[VIDEO] Dovada unui scor mincinos și Gazeta minciunilor

de | august 25, 2018

„O imagine face cât 1000 de cuvinte”

Să ne lămurim din start! Fotbalul se joacă pe goluri nu pe statistici și impresie artistică, dar nu trebuie să facem praf ceea ce merită apreciat. Numai un cârcotaș  critică  jocul la victorii și numai scorul la înfrângerii.

VIDEO. Dovada unui scor mincinos Rapid Viena vs Steaua 3-1

VIDEO. Thriller Rapid Viena vs Steaua 3-1. Un eșec cu capul sus

Gazeta minciunilor

Se știe că Nicolae Dică l-a pus la punct pe Cristian Geambașu la conferința de presă dinaintea meciului. Ziaristul de la GSP a insinuat că FCSB (Steaua) este o echipă defensivă pentru că s-a calificat cu gol în minutul 93. Dică i-a replicat scurt că Steaua, în 4 meciuri UEFA,  a marcat 8 goluri și a primit 1, iar în Liga 1 a bifat 12 goluri și a încasat 5. „Asta e echipă defensivă?”, l-a întrebat retoric Dică. Evident că i-a închis gura instant.

Însă GSP își plătește polița după meci și șterge pe jos cu echipa Steaua (FCSB) și Dică. Gazeta asociază pervers înfrângerea Stelei cu cea a CFR-ului titrând AMATORII SUNTEM NOI, adică și Steaua, comparând pe Rapid Viena cu anonimii  Dudelange din Luxemburg. CFR-ul a fost călcată în picioare la propriu de niște semi-amatori, dar GSP transmite în subliminal că același tratament l-a avut și Steaua, titrând: „Ies la iveală motivele umilințelor europene suferite de CFR și FCSB”. Cu siguranță au văzut meciul Stelei, dar mânjitul cu rahat e deja sport național.

Tot GSP titrează „RAPID VIENA – FCSB 3-1 // Note GSP: Stai jos, Dică, 3! Antrenorul stelist și 6 jucători au fost „bufonii” de la Viena”. Iar mai la vale atinge apogeul tembelismului: „FCSB a făcut cea mai proastă partidă a sezonului la Viena, a pierdut cu 1-3″. Cea mai proastă partidă a sezonului?? Alooo, 112?

Cretinismul cu iz de răzbunarea prostului bate recordul la Notare.

• Cea mai mare notă o are portarul austriac, 8, motivată astfel:  „Cel mai bun jucător din echipa Rapidului Viena a fost goalkeeper-ul Strebinger, care a primit nota 8 după numeroasele intervenții salvatoare avute pe durata meciului.” Adică, portarul lor primește cea mai mare nota din ambele echipe, totuși ai noștri s-au făcut de rusine. Ce a prins Strebinger, gesepeilor? Muștele din Viena?? Mare e grădina ta, Doamne!
  • Dică e notat cu 3 (!?) pe motiv că: „Neinspirat în alegerea echipei de start, dar și la schimbări.” În schimb are nota 8 antrenorul de la Rapid Viena, care în repriza a doua își putea lua daună totală cu 6-7 goluri!!!

Geambașule, răzbunarea e arma… Știi tu, că doar ai ridicat sabia la conferința de presă și ai luat-o în freză calificat de la Dică, cu Steaua echipa defensivă!

N.B. Cred că joi seara a fost cea mai copioasă dominare a unei echipe românești în deplasare, cu o avalanșă de ocazii uriașe, jucând în compania unui adversar de talia Rapid Viena, cel mai titrat club din istoria Austriei. Până și Ivan a fost fairplay când a recunoscut că „ne-a salvat portarul care a apărat aproape tot”. Evident, mai puțin golul Bizonului și cele două bare.

10 comentarii la „[VIDEO] Dovada unui scor mincinos și Gazeta minciunilor

1. virgil

„Da, 3-1 este un scor rușinos, însă mincinos datorită jocului prestat de Steaua și ocaziilor, mai ales în a doua repriză.” Reprezinta esentialul din aceasta expunere.
    La Bucuresti vom fi peste ei din primul minut, probabil. Dar daca Strebinger apara ca la Viena se duc pe apa sambetei jocul nostru bun si ocaziile noastre clarisime.

2. cozmadinu

Xray @ a fost haos in defensiva noastra. In zece oameni jucau intre liniile noastre, ne pasau ca la juniori. Drama e ca nu avem alte solutii langa pintilii, popescu si teixeira si au aratat limitele pe acel post. Pe axul central am fost demantelati. La pauza corect era un 4 la 1 pt ei. Despre ce vorbim ? Cand atacam , la fel ca si cu dinamo ,luam minimum trei. Nu avem echilibru ofensiva defensiva. Daca incercam sa fim ofensivi ne da dinamo trei, rapid trei. Iar cu viena trebuie sa atacam. Putem marca doua boabe ? Da. Dar sigur luam macar unul. Nu sunt optimist, infrangeri la doua goluri arar pot fi rasturnate.
    Iar dica e o dezamagire. Eu nu stiu ce vrea sa joace si are deja aproape un an jumatate ca antrenor.

1. xray Autor articol

@cozmadinu

Nimeni nu a scris că Steaua a jucat perfect. Era și imposibil, pentru că nu jucau cu jaloane!!!
      Gafele sunt vizibile pe tabelă. Dar de aici până la „un joc dezastruos, cel mai slab din sezon” e o cale astronomică.
      Da, ok, era 4-1 la pauză, dar și 5-7 la final, dacă tot analizăm cu pielea ursului din pădure! Ce, numai la ei se pun ratările=goluri??

Notă! Dacă a jucat așa în a doua repriză acolo, asta nu înseamnă că așa va juca și la București!!! Noi discutăm despre ce s-a petrecut acolo. Ar fi absurd să extrapolăm asta și pentru meciul retur. Va fi cu totul alt meci, unul mai bun sau unul foarte rău!

Ai citi cronica? Pentru problemele de joc ridicate de tine ai răspunsul meu acolo.

1. joga-bonito

@xray, nu te mai ambala atat, Geambasu are dreptate cam in 90% ce zice. Amatorism la noi exista la nivel de conducere.

Eu nu prea cred in remontada si in jocul nostru bun de la Viena. Ne imbatam cu apa rece. Daca ne deschidem prea mult la Bucuresti, tind sa cred ca vom lua bataie.

Prin prisma rezultatului si a jocului prost din aparare, poate fi numit cel mai slab meci al sezonului fara doar si poate. Intr-un meci de play-off conteaza rezultatul de pe tabela, nu impresia artistica.

Partea buna dupa umilintele astea europene e ca vom scapa in sfarsit de Dica. Prea mult ne-a chinuit baiatul asta cu non-talentul lui in materie de antrenorat si obedienta fata de cioban.

Sper sa vina un manager sportiv serios si un antrenor cat de cat decent.

3
        7

Joga, ești în eroare. În cronică, și nu numai acolo, am scris despre berbecia ciobanului la transferuri și că nu ne vom califica.

Dar nu are nimic sula (Geambașu) cu prefectura (jocul Steaua). Referitor la Geambașu, tu vorbești așa de el pentru că nu-l înghiți pe Dică, și te înțeleg, altfel ești pe lângă subiectul amatori (“AMATORII SUNTEM NOI“).

Diferența dintre amatori și profesioniști este numai de contract și program. De aici și diferența de valoare sportivă a jucătorilor amatori vs profi. Dar și fotbalul amator are profesioniști care conduc administrativ și sportiv clubul. Nu poți pune, de exemplu, contabil sau medic, femeia de serviciu ori vreun bucătar.? Berbecii managerile se fac și la cluburi profi și la amatori. Nu ai exemple de berbecii la cluburi mari profesioniste?
          Profesionist nu este cel care se pricepe, ci cel care trăiește din ce se pricepe și se pregătește full time pentru asta!

Deci Geambașu vorbea de jocul CFR și Steaua, când se referea la amatori, nu la managementul clubului cum bați șeaua să priceapă iapa. ?
          Ori aici Geambașu și GSP bat câmpii cu Steaua, dar nu și cu CFR. Mai pe românește, Geambașu vrea să spună că Steaua și CFR au jucat ca două echipe de amatori cu alți amatori, ceea ce este valabil numai în cazul CFR-ului.

5
          1
  3. killertits

Eu sincer sa fiu cred in calificare, chiar la scor, singura condiție e sa ne aparam corect. Pe mine nu m-au impresionat cu nimic austriecii, sunt o echipa slaba, sub noi clar… Numai bulanul si imbecilitatea noastra din defensiva a facut diferența de pe tabelă… Si portarul ala in zi de grație…
    Ma rog, sper sa fim o echipa mai scurtă… Daca dam 2 boabe repede, facem scor.

3
    1
  4. ronix2003

De acord cu @killertits, nu e nevoie sa fii vreun expert in domeniu sa poti afirma fara teama de a zice prostii ca austriecii sunt varza in aparare. Imi spunea taica-miu imediat dupa meci ca nu a vazut in viata lui o „Steluta sa aiba atatea ocazii in deplasare?!”. Normal, fara interventiile (norocoase unele dintre ele) sau stangaciile noastre la finalizare ( vezi Man, Coman, Balasa, Teixeira etc) era scor de tenis la final :))
    Totul e sa ne aparam bine la Bucuresti, ca de dat goluri sigur vom da. Si de data asta sunt convins ca putem strange liniile, la propriu, jucand acasa, fiind mai relaxati si concentrati fara presiunea publicului advers si in fata unui adversar modest. Si nici nu e vorba ca as fi eu vreun optimist scriind astea, chiar invers mai degraba (credeam ca Hajduk va fi ultima statie europeana :D), doar ca s-a vazut pe teren valoarea lor, si nu e una de temut, in niciun caz!
    Pentru cei speriati de austriecii astia, va propun sa cautati pe youtube rezumatul meciului lor retur cu Slovan, sa vedeti ce scor mincinos si acolo, dupa ce slovacii au ratat ocazii chiar mai mari ca ale noastre!
    Stiu si ei ca sunt slabi pe aparare, au rezultate mediocre de ceva timp, antrenorul e pe faras si fanii se plang de aparare chiar si pe forumul UEFA. 😀 Cat sa-i mai tina bulanul?
    Rezultatul poate fi intors la retur!!!

2
    2
  5. catalin07

Să compari o echipă semi-profesionistă cu cea mai titrata echipă a Austriei… Ce-o fi în capul lor?
    Repriza a doua a meciului cu Rapid Viena a fost cea mai bună pe care noi am jucat-o în acest sezon european. Am fost foarte frustrat de rezultatul pe care l-am obtinut , dar acum, judecând la rece, mai cred încă în calificare. Austriecii nu m-au impresionat deloc, iar în retur nu cred că vor risca prea mult în atac…Dacă vom reuși să menținem aceeași evolutie în atac și vom fi mai atenti în apărare atunci putem avea sperante.