FC Steaua – Juventus 4-0! Victorie mare cu un joc mic

de | decembrie 3, 2017

Steaua a surclasat-o pe Juventus București cu scorul de 4-0 (0-0), duminică seara, pe Arena Națională din Capitală, într-un meci din etapa a 20-a a Ligii I de fotbal. Un succes conturat în repriza secundă, după ieșirea la pauză a lui Alibec și intrarea in joc a lui Coman și apoi, în minutul 77, schimbarea lui Ovidiu Popescu cu Gnohere. După 0-0 la pauză, vicecampioana s-a impus prin golurile marcate de Florin Tănase (54, 78), Harlem Gnohere (80) și Constantin Budescu (90+1).

Tănase a fost jucătorul care a deblocat tabela în minutul 53 cu o lovitură de cap la centrarea ca la carte a lui Budescu. Același Tănase rata incredibil zece minute mai târziu, de asemenea cu capul, dintr-o poziție și mai favorabilă la altă centrare perfectă oferită de Budescu, unul dintre cei mai buni jucători de pe teren.

Tănase avea să aducă liniștea în tabăra roș-albaștrilor prin golul de 2-0 înscris în minutul 77 cu o lovitura de cap din centrarea lui Coman de la colțul terenului. Intrat în locul lui Popescu pentru ultimul sfert de oră, Gnohere a fost pe punctul de a marca la prima atingere de balon, dar lovitura cu capul s-a scurs pe lângă bară. Însă peste 2 minute a deviat norocos pentru 3-0 mingea șutată de Coman din afara careului.  Cireașa pe tort a fost pusă de Budescu în minutul 90+1, când a marcat cu un șut direct din corner. O minge cu mult efect care a derutat defensiva lui Juventus și intrat la colțul lung.

”Lanterna roșie” a avut două bare în acest meci, prin Valentin Bărbulescu (64) și prin Cătălin Țîră (90+4).

În urma acestui rezultat, Steaua urcă pe locul secund, peste CS U Craiova, şi se apropie la cinci puncte de liderul CFR Cluj. Juventus Bucureşti rămâne pe ultimul loc, după 20 de etape, cu o singură victorie înregistrată până acum.

Caseta tehnică

Echipele de start:

• FC Steaua: Niţă – Pleaşcă, Bălaşa, Larie, Morais – Pintilii, Ov. Popescu (Gnohéré 76) – Man, Budescu, Tănases (Golofca 86)- Alibec (F. Coman 46)
    Rezerve: Vlad – Enache, Nedelcu, Golofca, D. Benzar, F. Coman, Gnohere
    Antrenor: Nicolae Dică
  • Juventus București: Drăghia – Dima, Walace, Mihăescu, Fl. Ştefan – Sesar, Băjenaru (Ţîră 70), Bărbulescu, Dzalamidze (Cazan 83) – Călinţaru (C. Petre 79), Măzărache
    Rezerve: Stoian – Zaharia, Morariu, Cazan, Carabela, Ţîră, C. Petre
    Antrenor: Marin Barbu

Rezumat

Meci întreg

FCSB ( Steaua ) – Juventus Bucuresti ( Repriza 1 ) | LIVE | Liga 1 Etapa 20 ( 03.12.2017 )

Forza Steaua!

Avancronică

Fotografia postată de FC Steaua Bucuresti.Partida dintre FC Steaua și Juventus București, din etapa a 20-a a Ligii1, se va disputa  duminică, 03.12.2017, ora 20:45, pe Arena Națională.

CCA a desemnat o brigadă de arbitri conduși la centru de  Mladinovici Horia Gabriel (Bucureşti), asistat la margini de Marinescu Vasile (Bucureşti) și Hulubei Daniel (Vaslui). Arbitru de rezerva este Tudor Alexandru (Bucureşti).

FC Steaua este neînvinsă pe teren propriu în campionat din 16 octombrie 2016, 0-1 cu Gaz Metan. Au urmat 13 victorii şi șapte rezultate de egalitate. Mai mult, a marcat cel puţin o dată în precedentele 18 jocuri disputate din postura de gazde, în 11 dintre aceste meciuri înscriind chiar minim două goluri.

O singură partidă oficială s-a mai disputat între cele două echipe, pe 19 august 2017, Juventus – FC Steaua 1-2.

Scorul a fost deschis în secunda 14, când Artur Jorge şi-a introdus mingea în propria poartă şi a produs al doilea cel mai rapid gol încasat de steliști în cele 70 de sezoane în principala competiţie internă, primul fiind consemnat pe 4 decembrie 1947, în secunda 10 a partidei CFR Bucureşti (Rapid) – ASA (Steaua) 1-0. În partida din tur, august 2017, avantajul celor de la Juventus a ţinut până în minutul 22, în care Romario Benzar a marcat direct din lovitură liberă primul său gol în tricoul Stelei. Rezultatul final a fost stabilit în minutul 35, de către Dennis Man, care a reluat în poarta adversă pasa lui William de Amorim.

Partida de azi va fi una specială pentru antrenorul celor de la Juventus București, Marin Barbu – zis „Magiun”, crescut în curtea Stelei unde a evoluat în 32 de partide pe prima scenă (1981-1982, 1982-1983) şi a înscris două goluri. Ca antrenor, Marin Barbu este fără victorie în faţa Stelei, palmaresul său cuprinzând șapte jocuri în toate competiţiile, o remiză (2000-2001, Foresta – Steaua 1-1) şi șase înfrângeri.

Pentru Steaua va fi o partidă dificilă din cauza presiunii celor 8 puncte diferență față de CFR Cluj și a celor 2 înfrângeri consecutive în Liga 1. Victoria este singura variantă pentru Steaua lui Dică, chiar dacă trei titulari, Romario Benzar, Teixeira și Planić, au încheiat deja anul competițional prin cauza accidentărilor. Dică a confirmat că ei revin abia în 2018, dar a anunţat că se va putea baza pe Marko Momcilovic: „Nu-i voi mai avea la dispoziţie anul acesta pe Benzar, Teixeira şi Planic. Momcilovic sper să-l am la antenamente începând de săptămâna viitoare”. Budescu, Enache și Morais au jucat execrabil în meciul cu Astra și este de așteptat să fie ținuți pe bancă.

Echipa probabilă: Niță – Pleașcă, Larie, Bălașa, Filip – Pintilii, Ovidiu Popescu – Daniel Benzar, Tănase, Man – Gnohere

Conferința de presa inaintea partidei cu Juventus Bucuresti.

Le urăm succes roș-albaștrilor!

32 de comentarii la „FC Steaua – Juventus 4-0! Victorie mare cu un joc mic

1. catalin07

Daca nici azi nu castiga, e clar, echipa nu-si mai revine. Sa speram totusi ca echipa va face un meci bun, iar Alibec va prinde o zi de gratie. Pana la urma, intalnim cea mai slaba echipa din campionat pe teren propriu, dubii ar trebui sa existe doar in privinta proportiei scorului, dar la ce am vazut in ultima vreme, nu m-ar mira nimic. Dica nu prea stie sa motiveze echipa cu echipele mici. Probabil ca in astfel de meciuri ar fi mai indicati Pacionel ,Daniel Benzar sau Ianis Stoica in locul „vedetelor” cu ifose.

2
    1
  2. killertits

:)))
    Si eu 1 metru de vin la fiert, tocma am ajuns acasa dupa un drum de 5 ore jumate de la Bran la București via Pitești….
    Vad ca Alice e titular…. Tre sa dea cel putin 3 numai el sa isi mai spele pacatele.
    Daca nici cu astia….

3. saramago

Steaua – Juventus (Bucuresti) 0-0 (pauza), iar Dica se afla, foarte probabil, la ultimele zeci de minute pe banca Stelei. Jocul elevilor sai a fost, si in aceste 45 de minute, mizerabil.

Nita 5 – putin solicitat, aproape de o gafa in minutul 40, dupa un corner; n-ar fi fost prima data …;
    Pleasca 5 – prezent in joc in primul sfert de ora, apoi a intrat in ritmul colegilor;
    Tanase 4 – nicio actiune notabila;
    Budescu 4 – a pierdut toate mingile pe care le-a avut in preajma careului, nu i-au iesit nici executiile;
    Alibec 2 – dupa cum a arata in prima repriza este … ratarea personificata.

Dica ar trebui sa apeleze la Gnohere pentru a spera la victorie. Budescu si Alibec n-ar avea ce cauta dupa pauza. Sa mai vedem …

4. saramago

Steaua – Juventus (Bucuresti) 4-0 (0-0), scor mult prea drastic fata de felul in care a curs meciul din etapa a 20-a.

Nita 5 – cateva ezitari, dar ocrotit de sansa in cel putin trei situatii;
    Pleasca 5 – dupa un inceput promitator s-a pierdut undeva in flancul drept;
    Larie 5 – mai slab in partea a doua, din pacate;
    Morais 5 – n-a rupt gura targului;
    Pintilii 6 – meci cu bune si mai putin bune;
    Ov.Popescu 5 – dupa ratarea din start, a pierdut din vigoare;
    Man 6 – mai activ in partea a doua, a contribuit la primul gol, a fost si neinspirat pe alocuri;
    Tanase 6 – doua goluri pretioase, dar si o serie de executii greu de inteles;
    Budescu 6 – l-au salvat executiile din partea a doua, cu un plus pentru golul direct din corner;
    Alibec 2 – bine ca a fost substituit la pauza;
    …………………………………………………………………………………………………………….
    Coman 6 – activ, periculos pentru defensiva adversa, uneori si inspirat;
    Gnohere 6 – foarte norocos in partida din aceasta seara, a ajuns la 11 reusite in campionat (14 in toate competitiile);
    Golofca – a jucat numai sase minute.

Urmeaza jocul din EL cu Lugano, pe care stelistii nu-l pot castiga daca vor evolua precum in acest meci.

5. dang

Ma bucură mult această victorie. Nu e un rezultat mincinos.
    Prima repriză a fost lipsită de șansă și de execuții decisive. Prea ușor au fost irosite câteva ocazii de unde nu trebuia greșit.
    Dică a greșit echipa de început prin introducerea ca titular a lui Alibec. Și s-a simțit mai mult decât am putut crede. Atacul nu a funcționat, deși faze au fost create. Alibec are nevoie de o pauză mai lungă, să-și revină. Să înceapă să fie introdus în joc din postura de rezervă. Astăzi a fost absent. M-a enervat când a protestat la adresa lui Man că nu i-a pasat, deși era în offside și juniorul a ales varianta mult mai bună de a-l lansa pe |Budescu. Dică i-a oferit o nouă șansă, dar Alibec a irosit-o dând iarăși din mâini. Îmi pare rău de el, îmi place ca jucător și îmi doresc să revină la forma care l-a scos în evidență.
    Tănase a jucat mai bine ca vârf. În banda stângă s-a încurcat în propriile driblinguri, iar în apărare l-a lăsat de câteva ori descoperit pe Morais.
    Budescu a avut reușite, dar și multe eșecuri de continuare a fazelor. În ansamblu, a făcut un joc bun, chiar fără să luăm în considerare golul din corner. Este acel jucător care face diferența printr-o pasă sau un dribling.
    Pintilii a fost din nou ceea ce trebuie la mijloc. La fel Morais, Bălașa, Larie, Gnohere pe posturile lor. Trecerea de Larie a lui Dzalamidze a fost prea fină ca să îl fac vinovat pe fundașul nostru.
    Surpriza plăcută a fost Pleașcă deoarece a asigurat destul de bine partea sa de apărare. S-a completat bine cu Man.
    Man a jucat pe alocuri bine și a făcut faza de apărare.
    Spre deosebire de Coman, care uită să revină în apărare, dar e letal când e pe contraatac.
    Ovidiu Popescu a avut șanse să se remarce, dar se confirmă încă o dată că atâta poate. Oricum mi se pare mai activ decât Nedelcu.

4
    1
  6. siegfried

Pe unii dintre voi v-a înjurat Dică personal de îl vreți plecat așa de rău? E Mourinho pe margine așteptând doar să se elibereze locul?

Și cu Tănase nu vi se pare că s-a depășit norma la hate-reală atât aici cât și pe pagina de facebook a clubului? Ok, lumea nu îl agreează fiindcă a fost adusă pe o sumă mare de la Viitorul (bănuită a fi umflată pentru că Gigi, pentru că Gicuță, pentru că nașu’, pentru că finu’), dar băiatul chiar face un sezon bun – 9 goluri și 6 assist-uri în 26 de meciuri. Când are meciuri proaste e călcat în picioare, când are meciuri bune i se caută nod în papură (ratangiu, pomanagiu, driblează în lateral, nu ajută fundașul de bandă pe faza defensivă etc). În timp ce alde Teixeira e ultra lăudat pentru fiecare reușită și complet ignorat când joacă infect (de exemplu meciul retur cu Sporting când datele de la inStat au arătat că a fost cel mai slab de pe teren).