Liga 3, Seria 4: Derby FC Steaua II 2-1 FC Dinamo II

de | noiembrie 13, 2020

?⚽️?Liga 3, Seria 4, Derby FCSB II 2️⃣-1️⃣ FC Dinamo II‼

Astăzi, 13 noiembrie, ora 14:00, la Baza de pregătire FCSB s-a disputat clasicul derby Steaua-Dinamo, dar al echipelor secunde care activează în Liga 3. Steaua a trimis câțiva jucători din lotul primei echipe să joace la FCSB II, contra satelitului celor de la Dinamo. Marius Briceag, Răzvan Oaidă, Octavian Popescu, Cristian Dumitru și Alex Buziuc au fost cu toții titulari pentru steliști.

Și câinii au trimis jucători de la prima echipa la Dinamo II. Printre ei s-au numărat Sin, Andreas Mihaiu, Ionuț Șerban, spaniolii Raul Garcia Asid și Iglesias Hidalgo.

Notă
?️Mijlocaș ofensiv, 23 ani, format la Academia clubului Sevilla, Raul Garcia Asia jucat la Sevilla U19, Sevilla C… Almeria B.
?️Atacantul de 21 ani, Antonio Iglesias Hidalgo a început fotbalul la Granada și a evoluat sezonul trecut Guadix, în Liga 3 spaniolă.

Roș-albaștrii au avut un meci dificil cu Dinamo II – una dintre echipele bune din această serie. Steliștii au deschis scorul în minutul 66, dintr-un penalty executat de Alexandru Buziuc, dar Dinamo a egalat în minutul 85, tot dintr-o lovitură de la 11 metri, transformată de Mihaiu. În final FC Steaua II s-a impus prin golul marcat de puștiul Ciprian Timiș (18 ani) în minutul 88.

?⚽️?Introdus de Bogdan Argeș Vintilă în partea a doua a meciului FC Steaua II-Dinamo II, Ciprian Timiș (18 ani) l-a executat cu sânge pe portarul câinilor, după ce suflase mingea experimentatului dinamovist Ionuț Serban, fotbalist de 25 ani cu 72 meciuri în Liga 1. ?Faza golului marcat de stelistul Ciprian Timiș, sub privirile lui Ionuț Șerban, este imortalizată în foto de mai sus.

Echipele de start:

??FCSB II: Mihai Udrea – Alexandru Pantea, Ștefan Cană, Christian Tand, Marius Briceag (cpt) – Laurențiu Ardelean, Răzvan Oaidă, Octavian Popescu   Dimciu Halep, Alexandru Buziuc⚽️, Cristian Dumitru.
▪️Rezerve: Stefan Târnovanu – Paul Coza, Alexandru Mitrache, Sorin Șerban, Vlăduț Pandele, Aurel Pirciu, Andrei Tănasă, Alexandru Arnold, Ciprian Timiș.

➡️Pe parcurs, la FC Steaua II au mai evoluat Sorin Șerban, Vlăduț Pandele, Andrei Tănasă și Ciprian Timiș⚽️.

⚪?Dinamo II: Mitrovic – Stelea, Șerban, Țapurin, Sin, Stan, Țone, Lazăr, Mihaiu⚽️, Amzar, Spinu
▪️Rezerve: Chioveanu – Giafer, Zamfir, Garcia, Bordușanu, Iglesias Hidalgo, Penescu, Oltay, Mitran.

După acest ultim meci din acest an, FCSB II rămâne pe locul doi în Seria 4 a Ligii 3, cu 24 de puncte în 10 etape, la două puncte în spatele echipei CSA, care a învins cu 5-1 la Balotești pe ultima clasată.

1. saramago

Am vazut meciul pe canalul de youtube al clubului: m-a bucurat victoria, insa nu toate observatiile mele sunt favorabile: constructia cu pasa lunga a predominat (in prima repriza), mijlocasii s-a lasat dominati de omologii dinamovisti in mai multe momente ale partidei, fundasii laterali au aratat (si) greseli de plasament, iar oamenii din fata au fost deficitari la finalizare. In plus, golul victoriei a venit in inferioritate numerica – Timis a profitat de o gafa monumentala a lui Tapurin, daca nu gresesc.
    Poate ca am exagerat cu critica, pana la urma a fost un succes in mini-derby de Romania !

2. quark

golul victoriei a venit pe greseala lui Ionut Serban, omul cu faimoasa clauza de 1 milion euro impusa de Vasile Siman…ideea e ca in pauza competitionala ar trebui reconfigurata lista de jucatori comuni care sa poata evolua si pentru echipa a 2-a, astfel incat cat mai multi jucatori din lotul A sa poata participa la meciul (sau meciurile) de baraj pentru promovare, linia de clasament din acest moment cam asta indica

3. xray Autor articol

Update:

?Faza golului marcat de stelistul Ciprian Timiș, sub privirile lui Ionuț Șerban, este imortalizată în foto de mai jos. Imaginea este din partida FC Steaua II 2-1 Dinamo II, contând pentru etapa a 10-a a Ligii a 3-a, Seria a 4-a.