Pandurii-Steaua 3-1! Gâlcă, gafele și "plutonul" roș albastru!

de | martie 30, 2015

Pandurii i-a aplicat Stelei cea de-a doua infrangere din aceasta saptamana, scor 3-1, in ultimul meci al etapei a 21-a a Ligii 1. Roman si Shalaj au punctat pentru formatia gorjeana in prima ora de joc, iar Iancu a redus din diferenta in minutul 68. Scorul final a fost stabilit de brazilianul Eric, dintr-un penalti obtinut de Dan Nistor. Ros-albastrii castigasera in tur cu un halucinant 6-0, Claudiu Keseru fiind autorul tuturor celor 6 goluri ale campioanei.

Meciul de la Targu Jiu putea debuta cu un super-gol inscris de Lucian Filip, autorul unei executii surprinzatoare prin care a trimis mingea pe bara transversala a portii lui Gliwa de la o distanta considerabila. In minutul 12, Tucudean a fost foarte aproape de deschiderea scorului dupa o pasa trimisa neglijent in spate de fundasii celor de la Pandurii. Gliwa a aparut in intampinare si i-a blocat culoarul fostului dinamovist.

Echilibrul de pe tabela avea sa se rupa spre finalul primei reprize, cand Mihai Pintilii a luat-o la fuga pe banda stanga, a patruns in careu si i-a pasat decisiv lui Mihai Roman, care nu putea rata din cativa metri.

Situatia s-a complicat si mai mult, in minutul 58, cand elvetianul Shalaj a scapat singur spre careul Stelei si a saltat mingea pe langa Arlauskis, iesit neinspirat la intampinare. La zece minute de la introducerea sa pe teren, Gabi Iancu a readus-o pe Steaua in joc cu o executie splendida din lovitura libera (68).

Paul Anton avut pe frunte golul de 3-1, dupa o noua centrare de calitate din partea lui Dan Nistor. Nistor a fost si la originea ultimului gol al serii. Tamas l-a faultat in careu, iar Eric nu a iertat de la punctul cu var, stabilind scorul final, 3-1 in favoarea gruparii din Targu Jiu.

Pandurii: Gliwa – Ungurusan, Cordos, Vasiljevic, Momcilovic – P. Anton, Pintilii – Radut (M. Pleasca 70), Nistor, Shalaj (Buleica 62) – Mihai Roman (Eric 87)

Steaua: Arlauskis – Papp, Tamas, Varela, Guilherme – Prepelita, Filip (Al. Bourceanu 54) – Popa (Rusescu 73), Chipciu, Tanase (cpt.) – Tucudean (G. Iancu 57)

Costel Gălcă:
„Stiam ca Pandurii au o echipa buna, ca pot pune probleme. Am facut multe greseli personale. Am jucat bine pana in minutul 30, apoi am inceput sa jucam cu mingii lungi, am facut erori multe.

Ei au profitat si au inscris. Este mai greu la finalizare, ne cream ocazii, dar nu marcam. Am tot vorbit despre atitudinea din teren, pentru ca nu am castigat campionatul inca si sunt echipe care ne pot pune probleme. Situatia e diferita fata de cea din tur, nu se compara. Eu cred ca nu ne-am concentrat destul, aici e problema.

Nu ma tem ca putem pierde titlul, cu siguranta ca vom reactiona si vom obtine si victorii. Deocamdata avem 7 puncte avans, nu ma simt amenintat. Sigur, responsabilitatea infrangerii este a mea, dar nu am de ce sa ma tem. Cred ca atitudinea noastra trebuie sa fie alta la meciurile care urmeaza.

Am vorbit cu jucatorii despre faptul ca trebuie sa profitam de rezultatele adversarelor si sa ne distantam”

Gabi Tamas:
„Nu stiu ce se intampla, ne facem singuri meciurile grele. Am pierdut cu 3-1 desi am inceput a doua repriza mai bine ca ei. Nu este ingrijorator ce se intampla, trebuie sa fim relaxati sa lasam presiunea deoparte. In viitor daca vom avea stres si presiune nu vom avea de castigat. Avem 7 puncte in fata, ce iti poti dori mai mult de la campionat? Ne-am relaxat in acest retur si asta se vede pe teren. Nu trebuie sa ne consideram campioni, am avut probleme in ultimele meciuri.”

Edi Iordănescu:
„Aveam nevoie de aceste puncte. Vedeţi că echipele din partea a doua a clasamentului produc surprize şi noi jucăm sub presiune. Am reuşit în câteva zile să învingem Dinamo şi Steaua. Îmi felicit jucătorii pentru cum s-au dăruit, pentru că au crezut în ei.”

Mihai Pintilii:
„Am obtinut victorii importante, am batut Dinamo si Steaua. Sper sa o tinem pe aceeasi linie. Imi pare rau pentru Steaua, dar ei vor fi oricum campioni. Important e ca noi sa fim uniti si sa luptam in continuare pentru salvare.

Asta e fotbalul. Sunt prieten cu jucatorii de la Steaua, dar acum am fost rivali. Deocamdata noi ne lupta pentru evitarea retrogradarii. Trebuie sa fim atenti, deocamdata e greu. Vrem sa mai castigam 4-5 meciuri si apoi vom vedea.”

Concluzii

După meciul cu CFR, campionii continuă marșul în Liga 1 cu prestațiile de pluton. Pe lăngă nenumăratele pase greșite, ploaia de centrări către nicăieri, cu un mijloc de jaloane, benzi gripate, apărare ciur, atac fără vână, fâsâit în ultimii 20-30 m printr-un joc fără orizon, roș albaștrii au mai fost detonați și din interior de Arlauskis și Bourceanu cu două gafe de curtea școlii.

Cu 4 puncte in 4 meciuri viitorul nu mai suna bine. Nu prin prisma punctelor puține acumulate. Prin prestația din ce în ce mai proastă de la meci la meci. În opinia mea este vorba de o cădere psihică, dar nu în depresie, ci în „rupe-n sulism”.

Este efectul conducerii care a considerat titlul luat și a vândut prematur axul central, a atmosferei de batjocură întreținută prin toate mijloacele în jurul echipei cu „scandalul siglei”, și nu în ultimul rând, al antrenorului, parcă și el căzut psihic, incapabil sa mai gestioneze situația, după ce s-a trezit fără 3 jucători pe care mizase în retur și cu 4-5 jucători care mai prestează să le treacă timpul până la vară.

Declarația lui Bourceanu, din preziua meciului, „A fost o greșeala revenirea mea la Steaua …” spune tot despre atmosfera din vestiar, dar și de ce azi a intrat pe teren „trup și suflet pentru culori” cu o „pasă de gol”. Să mai spun și de circul cu plecarea lui Arlauskis, alt „erou” al scorului din seara asta? Circul cu Prepeliță? Nu mai spun nimic.

Indiferent dacă va lua titlul sau nu, echipa (70% din lot) și-a epuizat ciclul și motivația. Trebuie făcută reconstrucția în vară, care ar fi fost necesară încă din această iarnă. Jucători dornici de afirmare și performanță la Steaua, nu de plecări în „El Dorado” după două out-uri bătute bine.