România ”mare”, U 21 și Nicușor Stanciu

de | martie 28, 2019

România vs Feroe 4-1

Cu Insulele Feroe, tricolorii au intrat în teren decişi să facă uitat eşecul de la Stockholm. Trimişi în primul 11 de Cosmin Contra, Keşeru şi Deac au făcut o primă repriză perfectă. Pe stadionul din Gruia, căpitanul lui CFR Cluj a deschis scorul. Keşeru a risipit repede orice emoţie: vârful lui Ludogoreţ a reuşit o „dublă” în numai 4 minute.

Oaspeţii au reuşit să reducă din diferenţă înainte de pauză. Moţi a faultat în careu, iar Davidsen a transformat lovitura de la unsprezece metri. După pauză, Hagi a intrat în locul lui Benzar şi a fost aproape de primul gol în tricoul naţionalei. Puşcaş a dus apoi scorul la 4-1 cu o execuţie de lunetist din marginea careului. A fost scorul final al întâlnirii care a adus primele 3 puncte în contul tricolorilor.

România: Tătăruşanu – Benzar (I. Hagi ’68), Moţi, Grigore, Bancu – Deac, R. Marin, Stanciu (Man ’78), Chipciu – Puşcaş, Keşeru (Cicâldău ’69). Selecţioner Cosmin Contra;

Cartonaşe galbene: Stanciu ’16, Moţi ’39, Chipciu ’47, Grigore ’85 / Joensen ’15, Olsen ’86.

Arbitri: Halil Umut Meler – Esat Sancaktar şi Ibrahim Çaglar Uyarcan – Mete Kalkavan (toţi din Turcia).

România U21 vs Danemarca U20 1 – 0

Victorie în ultimul amical din Spania. România U21 s-a impus în partida amicală cu Danemarca U20, scor 1-0.

Stelistul Florinel Coman a fost introdus în minutul 70 și a avut două șanse importante de gol. A impresionat și la final, în timpul interviurilor.

„Am făcut lucruri foarte bune în aceste două amicale. Mai avem de îmbunătățit jocul, dar o luăm pas cu pas. Danemarca e o echipă bună, cu un fotbal frumos, dar noi am reușit să ne impunem din primul minut. Cu Spania am luat un gol dintr-o fază fixă. Într-adevăr, nu am avut nicio realizare, dar am reușit să ne apărăm. Au jucători extrem de puternici, la echipe mari din Europa”, a declarat Coman la final.

„Tricolorii” au controlat autoritar ostilitățile în debutul partidei, dar fără a-și crea șanse importante de gol. Prima acțiune periculoasă la poarta lui Jensen a venit în minutul 25, când Dragoș Nedelcu a șutat puternic, sub bara transversală, de la 25 de metri. Mingea a fost respinsă în corner.

Reușita de 1-0 a venit cu trei minute înainte de pauză. Denis Drăguș a preluat elegant o „diagonală”, apoi a trimis necruțător în vinclu, la colțul lung.

Schimbările efectuate de cei doi antrenori au aprins partida după pauză. România a cerut în două rânduri penalty-uri, în ambele cazuri implicat fiind Lorand Fulop. Danezii au ratat cea mai mare șansă în minutul 69. Nikolai Laursen a driblat doi adversari, apoi a trimis slab din preajma careului mic.

Florinel Coman, intrat în minutul 61, a agresat defensiva adversă pe contraatac, ratând două șanse bune în minutele 74 și 77.

„Tricolorii” câștigă astfel ultimul test din cantonamentul din Marbella, după ce în primul amical cedaseră în fața Spaniei, scor 0-1.

România: 12.Căbuz (23. Vlad 46′) – 19. Butean (22. Sorescu 70′), 4. Pașcanu-cpt (6. Ghiță 46′), 5. Grigore (18. Rus 82′), 2. Boboc (3. Ștefan 46′)- 16. Nedelcu (8. Casap 60′), 17. Olaru (20. Ciobanu 82′)- 13. Moruțan (9. Drăghici 60′), 21. Fulop (24. Dragomir 70′), 10. Drăguș (7. Coman 60′) – 14. Tudorie (15. Sîntean 70′). Selecționer: Mirel Rădoi

Nicușor Stanciu răspunde criticilor

După meciul cu Feroe, decarul naționalei, Nicușor Stanciu a încercat să răspundă criticilor care l-au vizat după partida pierdută de echipa noastră cu Suedia, scor 1-2 în deplasare, la debutul preliminariilor EURO 2020.

Într-o declarație anterioară, fostul jucător al Stelei consideră că echipa României merita un egal pe Friends Arena din Stockholm și a vorbit și despre criticile din fotbalul românesc care l-au vizat după prestația de sâmbăta seara. „Am simțit că puteam obține mai mult de la acest meci. Am avut și ocazia din final. Ei au jucat foarte bine pe contraatac. Nu m-au deranjat declarațiile oamenilor care au spus ca n-ar trebui să mai vin la națională dacă joc în Arabia. Eu am la echipa mea doi atacanți cum nu cred că am mai avut la echipele pe unde am mai jucat. Nu mă deranjează atâta vreme cât joc acolo și o fac bine. Ne-am dorit foarte mult să câștigăm azi”, a fost reacția lui Nicușor Stanciu după partida pierdută împotriva Suediei, referindu-se la echipa sa de club Al Ahli, din Arabia Saudita, după ce mai multi oameni de fotbal l-au acuzat că a uitat de fotbalul de calitate după transferul în tarile arabe.