ASA Târgu Mureș – FC Steaua 1-1! Ghinion mândria țării…

de | decembrie 1, 2015

În etapa cu numărul 20 a Ligii 1 am avut o reeditare a duelului care în sezonul trecut a durat până în ultima etapă a campionatului, Steaua câștigând titlul la limită în fața ASA-ului. Acum ambele echipe au fost alungate de pe stadioanele pe care obișnuiau să joace meciurile de acasă și trec printr-o perioadă de incertitudine pe banca tehnică. Obiectivele celor două cluburi s-au schimbat brusc. Dacă sezonul ASA și Steaua se băteau la titlu, acum cele două se bat pentru un loc de play-off.

Nicolae Dică a început pe banca Stelei cu patru indisponibilități în angrenajul jocului, un handicap vizibil în cele 90 de minute. E vorba de Varela și Toșca care sunt suspendați după cele două cartonașe galbene, Houssine Kharja și Chipciu accidentați. Fără patru titularia fost nevoit să apeleze la “renegaţii” Papp şi Guilherme.

• Steaua: Niţă – Râpă, Papp, Carp,   Guilherme – Breeveld,   Filip –    Popa, Stanciu (Enceanu 90), Hamroun (Alcenat 81) – Tade (Tudorie 75)
  • ASA Târgu Mureş: Stăncioiu – Velayos, Balaur,   Bejan,   Balic (Brandan 76) – Jazvic, Gorobsov,  Muresan, Dedov (Romario Kortzorg 74) – Axente (Voiculeţ 82), Ramiro Costa

Primul moment important al jocului din această seară avea să vină în min. 26, când Adi Popa a centrat de la marginea careului, dar Gregory Tade a trimis cu capul peste poartă, din imediată apropiere. În min.31 roș-albaștrii s-au apropiat din nou periculos de poarta lui Stăncioiu, dar lovitura de cap a lui Carp a trecut peste buturi. Șase minute mai târziu Nicușor Stanciu a izbutit o fază individuală de toată frumusețea! Acesta a expediat un șut la colțul lung, dar mingea a lovit bara laterală a porții lui Stăncioiu, rămas fără replică la execuția decarului.

În min. 41 Filip a deschis scorul cu un voleu din interiorul careului, după ce Carp i-a așezat balonul ca la fileu. În ultimul minut al primului mitan, Stanciu a fost din nou aproape de a înscrie un gol de poveste, însă mijlocașul roș-albaștrilor a trimis direct pe poartă din corner cu un Edi Stăncioiu care a izbutit să respingă, până la urmă.

După pauză Steaua nu a schimbat nimic în jocul său față de ultimele meciuri. A controlat și dominat  o echipă așezată cu fundul în poartă. Ca și în partida cu Botoșani, Ramiro Costa a detonat bomba pe Cluj Arena în min.48, după o mare ratare a roș-albaștrilor. Acțiunea de contraatac a pornit imediat după imensa șansa irosită de Adi Popa dintr-o situație excelentă. În loc să fie 2-0 s-a făcut 1-1, ASA egalând la singurul şut pe poartă din repriza a doua.

Stanciu a ratat o altă ocazie imensă. Jucătorului stelist i-a trecut glonțul pe lângă ureche când Stăncioiu a aruncat greșit balonul, însă șutul său în forță a trecut peste poartă. Un minut mai târziu, Stăncioiu devenea înger păzitor la o lovitură cu capul expediată de Hamroun la colțul lung, acesta reușind să scoată balonul, având un reflex admirabil.

Steaua a ajuns la trei meciuri consecutive fără victorie în Liga 1, dar speră să câștige la masa verde. A contestat dreptul de joc al lui Claudiu Voiculeț. Mijlocașul a intrat pe teren în minutul 82, în locul lui Axente, iar la final oficialii campioanei au contestat prezența sa pe teren, acuzând clubul gazdă de legitimare neregulamentară a jucătorului. Voiculeț a început sezonul în tricoul lui CFR Cluj, iar din etapa a 14-a a revenit la ASA Tg. Mureș, unde evoluase sezonul trecut sub formă de împrumut.

XRay

Avancronică ASA Târgu Mureș – FC Steaua. De la titlu la play off…

Derby-ul etapei a 20-a programează miecuri, 2 decembrie, de la ora 20:30, întâlnirea dintre cele mai bune echipe din ediţia 2014-2015, în care au luptat pentru titlu până în ultimele secunde. Partida se va disputa  pe Cluj Arena pentru că stadionul Trans-Sil din Târgu Mureș nu are avizul ISU.  ASA Târgu Mureș se vede nevoită încă o dată să găzduiască un meci la Cluj, după ce au disputat meciul de acasă cu Viitorul pe același stadion (2-2).

Dolcesport a lansat azi știrea că Mihai Teja ar fi luat locul antrenorului italian Cristiano Bergodi la ASA Târgu Mureș. Însă tot azi, Bogdan Mara a lămurit situația în direct la Digisport. Bergodi a făcut deplasarea la Cluj și va sta miercuri pe bancă. Italianul va reîntâlni Steaua, pe care a antrenat-o în startul sezonului 2009-2010 (palmares în Liga 1: 6 jocuri – 3 victorii – 1 remiză – 2 înfrângeri). De asemenea, a reuşit atunci să califice echipa în grupele EUROPA LEAGUE, după șase succese consecutive.

Prima decizie a lui Nicolae Dică din postura de principal a fost să ia tot lotul la partida cu ASA Târgu Mureș, inclusiv jucatorii suspendați, Toșca și Varela, care nu pot juca în meciul de miercuri seară, lucru ce nu se întampla în mandatul lui Rădoi. Dacă în meciul cu Dinamo infirmeria Stelei a fost plină, doar Suley Muniru, Houssine Kharja (ruptură a ligamentului încrucişat) și  Alexandru Chipciu mai rămân indisponibili dintre jucătorii de bază. Șeptarul a primit astăzi rezultatul RMN-ului efectuat după accidentarea din meciul cu Astra. Vestea bună este că mijlocașul Stelei nu a suferit o ruptură, așa cum arătau primele informații, ci a suferit doar o intindere. Dacă recuperarea va decurge bine, e posibil să revină la meciul cu Viitorul. Suley Muniru este așteptat și el la antrenamentele cu echipa în mai puțin de două săptămâni.

Statistică(LPF)

ASA şi Steaua s-au întâlnit de șapte ori în Liga 1 Orange, de trei ori s-au impus mureşenii, de trei ori bucureştenii, iar un joc s-a încheiat la egalitate.

• Primul meci a avut loc pe 20 noiembrie 2010, 1-0 pentru bucureşteni la Târgu Mureş, gol marcat de Bilaşco în minutul 92, asta după ce Alexandru Tudor a eliminat patru jucători, trei din tabăra gazdelor şi unul din rândul oaspeţilor. Acelaşi rezultat s-a consemnat şi în retur, diferenţă fiind doar în dreptul numelui celui trecut pe tabelă, Nicolae Dică.
  • În 2011-2012, Steaua s-a impus acasă cu 2-0, Geraldo si Martinovic fructificând pasele actualului „mureşean” Pablo Brandan. În retur, ardelenii au câştigat graţie reuşitei lui Ilyeş din lovitură liberă.
  • În stagiunea trecută, ASA a reuşit o performanţă remarcabilă, două victorii din două posibile, 1-0 acasă (gol Axente) şi 1-0 în deplasare (gol Zicu), fapt care a făcut şi mai amar gustul ratării campionatului.
  • Ultima confruntare din Liga 1 Orange a fost cea din 15 august 2015, FC Steaua – ASA 1-1. Scorul a fost deschis de Adi Popa, cel care a fructificat pasa primită de la Gregory Tade. În partea secundă, la nouă minute după reluarea jocului, Jazvic a reușit egalarea.

Pe lângă cele șapte confruntări, cele două s-au întâlnit în Cupa Românieii (2012-2013, FC Steaua – ASA 3-1) şi în Supercupa României 2015, FC Steaua – ASA 0-1, rezultat în urma căruia formaţia din Târgu Mureş a câştigat singurul trofeu din istoria oraşului. Ca adversar, acesta nu a izbutit decât două remize (2005/06, FC Naţional-Steaua 0-0; 2007/08, Steaua-Rapid 0-0) în cinci confruntări cu „roş-albaştrii”.

Dacă acum un sezon se luptau pe final, rupte de pluton, singure și umăr la umăr, pentru locul de lider, acum ambele formații trag cu dinții sa prindă un loc în play off. Nouă echipe au șanse să termine sezonul regulat în primele șase.

În acest sezon, FC Steaua și ASA Târgu Mureș sunt in pierdere de turație și puncte, și pentru că ambele au schimbat masiv lotul și antrenorii.  O partidă foarte grea pentru campioana României. Steaua vine la Cluj cu moralul la pământ după 3 infrângeri in 4 meciuri și măcinată de avalanșa, fără precedent, a problemelor  cu care se confruntă în acest sezon. Victoria este singura soluție care ar aduce o briză de liniște roș-albaștrilor.

XRay

7 comentarii la „ASA Târgu Mureș – FC Steaua 1-1! Ghinion mândria țării…

1. xray Autor articol

Alexandru Chipciu va lipsi doua luni!
    „Fotbal Club Steaua Bucuresti anunta ca, in urma accidentarii din partida cu Astra Giurgiu, Alexandru Chipciu a fost supus mai multor investigatii medicale.
    In urma acestora, s-a stabilit faptul ca jucatorul a suferit o entorsa de gradul II a genunchiului drept. Astfel, perioada estimata de recuperare a acestuia va fi de doua luni de zile.
    In alta ordine de idei, recuperarea lui Muniru Sulley dupa disjunctia acromio-claviculara gradul III a decurs foarte bine si, la trei saptamani dupa ce a suferit o interventie chirurgicala, a revenit la antrenamente alaturi de echipa.”

FC STEAUA BUCURESTI

2. joga-bonito

Ce cretin e Ciobanul, Reghe trebuia adus din vara, nu in ceasul al 12-lea. Acum poate eram noi in locul Astrei si conduceam detasat campionatul plus ceva surprize placute pe plann european.

E bine totusi ca a venit acum Reghe si nu in iarna, sa avem sansa mai reducem din diferenta de puncte si sa fim siguri de prezenta in play-off. Celeban si mai ales Marica sunt transferuri bune. Ne mai trebuie NEAPARAT un coordonator. Stanciu e prea slab dpdv fizic.