de | august 12, 2017

Vineri, 11 august, pe Estádio José Alvalade din Lisabona, a avut loc ultimul meci oficial al portughezilor, și cel de-al doile din acest sezon, dinaintea partidei cu FC Steaua București​.

Adversara roș-albaștrilor a întâlnit-o în etapa a 2-a din Primeira Liga pe Vitória Setúbal, ocupanta locului 12/18  în sezonul trecut. Atunci, Sporting a învins cu 3-0 în deplasare la Setúbal și cu 2-0 acasă. Vitória Setúbal  are un lot de 34 jucători cotat la 16,5 mil. €.

• În prima etapă a noului sezon, Setúbal a remizat acasă, scor 1-1, cu Moreirense (loc 15, lot 29 jucători cotat la 14,85 mil. €).
  • În schimb, în prima rundă din Primeira Liga, Sporting CP a învins în deplasare cu 2-0 pe Desportivo Aves, o echipă nou promovată de pe locul 2 din “Segunda Liga”. Aves are un lot de 32 de jucători cotat la 13,73 mil. €, cam cât CSU Craiova( 29/11,25). Lotul Stelei are acum 26 jucători și e cotat la 23,95 mil. €. Desportivo Aves – Sporting 0-2 este un scor cam sever față de cursul jocului, nou-promovații trecând de câteva ori pe lângă mari ocazii de gol.
  • Rezumat Video. Aves – Sporting 0-2, etapa 1 Primeira Liga, 6 August 2017

Ultimul meci oficial al lusitanilor a fost cel de vineri, 11 august, pe Estádio José Alvalade, când formația antrenată de Jorge Jesus s-a impus cu 1-0 împotriva celor de la Vitória Setúbal, grație unui gol marcat în minutul 86, dintr-un penalty, de olandezul Bas Dost.

Sporting CP a folosit cea mai bună echipă în meciul cu Setúbal.

Rezumat Video. Sporting vs Setúbal 1-0, etapa 2 Primeira Liga, 11 August 2017

Partida a fost urmărită de la fața locului și de Theodor Jumătate, trimisul Gazetei Sporturilor la Lisabona. Redăm mai jos fragmente din descrierea partidei făcută de jurnalist în articolul „Corespondență din Portugalia // Sporting nu e mortal! ”Leul” care atacă, dar nu sfâșie » Cum arată lusitanii înainte de duelul cu FCSB„, publicat de gsp.ro.

Termometrele arată doar 34 de grade, la București a fost și mai încins, dar aerul fierbinte și uscat te copleșește (După week-end, temperaturile vor mai scădea). Seara însă, e mai răcoare. Mult mai bine. Așa va fi și la ora partidei din play-off-ul Champions League.

Stadionul Alvalade te atrage din prima clipă, cu verdele său viu. Mare, verde și încă modern, chiar dacă au trecut 14 ani de la inaugurare. Iar fanii creează o atmosferă electrizantă. Cântă non-stop, 90 de minute. Și tobele lor te asurzesc.

AU ABUZAT DE CENTRĂRI

Totuși, jocul lui Sporting nu a fost la fel de impresionant cu Setubal. A fost un „leu” destul de cuminte.

Echipa lui Jorge Jesus, așezată într-un 4-4-2 ce se poate transforma ușor în 4-2-3-1, a avut mari probleme să-și depășească adversarul, care s-a apărat în bloc, aproape de limita careului, dar care s-a mulțumit numai cu această defensivă. Atacul a fost aproape ignorat.

Nereușind să verticalizeze, fără spații în zona centrală, gazdele au mutat jocul pe aripi și au abuzat de centrări, multe dintre ele nereușite. Puține ocazii de gol în prima repriză.

DOST, OMUL CARE ADUCE GOLUL. DIN PENALTY

După pauză, alb-verzii au accelerat ritmul. Șutul lui Adrien de la marginea careului a lovit transversala, șanse au mai fost, fără succes însă. Bas Dost s-a trezit spre final și a decis partida.

În minutul 86, la o centrare de pe aripa stângă, a fost ușor împins în careu, vârful olandez a accentuat căderea, primind penalty. Pe care tot el l-a transformat.
A dezlănțuit fericirea pe Alvalade. 1-0, al doilea succes din acest sezon, primul acasă. Galaxia Sporting așteaptă FCSB. Dar nu e un căpcăun! Nici măcar un „leu” cu mușcătură mortală.

SPORTING – SETUBAL 1-0 (Dost 86)
SPORTING: Rui Patricio – Piccini, Coates, Mathieu, Jonathan Silva – Gelson Martins, Adrien (69 Bruno Fernandes), Battaglia, Acuna (64 Bruno Cesar) – Dost, Podence (65 Doumbia). Antr. Jorge Jesus„, a relatat Theodor Jumătate, corespondent în Lisabona pentru gsp.ro.

Alte detalii despre Sporting CP v-am prezentat în articolul Să ne cunoaștem adversarul- Sporting Clube de Portugal- și lungul nasului”

Notă: Cu câteva zile rămase până la meciul de pe „Jose Alvalade”, fanii portughezi continuă să cumpere bilete, fiind mari șanse ca arena să fie plină la ora meciului. Prețurile biletelor variază între 13 și 20 de euro pentru abonați și între 23 și 30 de euro pentru ceilalți fani.

De remarcat că pe anunțul de la stadion, portughezii au trecut „Steaua București”, nu „FCSB”.

Pentru returul de pe Arena Nationala s-au vandut deja 21.000 de bilete.

Precizări legate de site-ul fcsteaua.ro (click link)

5 comentarii la „Să ne cunoaștem adversarul din CL! Ultimul meci oficial: Sporting vs Setúbal 1-0