Viitorul – Steaua în sferturile de finală ale Cupei României!

de | noiembrie 5, 2015

Federația Româna de Fotbal a organizat joi tragerea la sorți pentru sferturile de finală ale Cupei României Timisoreana. Jocurile din sferturile de finală se dispută în sistem eliminatoriu, într-o singură manșă, pe terenul echipei mai slab clasată în campionatul precedent.

În urma tragerii la sorţi de joi, Campioana va întâlni pe unul dintre cei mai incomozi adversari în drumul spre apărarea trofeului cucerit anul trecut, atunci când s-a impus în finala Cupei României, după 3-0 cu Universitatea Cluj. Steaua se va duela în sferturi cu Viitorul, revelaţia acestei ediţii de Liga 1. Partida pentru accederea in semifinalele competitiei se va juca pe stadionul Viitorul din Ovidiu intr-una din datele de 15, 16 sau 17 decembrie care va fi fixată ulterior.

Viitorul are cel mai bun atac din campionat, 31 de goluri marcate, cu 13 mai multe decât Steaua, care stă mai bine atunci când vine vorba de defensivă: a primit doar 12 goluri, faţă de cele 14 încasate de constănţeni.

Cele două echipe s-au întâlnit de 7 ori în istorie, toate meciurile având loc în prima ligă. Steaua domină autoritar capitolul „directe”, bilanţul fiind de 6 victorii ale bucureştenilor. Singurul succes al Viitorului a venit în mai 2013, 5-2, chiar la Bucureşti.

În acest sezon, Steaua a trecut de trupa lui Hagi, pe Arena Naţională, cu 1-0, după un super gol marcat de Nicuşor Stanciu, aceasta fiind una dintre cele două înfrângeri ale Viitorului în campionat, alături de cea cu Pandurii (0-1).

Celelalte meciuri din sferturi sunt:

ACS Poli Timisoara – ASA Tirgu-Mures
FC Dinamo – Astra Giurgiu
CSMS Iasi – CFR Cluj

Din echipele rămase, Steaua este cea mai titrata echipa din istoria Cupei României, cu 23 de trofee câștigate. Dinamo și Rapid sunt următoarele clasate, cu câte 13 astfel de trofee.