Steaua (FCSB) – Al Gharafa 2-1

de | iulie 13, 2018

Rezumat video Steaua (FCSB) – Al Gharafa 2-1

Steaua (FCSB) a câștigat vineri seară ultimul meci amical al verii, scor 2-1, în fața celor de la Al Gharafa. Dennis Man a marcat primul gol al roș-albaștrilor (17), iar Antonio Jakolis a adus victoria în prelungiri (90+1). Reușita adversarilor a fost semnată de vedeta Wesley Sneijder, cu un șut din lovitură liberă (’32).

Al-Gharafa, adversara roș-albaștrilor, a terminat pe locul 4 ultima ediție a campionatului din Qatar. În echipa antrenată de francezul Christian Gourcouff joacă vedeta olandeză Wesley Sneijder, dar și atacantul iranian Mehdi Taremi, care a jucat la turneul final din Rusia.

Meciul cu Al-Gharafa, echipă calificată în preliminariile Ligii Campionilor Asiei, a început cu o întârziere de 40 de minute, arabii ajungând mai târziu la teren, după ce au fost blocați o oră în trafic.

Ultimul test a început bine pentru Steaua, care a ratat două bune șanse de gol înainte de a deschide scorul, în minutul 17, prin Dennis Man.

Bucuria a ținut doar un sfert de oră. A egalat nimeni altul decât Wesley Sneijder, vedeta celor de la Al-Gharafa. Olandezul în vârstă de 34 de ani a catapultat mingea în poarta lui Cristian Bălgrădean dintr-o lovitură liberă de la 25 de metri (’32).

După Andrei Vlad, a comis-o și Bălgrădean, poziționat prea lângă bara din stânga, lăsând 3/4 din poartă apărată numai de zid. Așa l-a repus în valoare pe olandez.?

După numai 2 minute de la gol, Teixeira șutează bine de la 16 m, dar portarul arabilor scoate miraculos de la rădăcina barei.

Steaua a început meciul în următoarea formulă: Bălgrădean – R. Benzar, Planici, Bălașa (72 Nedelcu), Morais – Qaka (63 Pintilii), Ov. Popescu, Teixeira – Man, Fl. Tănase (72 Gnohere), Fl. Coman (60 Moruțan / 84 Jakolis)

În a doua repriză, Nicolae Dică a schimbat jumătate de echipă. Au intrat Moruțan, Pintilii, Gnohere, Nedelcu și Jakolis.

Moruțan i-a dat emoții lui Dică, ieșind accidentat. Mijlocașul de 19 ani a intrat pe teren în minutul 60, iar 25 de minute mai târziu a părăsit suprafața de joc șchiopătând. În locul său a intrat Jakolis. Se pare că este doar o contuzie.

În minutul 58, Florinel Coman a făcut faza meciului, când a driblat tot flancul arabilor pe partea stângă, plecând din terenul Stelei și ajungând în careul arabilor. După ce, în minutul 56, Teixeira s-a distrat și el cu apărarea celor din Qatar, dar șutul său din piruetă a fost reținut de portar.

Scorul a rămas 1-1 până în minutul 90+1, când croatul Antonio Jakolis, a marcat golul victoriei, după o pătrundere pe dreapta a lui Romario Benzar urmată de o centrare în gura porții.

Bilanţul cantonamentului din Olanda este de o victorie, 2-1 cu Al Gharafa, două egaluri, 1-1 cu FC Bruges şi cu Ajax, şi un eşec, 1-2 cu PAOK Salonic.

Echipa va reveni mâine în țară, iar peste o săptămână va debuta în noul sezon al Ligii 1, pe terenul Astrei.