intră în careu și dintr-o poziție foarte bună încearcă să finalizeze sub transversală, dar Mutu deviază miraculos în corner. În minutul 21, Varela reia cu capul, din interioul careului, puțin peste transversală. După un minut, scăpat singur spre poarta lui Mutu, Chipciu nu reușește să inscrie. Țucudean, lansat de Tănase, ajunge la marginea careului de 16 metri, față în față cu Mutu, dar ratează(min. 24) …

Steaua părea un boxeur care a lăsat garda jos urmărind ca din căruța de pumni administrată adversarului să iasă knockout-ul izbăvitor. Și a plătit … În minutul 29, lovitură de teatru! FC Brașov înscrie pentru 2-1, după o contră letală. Țâră pleacă într-o cursă solitară, intră în careu și finalizează printre picioarele lui Cojocaru, deși era talonat de nefericitul Toșca.

Prima repriză s-a incheiat cu o altă serie de ratări. Stanciu ajunge în poziție de finalizare, dar șutul cu latul, de la limita careului, e pe direcția lui Mutu. Finalul consemnează ratarea IMENSĂ a lui Țucudean care a încercat o reluare spectaculoasă cu călcâiul, din fața porții, singur cu Mutu, după o pasă excelentă a lui Tănase.

Repriza a doua a debutat ca prima. Aceeași ușurință în a dezvolta atacul și același bulevard defensiv la contre. În minutul 50, Bencum, excelent lansat pe contraatac, a șutat pe colțul scurt, Cojocaru a respins cu piciorul în față, după care Țâră a trimis peste poartă.

În sfârșit a înțeles și Gâlcă să nu-și mai forțeze norocul și a mutat logic. I-a scos la pachet pe mâna moartă Iancu și ratangiul Țucudean, aruncându-i în luptă pe Breeveld și Rusescu. În urma acestor modificări, Rusescu este  vârf împins, Stanciu a revenit al doilea vârf și Breeveld la închidere alături de Prepeliță. Asta a schimbat fața jocului și siguranța în defensivă. În 10 minute Steaua a mai bifat trei ocazii de gol, ratate cu seninătate. Stanciu a lobat foarte bine pentru Tănase, care a preluat cu capul, apoi a încercat să finalizeze, dar Mutu a blocat la timp(min 59). Toșca a încercat o reluare cu capul, din interiorul careului, după un corner, dar mingea s-a dus pe lângă poartă(min 60). Chipciu i-a pasat lui Breeveld, aflat în rol de pivot, acesta a preluat elegant dar apoi a încercat un lob peste Mutu, nereușit(min 65).

Golul plutea în aer și a venit în minutul 69. Rusescu a îndeplinit o simplă formalitate, după o acțiune a lui Tănase, care a intrat în careu și i-a pasat în fața porții. După 5 minute, căpitanul roș albaștrilor părăsește terenul accidentat, obligându-l pe Gâlcă să-l folosească pe Enceanu. În acel moment s-a vazut cât de mult ar fi contat prezența lui Popa în lot.

Minutul 77 a adus liniștea în tabăra stelistă. Prepeliță i-a pasat pe culoar lui Enceanu, Mutu a ieșit și a respins în față, după care Rusescu a trimis în poarta goală. Steaua se putea distanța pe tabelă în finalul partidei, după o fază șnur. Același Prepeliță i-a pasat foarte bine lui Enceanu, acesta i-a pasat lui Chipciu, care a trimis la Rusescu și ultimul a șutat, din poziție foarte bună, lateral dreapta în interiorul careului, dar Mutu a respins cu piciorul.

Rezumatul meciului

Declarații după meci
Costel Gâlcă: „În prima repriză am jucat foarte bine, dar am primit goluri. Ei au ajuns de patru ori la poarta noastră şi au înscris de două ori. Noi am avut multe ocazii, dar nu am putut să marcăm. Avem nevoie de prea multe şanse pentru a înscrie.

La pauză ştiam că trebuie să reacţionăm şi băieţii au jucat mult mai bine. Şi intrările lui Breveeld şi Rusescu au fost foarte bune, jucătorii au intrat foarte bine în meci. Este foarte bine că am cîştigat. Suntem bucuroși că am câștigat și vom merge alături de Adi Popa la nuntă, să sărbătorim. Important e că am putut să câștigăm, să întoarcem rezultatul.

Depindem de rezultatele celor de la ASA, dar mai întîi trebuie să cîştigăm tot. Este greu să rămînem pe primul loc, dar sperăm ca ei să se încurce. Oricum, prima șansă o are ASA Târgu Mureș.”

Raul Rusescu: „E o victorie importantă, de care aveam nevoie. Sperăm să rămânem pe primul loc și după încheierea etapei. Ca microbist, sper ca ASA să-i încurce, dar eu nu cred că Petrolul are forța să facă asta. Nu vreau să jignesc pe nimeni, dar asta cred. Vom fi pe drum la desfășurarea partidei, dar vom afla fiecare amănunt. Mergem la petrecerea colegului nostru, Adi Popa.

Din păcate, nu a fost un an foarte bun pentru mine. Am simțit nevoia să fac o schimbare, am luat ghetele de la Latovlevici. Mi-a mers bine, ma bucur ca am putut sa-mi ajut echipa. Am colegi minunati, suntem un grup minunatlato

Concluzii
A fost un meci nebun în care, pe faza ofensivă, Steaua a arătat mai bine ca niciodată în acest retur. Tănase și Rusescu au fost cei care, prin evoluția bună, au decis scorul și punctele. Doar șvaițerul defensiv din prima repriză a făcut să nu mai vedem nici frunzele de la morcov până în minutul 69.

Din păcate, bucuria victoriei a fost umbrită un pic de victoria mureșenilor în fața lupilor, ceea ce face ca ASA Tg. Mureș să rămână pe fotoliul de lider și favorită la titlu.

Casă de piatră lui Adi Popa!
Felicitări băieților pentru dăruire și victorie!

XRay

17 comentarii la „FC Brașov – FC Steaua 2-3! Agonie și extaz!

1. saramago

Brasov – Steaua 2-3 , dubla lui Rusescu a intors rezultatul.

COJOCARU 4 – nesigur, a avut o interventie buna in partea a doua;
    RIPA 4 – dorinta si atat …
    TOSCA 4 – gangav;
    VARELA 5 – in ton cu echipa;
    GUILHERME 4 – erori de pozitionare, erori de pasare, randament ofensiv … inofensiv;
    PREPELITA 5 – mediocru;
    STANCIU 5 – nu foarte inspirat, cu exceptia fazei golului doi, pe care a declansat-o;
    IANCU 5 – slabut;
    CHIPCIU 4 – eclipsa de forma se prelungeste;
    TANASE 7 – gol, assist, accidentare;
    TUCUDEAN 3 – malai mare, un fel de replica a baschetbalistului Ionut Dragusin;
    RUSESCU 7 – atacant de calitate, pacat ca a ratat hat-trick-ul in prelungiri;
    BREEVELD 5 – a recuperat ceva mingi, dar a fost o povara la constructie;
    ENCEANU 5 – a participat la faza golului trei.

2. edmond-dantes

Primul meci din acest retur in care jocul ofensiv a functionat satisfacator. Dar, dincolo de aspectele tehnice, a fost o admirabila proba de caracter, intr-un moment in care toate circumstantele pareau impotriva noastra. Fie si numai pentru asta am merita sa fim campioni; NOI, nu echipa aceea cu 14 erori de arbitraj in favoarea ei si 0 impotriva

3. sikander

fragment dintr-un articol din Jurnalul Prahova: Lupii n-au vrut să accepte povara unui arbitraj părtinitor la titlu. Despre adevăratul arbitru al întâlnirii de la Târgu Mureş, Radu Petrescu, nu poţi să spui cu mâna pe inimă acelaşi lucru. Celebru pentru câteva meciuri făcute praf, Petrescu a fost blând cu mureşenii. În prima repriză, nu i-a dat al doilea galben lui Bejan, dar l-a avertizat pe N’Koyi pentru că a atins c-o floare un adversar. Goga a intrat de câteva ori la rupere, tot în prima repriză, dar s-a ales doar cu o mustrare verbală. Şi tot aşa.

am pus acest fragment in ideea in care nu doar pe acest forum se ridica problema arbitrajelor in favoarea asa. nu gasesc in asta un alibi pentru a ma lua de arbitraje, insa s-a facut tot posibilul ca plugarii aia sa ajunga unde sunt acum.

revenind la oile noastre, cu sau fara arbitraje pro asa si contra noastra, Steaua trebuia sa fie campioana matematic pana la meciul de ieri! imbecilitatea puscariasului fariseu, impotenta lui galma si indolenta si figurile jucatorilor ne-au adus in situatia asta.

nu-l mai menajati pe chipciu! aseara a avut o prestatie oribila, poate cea mai proasta din istoria fotbalului! aproape toate mingiile ajunse la el erau date la adversar. ocazia avuta singur cu portarul a fost tratata cu curul, iar ratarea penibila in siatuatie de singur cu portarul a fost foarte previzibila. acolo nu a fost vina nici a lui galma si nici a puscariasului. cand un jucator trateaza lamentabil o asemenea faza intr-un meci in care a jucat numai pentru adversar, problema e strict la el!

la fel si cutudean si restul gastii de zarzavagii penibili…

4. y-jam

Golul doi al Stelei e extrem de suspect. Oricum, nici Petrolul nu a jucat la turatie maxima. Parerea mea e ca au jucat la doua capete. Daca scoteau punct sau puncte, ar fi avut parte de o sponsorizare generoasa din partea alor nostri (in zilele noastre nu mai e nevoie sa fugi cu valiza dupa ei). Asa (daca prin absurd nu a existat nici o intelegere cu ASA in prealabil) au parte de simpatia localnicilor, niste anti-mitici convinsi (desi intre noi fie vorba, ei sunt exact niste mitici, dar cu o educatie net inferioara miticilor mitici).

Ideea e ca, atat FCSB cat si ASA si-a vazut interesul. Din pacate, e foarte trist ca s-a ajuns pana aici. In conditii normale ai nostri trebuia sa castige titlul cu 5 etape inaninte. Asa, stam la mana lui Sumudica. Un antrenor foarte bun de altfel, dar cu un caracter asemeni unui baiat de cartier. Ca sa nu mai amintesc de telefoanele pe care Fecali i le dadea in vremea cand era la FCM Brasov : Sumudica are p*** mica, hãhãhãhãhãhãhã.

1. y-jam

Indolenta aparatorilor adversi. Unul dintre ei, dupa ce a fost depasit, in loc sa alerge dupa al nostru, a ramas in loc cu mana ridicata, in timp ce restul se uitau la un Tanase nemarcat, nimeni neavand de gand sa alerge dupa el, si nici sa tina la ceilalti jucatori ros-albastri din careu. Dar nu e problema, manevre de genul s-au facut si se vor mai face la absolut toate echipele participante atat timp cat va mai exista Liga 1 (sper nu pentru mult timp)

1. y-jam

Nu cred. E bine totusi ca avem incredere in echipa noastra cea curata si imaculata. Pana la moarte…

1. empyro

Scenarii de doi lei, stil Stucan. Sigur ca se mai fac si manevre, dar finut, elegant, asa cum s-au facut INTOTDEAUNA si asa cum se face PESTE TOT. Sunt lucruri care sunt la discretia unei echipe de fotbal, sa joace, sa nu joace, sa se motiveze, sa nu se motiveze. Un exemplu din ultimii ani, poate fi in Spania abordarea Seviliei in meciurile cu Real (in general mai pasiva) si in meciurile cu Barcelona (agresiva).
          Aranjament nu, amicitii si toane de joc intotdeauna.

5. matador

Daca pierdem titlul ( ceea ce e evident in proport de 95% ) il pierdem pe mana noastra. La fel de adevarat este si ca ASA a beneficiat de f multe erori de arbitraj. Asta nu scuza jocul din retur al nostru dar conteaza totusi!

6. xray Autor articol

@y-jam
    Da, măi! Dacă lua bătaie Steaua era blat Toșca, nu? 🙂 Că a dat autogol și apoi l-a lasat pe Țâră să dea gol de lângă el. Mă rog, împartea cascavalul din blat cu Cojocaru care a luat-o printre picioare și cu Varela. :))

Sau poate Țucudean, Tănase, Chipciu și Stanciu că au ratat ocazii clare …
    În meciul cu ASA a fost blat Tănase, nu? Că el nu l-a marcat pe Zicu. A inscris ăla complet liber în careu și era din faza fixa(corner), nu acțiune.

Brașovenii au reclamat ofsaid, de asta erau cu mâna pe sus. N-au făcut toți pasul la ofsaid, adică l-au făcut prost!
    Câte goluri nu a luat Steaua așa, numai in returul asta? Vezi golul luat de la caini, de exemplu. A fost aproape identic cu golul 2 de care spui, doar ca de pe partea dreapta.
    In rezumat la min. 4:45

PS
    1) Vezi ce spune si Tolontan, ca le zice bine. Uneori imaginatia ne-o mai ia razna….
    Nici Astafei nu a fost „vandut”, desi m-a durut sufletul ca au batut aia. Am vazut meciul.

Nu mai spun de cainele Geambasu, care,nici mai mult, nici mai putin, spune ca a fost dubioasă și evoluția lui Daniel Mutu. Chipurile, la golul de 3-2, ar fi respins intentionat mingea in fata la Raul. Incredibil. Ala a scos vreo 3-4 goluri ca si facute, iar Geambasu il face blatist. Pai Tatarusanu, la Botosani-Steaua 1-2, a respins in fata direct pe capul unui aflat la vreo 9-10 m si i-a dat gol cu capul de la vreo 12 m, nu cu latul ca Rusescu. 🙂

2)Update
    Am pus un rezumat mai bun decat ce a fost.

7. cristi-cosor

Jucatorii din Liga 1 au o valoare din ce in ce mai slaba cu fiecare an care trece.Asa se face ca un gol luat printre picioare, un marcaj de curtea scolii sau o iesire la offside in dorul lelii par tranteli de meciuri ,de parca nu ne vine sa recunoastem ca suntem in lumea a treia cu campionatul si nationala.

Dar atunci Xray,de ce sa nu recunoastem ca si arbitrajul este la fel si mergand pe acelasi rationament sa afirmam ca gafele de arbitraj sunt rodul amatorismului si nu rea intentie?

La urma urmei toate echipele se plang de probleme cu arbitrii,nu numai Steaua si Muresul.Si daca acceptam ca Tosca e slab rau si de aia nu a facut marcaj cum trebuie atunci de ce sa nu acceptam ca un arbitru a dat penalty aiurea pentru ca e praf si nu stie sa aprecieze cum trebuie faza?

1. maou

Pentru ca se greseste intr-o singura parte, vezi Petrolul – ASA ca e recent, Goga a facut 5 faulturi, 3 dure, 1 de joc in prima repriza , iar inca unul dur in a 2 a repriza pentru care a luat galben. N’Koyi asta a facut un fault de joc in prima repriza pe la mijlocul terenului, si a luat galben direct. Eram intr-un bar cu niste prieteni si expre am numarat, vad ca si Sikander a remarcat aceeasi treaba.

PS : Foarte bucuros ca, in proportie de 90%, am scapat de tigani.

8. virgil

Mi-a placut in acest meci Tanase. Si-a aratat clasa pana cand a parasit terenul, accidentat.
    In repriza a doua Rusescu a fost prolific. Dupa primul gol marcat de el, a venit si al doilea, lucru care ne permite sa speram ca al treilea tilu consecutiv poate deveni realitate.
    Multumim Tanase, Rusescu si celorlalti care au facut posibila aceasta victorie.