Steaua – Viitorul 4-1! Puștimea lui Hagi, "Greu de ucis" în Ghencea!

de | martie 30, 2015

Steaua a reusit sa isi mentina intacta distanta de 7 puncte avans in fata principalei urmaritoare ASA Tirgu Mures, dupa victoria clara inregistrata pe teren propriu in compania Viitorului, scor 4-1. Echipa lui Hagi a condus si a evoluat in inferioritate numerica aproape o repriza intreaga. Steaua a fost egala Viitorului 80 de minute, in conditiile in care Rusescu, Tanase si Tucudean au facut diferenta spre final. Bonilla deschisese scorul pentru oaspeti, iar acelasi Cristi Tanase a egalat in minutul 29 pentru ros-albastri. Gabi Iancu a ratat o lovitura de pedeapsa pentru Steaua. Si aici se incheie TRIUNGHIUL RECIPROCITATILOR: Pandurii-Steaua 3-1, Viitorul-Pandurii 4-0 si Steaua-Viitorul 4-1. Acesta ar fi circuitul punctelor in Liga 1.

Viitorul a avut un start lansat de meci. Echipa lui Hagi a efectuat un presing agasant in jumatatea Stelei, concretizat in minutul 9 de salvadorianul Bonilla. Razvan Marin i-a pus pe tava un balon atacantului oaspetilor, care a avut de indeplinit o formalitate din preajma careului mic, singur cu Arlauskis.

Cinci minute mai tarziu, Fernando Varela a aparut bine in interiorul careului mic cu o lovitura de cap ce a trecut razant cu bara transversala. La mijlocul reprizei, Alexandru Chipciu a fost oprit in ultimul moment de experimentatul portar al Viitorului.

Gabi Iancu, din lovitura libera, a anunțat golul egalizator al „ros-albastrilor” printr-un sut din lovitura libera direct la incheietura barelor.

Cristi Tanase a restabilit egalitatea, in minutul 29, printr-o lovitura de cap imparabila din apropiere. Rapa a centrat de pe dreapta, iar Guilherme a intors in interiorul careului mic pentru „Tase”, autorul reusitei de 1-1.

Partea secunda a debutat cu o decizie discutabila a centralului Adrian Comanescu. Putanu a fost eliminat pentru un presupus fault comis in careu asupra lui Adi Popa. Scorul a ramas insa nemodificat, dupa o executie slaba de la 11 metri din partea lui Gabi Iancu.

Inainte de a fi inlocuit cu Raul Rusescu, Gabi Iancu a fost destul de aproape de a-si rascumpara greseala printr-un sut interesant de la aproximativ 20 de metri, care s-a scurs de putin pe langa bara din stanga lui Albut.

In decurs de cateva secunde, Steaua a intreprins doua raiduri ucigatoare in cele doua flancuri. Initial, Chipciu a centrat ideal de pe dreapta pentru lovitura de cap spectaculoasa a lui Raul Rusescu (2-1, min 79). La urmatorul atac consistent, Adi Popa s-a remarcat in banda stanga printr-o incursiune impresionanta. Aripa Stelei a trimis pentru Cristi Tanase, care a realizat dubla.

Scorul final a fost stabilit de Tucudean, in minutul 89. Fostul atacant al lui Dinamo l-a lobat pe Albut, care a aparut la intampinare la o minge

Steaua: Arlauskis – Rapa (G. Tucudean 76), Varela, Tosca, Guilherme – Prepelita (I. Neagu 84), Breeveld – Popa, Chipciu, Tanase – Iancu (R. Rusescu 63)

Viitorul: Albut – Cr. Manea, Taru, Mamele, Mitrea – Benzar (S. Pana 41), Daminuta – B. Nicolita, R. Marin (Nedelcu 61), Mitrita – Bonilla (R. Hodorogea 54)

Arbitru: Adrian Comanescu (Ramnicu Valcea)

Costel Gălcă:
„O victorie cu emoţii. Am început cu o greşeală personală, am ratat şi un penalty. Sper ca pe viitor să arătăm mai multă constanţă. Mă bucur pentru atacanţi că au marcat. Personal nu am încercat să vorbesc cu suporterii. Nu ştiu cînd se vor întoarce.”

Cristi Tanase:
„Am greşit eu şi la golul primit. După am făcut un meci bun şi s-a văzut că ne-am dorit să cîştigăm. Am jucat cu o echipă cu jucători valoroşi care au venit să joace. Sperăm ca după această victorie să fim cît mai uniţi şi să jucăm cît mai bine.”

Gică Hagi:
„Am avut șansa noastră. Din anumite aspecte prost gestionate am ajuns la acest rezultat. Dacă aveam mai mult tupeu, mai multă încredere, puteam scoate un rezultat pozitiv. Ne-a fost foarte greu după ce am rămas în zece oameni. Cred că trebuia să avem mai mult tupeu. Dacă aveam mai mult tupeu, puteam și câștiga.
Suporterii steliști trebuie să fie mândri de jucătorii de la Steaua. Ei au făcut performanțe pentru acest club! ”

Concluzii

Gică Hagi şi Bănel Nicoliţă au fost aplaudați de fanii steliști la intrarea pe teren. Pe bună dreptate, puţinii suporteri prezenți la meci au fost nemulţumiţi de jocul roș albaștrilor şi i-au huiduit, mai ales cand aceştia temporizau excesiv jocul, cautând o breșă în defensiva elevilor lui Hagi.

La meci au asistat Claudiu Keşeru, Ilie Nastase si Anghel Iordănescu. Pentru meciul cu Insulele Feroe, din preliminariile Euro 2016, care va avea loc pe 29 martie, la Ploieşti, Anghel Iordănescu a convocat 6 stelisti: Paul Papp, Alex Chipciu, Cristi Tănase, Andrei Prepeliţă, Adi Popa şi Raul Rusescu.

Chipciu, Tănase, Adi Popa şi Rusescu s-au numărat și printre artizanii victoriei cu Viitorul. Altfel, aceleasi pase greșite copilărește, aceeași încapacitate de a deschide ușor jocul, a combina și a dezvolta atacuri în fața unui presing avansat. Viitorul a arătat bine și în 10, dar au vrut prea mult și campionii au taxat-o pe contre în câteva secunde. La 3-1 „puștimea” lui Hagi a căzut psihic și fizic.

Cele 3 puncte, obținute și cu handicapul omului în plus, au păstrat avansul de 7 puncte al roș albaștrilor față de ASA Tg. Mureș, care suflă serios în ceafa campionilor.

Felicitări băieților pentru dorința de a învinge!