OASPEȚII MAI BUNI DUPĂ PAUZĂ

de | aprilie 10, 2017
Clișeele fotbalului se confirmă uneori: Stelei i-a fost suficient să domine repriza decisivă

Meciul se deschide neașteptat.

Craiova e echipa mai vioaie și, surpriză!, cu mai multă diversitate în joc.

Oltenii atacă pe ambele flancuri.

Pe stânga, Băluță dă cu artificii la fiecare preluare făcută din gleznă pe lângă fundașii Stelei.

Marea ocazie vine însă pe stânga atacului Craiovei, în minutul 15!

Jazvici primește o pasă filtrantă de la același Băluță.

Croatul ridică ochii, îl vede pe Ivan în fața porții, numai că urmarea e ilogică! Jazvici nu dă doar prea în față, ci dă și tare.  O pasă simplă l-ar fi lăsat pe Ivan să semneze deschiderea scorului!

Unii zic că Jazvici a ales să tragă, dar suntem ca la teza de română: ”Ce Dumnezeu a vrut să spună autorul?!”.

Victimă în această fază, Ivan e și el un semn nedorit de exclamare în prima repriză. Vârful Craiovei are trei lansări bune, dar încheiate cu șuturi în Niță!

De partea cealaltă, Steaua pare defensivă și dependentă de Alibec, pe care-l caută toate mingile.

Siguranța pare cuvântul cheie al oaspeților, mulțumiți după egalul Viitorului la CFR.

Abia în minutul 38, după cum observă și Emil Grădinescu, Reghe îl introduce pe Boldrin în locul lui Muniru, în căutarea timpului pierdut.

Și mai e ceva.

Reghecampf așteaptă ca forța fizică a echipei sale să macine entuziasmul adversarului.

Vedem în repriza a doua.

Steaua are o lovitură liberă pe 16 metri chiar în debutul reprizei. Alibec trage în blocaj!

Oaspeții își mută oastea mai avansat.

Totuși ocaziile lipsesc. Steaua muncește, însă îi lipsește pianistul. Vechea obsesie a antrenorului Hagi, ”în fotbalul modern, ai nevoie de  doi mijlocași puternici, dar și de doi care să-și surprindă adversarii”.

Steaua în versiunea 2017 e, probabil, cea mai puțin tehnică dintre întrupările sale în ultimii ani.

În minutul 71, ca să contrazică părerea cronicarului, Boldrin pasează fin la Gnohere și șutul său lovește stâlpul porții!

Căderea Craiovei anunță golul.

Două minute mai târziu, la un corner stelist, Momcilovici pasează ca la volei și Gnohere dă în plasă de la doi metri. E 1-0 pentru echipa mai bună în repriza a doua.

Gazdele încearcă să revină. Dar oamenii lui Mulțescu nu mai au energie.

Calculul lui Reghe a fost corect. Limba de lemn a fotbalului e uneori sănătoasă: le-a fost suficient să fie mai buni după pauză.

Iar Craiova a ars repede. Floarea ei s-a scuturat în prima repriză a acestei duminici calde de sărbătoare.

Cătălin Tolontan

Image result for CS U Craiova - FC Steaua

Un comentariu la „OASPEȚII MAI BUNI DUPĂ PAUZĂ

1. Gosu

Un articol bun. Din pacate jocul nu straluceste si ramane de neinteles tratamentul aplicat golgheterului Boldrin. Cat timp a jucat pe postul lui baiatul asta ne-a carat in spate in sezonul regulat si se dovedeste providential si in play-off. De mentionat ca mai sunt 5 finale in care orice meci pierdut te poate costa trofeul. Iar jocul nu ne indreptateste sa ne vedem favoriti , chiar daca exista o diferenta (teoretica) vizibila de valoare.