Steaua-FC Brasov 2-0! Victorie de serviciu!

de | noiembrie 22, 2014

popaSteaua si-a adjudecat cele 3 puncte puse in joc pe teren propriu cu FC Brasov, scor 2-0, prin golurile semnate in partea secunda de Adi Popa si Alexandru Chipciu. „Stegarii” au avut o prestatie consistenta in Ghencea, in fata unor tribune goale, insa au fost tradati de defensiva in primul minut al reprizei a doua. Chipciu s-a demarcat bine spre final, rezolvand problema invingatoarei.

Formatia campioana nu a avut un start convingator de meci, dupa ce Diogo Santos (17) si Cristi Tanase (22) au expediat primele suturi spre poarta din pozitii asemanatoare, insa fara a le pune probleme lui Arlauskis, respectiv Marinescu.
A fost nevoie de Sanmartean pentru prima ocazie cu adevarat importanta a gazdelor, consumata in minutul 29. Magicianul Stelei a centrat bine pentru Keseru in 6 metri, de unde mingea a mers in bara transversala, spre norocul „stegarilor”.

Prima repriza s-a incheiat cu acelasi Keseru in postura de finalizare. Golgeterul campionatului a trimis pe directia lui Marinescu dintr-o pozitie favorabila de a marca. La ultima faza, Marinescu a intervenit senzational la ceea ce ar fi putut fi autogolul lui Ricardo Machado.

In secunda 8 a reprizei a doua, Adi Popa a profitat de lipsa de comunicare dintre Serginho si Marinescu si a reluat pentru 1-0 in poarta ramasa goala.
In minutul 65, Liviu Ganea nu a fost capabil sa ii puna probleme lui Arlauskis cu o executie din interiorul careului prin care a cautat coltul lung.
Cu un sfert de ora inainte de final, Paul Papp a trimis in Machado intr-un moment in care Marinescu isi parasise poarta pentru a-l bloca pe Adi Popa.

Numele invingatoarei s-a aflat la urmatorul atac al campioanei, dupa ce Chipciu nu a avut absolut nicio problema in a marca cu un sut sec, din centrul careului, in poarta fostei sale echipe.

Steaua: Arlauskis – Papp, Szukala, Luchin, Filip – Prepelita (cpt, Bourceanu 83), Sanmartean (Breeveld 77) – Popa, Chipciu, Tanase – Keseru (N. Stanciu 80)

FC Brasov: Marinescu – Straut, Machado, Leko (C. Munteanu 80), Serginho – Madeira, Santos – Constantinescu, Grigorie (R. Enceanu 60), Aganovic – Ganea (Ciocalteu 86)

Costel Galca:
Sunt fericit ca am castigat, ma asteptam la un meci greu. Stiam ca Brasovul va face un meci de asteptare, ne-a fost greu in prima repriza. In partea secunda ne-am miscat mai mult intre linii, a venit si primul gol rapid, lucru care ne-a facut meciul mai usor.

S-a vazut ca am avut multi jucatori la nationala, a fost oboseala mare. Am incercat sa-i recuperam cat mai repede si sper ca ei sa aiba alta prospetime la meciul cu Aalborg. Sincer sa fiu, nici nu am apucat sa lucram prea mult inaintea acestei partide.

S-a vazut ca baietii de la nationala nu au fost proaspeti. Sunt fericit ca am castigat, nu m-am gandit la cele 5 goluri date de mine cu FC Brasov, in urma cu 20 de ani”

In loc de concluzii

A fost un meci disputat in conditii dificile, impotriva unei echipe incomode, cu jucatori experimentati. Campionii au fost un pic si obositi dupa meciurile nationale si motivati de „entuziasmul” pe care ti-l confera un stadion rece si gol. Prin aceasta victorie „de serviciu”, Steaua si-a consolidat pozitia de lider al Ligii 1 la toate capitolele, fiind si la a patra victorie consecutiva fara gol primit!

Felicitari baietilor si staff-ului tehnic!