Steaua-CSMS Iasi 1-0! „Steaua fara sigla”, campioana turului cu 43 puncte. Record!

de | decembrie 7, 2014

Steaua fara numeSteaua traieste unul dintre cele mai negre momente din istoria clubului, fiind obligata printr-o decizia definitiva a instantelor de judecata sa dispute un meci de campionat fara sigla. Conducerea clubului FCSB nu a dorit sa riste nimic si a decis ca la aceasta partida sa ascunda toate acele insemne ce ar putea intra sub incidența siglei. Tricourile de joc, echipamentele oficiale și tabela de marcaj au fost modificate in acest sens.Pe tabela de marcaj in dreptul Stelei a aparut doar un chenar pe care scria „Gazde„. Jucatorii au iesit pe teren cu echipamente adaptate noii situatii, sigla fiind acoperita cu o banda adeziva. Si crainicul stadionului Steaua e evitat sa foloseasca numele echipei, ci titulatura „formaţia campioana„.

Cei aproximativ 500 suporteri prezenti la stadion au afisat un banner pe care scria „Istoria traieste prin noi„, iar in timpul meciului au scandat de mai multe ori „Suntem noi, Steaua suntem noi”.

Si ca bomboana pe coliva, instalatia de nocturna a stadionului din Ghencea, aflat in proprietatea si administrarea CSA-MApN, functioneaza doar la 75% din capacitate. Proiectoarele din unul dintre cei patru stalpi si-au dat stingerea.

“Steaua fara sigla” a invins-o pe CSMS Iasi doar cu 1-0, in ultimul meci din turul campionatului 2014-2015, desi campionii au avut mai multe ocazii bune de a inscrie.

Stelistii au inceput meciul in tromba. Prima mare ocazie a venit in minutul 1, cand Adi Popa a trimis in transversala. Dupa 6 minute, Chipciu a sutat de la 12 metri, dar portarul Grahovac a respins spectaculos. In minutul 15, Keseru a scapat singur cu Grahovac , dar nu l-a putut invinge pe acesta dintr-o pozitie de unu contra unu. Dupa un minut a aparut si ocazia lui Tanase, care a sutat din afara careului, insa putin pe langa poarta.

In minutul 34, Sinmartean a primit cel de-al 4-lea galben si va lipsi in primul meci din retur, cu Rapid. Din pacate, Magicianul a facut cel mai slab meci al lui de cand a venit la Steaua.

Keseru a reusit sa trimita mingea in poarta(min. 35), dar golul a fost anulat corect pentru offside. Steaua a mai avut o actiune periculoasa prin Chipciu in minutul 45, acesta scapand pe un contraatac in partea dreapta, insa a fost blocat de doi aparatori ieseni. A fost o repriza controlata autoritar de Steaua, dar actiunile de atac s-au izbit de o defensiva surprinzator de bine organizata si solida, cu un portar in zi buna.

Repriza secunda a debutat tot cu Steaua in atac, iar Chipciu n-a nimerit spaţiul porţii din 10 metri. Pe masura ce timpul se scurgea, atacurile in valuri purtau cu ele graba si nervozitatea. Steaua continua sa atace si sa domine meciul, fara insa a pune in pericol mare poarta adversa. In minutul 57, Chipciu forteaza patrunderea in zona centrala, ajunge in pozitie de sut si trage putin pe langa poarta. Minutul 58, Sanmartean il cauta pe Keseru cu o pasa la firul ierbii, dar Plamada deviaza in corner. Chipciu scapa pentru un moment singur cu Grahovac (min. 84), dar isi pierde luciditatea la finalizare si trimite afara. Trei minute mai tarziu, Sanmartean scoate pentru Chipciu, iar acesta trage pe jos in bratele portarului.

Golul mult asteptat a venit in minutul 94, cand Szukala a profitat de o greseala a apararii si a inscris cu capul. La aceeasi faza, portarul Grahovac l-a faultat grosolan stelist si a primit cel de-al doilea „galben”, fiind eliminat.

In ultimul minut de joc si Prepelita a luat intentionat cel de-al doilea cartonas galben si a parasit terenul. Nu va juca in ultimul meci al anului, tot cu Iasiul, in Cupa Ligii, dar va putea evolua in primul meci al returului din Liga 1.

Steaua: Arlauskis – Luchin, Szukala, Varela, Filip – Prepeliţă, Sînmărtean – Popa, Chipciu, Tănase – Keşeru
Rezerve: Cojocaru, Rîpă, Latovlevici, Breeveld, Neagu, Stanciu, Rusescu

CSMS Iaşi: Grahovac – Voicu, Plămadă, Munteanu, Bădic – Ciucur, Mihalache, Olah, Bosoi – Bole, Dobre
Rezerve: Caparco, Moisi, Novac, Vişa, Crengăniş, Mitici, Călugăru

Rezumat Video

Declaratii dupa meci

Costel Galca:
A fost o victorie la ultima acţiune a noastră. Nu sînt bucuros, pentru că în primele 20 de minute am avut 4 ocazii clare, dar după aceea am abuzat mult de pasele lungi. Poate că am fost şi cu gîndul la meciul de joi din Europa League.
A fost un tur de campionat bun, în care jucătorii au crescut de la meci la meci. Iaşiul s-a apărat foarte bine după ocaziile pe care le-am avut.
Sper ca luni să se ajungă la o înţelegere în ceea ce priveşte numele Stelei. E greu ca Steaua să fie Steaua fără aceste culori

Lukasz Szukala:
Nu sînt eu eroul, important e că echipa a cîştigat trei puncte. E important că echipa noastră a demonstrat că are caracter. Era frustrant să facem 0-0 acasă. Am avut ghinion în prima repriză. E bine că am cîştigat înainte de vacanţă. Am fost puţin KO la faza cu Grahovac, dar acum e foarte bine. Sînt bine! Am dat mîna cu el şi şi-a cerut scuze.

Avem nevoie de suporteri pentru partida cu Dinamo Kiev. Sper să vină foarte mulţi fani la meciul de joi. Mai avem o şansă să mergem în primăvară şi ei ne pot ajuta.

Ilie Năstase: ( la LOOK TV)
Mi-au plăcut «gazdele». O ruşine ceea ce se întîmplă în România şi în politică, şi în sport. M-am obişnuit cu prostiile şi cu tîmpeniile. Pînă în 89 se spunea că nu ne lasă Ceauşescu să facem lucruri bune. Acum văd că noi singuri nu ne lăsăm. Noi şi sportul am pierdut foarte mult! Ne-am făcut de rîs în faţa celor din Occident. Nu vrem deloc să devenim o ţară normală, aşezată. În curînd cred că o să-mi iau zborul de aici. Nu e normal ce se întîmplă, avem opt jucători la naţională, e ruşinos că s-a ajuns în situaţia asta. Armata nu va avea niciodată bani. Dacă vor bani, le dau şi eu bani. Sper să se înţeleagă luni. Probabil cu Dinamo Kiev vom juca la fel, în galben.

Concluzii

Steaua este Campioana turului din sezonul 2014-2015, cu un numar record de puncte, 43, cel mai mare de cand s-a trecut la sistemul cu 3 puncte acordate la victorie, acum vreo 20 de ani. A intrecut performanta realizata in turul 2012-2013, cand a avut 41 puncte.

In Liga 1 are totul la superlativ: este la +9 puncte fata de locul 2, cel mai bun atac, cu 36 goluri, cea mai buna aparare, cu doar 8 goluri primite si pe Keseru golgheterul turului.