Steaua – Botoșani 2-0! Titlul se decide în ultima etapă

de | mai 24, 2015

După un meci cu final de infarct, FC Steaua a învins-o pe FC Botoșani cu 2-0 și a redevenit liderul Ligii 1, profitând de pasul greșit al  contracanditatei ASA Tg. Mureș în partida cu Astra.

Pe Arena Națională, în fața a 3.000 de spectatori, antrenorii Leo Grozavu și Costel Gâlcă au trimis în teren următoarele formații:

FC Steaua: Niță – Râpă, Tamaș, Varela, Toșca – Prepeliță, Neagu – A. Popa, Rusescu (Bourceanu 57), Stanciu (Latovlevici 84) – Țucudean (Papp 71)

FC Botoșani: Lazar – Patache, Ngadeu (Martinus 46), Oltean, Acsinte – Danci (Ivanovici 69), Vasvari – Ngankam, Croitoru (N. Roșu 28), Faugh-Porret – P. Batin

Steaua a început în forță și a ratat incredibil din primele minute. Țucudean putea deschide scorul în minutul 2, după ce a reluat cu capul, milimetric pe lângă poartă, o minge centrată excelent de Râpă. Peste 4 minute, Stanciu a șutat din afara careului şi goalkeeper-ul Lazar a scos miraculos balonul din vinclu.

ssd-5630-resizeEra minutul 19 și  Astra a deschis scorul. Reacția de bucurie a spectatorilor a declanșat iureșul roș-albastru. În minutul 23, Varela a marcat din interiorul careului, la o lovitură liberă executată de Stanciu. Bucuria a inundat Arena Națională și scandările: „Campionii! Campionii!”. După 8 minute, Nicușor Stanciu, MVP-ul meciului, a ratat o altă ocazie imensă. Singur cu poarta goală, a trimis cu capul pe lângă stâlpul din stânga. Însă, s-a revanșat în minutul 43, când a dus scorul la 2-0, la o acțiune superbă pe partea stângă, finalizată cu un golazo la colțul lung. Între timp, ASA egalase la Astra, mărind suspansul și presiunea în tabăra stelistă.

După pauză, elevii lui Gâlcă au intrat hotărâți să tranșeze partida, dar au ratat din toate pozițiile. În minutul 49, Ţucudean şi Stanciu au tras consecutiv din interiorul careului, însă îngerul păzitor Lazar a scos miraculos. Imediat, la faza următoare, portarul fost bătut de lovitura de cap a lui Varela, dar Acsinte a scos acrobatic balonul de pe linia porții goale.

Ceea ce părea că va fi un galop de sănătate, era să se transforme într-o altă seară de coșmar. În minutul 54, Prepeliță, din alunecare, l-a lovit cu piciorul în față pe Cristi Danci și Marius Avram i-a dat roșu direct. Gâlcă a încercat să conserve rezultatul și l-a scos pe Rusescu, care a evoluat modest, şi l-a introdus pe Bourceanu. Însă, această mutare logică era să-i fie fatală, exact ca la Tg. Jiu în meciul cu Pandurii. Fostul căpitan stelist, a reușit „performanța” să ia două cartonașe galbene, în mod STUPID și la foc automat, fiind eliminat în minutul 63.

Din acel moment, părea că totul se va nărui. Doar Gâlcă iși afișa calmul devenit proverbial, deși în câmp avea cu doi oameni mai puțin.  Pentru a echilibra forțele, a mai introdus doi fundași, pe Lato și Papp, în locul Țucudean și Stanciu, renunțând la ofensivă. Steaua s-a retras pe două linii, trăgând de timp și de rezultat, și nu a mai contat în atac decât întâmplător. Finalul putea fi horror, dar bara l-a salvat pe Niță la reluarea cu capul a lui Paul Batin din 6 metri.

Vestea  bună, care ne mai scotea din tremurat, era cea de la Girgiu, unde Astra conducea cu 2-1 și apoi și-a majorat avantajul la 3-1.

Fluierul de final a venit ca o gura de aer, alta decât cea dată de Astra prin victoria împotriva fostului lider, ASA Tg. Mureș.

Rezumatul meciului

Declarații după meci
Costel Galcă: „E greu, avem un meci la Iasi, trebuie sa profitam si sa castigam. Jucatorii au fost tensionati si conectati, si-au dorit mult victoria, de aceea au fost atat de agresivi. Ma bucur ca jucatorii au depus un efort enorm, am jucat in 9 si nu am primit gol.

Marius Sumudica e un antrenor foarte bun, un profesionist, lucru pe care l-a demonstrat inca o data. Meciul de la Iasi e pentru mine de o importanta mult mai mare decat finala Cupei.

Cand se vor termina aceste doua meciuri, veti afla totul despre viitorul meu la Steaua. Sper sa am o discutie cu patronul, apoi vom vedea. Nu stiu ce ganduri are dansul, eu vreau sa vorbim. Normal ca iti doresti sa ramai atunci cand ai castigat o Cupa si cand este favorit la titlu. Totul depinde de meciul de la Iași și de finala Cupei. Nu vreau sa anticipez nimic, pentru ca mai avem doua meciuri atat de importante„.

Concluzii
Fără victoria Astrei, titlul ar fi fost pierdut definitiv în seara asta. Trebuie să recunoaștem că „dușmanul” nostru Șumudică și-a respectat statutul de profesionist. Astra avea obiectiv locul 4, dar uneori, patimile din tribună, teren sau de pe bancă, sunt opuse clubului. Oricum, merită felicitat pentru fair play. La fel și jucătorii Astrei.

Rosu moraisMeciul Astra – ASA a fost marcat de o fază, marca Sebastian Colțescu. Arbitrul a arătat mai multe cartonașe rosii, printre care și lui Morais, dar acesta a rămas pe teren și a continuat meciul! Presa spune că nu l-ar fi consemnat nici în foaia de arbitraj, deși pe imagini se vede clar momentul sancționării cu roșu.

Poate s-a răzgândit …

O să depunem constestatie! Vrem 3-0 cu Astra!„, a anunțat Narcis Raducan, dar regulamentul spune că meciul se poate rejuca din minutul 87, momentul incidentului incriminat, dacă cei de la comisii le vor da dreptate celor de la ASA. Scorul era 2-1 pentru Astra in acel minut.

Deci titlul se va decide în ultima etapă.

Felicitări băieților pentru dăruire și victorie!

XRay

Update:
Sebastian Colțescu a lămurit cazul. Este exact cum am scris  „Poate s-a răzgândit …”

I-am arătat roşu lui Morais, dar adiţionalul Istrate mi-a spus că cel vinovat e Laban. L-am eliminat şi am anulat roşul lui Morais
Sebastian Colţescu, către observatorul de arbitri al jocului

9 comentarii la „Steaua – Botoșani 2-0! Titlul se decide în ultima etapă

1. tiempo

Anul asta trebuie sa luam titlul 26. Mi-e sa nu se decida cumva la masa verde meciul Astra-ASA. Junior Morais a luat rosu, dar Coltescu a uitat sa il trimita la vestiar dupa bataie.

Sau o fi uitat intentionat ?!

1. georgik-steaua

Stai fara griji ca nu are ce sa se intample, la Mondiale Simunic a luat 2 galbene si a ramas in teren, cel mult o sa primeasca o suspendare Coltescu daca va trece in carnetel ca i-a dat rosu lu` Morais si ala a ramas in teren.

2. tiempo

Am cateva puncte de vedere :
    1) Raducan a inceput sa aiba declaratii mai tampite decat Argaseala, Becali sau Stoocan. Mi se pare ca devine un fel de N’Doye al staffurilor tehnice. El poate bate pe oricine, toti sunt fraieri, si numai el are dreptate.

2) show-ul berbecului de dupa meci a facut mult rau echipei. Jucatorii vor simti mare presiune in ultimele 2 meciuri din acest sezon. Desi…sper sa ma insel.

3) sper ca in ultimele 2 meciuri sa il vad pe Arlauskis in poarta. Nita si Cojocaru sunt cam iesiti din mana (nu ca vreodata ar fi fost buni). Ok, stiu ca Nita nu a primit gol, si nu a gafat, dar cred ca nu a inspirat suficienta incredere echipei pe plan defensiv.

4) mi-as dori ca Lato sa joace in stanga, si Papp in dreapta in ultimele meciuri. Sunt, de departe, mai buni cu cateva clase decat colegii lor de pe acelasi loc. Chiar daca nu au jucat de ceva vreme.

5) daca ne jucam asa cu ocaziile si in finala Cupei, s-ar putea sa avem o surpriza neplacuta.

6) sincer, chiar as fi curios cum ar arata Steaua cu Reghe principal, si Galca secund. Reghe cu pregatirea, motivatia si agresivitatea si pressing-ul, Galca cu tehnica si pasele.

7) intrebare : Chipciu va putea juca in Finala ?

3. virgil

xray,

unde ai vazut sau ai auzit ca un meci s-a rejucat din minutul 87? Sa fim seriosi! Ingamfatul de Narcis, un neam prost fara margini, viseaza cai verzi pe pereti. Steaua e noul lider si va castiga titlul daca la Iasi va face un meci perfect. Am zis.

1. xray Autor articol

Virgil,

Dar a lamurit Coltescu.
      Sebastian Colţescu, către observatorul de arbitri al jocului.

Am facut update

4. myrypy

Am niste nervi dupa meciul de aseara de imi ies din minti. Ziceam ca s-au petrecut lucruri ciudate la meciurile de acasa din retur in special prin prisma evenimentelor bine cotate” la pariuri petrecute. In acest sens am amintit meciurile cu Rapid, Petrolul, Otelul, Mures, dar si intoarcerea de rezultat din repriza a doua cu Chiajna, cu 2 goluri primite f usor de ros-albastriï.

Ceea ce s-a intamplat aseara m-a scos din nou din minti. Deci…2-0 la pauza cu Botosani, meci linistit care se indreapta spre victoria noastra cand deodata in repriza a doua din senin luam 2 cartonase rosii in 7-8 minute, atat de evidente incat si Argaseala daca arbitra trebuia sa le acorde.
    Pentru cei doi eliminati voit de aseara am urmatoarele cuvinte:
    Pepelita – Tot returul asta te-a durut in p**a de noi . Initial am crezut ca te pune Reghe sa faci pe prostul, dar tu se pare ca esti un miserupist inascut. Decat sa te zbati pentru echipa, mai bine iei vacanta ca nu cumva sa te accidentezi inainte de „marele transfer afara””. Vezi bine ca ne lipsesc Tanase si Chipciu si tu ce faci? – te duci si faci o alunecare la mijlocul terenului si mai si ridici talpa la ala in fata sa fii sigur ca iti iei rosu. Din partea mea, ai o binemeritata flegma in obraz si valea!
    Bourceanu – imi pare rau ca n-ai plecat in toamna daca tot iti doreai asa tare sa nu mai stai aici. Intrii pe teren intr-un moment in care echipa are mare nevoie de tine fiind in inferioritate numerica si tu esti preocupat sa iti vezi de ale tale asa ca iei repede un rosu in 4 minute ca sa arati inca o data (daca mai era nevoie) cat iti pasa de coechipieri si de clubul care te-a facut titular in nationala. Urarea de final – idem ibidem ca si la Prepelita.
    Tucudean – am vrut sa scriu despre tine dupa meciul de la Brasov dar n-am mai intrat pe site. O fac acum. Te-am urmarit atent. Cu Tg. Mures in pozitie buna de finalizare reiei din foarfeca pe centrul portii in bratele portarului, in loc sa te intorci si sa tragi sanatos la poarta. La Brasov esti gasit liber in careu de o centrare la 2-1 pt gazde, dar tu dai cu calcaiul fara pericol pt poarta adversa ca asa esti tu smecher. Inteleg ca ai jucat la Dinamo. Nu iti reprosez asta. Inteleg ca te uiti la sigla de pe echipament si ai impresia ca joci pt FCSB, care nu e tot una cu Steaua. Nu iti reprosez nici asta. Ba, da atata timp cat porti pe tine tricoul ros-albastru si ai o aseamanea atitudine, eu tot de scuip in obraz! Ia-l pe prietenul tau Tamas si plecati amandoi!
    Peste toate – gibonul a reinceput sa vorbeasca!! Mi-a fost asa de sila dupa primele 10 secunde, ca am schimbat la repezeala pe desene animate. Deschid presa online si constat aceleasi povesti….ca 7-8 jucatori, ca o echipa de valoare, ca RADOI?! (se putea un yesman mai mare?) antrenor. Jale…
    App de Galca…desi ramane un mare nesimtit pt ca nu a demisionat mai repede, apreciez ca macar el se bucura la reusitele echipei , traieste meciurile si face ce poate si ce stie (ca nu prea stie e alta treaba) ca echipa sa castige. Spre deosebire de alte specimene enumerate anterior….
    In concluzie mergem la Iasi fara Prepe, Bourceanu, Tanase, Chipciu si poate Arla. Ajungem din nou sa ne punem sperantele fotbalistice in Breeveld, Tucudean, Tamas, Tosca, Neagu sau Nita pentru castigarea titlului. La cum ne-am batjocorit munca in acest retur, n-ar fi de mirare sa mai dam o data cu bata in balta. Sa speram ca nu va fi asa…antistelistii sunt pregatiti de o noua sarbatoare si asteapta la cotitura! Chiar daca mai urat decat in alti ani, cu infrangeri dubioase acasa, cu gibon din nou in libertate si fara ultrasi alaturi, titlul 26 trebuie sa soseasca!