Steliștii sub nemți. De la Erevan până în Antalya

de | octombrie 9, 2016

Nu este nici xenofobie, nici naționalism vadimist, dacă remarc amuzat că noi românii am intrat sub o zodie nemțească. Cum spuneam în articolul anterior, avem un neamț în fruntea țării, altul în fruntea naționalei,  și pe Reghecampf in fruntea Stelei. Cum este un site al suporterilor roș-albaștri să ne vedem numai de nemții noștri, cei care antrenează acum steliștii vechi și noi în cele două echipe pe care le iubim cu toții: Naționala și Steaua.

Blitzkrieg „roș-albastru” la Erevan

Pe Daum l-am atins în ultimul articol și mențin ce am scris și după Armenia-România 0-5. Nu a fost o victorie obținută din vreo tactică specială sau a unui joc colectiv deosebit, ci în urma unor sclipiri individuale în care antrenorul Daum nu are vreun merit tehnic. Deşi Steaua a avut un singur titular contra Armeniei, a fost un meci în care, să zicem așa,  doar steliștii fără frontieră au făcut legea pe tabelă: Adi Popa, foștii roș-albaștri Stancu, Stanciu, Chipciu, și puiul de stelist Răzvan Marin, fiul lui Petre Marin.

Din minutul 4, România a jucat cu un om în plus și în minutul 12 minute era deja 3-0. Scorul de forfait era  însă conjunctural, nu ca urmare a unui super joc al tricolorilor. Timp de câteva minute Armenia a acuzat puternic șocul eliminării mijlocașului central  Gor Malakyan și armenii s-au întrecut în gafe.

Când în minutul 29 era 4-0, om în plus, și apoi abia în minutul 59 a reușit să mai marcheze împotriva unor desculți debusolați, dar și atunci pe un contraatac cu Chipciu scăpat singur, ne spune multe despre felul în care s-a scris istoria partidei. Scorul fluviu este departe de prestația mai degrabă modestă a naționalei pe ansamblu, „ca echipă”, în compania unei formații foarte modeste aflată și în inferioritate numerică.

57fa2fde95f9cf981c36a5fcFără fosta tripleta a Stelei „Stanciu-Popa-Chipciu”, echipa națională cred că ar fi măcinat iar în gol. Măiestria lui Stanciu, cu primul său gol în partide oficială și cele 3 assist-uri, a făcut diferența:

• Stanciu a pasă de gol la Stancu în minutul 3, dar mingea a fost oprită cu mâna să intre în poartă și s-a dictat penalty.  Gol Stancu.
  • Stanciu dat o pasă lui Adi Popa în minutul 10, care şi-a trecut în cont al doilea gol consecutiv la naţională, după cel cu Muntenegru.
  • Stanciu i-a pasat decisv şi lui Răzvan Marin în minutul 12, care a debutat fericit cu gol.
  • Stanciu a dus scorul la 4-0 în minutul 29, printr-un gol sub bară. Pasă Stancu.

Golul lui Chipciu pe contraatac a fost după o pasă de la Răzvan Marin. Deci o afacere cap-coadă cu iz „roș-albastru”. Prin comparației, Muntenegru a bătut pe Kazahstan tot cu 5-0, dar în 11 la 11. Și Adi Popa recunoaște: „Scorul nu este asa relevant pentru ca noi ne-am facut jocul usor inca din primele minute cu acel penalty si acea eliminare”, iar Stanciu avertizează: ”

În Armenia fost și un moment halucinant, demn de celebrele bancuri cu radio Erevan. Cei aproape 70 de români, prezenți în tribună să-i susțină pe tricolorii, au fost „victimele” ale unui abuz din partea oficialilor armeni. La începutul meciului, românii și-au arborat steagurile și bannerele pe gardul sectorului de tribună pe care l-au ocupat. Pe bannere erau inscripționate fie numele orașelor ori facțiunilor din care proveneau, fie mesaje precum „Uniți sub tricolor”, numele grupului din care fac parte suporteri din galerii ale mai multor cluburi.

Forțele de ordine au intervenit și au încercat să îi împiedice, iar răspunsul oficial al armenilor a fost unul halucinant: românii ar fi trebuit să plătească spațiu publicitar, pentru a-și pune steagurile și bannerele pe gard. Mesajul le-a fost transmis de un reprezentant armean trimis special să comunice cu fanii români și au fost forțați să dea jos pânzele de pe garduri. Chiar organizatorii au trecut la îndepărtarea lor.

Drept răspuns, românii au scandat „FIFA și UEFA – Mafia” și au aprins mai multe torțe, dar nu au fost alte incidente, având în vedere că acestea au fost stinse după circa două minute și niciuna nu a fost aruncată pe teren. În timp ce forțele de ordine și oficialii încercau să smulgă steagurile românilor, întregul stadion le-a huiduit demersul și fanii armeni au făcut front comun cu tricolorii.

Mai mult, spre cinstea lor, suporterii gazdelor le-au împrumutat, apoi, o tobă alor noștri, pentru a cânta în timpul meciului.

In doar 3 zile, jucatorii nationalei vor trece de la 30 de grade la -4. „Tricolorii” au aterizat la Astana şi se gândesc înfriguraţi cum vor juca marţi cu Kazahstan şi pe lapoviţă, şi pe un teren sintetic. Meciul Kazahstan – România se va disputa marţi, de la ora 19:00. La primul joc din campania de calificare, Kazahstan a încurcat favorita grupei, Polonia (2-2). Polonezii au condus cu 2-0 la pauză, dar s-au văzut egalaţi în finalul meciului de la Astana.

Le urez din suflet tricolorilor mult succes în Khazastan!

Steaua sub Reghecampf în Antalya

Steaua se află în aceste zile într-un cantonament de opt zile în Antalya, de unde se va întoarce joi seară. Reghecampf, neamțul roș-albaștrilor, vrea să profite de pauza competițională pentru a armoniza echipa, dar așa cum am mai scris, se confruntă cu probleme de lot serioase. Șase fotbaliști sunt accidentați și nu se știe exact când aceștia vor reveni pe teren: Aganović, Pintilii, Filip, Tănase, Moke și Achim.

Adnan Aganović a fost lovit de Rus în prima parte a meciului cu CFR Cluj și-a realuat antrenamentele doar în sala de forță. Din cauza durerilor foarte mari de la maxilar, nu poate intra însă și la antrenamentele cu mingea. În plus, fotbalistul este obligat să mănânce în continuare cu paiul, astfel că mai este nevoie de timp până când va fi refăcut complet.

Florin Tănase a trecut cu bine peste cel mai dificil moment din careira sa de fotbalist de până acum. Mijlocașul Stelei a fost operat vineri la Roma, de către reputatul medic Pr. Dr. Pier Paulo Mariani, cel care i-a tratat, printre alții și pe Francesco Totti.

În urma operației, care a avut loc la Clinica Villa Stuart, și în care i s-a reconstruit ligamentul încrucișat anterior și i s-au suturat ambele meniscuri, intern și extern, Tănase se simte foarte bine și are acum ambiția de a reveni pe teren.

Bucuros de modul în care a decurs intervenția chirurgicală, dar mai ales de rezultat, a fost însuși doctorul Mariani, care l-a vizitat sâmbătă dimineață pe fotbalistul Stelei. La finalul vizitei, Mariani a avut și un mesaj special pentru Tănase, de încurajare.”O să fii un jucător mare!” i-a spus medicul italian jucătorului român. Mariani este convins astfel că Florin va reveni pe teren fără a mai avea probleme legate de accidentarea suferită în meciul Steaua – CS U Craiova.

La finalul meciului cu Armenia, jucătorii naționalei Romario Benzar și Răzvan Marin, au dedicat victoria lui Florin Tănase afișând un mesaj emoționant. Lor a ținut să li se alăture și dinamovistul Steliano Filip. Un gest frumos care îi mai spală din păcate.

Lotul Stelei deplasat în Antalya arată preocuparea lui neamțului nostru Reghecampf de a armoniza tinerele talante de la Steaua II cu prima echipă. Este adevărat, cu unii a fost forțat și de multele absențe.

• Portari: Niţă, Stăncioiu, Poiană;
  • Fundaşi: G. Simion, Tamaş, Mitrea, D. Popescu, Momcilovic;
  • Mijlocaşi: Jakolis, Filip, Raiciu, Muniru, Bourceanu, Pintilii, Enceanu, Vîlceanu, Mario Mihai, Boldrin, De Amorim, Mihalcea, Chitoşcă;
  • Atacanţi: Golubovic, Botă, Onţel.

Roș-albaștrii efectuează câte două antrenamente pe zi, dar au și un program special gândit de preparatorul fizic Spatafora, ei făcând diverse exerciţii la sala de forță, combinate cu relaxare (piscină și saună).

Lipsesc jucătorii de la loturile României și accidentații Aganovici, Tănase, Moke și Achim. În schimb au făcut deplasarea și Lucian Filip, dar și Mihai Pintilii, aflați în recuperare. Cel mai mare câștig al roș-albaștrilor pare a fi Pintilii, despre care nu se credea că va reveni pe teren decât la finalul anului. El nu e pus încă la punct 100% din punct de vedere fizic, dar se speră ca în 2-3 săptămâni să poată intra.

Revenirea în România este programată pentru joi. Duminica viitoare, roş-albaştrii vor evolua în Liga 1 contra lui Gaz Metan pe Arena Națională.

Informații culese din presa online.

7 comentarii la „Steliștii sub nemți. De la Erevan până în Antalya

1. xray Autor articol

@joga-bonito.
      Sa fim seriosi. Ce mentalitate trebuia sa mai schimbe la Stanciu, Chipciu, Popa sau Stancu, de exemplu, și într-un meci cu Armenia în inferioritate? Păi au jucat la Fulgerul Bragadiru sau la Steaua? 🙂
      Asta cu mentalitatea la români e mai așa, de serviciu, la alibi, să ne justificăm lipsa de îndemânare nu pe cea de tupeu. 🙂
      Daca juca cu Brazilia, Germania…, atunci să fi avut ceva trac, poate, dar nu cred.

1. kla2005

Mai, da’ eu unul nici nu am stiut pana azi ca au fost asemenea incidente!!!
    Drept e ca nu prea ma mai uit la „dezbaterile tv” pt ca imi provoaca greata!
    Insa, nu exista nicio pozitie oficiala a FRF??? Totusi era tricolorul arborat si nu vreo carpa nenorocita!
    Nimeni nu a protestat pentru un asemenea tratament?
    Vreo sesizare spre FIFA/UEFA?
    Nimic?
    Ni se calca in picioare simbolurile nationale si noi nu facem nimic?

2. xray Autor articol

@joga bonito
    Kazakhstan-România 0-0.
    Daca eram rautacios intrebam care-i șpilul cu motivarea lui Daum. 🙂 Dar nu sunt.

Terenul execrabil, arbitrul infect, kazakhii ghiolbani, 2 români scoși de pe teren accidentați, coate și intrări dure nesancționate, dinți rupți, fălci mutate…, 2-3 penaltiuri neacordate, 3-4 mari ocazii ratate… sunt din tabloul unui meci în care tricolorii au fost nevoiți în repriza a 2-a să evite contactele pentru a nu fi scoși din uz pe perioadă mai lungă.

Dincolo de asta:
    *Muntenegru-Kazakhstan 5-0 a fost la fel de mincinos ca și al nostru la Erevan. Kazakhii au controlat jocul și au avut posesia deși au luat 5.

* Jocul nostru a suferit, ca la armeni, și pe zone liniștite.
    Jocul agresiv putea fi combătut prin pase, dar naționala nu prea știe să paseze. Mult mai bine se găseau și pasau kazakhii.

PS
    Chipciu (ruptură musculară) va lipsi o lună, Dragoș Grigore (fractură piramidă nazală) și Săpunaru (5-6 dinți+) vreo 3 săptămâni.

Cireasa de pe tort. :))
    min 80
    Polonia-Armenia 1-1
    Danemarca-Muntenegru 0-1

Polonia bate chinuit in minutul 95! 2-1.

1. sikander

polonia bate chinuit dupa ce la faza anterioara golului 2 armenii au scapat 2 contra 1 si dobitocu ala care avea mingea a tras ca bou de frica pe[ langa din p[ozitie foarte buna *&^*&$&^@%*({({E

la faza urmatoare, un alt dobitoc de-al lor a facut un fault inutil in preajma careului, iar din lovitura libera rezultata au marcat polonezii cu o lovitura de cap de la coltul lung, unde 2-3 oameni de-ai lor erau nemarcati ^*@^$*^*W^**^^@%%@