Steaua-Dinamo 3-0! H3ll0ween Day cu 3 boabe la catei!

de | octombrie 31, 2014

In fata a peste 40.000 de spectatori si intr-o atmosfera de zile mari, Steaua disputat pe Arena Naţionala cel mai important meci al fotbalului romanesc, impotriva lui Dinamo. Inainte de meci, fanii stelisti au fluturat mai multe mii de baloane ros-albastre si au aprins zeci de fumigene in culorile roşu-alb-albastru. De asemenea, suporterii stelisti au afisat bannere ironice: „Aşa lider, aşa galerie, aşa preşedinte, aşa Românie, PCH şi PSD aceeaşi actorie”, „Încă o coregrafie 3D? stim… aveti PSD în ADN” , „Pentru USD vă întindeţi la PSD”.

Antrenorii Costel Galca si Flavius Stoican au trimis in teren urmatoarele echipe:

FC Steaua:
Arlauskis – Papp, Varela, Szukala, L. Filip – Prepelita, Sanmartean (Breeveld 77) – Ad. Popa (Stanciu 88), Chipciu, Cr. Tanase (cpt) – Keseru (Bourceanu 82)
Rezerve Steaua: Fl. Nita – Rapa, Luchin, Tosca, Breeveld, Bourceanu, N. Stanciu

FC Dinamo:
Marc – Fai, Nedelcearu, Cordos, Grecu – Barboianu, Boubacar (Gavrila 75) – V. Lazar (cpt, P. Petre 90), C. Matei (D. Rotariu 63), M. Alexe – Bilinski
Rezerve: Samoila – Durimel, I. Serban, Elton, Gavrila, D. Rotariu, Patrick Petre

Claudiu Keseru a început partida cu o casca de protectie pe cap, ca urmare a accidentarii suferite la meciul cu ASA Targu Mures. Dupa aproximativ 30 de minute a renuntat la casca.

Steaua si-a demonstrat inca o data clasa si a invins cainii la scor de forfait, golurile fiind marcate de Lukasz Szukala, Paul Papp şi Claudiu Keseru.

Partida a fost intrerupta in primul minut, din cauza tortelor, petardelor si fumigenelor care erau aruncate pe teren, dar s-a reluat dupa 30 de secunde. Dinamo a avut un start surprinzator, cu un pressing agresiv si o buna asezare in teren. A avut si actiuni de atac, trei cornere intr-un interval scurt de timp, urmate de o situatie de unu la unu Alexe-Arlauskis.

Steaua a preluat controlul partidei dupa startul bun al cainilor. In minutul 11 Tanase a scapat singur pe flanc, dar este oprit eronat pentru un posibil ofsaid. Trei minute mai tarziu Sanmartean trimite in flanc pentru Adi Popa, centrarea acestuia este prea lunga iar Fai respinge in corner(min 14). Dupa alte 2 minute Keseru executa o lovitura libera peste poarta(min 16). Imediat, in minutul 17, alta faza de atac stelista. Keseru primeste mingea in ofsaid, sutul sau este respins de Marc, Adi Popa trimite mingea apoi in poarta. Golul este insa anulat. Peste 3 minute, o noua ocazie buna pentru Steaua, Sanmartean ii trimite mingea la marginea careului lui Tanase, sutul acestuia este trimis intr-un fundas(min 20). In minutul 25 Tanase primeste o pasa superba de la Sanmartean, dar centrarea in fata portii nu ajunge la Keseru.

Steaua a avut si cea mai mare ocazie a meciului. In minutul 36, Filip scapa in flanc, intra in careu si centreaza la 6 m la Keseru, sutul acestuia este respins de sub bara transversala de Marc, cu multa sansa!

Dinamo a incheiat prima repriza in genunchi, dupa un gol inscris de Szukala in minutul 45. Sanmartean a centrat perfect din lovitura libera, polonezul a aparut nemarcat pe bara a doua si a trimis imparabil cu capul din apropiere. De remarcat gestul emotionat a lui Lukasz Szukala, care i-a dedicat golul lui Raul Rusescu! De fapt dedicatia a fost pregatita de jucatori si staff-ul tehnic.

Repriza secunda a consemnat desprinderea. Steaua a condus ostilitatile si Sanmartean si-a facut numarul de magie in fazele de atac. Cainii si-au mai incercat coltii pe contraatac, dar i-au rupt in defensiva si Arlauskis. Stoican a fortat egalarea introducandu-l in teren si pe Rotariu, dar tot stelistii au facut spectacol.

In minutul 64, inca o ocazie mare pentru Steaua la o faza fixa. Centrarea lui Sanmartean este deviata de Papp pentru Varela, acesta reia cu capul peste desi era singur in fata portii! Zece minute mai tarziu, Arlauskis a acoperit bine coltul scurt la sutul anemic din cadere al lui Dorin Rotariu.

In minutul 75, Stoican face o miscare surprinzatoare. L-a scos Boubacar, care a evoluat bine in centru, si l-a introdus pe Gavrila. Dupa doua minute stelistii au rezolvat soarta meciului, tot in doua minute. In minutul 78, Keseru l-a lasat pe Adi Popa singur cu portarul, mijlocasul Stelei a fost blocat de Nedelcearu, care a respins pana la Paul Papp, autorul golului de 2-0. In minutul 80, Chipciu i-a dat un assist lui Keseru in centrul careului, de unde golgeterul campionatului a catapultat mingea in plasa pentru 3-0.

Meciul a fost mai intrerupt si in minutul 83, dupa ce Arlauskis a fost lovit de o petarda aruncata de caini. In minutul 85 Chipciu putea duce scorul la 4-0, dar a luftat in fata portii goale.

Centralul Cristian Balaj a fluierat finalul jocului cu un minut inaintea expirarii timpului suplimentar arătat de arbitru de rezerva, Arlauskis fiind din nou tinta unei petarde aruncate din tribuna cainilor.

Rezumat video

Declaratii dupa meci

Costel Galca:
Era un meci important pentru mine, am debutat cu dreptul. Am intrat mult in jocul lor, iar in a doua repriza am reusit sa desfacem mai mult jocul si am profitat de ocazii. Nu ma gandeam ca vom castiga cu 3-0, am avut o prima repriza mai slaba, e si meritul lui Dinamo ca nu am avut situatii de gol. Pe Keseru il deranja casca, nu e comod sa joci asa, dar ma bucur pentru el ca a marcat, dar si pentru ceilalti marcatori.

Sanmartean avea un cartonas si am preferat sa-l scoatem. Nu e el foarte agresiv, dar se poate intampla orice si sa ia al doilea cartonas.

Ii dedicam victorie lui Rusescu, se va opera, sper sa-l avem cat mai repede si operatia sa aiba succes.

Ma bucur mult pentru rezultat, nu am avut un meci usor, prima repriza a fost foarte grea, dar in a doua repriza am avut ocazii multe de gol, am pasat mai mult in banda si aici am creat superioritate. Incercam sa ne impunem la fiecare meci, sa dominam adversarul si sa marcam cat mai mult.

Flavius Stoican:
A fost o partida echilibrata. Diferenta a facut o echipa cu experienta, cu jucatori care au mai multe meciuri, care au calitate. A fost prima repriza echilibrata, dar am luat gol dupa o faza fixa. Au cei doi fundasi centrali cu talie si un joc de cap foarte bun.

In a doua repriza am inceput bine, dar am primit un gol dupa un carambol la Adi Popa, din acel clinci a sarit mingea la Papp si acolo s-a terminat meciul.
A fost o victorie meritata a Stelei, au artat ca au jucatori de clasa.

Cred ca doar rabdarea ne lipseste. Am incredere in acesti baieti, dar in iarna vom mai aduce jucatori pe posturile care nu sunt dublate, atunci o sa fie un echilibru pe care il tot cautam.

Mi-am dorit foarte mult sa castig, ne-am dorit toti sa castigam, in prima repriza am jucat de la egal la egal cu multe situatii, am practicat un joc bun. Diferenta o fac jucatorii de clasa. Faptul ca Szukala e un jucator de clasa, cu joc de cap bun a facut diferenta la primul gol.

Concluzii

Asa s-a scris istoria acestui derby in care Steaua a aratat iar cine este sefu’.
Un meci frumos, disputat in limita fair play-ului. Fara duritati excesive, cu multe faze de poarta, 3 goluri si doar 4 cartonase galbene: Sanmartean 62, Bourceanu 90+2/ Lazar 44, Nedelcearu 45+2.