Steaua -Young Boys 2-2! Old boys Bawab și Marica, servanți la dubla lui Hamroun

de | ianuarie 19, 2016

Steaua a terminat la egalitate primul amical susținut în 2016 la Belek, scor 2-2 (Hamroun ’17, ’61/ Zakaria ’10, Nuzzolo ’65), cu formația elvețiană  Young Boys Berna, locul 3 în Swiss Super League.

Campioana a avut un joc neconcludent în fața unei echipe bune aflată într-un stadiu superior de pregătire și care acum patru zile a învins-o pe Hamburger SV  cu 2 – 1. Reghecampf a început cu o formulă „de bază”, iar pe parcurs a rulat în patida amicală tot lotul valid (21 jucători) avut la dispoziție. Dintre cei 9 jucători transferaţi de Steaua în această iarnă, doar doi au fost „titulari” la primul meci din 2016. Astfel, Pintilii şi Bawab au fost trimişi de Reghecampf în echipa de start, contra elveţienilor de la Young Boys :

• Steaua: Nita (Cojocaru ’46) – Rapa (Chitosca ’83), Papp (Mihalcea ’78), Varela (Momcilovic ’46), Tosca – Pintilii, Muniru (Carp ’67) – Popa (Popadiuc ’58), Stanciu (Ontel ’78), Hamroun (Stefanescu ’78)- Bawab (Marica ’30/Tudorie ’78).

Ceilalti jucatori din lot s-au pregatit separat in seara meciului cu Young Boys Berna.

• Young Boys: Mvogo – Hadergjonaj, Vilotic, Rochat, Lecjaks – Ravet, Zakaria, Gajic, Castroman – Hoarau, Zulechner.

Young Boys a deschis scorul în minutul 10 dintr-o faza fixă, prin Zakaria, care a profitat de greșeală la poziționare a lui Muniru la un corner si l-a invins pe Nita cu o lovitură de cap. După numai 5 minute, „debutantul” Thaer Bawab s-a distrat cu banda stângă a elvețienilor,  a pătruns in careu până la 7m si a putut fi oprit numai prin fault  cu un penalti transformat de Hamroun.

După 30 de minute Bawab a fost schimbat cu alt „debutant” la Steaua, Ciprian Marica. Acesta și-a pus ampreta  valorii în minutul 61, cand i-a pasat excelent pe poziție viitoare lui Hamroun, care a adus avantajul pe tabela. Din pacate, in minutul 65, elvețienii au scăpat pe un contraatac pornit dintr-o faza suspectă de ofsaid și au punctat prin Nuzzolo, ajuns singur cu portarul. Întrat in mitanul secund, Cojocaru a avută două interventii care au păstrat tabela intactă.

Fostul căpitan Mihai Pintilii, a redebutat și a purtat banderola în repriza secundă, iar pe lângă acesta, și-au înregistrat debutul stelist și tinerii Stefănescu, Chitoșca și Popadiuc, jucători transferați încă din vară de la Ceahlăul.

„Old boys” Steaua, decisivi chiar dacă nu au marcat. Bawab și Marica au arătat clasa chiar de la debut!

Bawab s-a mișcat bine pentru un nou venit, obținând un penalty fructificat de Hamroun în minutul 17.

Marica a evoluat 48 de minute și a dat un assist perfect pentru golul al doilea, marcat printr-o execuție de finețe tot de Hamroun (’61).

În rest nu sunt multe de spus despre această primă partidă amicală, decât unele considerente generale, la prima vedere:

• Evoluții bune au avut  Hamroun, Pintilii, Bawab, Cojocaru, Carp și Marica.
  • Cei 3 de la Ceahlăul și Mihalcea au intrat rezonabil și curajos în joc.
  • Momcilovici a avut o prestație mediocră în atac,  sub Guilherme.
  • Tânărul Tudorie a fost din alt film. A irosit, prin pase simple greșite, câteva oportunități ofensive.
  • Ceilalți steliști au jucat acceptabil și pe alocuri scuzabil în nota unui prim meci de pregătire.
  • Diferență notabilă de omogenitate, siguranță în pasare și coerență în traseele pe tranziție pozitivă în favoarea echipei elvețiene. Acest lucru a fost posibil și pentru că YB are un lot echilibrat pe posturi. Antrenorul Adi Hütter a folosit două echipe la fel de puternice, fiecare dintre ele fiind o combinată omogenă titulari-rezerve, pe când Reghecampf a schimbat din mers, uneori ca la hochei, și numai cu puștime. În echipa roș-albaștrilor, atât in formula de start, cât și în cele rezultate pe parcurs, au fost tot timpul jucători care evoluau pentru prima dată împreună.
  • Rezumatul meciului

Declarații

Reghecampf a vorbit la finalul partidei cu formația aflată pe locul 3 in campionatul Elvetiei, Young Boys Berna:

„”Am muncit mult, am avut o perioadă grea cu multe antrenamente, eu zic că a fost un meci bun. Ne-am dorit mult să avem o partidă de pregătire în acest cantonament. Eu zic că a fost un test util, jucătorii noi s-au integrat bine. Cred că o să arătăm foarte bine când se va relua campionatul.

Bawab are patru antrenamente cu echipa, Ciprian la fel. Au jucat mai puţin pentru că mă gândesc în primul rând la sănătatea lor. Sper eu ca în perioada a doua să îi pregătim mai bine şi să îi aducem la un nivel mai înalt.

Nu ma intereseaza foarte tare rezultatele, ci forma jucatorilor. Vreau ca echipa sa se inchege, sa joace ceea ce-mi doresc.  Vrem sa invatam sa jucam doua sisteme, sa jucam un sistem mai ofensiv, altul mai defensiv cu doi închizători. Ideal e să jucăm un modul foarte bine şi apoi, în funcţie de accidentări şi suspendări, să putem apela la altă formulă. Sa ne adaptam la diferite situatii. Sper sa avem timp sa le facem pe toate, pentru ca timpul e destul de scurt.

Sper să intre şi Chipciu, Filip, Pârvulescu, Kharja, Enceanu. Când vor reveni şi aceştia, vom avea un lot mult mai puternic şi vom putea face schimbări care să ne ajute mai mult

Sunt foarte multumit de acest prim cantonament, am avut conditii foarte bune. In cel de-al doilea stagiu vom avea mai multe meciuri. Din pacate, vom avea si cativa la nationala, dar ne vom descurca. Vom avea un lot puternic cand vom avea toti jucatorii apti. Suntem descoperiti pe anumite pozitii, dar incercam sa gasim solutii si nu cred ca vor fi probleme”, a spus Reghecampf la Digisport.

• Declarația lui Reghecampf

Reghecampf i-a băgat pe jucătorii Stelei în ședință după egalul cu Young Boys Berna. I-a chemat pe jucatori si le-a tinut un discurs, asa cum face de obicei tehnicianul campioanei, însă de data aceasta, Reghecampf a gesticulat energic, iar unii jucatori au lasat capul in pamant.

Ciprian Marica a vorbit îainte de partidă despre modul în care s-a integrat în grup: „Mă simt excelent la Steaua. Sigur, e perioada de pregătire şi trebuie să trag de mine. Muncesc alături de băieţi. Faptul că am lucrat în această perioadă, cât nu am avut echipă, acasă se simte.

Sunt plăcut surprins de Neubert. Auzisem multe lucruri din presă de el. Aveam nevoie de o pregătire de iarnă foarte bună şi toţi mi-au zis că alături de el voi reveni la forma pe care o aveam înainte de accidentare.

Obiectivele mele sunt cele ale echipei: vrem să luăm titlul şi să ne calificăm în Champions League. Îmi doresc să fiu sănătos, să îmi ajut echipa. Echipa naţională ocupă şi ea un rol foarte important, e tot ceea ce îmi doresc. Am o relaţie excelentă cu domnul Iordănescu, păstrăm legătura, vorbim în permanenţă. Totul depinde doar de mine”, a conchis atacantul roş-albaştrilor.

Emerich Jenei a urmărit partida și a declarat în cadrul emisiunii Digi Sport Special :„Mi s-a părut o echipă echilibrată, care încearcă să aibă o posesie bună și să joace mai mult în jumătatea adversă. Sigur că au avut și o perioadă mai scurtă de pregătire decât elvețienii. Există o preocupare de a îmbunătăți jocul. Repriza a doua a fost mai slabă tocmai din cauza pregătirii fizice. Mi-a plăcut echipa mai ales în prima repriză când a avut un joc destul de bun” .

Fosta glorie a Stelei e convins că trupa lui Reghecampf e pe drumul cel bun, dar echipa ar avea nevoie de întăriri mai ales în compartimentul defensiv: „În apărare cred că mai e nevoie de fundaș central și unul lateral chiar dacă există jucători tineri care sunt polivalenți. Cred că Steaua are un lot echilibrat care poate să se bată pentru campionatul României” a încheiat Jenei.

Roș-albaștrii vor părăsi joi Antalya cu direcția București, acolo unde vor avea câteva zile libere, urmând ca duminică să revină în Turcia. Următoarea partidă amicală este programată pe 26 ianuarie, impotriva ungurilor de la FC Ujpest.

Avancronică

Marți, 19 ianuarie, FC Steaua va începe meciurile amicale  în cantonamentul din Antalya, fiind și prima partidă a campionilor din 2016. Roș-albaștrii vor întâlni echipa elvețiană BSC Young Boys Berna din Swiss Super League. Partida se va disputa pe Gloria Sports Arena din Belek, Turcia, și va fi transmisă în direct la Digi Sport 1, de la ora 19:00.

BSC Young Boys (Berner Sport Club Young Boys), club sportiv fondat în 1998, deține și un club profesionist de fotbal cu sediul în  capitala Berna.  Prima echipă joacă în Swiss Super League, a câștigat 11 campionate și 6 Cupe ale Elveției. BSC Young Boys (YB) este o prezență obișnuită în competițiile continentale organizate de UEFA, unde a ajuns până în semifinalele Cupei CE, sezonul 1958-1959. În Swiss Super League, acolo unde Basel face legea,  YB ocupă locul 3, după ce în sezonul 2014-2015 a fost vicecampioană. Lotul elvețienilor este evaluat de transfermarkt la 36,85 Mill. €, iar în acest sezon competițional YB a făcut transferuri totale de  7,60 Mill. €, din care 6,00 Mill. € a dat numai pentru banda stângă, pe un fundaș și un mijlocaș transferați de la Benfica. Young Boys este antrenată din septembrie 2015 de Adi Hütter, 45 ani, și a fost eliminată în această stagiune în play-off-ul Europa League de Qarabag, după 0-1 acasă şi 0-3 în deplasare. Meciurile de acasă le dispută pe Stade de Suisse, un stadion de 32.000 locuri reconstruit de la zero cu 350 millioane CHF (aprox. 318,5 Mill. €) și deschis în 2005.

Echipa elvețiană s-a intâlnit o singură dată oficial cu Steaua în Cupa Cupelor (Cup Winners’ Cup), sezonul 1979–1980. Atunci Steaua s-a calificat cu scorul general de 8-2 (2–2, 6–0), când a înregistrat pe 3 octombrie 1979 cea mai categorică victorie în cupele europene, 6-0 cu BSC Young Boys. Următoarea a fost în 2014, tot 6-0, cu Aalborg în grupele Europa League.

În meciul amical de astăzi,  Reghecampf  poate alinia o echipa apropiată de primul 11 cu care va aborda meciurile oficiale, dar cu siguranță va acorda minute tuturor jucătorilor din lot apți de joc. Dintre jucătorii transferați în această iarnă, cred că vor lipsi din primul 11 Marica și Bourceanu, aceștia având de recuperat din punct de vedere fizic, dar vor evolua pe parcurs câte 20-30 minute. În schimb, Momcilovic și Bawab vor putea intra încă din primul minut.

Echipa probabilă de start în partida cu Young Boys:
Nita – Rapa, Papp, Varela, Momcilovic – Pintilii, Muniru – Popa, Stanciu, Hamroun – Bawab

Toate amicalele Stelei din această iarnă, ÎN DIRECT la Digi Sport.

Laurențiu Reghecampf ținut o conferință de presă

Steaua și-a prezentat în cantonamentul din Turcia cei nouă jucători pe care i-a legitimat până în prezent: Momcilovic, Pintilii, Bourceanu, Stefanescu, Chitosca, Popadiuc, Bawab, Marica și Pirvulescu (revenit). Dintre acestia, doar Momcilovic, Pintilii, Bourceanu, Bawab și Marica au șanse la un loc de titular in 2016, ceilalti fiind adusși pentru a dubla posturile, în timp ce „lotul Ceahlaul” are șanse mari să plece împrumut.

După prezentare, Laurențiu Reghecampf ținut o conferință de presă în care a spus că transferurile nu s-au oprit aici.  Steaua a renunțat la Budescu și îl mai vrea de la Astra doar pe Enache, lucru confirmat în direct la Digisport și de Becali.

• Cu Budescu a căzut definitiv pentru că a revenit și a cerut niste sume enorme, deși Steaua crescuse oferta la 1,9 mil euro (Budescu+Enache) și se înțelesese cu Astra. „Am vorbit eu personal cu Budescu, ne înţelesesem pe 20.000/lună. Apoi, el mi-a zis că vrea 25.000 pe lună, 100.000 la semnătură şi 150.000 din banii de transfer, plus 100.000 de la Astra. Voia să îşi scoată banii pe care îi dau arabii la semnătură. I-am zis asa:  „Băi Budescu, eu banii ăştia nu îi dau. Poate îţi dau 25.000 pe lună, dar nu-ţi dau 100.000. Nu te rugai tu de Anamaria Prodan să plusez să te iau de la Astra? Nu te rugai de mine? Ziceai ca ce mai conteaza 200.000 de euro(N.R. – e vorba de la 1,7 milioane la 1,9 pe transfer). Îmi promiteai că dai goluri că îmi iau bani pe tine? Acum vii şi îmi mai ceri atât după ce m-am înţeles cu Astra?(N.R. – după ce s-au inteles pe 20.000/lună) Să fii sănătos!” Aseara am zis gata, nu ma mai intereseaza Budescu. Am renunţat definitiv la el, am vorbit cu oameni din fotbal şi mi-au zis că am înnebunit, că nu mai am noţiunea banului, a spus Becali luni seară la Digi Sport.
  • Pentru Enache. „Trebuia să mă întâlnesc azi cu Buduru pentru Enache, pentru că el mă interesează în continuare, dar nu a venit. Nu ştiu de ce. Eu îl vreau în continuare, pentru că băiatul a făcut sacrificii mari să vină la Steaua„, a mai precizat Becali.

Banda dreaptă are nevoie de întăriri: „Sper ca în al doilea cantonament să sosească și ceilalți jucători de care aveam nevoie. Mai avem nevoie de un jucător care poate juca pe banda dreaptă”, a explicat Reghecampf

Steaua își mai dorește un apărător central și un portar„Vom încerca să mai aducem un fundaș central, ca să fim acoperiți și acolo, pentru că deocamdată avem doar trei jucători. O să vedem. Dacă vom avea posibilitatea să aducem un portar care să pună probleme celor doi care se bat pentru locul de titular, o vom face.

Avem doi portari foarte buni, sunt mulțumit și de Niță, și de Cojocaru, sper să o țină în continuare așa, dar pentru a fi acoperiți ne mai trebuie un portar. Noi îl avem pe Poiană, dar mai are nevoie de timp pentru a face pasul și a juca la echipa mare. Ne gândim să aducem și un portar, dar încă suntem în discuții, nu e nimic 100%”, a explicat antrenorul roș-albaștrilor.

• Video cu declarațiile lui Reghecampf

XRay

xray

13 comentarii la „Steaua -Young Boys 2-2! Old boys Bawab și Marica, servanți la dubla lui Hamroun

1. xray Autor articol

Cum au jucat noile achiziții ale Stelei în viziunea GSP

• „Thaer Bawab a început meciul foarte bine și în minutul 16 a intrat cu mingea în careu, a făcut un dribling și a fost faultat, arbitrul arătînd punctul cu var. În minutul 25 a executat periculos o lovitură liberă, dar fundașii adverși au respins din careu. Atacantul a fost schimbat cu Marica după 30 de minute de joc, Reghecampf fiind decis să folosească un vîrf la 30 de minute.
    • Ciprian Marica a intrat în minutul 30, iar pînă la finalul primei reprize nu s-a făcut remarcat, chiar dacă s-a luptat cu fundașii adverși. În minutul 61 însă a fost protagonistul fazei de la golul doi al Stelei. Atacantul a preluat frumos la marginea careului cu adversar în spate, i-a pasat lui Hamroun și acesta a trimis în poartă printre picioarele portarului. În minutul 78 i-a lăsat locul lui Onțel.
    • Mihai Pintilii a intrat din primul minut și a închis foarte bine spațiile de la centrul terenului. În repriza secundă, după ieșirea lui Varela a primit banderola de căpitan.
    • Marko Momcilovici a intrat în minutul 46 în locul lui Varela, iar Toșca a fost trecut în centru. Jucătorul venit de la Pandurii a evoluat foarte bine în banda stîngă și și-a ținut bine adversarul.
    • Doru Popadiuc și-a făcut apariția pe teren în minutul 78 în locul lui Adi Popa, dar, deși a alergat foarte mult, nu s-a evidențiat.
    • Sebastian Chitoșcă a jucat și el din minutul 78, cînd i-a luat locul lui Hamroun, dar fără vreo sclipire.
    • Cătălin Ștefănescu a intrat pe teren în minutul 78 în locul lui Stanciu și în cele 12 minute a ajutat în mai multe rînduri ofensiva campioanei.”
  2. xray Autor articol

Digisport: Analiza post cu post, după primul amical al Stelei.

Mai jos, vă propunem analiza Digisport a jocului prestat de fotbaliştii folosiţi de Reghe, nu mai puţin de 21 de jucători:

• Niţă – în afară de gol, la care nu avut nicio vină, a oferit un joc de picior bun, a încercat să pună mingea jos şi în momentele de presiune şi să paseze aproape, pentru ca Steaua să nu piardă şansa de a ataca.
    • Râpă – a fost sigur pe faza defensiva, dar nu a urcat aproape deloc să ajute la construcţie. Şi-a îndeplinit bine sarcinile de marcaj.
    • Papp – sigur, mai ales când atacurile adversarilor s-au purtat cu mingea la firul ierbii: a respins şi multe centrări ale elveţienilor şi a fost la un pas de accidentare în debutul reprizei secunde, atunci când a fost contrat de coechipierul Râpă.
    • Varela – a fost surprins la o ocazie mare ratată de Hoarau, în prima repriză, dar a şi blocat o acţiune periculoasă a elveţienilor. A fost în continuare căpitanul Stelei, în primele 45 de minute, cât a fost pe teren.
    • Toşca – ca de obicei, unul dintre cei mai constanti jucători ai Stelei. A fost sigur pe faza defensivă. nu a urcat foarte mult in ofensiva. După iesirea lui Varela, a jucat în centrul defensivei şi a fost depăşit la ocazia mare de pe final semnată de Afum.
    • Pintilii – foarte util la fazele fixe, a închis bine culoarele la centrul terenului. După ieşirea lui Varela, a purtat banderola de căpitan.
    • Muniru – a greşit la primul gol, când şi-a scăpat adversarul din marcaj, şi nu a oferit siguranţă la mijlocul terenului.
    • Popa – a alergat mult şi a scos o lovitură liberă periculoasă, în prima repriză. A făcut pressing în multe momente ale jocului.
    • Stanciu – s-a zbătut mult, a coborât pentru a lua baloane şi a recuperat mingi. El a executat fazele fixe după ieşirea lui Bawab, dar nu a fost în niciun moment periculos pentru poarta adversă.
    • Hamroun – cel mai bun om al Stelei. Pe lângă dubla semnată, a fost activ şi în defensivă şi în ofensivă. Ca de obicei, a avut o disponibilitate mare la efort.
    • Bawab – a bifat primele 30 de minute în tricoul Stelei: a scos penalty-ul din care românii au deschis scorul, după o cursă irezistibilă. A făcut bine şi faza defensivă, blocând un contraatac periculos. A fost desemnat să execute fazele fixe.
    • Marica – a jucat 48 de minute, dar a intrat foarte puţin în combinaţii cu colegii din atac, fiind clar faptul că nu este încă fizic pus la punct. A avut nevoie însă de o singură sclipire pentru a furniza o pasă de gol.
    • Cojocaru – nu a greşit la golul primit şi a avut două intervenţii salvatoare pe final. A dat siguranţă defensivei.
    • Momcilovic – a blocat atacurile de pe partea lui, jucând simplu în majoritatea cazurilor. A jucat toată repriza a doua şi şi-a ţinut bine adversarul.
    • Carp – a fost folosit iniţial la închidere şi a încercat sa intre în combinaţii cu colegii. A coborât în defensivă după ieşirea lui Papp şi a fost la un pas de un super gol, din lovitură liberă.
    • Popadiuc – a intrat în minutul 58, în locul lui Popa, a depus mult efort, dar nu s-a evidenţiat în jocul de atac al Stelei.
    • Onţel, Tudorie, Ştefănescu, Mihalcea şi Chitoşcă au fost introduşi pe teren pe finalul meciului şi nu au avut prea mult timp la dispoziţie pentru a se evidenţia.”

3. maou

A fost un antrenament bun, desi elvetienii ne-au tavalit in ultimu hal. Dupa 3 antrenamente pe zi, ma asteptam sa pierdem, era panica daca reuseam cumva sa castigam meciul :D.
    Sunt placut surprins de atitudinea lui Hamroun, de cand a venit Reghe s-a schimbat mult in bine, Bawab si Marica s-au remarcat si ei, desi n-au prea avut baloane.
    O sa avem 6 jucatori la nationala, pareri ?

4. empyro

Amicalele sunt total irelevante. Si asta in special in ceea ce priveste stilul lui Reghe, unde cantonamentele sunt axate predominant pe o pregatire fizica temeinica.
    Sper sa pierdem sau sa terminam la egalitate toate amicalele, dar sa avem constanta in oficiale.

5. xray Autor articol

PS @maou
    De ce este important acest cantonament de pregătire fizică (împortant în viața oricărei echipe de club) sub Reghe/Neubert și nu cu nea Puiu la grămadă cu jucători aflați în diverse stadii de acumulare și pregătire fizică?

La națională ar trebui să se pună accent pe planul tactic al selecționerului, cu jucători în vână, bine antrenați fizic la club, nu să întrerupă și să strice programul de acumulare fizică al antrenorilor de club pentru amicale cu… încă nu se știe cu cine. Oricum o echipă de 2 lei.

Reghe a vorbit despre felul in care si-a gasit jucatorii din punct de vedere fizic: „Jucatorii fac antrenamente fizice in aceasta perioada. Nu as vrea sa fac comparatii intre forma jucatorilor de acum. Acum am inceput sa facem genuflexiuni cu 35-40 kilograme. Inainte, in mandatul anterior, lucram cu 60-70-80 de kilograme. Avem nevoie de timp. Fiecare antrenor are ideea lui despre cum se face pregatirea. Nu vreau sa intru in discutii legate de ceea ce s-a lucrat inainte.

Am luat-o de la un nivel mai scazut, pentru ca jucatorii nu mai lucrasera ceea ce facem noi. Unii jucatori au pierdut masa musculara, dar vom rezolva toate problemele. S-au schimbat multe lucruri si in acest cantonament, de-aia mi-am dorit acest cantonament.”, a declarat Reghecampf.

6. maou

Macar suntem toti 3 de acord ca e o tampenie totala. Mi-a placut solutia gasita de E. Jenei aseara, ca jucatorii sa fie chemati cu o zi inaintea meciurilor.

@Empyro, probabil ca asa o sa se intample, i-am vazut pe copiii aia de la Ceahlaul ca erau morti dupa 20 de minute. Bine ca au prins pregatirea cu echipa mare, probabil o sa fie imprumutati la Pitesti, sub comanda lui Dica.

@Xray Cu prilejul asta vreau sa-ti multumesc pentru perseverenta cu care postezi articole pe site, stiu ca nu mai e traficul care era odata, de asta conteaza si mai mult.

PS: Tot nu-mi place cum subliniezi diferite chestii in articole btw, dar „bold” este acceptabil :))

@Maou
      Multumesc pentru apreciere. O sa caut sa reduc sublinierile.
      Cum am mai spus, știu că nu mai are chef lumea de comentarii, dar mai scriu și postez ca pentru un colț al stelistilor, unde oricine poate citi opinii argumentate, info (pe cât posibil reale) despre Steaua, echipă și suporterii steliști, fără a mai fi nevoit să bântuie netul să le caute. Asta depinde și de timpul de a le căuta, verifica din alte surse media, a le sintetiza, formata sub o forma ușor de parcurs la citit și a le publica. O fac voluntar(în limita timpului) din pasiune pentru Steaua, nu din vreo obligație.

Cei care au trecut la varianta facebook se limitează numai la link-uri sau 1-2 cuvinte/propoziții și restul imagini, însă le pot comenta toți, fără a fi membri înregistrați ai comunității respective, ca pe fcsteaua.ro, de exemplu.

PS
      Fiind de regula articole mai lungi, incerc sa structurez („deformatie” de inginer) și subliniez(bold) ideiile principale ca un ajutor pentru cei care nu au timp, răbdare sau chef să citească totul. Numai din aceste considerente o fac. Uneori poate exagerez. 🙂

7. maou

@ Xray

Tocmai de asta am tinut sa-ti multumesc, macar sa stii ca e cel putin unu care-ti citeste articolele. Cat despre structura articolelor, a fost mai mult o gluma, problema e la mine nu la tine, mi-aduci aminte de un amic din generala care avea aceleasi tendinte si obisnuiam sa-l tachinez :))

8. xray Autor articol

A dat „lovitura” nea Puiu. Au fost stabilite cele 3 partide amicale pe care naţionala României le va disputa în cantonamentul din Antalya (25 ianuarie – 6 februarie). În meciurile de pregătire, tricolorii vor întâlni doua echipe de club si o nationala:

Torpedo Kutaisi (locul 10 din Georgia)
    Zimbru Chişinău (locul 3 în Moldova )
    Turkmenistan (locul 117 în clasamentul FIFA) sau Moldova (locul 154 în topul FIFA)

In aproape aceeasi perioada, 24 ianuarie-7 februarie, Steaua are programate 6 meciuri:
    26 ianuarie – Ujpest FC (Ungaria), loc 2
    29 ianuarie – SK Sturm Graz (Austria), loc 4
    31 ianuarie – PFC Ludogorets (Bulgaria), loc 1
    4 februarie – Djurgardens IF (Suedia), loc 2
    6 februarie – AS Trencin (Slovacia), loc 1

9. xray Autor articol

Oficialii FRF au propus omologilor de la Chişinău disputarea unui meci amical între România şi Moldova, înainte de plecarea naţionalei lui Anghel Iordănescu la Euro 2016, dar au fost refuzaţi.

În schimb, moldovenii vor juca o partidă de pregătire împotriva Elveţiei, una dintre adversarele „tricolorilor” la turneul final din Franţa.