Liga 1: FC Steaua 3-0 UTA! „Invincibila” bătută la scor de neprezentare

de | decembrie 4, 2020

?⚽️?Cronica FC STEAUA 3-O UTA‼️ A 7-a victorie consecutivă și încă un meci cu norma de minim 2 goluri marcate îndeplinită! Olimpiu Moruțan a fost MVP, Octavian Popescu încântător, iar Dennis Man, Florinel Coman și Darius Olaru au țintuit tabela la 3-0.

Steaua s-a impus la scor de forfait în fața arădenilor acreditați de rezultate ca invincibili în deplasare. În fond UTA a aratat că e doar o echipă bine organizată defensiv și croită pe „cotonogeală”. Altfel, „Bătrâna doamnă” nu a impresionat decât prin duritați, singurul capitol la care arădenii au fost peste roș-albaștri. În rest, Steaua a dominat copios partida, fapt confirmat și de statistica InStat.

Posesie: 64-36%
Șuturi la poartă: 18-1
Șuturi pe poartă: 10-0
Cornere: 8-1
Faulturi: 10 – 20 ( cele sancționate de arbitru!)

Olimpiu Moruțan începe să erupă și să devină o certitudine lângă cvartetul Coman – Man – Olaru – Tănase. Mijlocașul de 21 ani etalează clarviziune în joc, o impresionantă forță de pătrundere și pase de generic. Tânarul de 17 ani, Octavian Popescu, ne uimește meci de meci prin evoluții încântătoare și se anunță a fi o nouă stea roș-albastră.

Steliștii au deschis scorul dintr-un penalty obținut de Octavian Popescu și transformat de Dennis Man (’76) cu a 10-a reușită din acest sezon de Liga 1. „Mbappe” a majorat scorul cu un super gol, sub bară, din fenomenala pasă a lui Moruțan (’90). Darius Olaru a închis tabela în minutul 90+2, printr-o magică lovitură de cap, servit ca la manual de Ovidiu Popescu.

Scorul putea fi mai mare, dar steliștii au ratat, în special Olimpiu Moruțan, cel care a fost declarat MVP-ul meciului datorită evoluției și pasei de gol, a 9-a din acest sezon al Ligii 1.

⚽️Din echipa de tineri a roș-albaștrilor, au fost 9 jucători U21 pe teren, se va naște o nouă MAGICA STEAUA!☆??

Toni Petrea a folosit următoarea formulă de echipă:
A. Vlad – V. Creţu, I. Cristea, Miron, Panţîru – Oct. Popescu (Şut ’82), Simion (Perianu ’46), Olaru – Man (Ov. Popescu), Fl. Tănase (Buziuc ’32, Coman ‘68), Moruţan.

Bravo băieți!
FORZA STEAUA!❤?

liga1 #etapa12 #fcsbuta #fcsb #steaua #fcsbesteaua #SteauaRosAlbastra194

FOTO FCSB – UTA 3-0

FCSB - UTA 3-0

⚽️?Meciul FC Steaua – UTA Arad se joacă în etapa a 12-a din Liga 1, sâmbătă, 5 decembrie 2020, de la ora 21:30 pe Arena Națională.
?Partida se transmite la Digi Sport, Look Plus și Telekom Sport.

?Cele două echipe s-au întâlnit ultima dată acum 12 ani, pe 23 martie 2008, când Steaua antrenată de Marius Lăcătuș s-a impus greu în Ghencea cu scorul de 2-1. Prima întâlnire directă din istorie a fost consemnată pe data de 14 septembrie 1947, la Arad, când UTA a învins nou-inființata echipă ASA (actuala Steaua/FCSB) cu 7-0.

?⚪UTA Arad este singura echipă din Liga 1 invincibilă în deplasare din 1 decembrie 2019, de 369 de zile, adică un an și patru zile.  „Bătrâna doamnă” este una dintre revelatiile acestei prime părți a sezonului  de Liga 1 2020-2021, fiind clasată pe poziția a 6-a înaintea acestei runde, ultimul loc care asigură prezența în Play-off. Din cele 17 puncte obținute în aceste prime 11 etape, arădenii au obținut nu mai puțin de 12 puncte în cele 6 deplasări de până în prezent cu 3 victorii și 3 remize.

În acest sezon, nou-promovata UTA a reușit victorii importante cu Dinamo și CFR Cluj, ambele cu 1-0, condusă de pe bancă de excelentul Laszlo Balint. Victoria cu CFR e cu atât mai remarcabilă cu cât clujenii nu mai pierduse două meciuri la rând pe teren propriu de doi ani de zile.

Astfel, moralul este la cote maxime în echipa arădenilor înainte de meciul cu Steaua din Liga 1, duel care reprezintă cel mai bun prilej pentru a arăta că victoria de la Cluj nu a fost doar o pură întâmplare.

??Liderul la zi al clasamentului, FC Steaua are o serie de 6 victorii consecutive în Liga 1. Grație acestor rezultate steliștii au un avans de 2 puncte față de CSU Craiova și 6 peste campioana en-titre CFR Cluj. Roș-albaștrii au câștigat toate cele 5 jocuri disputate din postura de echipa gazdă în acest campionat, având și un golaveraj impresionant acasă: 18 goluri marcate și doar 3 goluri primite.

Toni Petrea nu are probleme majore de lot. Florin Tănase și Dennis Man au revenit la echipă dar este posibil să nu fie folosiți full time în meciul cu UTA, pentru a fi protejați. În schimb se anunță revenirea pe teren a lui „Mbappe”, aka Florinel Coman, după aproape două luni și jumătate.

Echipa probabilă:
A. Vlad – V. Creţu, I. Cristea, A. Miron, Panţîru – I. Vînă/Fl. Tănase, Ov. Perianu, D. Olaru – O. Moruțan, S. Buș/D. Man, Fl. Coman

FORTA STEAUA!❤?

#liga1 #etapa12 #fcsbuta #fcsb #steaua #fcsbesteaua #SteauaRosAlbastra1947

30 de comentarii la „Liga 1: FC Steaua 3-0 UTA! „Invincibila” bătută la scor de neprezentare

1. Saviola_7

„Inteleg ca nu mai are razboi cu Gigi Becali, are cu mine acum. Vreau sa imi raspunda si mie, care nu am stat ca Florin Talpan in loja lui Becali la protocol, cine a semnat prelungirea contractului din 2014 cu Steaua.

Sa nu ocolim acest subiect. Domnul Florin Talpan este protejat de domnul Oprea. A fost mana lui Gabi Oprea, din dusmanie fata de Gigi. Sa ii ia Steaua, din razbunare. Nu suntem de ieri pe strada”, a spus Gheorghe Mustata, la Radio Sport 1.

„Public il intreb, ca vad ca face mereu poze cu gloriile Stelei, cu sportivi ai clubului, se da mare stelist, de ce nu a fost la inmormantarea unei fostei glorii a Stelei, Viorel Turcu? De ce nu i-a intrebat familia acestui mare stelist daca are nevoie de ceva?

Nu, il intereseaza pensia si salariul luat degeaba de la armata si da lectii de moralitate ca tine cu Steaua. Noi respectam toate gloriile Stelei, indiferent ce parere au acum. Pe Balint, pe Ilie Dumitrescu, pe Ogararu. Pe toti.

Dar sa nu vii la Viorel Turcu… I-am vazut numai pe Miodrag Belodedici si pe Helmuth Duckadam, care au ramas blocati ca nu a mai venit altcineva.

Au venit si cei de la FC Arges, care merita un mare respect. Talpan are alte interese. De a cere recuzari prin Instante. Sa-l ia pe Gabi Oprea de mana, care se da marele sustinator al Armatei. Tu ai distrus Steaua, nea Oprea”, a mai spus Mustata.

Sursa: sport.ro

Muwie talpa iute și tuturor jigodiilor care l-au susținut in demersul de a desființa echipa de fotbal Steaua

28
    1
      1. Ioan FCSB

Si revenim la dușmanii Stelei. Sunt chiar ei Antena 3 niște derbedei. Tot timpul frustratii de la Antena 3 au vrut să facă rau Stelei și să o detroneze din fotbalul românesc. Ei fiind niște rapidisti spurcati. Să nu uităm că, cel mai bun prieten al lui Dan Voiculescu este chiar George Copos. Dacă le-a murit rapidul ei vor sa distrugă și Steaua. Acum se face lumină în acest caz. Am spus încă de la început că dușmanii noștri vor sa ne faca rau. Talpan și Jean Pavel sunt doar uneltele plătite poate sa faca acest scandal.

3
        2
  2. keyser-soze

Meci dificil, UTA este în forma dar și la Steaua sunt vesti bune. Florinel Coman, Man și Tănase sunt în lot pentru meciul cu UTA. Plus Morutan. Plus Olaru ?. Sa speram ca și apărarea își va face datoria.

3. siegfried

Modestă primă repriză. Vald – un dezastru ce stă se întâmplă. Panțâru tot nu se dezvață de obiceiul de a dribla în jumătatea proprie. Crețu pare să fi înțeles că nu știe să centreze și dă pase disciplinate pe jos din margine. Păcat de Tănase.
    Cred că UTA va cădea fizic in repriza a doua și va coborî liniile în treimea proprie și ne vom crea mai multe șanse. Rămâne de văzut ce vom face noi cu ele.

4. alex-0101

Au făcut baietii norma.. Victorie ce tine moralul sus cu o echipa ce s a aparat 90 min cum au ieșit la joc cum i am taxat, Coman gol ce i poate da încredere ca nu și a pierdut forma din înainte de accidentare … sper sa batem la Cluj după mult timp…
    Forzza Steaua !!

5. Saviola_7

Forza Steaua, Forza Steaua alee, Forza Steaua, Forza Steaua alee, Forza Steaua, Forza Steaua alee

Meci greu și prin prisma accidentărilor noastre

Ma bucur pentru Coman ca a marcat și ca a jucat după 3 luni departe de gazon

Bravo băieți , bine ca am câștigat

10
  6. Tudz

Dragi prieteni, ne-am respectat norma de 3 goluri. O victorie pe deplin meritata, insa se vede in continuare lipsa unui numar 9 veritabil. O victorie ca la carte, si mai ales muncita. Trei puncte uriase. Sa vedem ce facem cu Kolozvar Sport Club, clona pesedista si Sepsi.
    Felicitari echipei si staff-ului pentru victorie!

FORZA STEAUA, si bafta multa pentru UTA in meciul cu CSU. Respect!

10
  7. saramago

Steaua – UTA 3-0 (0-0), victorie obtinuta cu dificultate impotriva unui adversar tenace.

Vlad 5 – daca eroarea din prima repriza ar fi fost sanctionata dee Hora n-ar fi primit nota de trecere;
    Cretu 7 – meci consistent, lucru de remarcat dupa evolutia slaba de la Medias;
    Miron 6 – a jucat simplu, nu s-a complicat;
    Cristea 6 – fara greseli importante;
    Pantiru 5 – simularea jenanta din finalul primei reprize il face indisponibil pentru meciul de la Cluj-Napoca;
    Simion 5 – prea putin implicat in combinatii cu cei din fata:
    Olaru 7 – bun in ambele reprize, dar ceea ce merita remarcat e golul inscris in prelungiri;
    Morutan 6 – evolutie sinuoasa, cu realizari si executii nereusite, in ambele reprize;
    Man 6 – joc economicos;
    Tanase – a iesit dupa 30 de minute, din pacate terapiile vraciului Marjana nu l-au putut ajuta sa incheie prima repriza;
    Oct.Popescu 6 – n-a stralucit in prima parte, a fost insa foarte util in partea secunda, atunci cand a produs penalty-ul din care s-a deschis scorul;
    ……………………………………………………………………………………………………………………..
    Buziuc 6 – a jucat putin (L-a schimbat pe Tanase, a fost schimbat de Coman), dar a provocat eliminarea lui Nelut Rosu;
    Perianu 6 – mai implicat in joc, in comparatie cu Simion;
    Coman 6 – e bine ca a revenit si ca a inscris; inca nu e la nivelul asteptat;
    Sut + Ov.Popescu au jucat doar in ultimele minute (Popescu a dat centrarea la golul lui Olaru).

Urmeaza meciurile din deplasare cu CRF si CS U Craiova, prin urmare nu e cazul sa ne grabim cu concluziile sezonului de taoamna-iarna.

11
    1
  8. siegfried

Scriu și eu un cuvânt de bine pentru Buziuc, că probabil nu o să mai apuc. Modest tehnic, fără fizic impunător şi limitat în anticiparea jocului, dar muncitor și disciplinat. A scos în seara asta cartonașul roșu care a deblocat meciul pentru noi, apoi a fost schimbat deși intrase drept rezervă fără să aibă vreo răbufnire la adresa lui Petrea. Din punct de vedere al eticii muncii cu mult peste specimene de tip Alibec.

11
  9. vasglo

„Suntem un grup unit, care își dorește performanță. Mergem la CFR să luăm cele trei puncte, cu asta plecăm în minte la fiecare meci. Au mai fost momente foarte bune, dar ca grup, ca unitate, cred că e cel mai bun moment. Suntem împreună de câțiva ani, s-a format o omogenitate, cred că anul acesta vom fi greu de bătut”
    (declaratie Florinel Coman la TV Telekom Sport.)

Si, se puede! 🙂

11
  10. keyser-soze

Meci câștigat după multă suferință. UTA a venit și s-a așezat pe doua linii sperând sa lovească pe contraatac. Și era sa reușească la gafa lui Vlad. L-aș numi pe Octavian Popescu omul meciului. A scos penalty când mai erau 15 minute din meci, a fost pe tot terenul, s-a implicat în fazele de atac, are o tehnica ieșită din comun și e predispus la efort….si nu are decât 17 ani. Morutan nu se dezminte. Risipă mare de efort, tehnica în regim de viteza, se lupta pentru fiecare balon pana la epuizare. Cred ca sezonul asta va fi anul lui. Îmbucurătoare revenirea lui Coman care a și marcat. Putin superficial și leneș (a fost o faza când a repus greșit mingea din aut și l-a scos din sărite pe Petrea). Olaru poate juca pe orice post, jocul lui e fără greșeală. Semăna ca stil și ca fizic cu Pintili doar ca Olaru e mai tehnic.
    Urmează adevăratele examene, meciul cu CFR și cel cu Craiova. Acum o sa vedem ca fac tinerii noștri jucători. Sunt doua echipe cu jucători bătrâni și experimentați.
    Forza Steaua!

11. Ioan FCSB

Sunt fericiți și mă simt bine pentru ca au dispărut capusele de pe site: gosu, unbatran si ady80. Spionii lui talpan. Stau si isi plâng amarul cu Adrian Mătieș. :))))
    În altă ordine de idei sa le spuna cineva suporterilor de la UTA (O parte dintre ei mai înapoiati asa) ca jucătorii echipei lor favorite au declarat că ieri au jucat cu Steaua. RESPECT ECHIPEI DE FOTBAL UTA ARAD. Pentru peluza lor, RUSINICA!

11
  12. quark

genul de meci in care esti peste adversar, dar poti pierde punct/puncte pe mana lui Vlad (a-propos, concurenta sportiva presupune ca si contracandidatul pe post merita o sansa, daca Vlad sta linistit pentru ca e titular indiferent de prestatie, atunci o sa mai doarma si pe viitor in poarta); sa vedem cum imbunatatim valoric apararea in perioada urmatoare, Radunovic nu e mai slab decat Pantaru, e nevoie de un fundas central peste actualii (sper ca nu mai auzim iar fantezia cu ‘lasa ca isi revine Nedelcu si il bag fundas’, mie imi place Ghita de la Viitorul, dar pretul sigur e din 7 cifre), iar Harut ca fundas dreapta ar fi beton, dar si-aici e acelasi caz, jucatorii au doua etichete de pret, una pentru Steaua si alta pentru ceilalti

13. Saviola_7

Primul transfer la Steaua confirmat VERBAL:

”Este adevărat că ne-am înțelesc cu domnul Gigi Becali pentru transferul lui Risto Radunovic. La finalul turului, fotbalistul va pleca la echipa dumnealui. Astra Giurgiu a primit o ofertă bună din partea FCSB și a decis că e normal să lase jucătorul să plece”, a declarat președintele Astrei, Dani Coman, pentru prosport.ro.

Sursa: fanatik.ro