Amical: Italia – Romania 2-2

de | noiembrie 18, 2015

Reprezentativele de fotbal ale Italiei și României au terminat la egalitate, 2-2 (0-1), marți seara, pe stadionul Renato Dall’Ara din Bologna, într-un meci amical.

România a condus prin golul marcat de Bogdan Stancu (8), dar cvadrupla campioană mondială a întors scorul în decurs de zece minute, după pauză, prin golurile semnate de Claudio Marchisio (55 – penalty) și Manolo Gabbiadini (66). Florin Andone a smuls egalul, marcând pentru tricolori în minutul 88.

Echipa antrenată de Anghel Iordănescu a început mai bine meciul și Torje a avut prima ocazie a întâlnirii (5), șutul său la colțul lung fiind respins în corner de Buffon. Trei minute mai târziu, Bogdan Stancu a profitat de o nesincronizare a fundașilor italieni și a deschis scorul cu un șut la colțul lung din marginea careului.

Italia a crescut ritmul și a preluat controlul jocului, creând pericol, în special prin acțiuni purtate pe benzile terenului. Prima situație notabilă a Squadrei Azzurra a fost ratată de Pelle (24), care a reluat cu capul, trimițând pe lângă țintă. Tătărușanu (39) l-a blocat in extremis pe El Shaarawy în 5 metri. Marchisio (45) a tras periculos de la circa 22 de metri, dar balonul s-a dus peste transversală. Prima repriză s-a încheiat cu italienii cerând penalty la un duel între Chiricheș și Eder în suprafața de pedeapsă (45+2).

Italia nu a tras în prima repriză niciun șut pe poarta lui Tătărușanu, o premieră în mandatul lui Antonio Conte.

Partea secundă a început sub aceleași auspicii, cu Italia dominând autoritar jocul, presând continuu. În minutul 55, Dragoș Grigore l-a faultat în careu pe Eder, iar Marchisio a transformat lovitura de pedeapsă, restabilind egalitatea (1-1).

Italia a fost aproape de un nou gol în minutul 63, dar Gabbiadini a trimis cu capul peste poartă. Același Gabbiadini (66) a adus vicecampioana europeană în avantaj, marcând cu capul, la o fază prelungită de atac a gazdelor, la care jucătorul lui Napoli a fost scos din ofsaid de Săpunaru.
El Shaarawy (76) a ratat șansa de a tranșa soarta meciului, însă a tras în Dragoș Grigore din interiorul careului.

România a forțat egalarea în ultima parte a meciului, iar Prepeliță a avut o șansă notabilă, însă șutul său la colțul scurt a fost respins de Sirigu (87).

Tricolorii au obținut în cele din urmă egalarea, un minut mai târziu, când Maxim a executat o lovitură liberă de pe dreapta, Chiricheș, fundașul lui Napoli, a reluat cu capul, portarul Sirigu a respins în față, iar Florin Andone a marcat primul său gol la naționala României.

Selecționerul Anghel Iordănescu, neînvins în acest al treilea mandat al său, le-a oferit șansa debutului sub tricolor tinerilor Steliano Filip și Andrei Ivan.

Cele două echipe au terminat la egalitate, 1-1, și precedenta lor confruntare, din 7 noiembrie 2010, la Klagenfurt (Austria). Ambele echipe sunt calificate la EURO 2016.

Ambele echipe au evoluat cu banderole negre pe brațe, iar înaintea meciului s-a păstrat un moment de reculegere în memoria victimelor incendiului din clubul bucureștean Colectiv și a celor din atentatele teroriste petrecute vineri la Paris.

Jucătorii naționalei României au purtat tricouri personalizate cu numele celor care și-au pierdut viața în urma tragediei din clubul Colectiv. În locul tradiționalelor numere albastre, tricourile au fost inscripționate cu negru, cifrele fiind formate din numele celor care s-au stins din viață.

Bologna, stadionul Renato Dall’Ara: 20.000 spectatori

Italia – România 2-2 (0-1)
Au marcat:
Claudio Marchisio (55 – penalty), Manolo Gabbiadini (66), respectiv Bogdan Stancu (8), Florin Andone (88).

Italia: 1. Gianluigi Buffon (căpitan; 12. Salvatore Sirigu, 69) – 4. Matteo Darmian, 15. Andrea Barzagli, 19. Leonardo Bonucci, 3. Giorgio Chiellini – 24. Alessandro Florenzi, 8. Claudio Marchisio (16. Marco Parolo, 77), 21. Roberto Soriano (18. Riccardo Montolivo, 60), 14. Stephan El Shaarawy (6. Antonio Candreva, 81) – 17. Eder (22. Manolo Gabbiadini, 60), 9. Graziano Pelle (20. Stefano Okaka, 60). Selecționer: Antonio Conte.
Rezerve neutilizate: 26. Daniele Padelli, 27. Mattia Perin – 2. Mattia De Sciglio, 5. Davide Astori, 13. Luca Antonelli, 25. Francesco Acerbi, 29. Lorenzo De Silvestri, 11. Alessio Cerci, 23. Emanuele Giaccherini, 28. Giacomo Bonaventura, 7. Simone Zaza.

România: Ciprian Tătărușanu – 22. Cristian Săpunaru, 6. Vlad Chiricheș, 21. Dragoș Grigore, 3. Răzvan Raț (căpitan; 14. Steliano Filip, 83) – 5. Ovidiu Hoban, 8. Mihai Pintilii (18. Andrei Prepeliță, 68) – 22. Gabriel Torje (9. Florin Andone, 69), 20. Constantin Budescu (10. Alexandru Maxim, 46), 19. Bogdan Stancu (24. Andrei Ivan, 85) – 13. Claudiu Keșeru (17. Lucian Sânmărtean, 46).Selecționer: Anghel Iordănescu.
Rezerve neutilizate: 1. Costel Pantilimon, 23. Silviu Lung Jr – 2. Alexandru Mățel, 15. Valerică Găman, 4. Cosmin Moți, 7. Adrian Popa, 16. Vlad Achim, 25. Ioan Hora.

Cartonașe galbene: Hoban (15), Eder (56), Chiricheș (90+4), Candreva (90+4).

Arbitru: Adrien Jaccottet (Elveția).

Preluare de pe romaniansoccer.ro

• Reacții:Am înţeles de ce România a avut cea mai bună apărare a preliminariilor. Cei patru fundaşi ai lui Iordănescu sunt compacți şi determinaţi la ordinele lui Chiricheş. În plus, Pintilii asigură protecţia în zona centrală, iar colegul de compartiment, Hoban, joacă în profunzime.Este un 4-2-3-1 în care toată lumea îşi respectă poziţia şi toată lumea se întoarce în apărare, acoperind bine spaţiile. Echipa lui Iordănescu este una scurtă (34 de metri) şi largă (50 de metri), ceea ce o face o echipă complicată. Cu totul altceva faţă de Belgia, care te atacă şi te lasă să ataci„, au notat cei de la Gazzetta dello Sport.Jurnaliştii le-au acordat şi note românilor: după părerea lor, Hoban a fost cel mai bun tricolor de pe teren (nota 6,5), iar Cristi Săpunaru a fost veriga slabă, fiind notat cu 5.Notele românilor, în viziunea Gazzetta dello Sport:

Tătăruşanu (6) – Săpunaru (5), Chiricheş (6), Grigore (6), Raţ (5,5) – Hoban (6,5), Pintilii (6) – Torje (6), Budescu (6), Bogdan Stancu (6,5) – Keşeru (5,5). (Maxim -5,5, Sânmărtean – 6, Andone – 6-5)

Un comentariu la „Amical: Italia – Romania 2-2

1. sikander

meci slab. echipa cu curu-n poarta si cu mingii bubuite spre atacanti. nicio idee de constructie la mijlocul terenului. torje, budescu si keseru au fost doar cu prezenta pe teren. primul gol a venit pe greseala inexplicabila a experimentatilor aparatori italieni, la o pasa (normal) gresita pe faza noastra de atac. al doilea gol a venit dupa o faza fixa. in rest ZERO!

apararea mult laudata a avut noroc ca a avut in fata o echipa a italiei care a avut o prestatie slaba. sapunaru si milogul de rat nu au ce cauta la nationala, iar cuplul chiriches-grigore are mari probleme, desi ele nu au fost exploatate prea mult nici in calificari, nici in acest meci.

pentru imaginea fotbalului autohton, sper ca la euro sa nu avem parte de o grupa cu echipe ca franta, germania, spania, ca ii jumulesc aia de tot pe galbiorii lui father chicken…