România în Nations League și EURO 2021 U21

de | septembrie 7, 2020

UEFA Liga Națiunilor: Austria vs România

⚽️?Meciul Austria – România va avea loc luni seara, 7 septembrie, de la orele 21:45, pe Worthersee Stadion din Klagenfurt, Austria, și va fi arbitrat de la centru de către suedezul Glenn Nyberg.

?Partida este transmisă live la PRO TV și Radio România Actualități.

Favoritele la primele 2 locuri în Grupa 1 din Liga B a UEFA Nations League vor lupta pentru a obține 3 puncte foarte importante. Cele două echipe care nu au pierdut în prima rundă vor arunca în luptă toate cărțile, pentru a rămâne și în continuare neînvinse.

Victoria obținută în prima rundă de Austria, în deplasarea de la Oslo, Norvegia, a fost una de moral care o va ajuta să joace la victorie împotriva României. Gregoritsch în prima repriza și Sabitzer din penalty, au fost marcatorii austriecilor, care au dominat meciul la ocazii și la posesie (60%).

Din păcate, tricolorii au început această competiție cu stângul, nereușind să câștige împotriva mai slab cotatei Irlanda de Nord, după ce la pauza au condus cu 1-0 și au jucat mai mult de 50 de minute cu un om în plus, fiind egalați în minutul 86 prin golul marcat de Gavin White.
Oare va schimba selecționerul României, Mirel Rădoi, câțiva titulari și tactica din prima etapă!? Vom trăi și vom vedea!

EURO 2021 U21: Malta vs România

⚽️? ?? Tricolorii U21 au învins în deplasare Finlanda, 3-1, pe 4 septembrie, iar marți pe 8 septembrie vor întâlni Malta, în deplasare, de la ora 19:00 (ora României), în direct la PRO TV.

?Andrei Vlad a fost imperial, Darius Olaru (21), Valentin Mihăilă (57) și Andrei Ciobanu(84) au marcat superb! O prestație bună a avut și Dennis Man!

??România U21: 1. A. Vlad – 19. Haruț, 4. Pașcanu (Drăgușin, 89), 6. Ghiță (Cpt.), 2. Boboc – 22. D. Olaru (5. Itu, 61), 14. M. Marin, 20. Ciobanu – 10. Man, 9. Ganea (21. Costache, 53), 7. Mihăilă (13. Mățan, 89). Rezerve: Teodor Axinte – Raul Marian Opruţ, Olimpiu Moruţan, Alexandru Cîmpanu, Andrei Raţiu.Selecționer: Adrian Mutu.

??Stelistul Andrei Vlad a fost decisiv în partida Finlanda 1-3 România, contând pentru calificarea la turneul final Euro 2021 Under 21. Goalkeeperul Stelei din Liga 1, a apărat magistal salvând poarta Românie U21 de vreo 3-4 goluri „ca și făcute”.