Steaua-Dinamo Kiev 0-2! Show pentru „N-a fost sa fie anul asta”!

de | decembrie 11, 2014

Steaua pierde calificarea pe mana ei si a unui arbitru cu ochelari de cal.Steaua iese din Europa League dupa ce a pierdut intalnirea cu Dinamo Kiev de pe teren propriu din ultima etapa a fazei grupelor. Campioana Romaniei avea nevoie de o victorie la limita pentru a merge in 16-imi in conditiile in care Rio Ave si-a respectat blazonul si a invins-o pe Aalborg (2-0), insa a cedat cu 0-2 in urma unui gol primit din offside si a unei reusite de la 30 de metri in finalul meciului. Anterior Steaua avusese un penalty clar neacordat la un hent petrecut chiar sub ochii arbitrului central Michael Oliver.

Steaua s-a instalat inca din debut in jumatatea adversa si prima ocazie a aparut la cel dintai corner. Balonul centrat in careu a fost reluat cu capul de Szukala si mingea s-a scurs putin pe langa poarta.

Cei de la Dinamo Kiev au ratat prima ocazie mare a meciului la pasa lui Lens pentru Kravets in interiorul careului. Atacantul ucrainean a sutat spre sansa Stelei in plasa laterala, insa faza a pornit de la depasirea lui Bourceanu la centrul terenului.

La faza imediat urmatoare stelistii au atacat taios si Keseru a trimis bine pe pozitie viitoare pentru urcarea lui Chipciu, insa acesta l-a luat la tinat pe Sovkovski.
Steaua a continuat sa joace cursiv si sa atace in valuri, iar ocaziile nu au lipsit de la poarta lui Dinamo Kiev. Varela l-a testat pe Sovkovski cu o lovitura de cap dupa o lovitura libera, pentru ca imediat dupa Tanase sa caute coltul scurt dupa ce il depasise in viteza pe Gusev. Acelasi Kravets a aparut destul de liber la finalizare in minutul 20, insa din fericire pentru stelisti a ratat complet reluarea cu capul si mingea s-a dus mult alaturi. Lens centrase periculos din flancul stang.

Dupa mai multe momente de respiro dupa jumatatea primei reprize, meciul s-a aprins din nou in minutele de final, cand Steaua a asediat pur si simplu careul advers.

Mingea nu a vrut sa intre la suturile lui Sanmartean, cel mai periculos dintre stelisti. Mai intai acesta a sutat din afara careului si mingea a fost prinsa de portarul advers, pentru ca dupa alte doua minute sa-l puna la grea incercare pe Sovkovski cu o “bomba” din interiorul suprafetei de pedeapsa, acesta respingand in lateral.
Steaua a atacat mai mult in partea secunda si Gilca a fortat ofensiva prin introducerea lui Rusescu in locul lui Bourceanu, insa retragerea lui Sanmartean nu a fost de bun augur pentru echipa din Ghencea.

Atacurile au devenit din ce in ce mai precipitate si Stelei i-a lipsit nu doar luciditatea in fata portii adverse, dar si norocul, asa cum s-a intamplat in minutul 56 cand Hacheridi a comis un hent clar chiar sub ochii arbitrului englez Oliver. Acesta a lasat insa jocul sa continue interpretand faza intr-un stil doar de el inteles.
Steaua a ratat o mare ocazie in minutul 60 cand Chipciu i-a scos din picior o minge lui Tanase pe care scria gol, dupa ce Sovkovski respinsese intr-o prima faza balonul in fata.
Dinamo Kiev a lovit in cele din urma pe contraatac in minutul 72 prin Yarmolenko. Acesta a preluat la limita offside-ului si a inscris pe langa Arlauskis. In final, cand zarurile erau deja aruncate, olandezul Lens a rasucit si el cutitul in rana Stelei cu un gol de la 30 de metri lateral stanga.

Steaua Bucureşti: Arlauskis – Papp, Szukala, Varela, Filip (Latovlevici ’78) – Prepeliţă, Bourceanu (Rusescu ’61) – Chipciu, Sânmărtean, Tănase (Ad. Popa ’78) – Keşeru. Antrenor: Constantin Gâlcă.

Dinamo Kiev: Şovkovski – Gusev, Dragovici, Khacheridi, Burda – Miguel Veloso (Sidorciuk ’65), Ribalka – Iarmolenko, Belhanda (Buialski ’81), Lens – Kraveţ (Mbokani ’79). Antrenor: Serghei Rebrov.

Cartonaşe galbene: Papp ’45+1 / Dragovici ’26, Miguel Veloso ’52, Burda ’81.
Meciul a fost arbitrat de o brigadă din Anglia, cu Michael Oliver la centru.

Costel Galcă:
Am avut meciuri destul de bune, dar nu am concretizat ocaziile pe care le-am avut. Fotbalul se joaca pe goluri. Am avut sanse de a castiga la un scor confortabil. Ei au marcat la singurele ocazii. Nu am avut acea luciditate si incarcatura psihica si-a spus cuvantul. Am pierdut calificarea in toate meciurile, nu in unul anume. Le multumesc fanilor care ne-au incurajat.

Lucian Sânmărtean:
Suntem frustrati, am fost la mana noastra, ne-am jucat cu ocaziile si am pierdut trist. Dinamo Kiev a fost o echipa organizata, a jucat la contraatac. Daca dedeam gol la faza aia clara, cand a ratat Chipciu, altul era meciul.
Cand ai penalty si nu ti se da, si mai esti si intr-un moment bun, nu stii ce sa mai zici. E atat de trist si e atat de greu sa ne mai gasim cuvintele acum.
Au fost momente grele, a fost si oboseala unui campionat intreg, a facut ca la final sa ratam obiectivul pe care il aveam la mana. Tinand cont de ocaziile pe care le-am avut, daca dadeam gol, cred ca altul era scorul. Asta am putut sa facem.

Serghei Rebrov:
A fost un meci greu. Şi în Europa League, la fel ca şi în Champions League, sunt meciuri foarte grele. Steaua a avut multe şanse, dar noi am fost cei care am câştigat şi cred că am meritat acest lucru.
Steaua a jucat acasă, a fost foarte motivată, jucătorii ei voiau să se califice, dar nu au înscris. Steaua este foarte bună, în special din punct de vedere ofensiv şi au arătat asta astăzi.. Steaua putea sa castige, a jucat bine si a ratat multe ocazii. Ei aveau o singura sansa, aceea a victoriei. Cred ca meritau sa se califice, e o catastrofa ca au fost eliminati. La Steaua sunt multi jucatori tehnici, dar multi dintre ei au incercat sa marcheze si au lasat spatii in defensiva.
Pacat ca nu au fost mai multi oameni la meci. Nu stiu de ce nu au fost alaturi de Steaua. La Kiev vin mai multi fani la meciuri.

Miguel Veloso:
A fost greu sa invingem, Steaua avea nevoie de victorie. Pentru noi e un succes important, terminam pe primul loc in grupa. Nu mi s-a parut ca jucatorii Stelei au fost nervosi. Au jucat bine, au avut ocazii multe, dar noi am avut noroc si nu am primit gol.
Am fost surprins sa vad un stadion aproape gol. Sunt multumit ca am avut si nou un numar de fani care au venit sa fie alaturi de noi.

Presa:
Prosport: “Steaua, eliminata din Europa dupa 0-2 cu Dinamo Kiev! Doua greseli mari de arbitraj!
Digi Sport: “Steaua a avut penalty în minutul 55, la hențul în careu al lui Khacheridi, dar arbitrul n-a dictat nimic.
Dolce Sport: “Steaua n-a primit un penalty la un henț clar!
Sport.ro: “Doua greseli de arbitraj au DISTRUS sperantele stelistilor! Arbitrul nu a vazut un hent evident, Dinamo a dat un gol controversat.