Liga 1: Poli Iași 1-2 FC Steaua! 3 puncte de aur!

de | decembrie 2, 2019

?⚽️ Victorie importantă într-un meci în care steliștii au dominat la toate capitolele și au ratat cât pentru două meciuri. Roș-albaștrii au expediat 19 suturi pe poartă (ieșenii 6), din care 8 au fost cadrate (poli 2). Florin Tănase a lovit bara în vinclu porții, portarul ieșean a scos un gol din poartă, iar Tănase și Dennis Man au adus cele 3 puncte.

Așadar FC Steaua (FCSB) a obținut o victorie importantă în Copou, scor 2-1, după o partidă dominată da capo al fine.

Victoria a venit în minutul 90+2 prin golul lui Dennis Man, după ce Florin Tănase a egalat în minutul 31 dintr-o lovitură de pedeapsă pe care o obținuse tot el la un fault comis de Nicandro Breeveld. Împotriva cursului jocului, Poli Iași a deschis scorul prin Andrei Cristea, pe un contraatac, în minutul 15.

Pe lângă cele două goluri, roș-albaștrii au ratat multe ocazii de a înscrie, prin Tănase, Gnohere, Coman sau Manea. Tănase a lovit bara în vinclu (24′), iar șutul Bizonului din minutul 65 a fost scos din poartă de goalkeeperul ieșean, dar Kovacs nu a validat golul.

Pentru Vicecampioana României urmează partida cu CS Gaz Metan Mediaș, de vineri seara (20:30), care se va disputa pe Arena Națională.

⚽️? FC Poli Iași – FC Steaua 1-2 (1-1)
Au marcat: Cristea 15, respectiv Tănase 31 și Man 90+2.

⚪??‍♂️Poli Iaşi: Rusu – Cabral, Breeveld, Frăsinescu, A. Radu – F. Cristea, Passaglia – Platini, Onea (Devesea ’82), Bîrnoi (Assulin ’72) – A. Cristea (Bălan ’73). Antrenor: Mihai Teja

???‍♂️FC Steaua: Bălgrădean – Cr. Manea (Ad. Popa ’85), Planici, I. Cristea, Panţîru – Oaidă (Vînă ’70), Nedelcu (Gnohere ’46), Ov. Popescu – Man, Fl. Tănase, Fl. Coman. Antrenor: Bogdan Argeş Vintilă

Cartonaşe galbene: Onea ’37, F. Cristea ’87 / I. Cristea ’36, Planici ’58

Arbitri: Istvan Kovacs – Vasile Marinescu şi Ovidiu Artene – Florin Mazilu

AVANCRONICA

?⚽️?Meciul de fotbal Poli Iași – FC Steaua (FCSB) va avea loc marți, 3 decembrie 2019, în etapa a 19-a a Ligii 1, pe stadionul „Emil Alexandrescu” din Iași, de la ora 20:30. Partida va fi televizată de Telekom Sport 1 HD, Digi Sport 1 HD şi Look Sport/Plus.

FORZA STEAUA!❤??

14 comentarii la „Liga 1: Poli Iași 1-2 FC Steaua! 3 puncte de aur!

1. MTL

Are multe calitati, dar am observat ca-i lipseste luciditatea cate o data. Se complica, pierde mingea sau da o pasa complet aiurea. In schimb are momente cand e sclipitor. Sper sa prinda mai multe minute si sa joace mai simplu pana isi recapata increderea.

1. joga-bonito

S-a intors MM!!! Intaiul aparator al stelismului de pretutindeni, intaiul lingau al canalului anal al Ciobanului, intaiul si intaiul aparator al clubului. Na, prostilor, e mai bine acum?

MM il invata pe cioban sa se bage la echipa si sa strice atmosfera…

5
    4
  2. vasglo

Inca un medi in care revenim si castigam dupa ce suntem condusi. Nu-i rau, baietii arata „caracter”, vorba deontologului Naum, dar parca mai bine ar fi sa conducem noi si sa castigam fara emotii! 🙂 🙂

4
    1
  3. dang

Nu mai am de mult pretenții la aplicarea unui management profesionist la clubul cu care țin de atâta timp.
    Dar chiar nu-l înțeleg pe Gigi Becali! Se apucă iar să anunțe că renunță la nu știu câți jucători ori nu le prelungește contractele, în contextul în care mai sunt trei etape de jucat în acest an.
    Credeți că acești jucători vor mai fi motivați să dea totul la antrenamente ori la jocurile în care va fi nevoie să fie introduși pe teren?
    Ce face Știe-Tot dacă unii dintre cei pe care se mai bazează (nu știu pentru cât timp) se accidentează ori vor fi suspendați?
    Nu e nimeni să-i spună că e o mare prostie să declare săptămânal așa ceva:
    Chiar nu se găsește cineva să-i spună că umilirea (propriilor jucători) e contrară credinței creștine (la care face apel de atâtea ori)?
    Un asemenea comportament public al patronului va genera ambiții uriașe în rândul jucătorilor umiliți, care se vor motiva să lupte împotriva noastră cu orice mijloace (când vor ajunge la alte echipe). Și de câte ori nu s-a întâmplat așa ceva. Alibec, A. Cristea, Tamaș sau Enache sunt doar câteva exemple recente.
    În plus, astfel de declarații ale patronului anulează orice oportunitate de a încasa ceva bani pe unii dintre jucătorii respectivi. Poate pe Becali nu-l interesează, dar sigur că ar avantaja societatea comercială care administrează clubul.

1. calinel

De acord cu exceptia mentiunii despre Alibec. Daca nu l-a tinut in brate Becali pe Alibec, atunci nu stiu. Suma uriasa de transfer, salariu foarte bun, favorizarea in fata lui Gnoere, tolerarea comportamentului jignitor la adresa antrenorului. I l-a adus pe Budescu, tot nu a contat. Dupa un sezon in care a marcat unu sau doua goluri din postura de titular su cind in injura pe antrenor cind il schimba, Becali putea sa il trimita la tineret sa joace tot contractul in liga III. In schimb becali l-a vindut la astra pentru jumatate de pret, iar banii nu i-a vazut nici astazi.