Steaua -ACS Poli 1-0! În semifinale cu un gol… din două penaltiuri ratate

de | octombrie 15, 2015

Aseară, pe Arena Națională, Steaua s-a calificat fără glorie în semifinalele Cupei Ligii. Deţinătoarea trofeului a trecut în sferturi de Poli Timişoara, scor 1-0, după un meci în care Nicuşor Stanciu a ratat două penaltiuri în 5 minute, prin execuții parcă trase la xerox.

În faţa unui stadion gol, aproximativ 1000 de spectatori, campioana a suferit pentru calificarea în semifinalele Cupei Ligii, în primul rând din cauza lejerității cu care a tratat acest meci, începând de la banca tehnică. Lejeritate manifestată și de conducerea stelistă în strategia transferurilor din vară. Steaua și-a propus ca obiective  campionatul și cupele, dar a ajuns să le atace fără vârfuri autentice. A fost și cazul acestui sfert de finală.

ACC Poli şi-a săpat singură groapa, de două ori, trecând de la fotbal la handbal și volei. Prima dată, în minutul 27, printr-un dublu henț în careu la aceeași fază, când pe rând, doi timișoreni au blocat șuturile spre poartă cu mâna ca pe semicerc, ultimul fiind Artean, însă Kirschstein a respins şutul de la 11 metri al lui Nicuşor Stanciu.

Peste cinci minute, scenariul s-a repetat. De această dată, Sarmov a jucat înexplicabil mingea cu mâna, ca la volei când o deviezi peste fileu, iar Andrei Chivulete a dictat a doua lovitură de pedeapsă. Tot Stanciu a executat, parcă în reluare, un „copy/paste” la prima. Kirschstein a respins din nou, dar de această dată, pe urmărire, Chipciu a înscris al patrulea gol în patru meciuri consecutive, aducând și a cincea victorie în serie a roș-albaștrilor.

Titularizat după două luni, puştiul de 16 ani Vlad Mihalcea a ratat şansa golului de 2-0 în debutul părţii secunde, dar evoluția lui a fost total sub așteptări, departe de prestația lui din debutul sezonului, când a împresionat prin tupeu, tehnică și forță de pătrundere. Poate și prestația generală, mediocră, a echipei și-a pus amprenta pe evoluția juniorului, dar a fost de departe cel care a pierdut cele mai multe mingi prin pase greșite sau duel unu la unu. Unele au fost baze de lansare pentru contraatacurile periculoase ale timișorenilor. Nici tactic nu s-a încadrat în echipă, lăsându-l mereu pe Guilherme singur pe fază defensivă și in contratimp pe cea ofensivă. În a doua repriză, fundașul Belu a început să facă pârtie pe banda stângă roș-albastră, iar Mihalcea figurație. Motiv pentru care a fost schimbat în minutul 56.

În minutul 76, Rădoi l-a  introdus pe Târnoveanu, care a avut mai multă siguranță decât tânărul Mihalcea și un plus de aport ofensiv, dar a ratat și el copilărește singur cu portarul (min. 86).

Pe final, tehnicianul Stelei i-a oferit 2 minute de joc și juniorului Măcriş-Dan, dar mai mult la tragere de timp decât pentru a-l testa într-un meci oficial. Nu cred că a atins mingea până la fluierul final. La plus, de câteva meciuri, este prestația lui Filip. De remarcat este și revenirea lui Muniru. Deposedări de manual, aport defensiv fără faulturi inutile și prezențe la finalizare.

• Steaua: Cojocaru – Papp, Varela, Toşca, Guilherme – Tahar, Filip, N. Stanciu (Măcriş-Dan ’90+1) – Mihalcea (Muniru ’56), Chipciu, A. Popa (Târnovan ’79). Antrenor: Dumitru Dumitriu.
  • ACS Poli: Kirschstein – Belu, Scutaru (Hernandez ’76), Melinte, D. Popescu – Llorente, Artean, Sarmov (Croitoru ’36) – Bărbuţ, Elek (Rufino ’64), Goga. Antrenor: Florin Marin.
  • Cartonaşe galbene: Târnovan ’80, Chipciu ’81 / Artean ’27, Sarmov ’31, D. Popescu ’38
  • Arbitri: Andrei Chivulete – Marius Nicoară, Daniel Mitruţi – George Rădulescu
  • Statistică

Steaua completeaza careul de asi în Cupa Ligi și va intalni în semifinale pe Astra Giurgiu, în timp ce Dinamo și Concordia Chiajna vor lupta pentru celalalt loc în finală.

Felicitări băieților pentru calificare, dar nu și pentru jocul mediocru!

XRay

8 comentarii la „Steaua -ACS Poli 1-0! În semifinale cu un gol… din două penaltiuri ratate

1. xray Autor articol

saramago, octombrie 15, 2015 la 21:56

Steaua – Timisoara 1-0(pauza), dar jocul elevilor lui Radoi a fost, a cata oara ?, departe de asteptari.

Cojocaru 6 – o interventie buna la sutul din unghi trimis de Elek, in general o prestatie sigura;
    Papp 5 – inceput slab, cu ulte erori de plasament, apoi a revenit intrucatva in meci; a ratat prima ocazie a Stelei;
    Varela 6 – decent;
    Tosca 6 – l-a stapanit in cele din urma pe Elek;
    Guilherme 5 – putine realizari;
    Filip 5 – slab in debut, a revenit, aidoma lui Papp, in partea a doua a reprizei;
    Tahar 5 – fara realizari notabile;
    Stanciu 4 – sa ratezi doua penalty-uri, asta da “realizare”; sters in cea mai mare parte a reprizei;
    Popa 5 – efort mare si … atat;
    Mihalcea 4 – talentat, tanar, insa mult prea fragil; nu si-a ajutat deloc echipa;
    Chipciu 6 – are meritul de a fi inscris, corectand eroarea lui Stanciu de la a doua lovitura de pedeapsa.

Sa speram ca nu vom vorbi, la finele meciului, de accentuarea “complexului” Florin Marin.

2. xray Autor articol

saramago, octombrie 15, 2015 la 23:01

Steaua – Timisoara 1-0 (1-0), a decis golul lui Chipciu din prima repriza (reluare la penalty-ul lui Stanciu, respins de portarul timisorean). Jocul Stelei nu ofera motive de optimism inaintea returului.

Cojocaru 6 – cateva interventii bune, dar si o iesire hazardata in prelungirile partidei;
    Papp 5 – evolutie oscilanta, cresterea in joc se lasa asteptata;
    Varela 6 – jucator de baza pe mai departe;
    Tosca 6 – multumitor;
    Guilherme 5 – a ajutat putin atacul, a mai gresit atunci cand a aparut la constructie;
    Filip 6 – mai multe recuperari in partea a doua, util echipei;
    Tahar 5 – prestatie suboptimala;
    Popa 4 – si mai slab dupa reluare;
    Mihalcea 4 – o actiune curajoasa in debutul reprizei a doua, in rest nu si-a ajutat echipa;
    Stanciu 4 – meci slab, garnisit cu doua lovituri de pedeaspa ratate;
    Chipciu 6 – gol, plus doua pase bune neconcretizate de Tarnovan si Muniru;
    Muniru 5 – putine realizari;
    Tarnovan 4 – a ratat nepermis la pasa ideala oferita de Chipciu;
    Maceis-Dan – a jucat putin, in minutele de prelungire, reprezinta un debut absolut.

3. xray Autor articol

În campionat am luat bătaie de la ACS, dar nu mai contează acel meci. Azi noi am fost mai buni şi mergem mai departe. Mă bucur că am marcat, dar nu fac altceva decât să duc la capăt munca echipei. Anul trecut am fost cel mai bun la cifrele Instat, acum marchez din nou. Dacă îmi intrau şi şuturile care s-au dus în bară, acum se vorbea la superlativ de mine. Dar nu mă interesează acest aspect, eu nu sunt prieten cu presa, nu stau să îmi arăt globurile din pom de Crăciun. Important e să câştige echipa, asta mă interesează„, a spus Alex Chipciu, la DigiSport.

În ceea ce priveşte naţionala, mijlocaşul Stelei a comentat: „E un moment de mândrie pentru toţi, e un lucru mare ce a reuşit această generaţie. Îmi pare rău că se vorbeşte despre faptul că a fost o grupă slabă. Noi ne-am bucurat, am cântat cântece patriotice până târziu în noapte„.

4. naiyba

Mai trist decat modul cum a evoluat Steaua este faptul ca vin din ce in ce mai putini suporteri la meci, oierul si armata omoara Steaua incet-incet.

Nu s-a scris nimic pe acest site despre mitingul lui Jan Pavel.