de | aprilie 3, 2017

FC Steaua a învins Dinamo, duminică seară, pe Arena Naţională, scor 2-1, într-un meci din etapa a treia a play-off-ului Ligii I, în care cele două echipe au avut câte un jucător eliminat şi jocul a fost întrerupt pentru scurt timp de două ori din cauza suporterilor care au intrat pe teren. Golurile învingătorilor au fost marcate de Alibec ’10 şi Boldrin ’75, în timp ce pentru oaspeţi a înscris Nemec, în minutul 57.

Elevii lui Reghe au pornit ca din puşcă partida. Nemarcat în careu, Enache putea deschide scorul, dar a preferat să mai facă un dribling, astfel că faza s-a stins (’9). După niciun minut, Alibec a marcat un gol de generic: torpilă de la peste 25 de metri (’10)!

Au urmat momente de panică. Un suporter a pătruns pe teren, fiind cu greu prins de forţele de ordine. După câteva secunde, un alt fan s-a strecurat pe gazon, însă a avut aceeaşi soartă ca şi primul (’12).

La reluarea jocului, Ovidiu Popescu a executat lamentabil o lovitură liberă din lateral stânga (’20). Nici Muniru nu a fost mai inspirat, a trimis execrabil de la distanţă (’23). “Câinii” şi-au arătat colţii abia în minutul 31, când Niţă a scos fabulos lobul lui Hanca, după ce iniţial Bawab fusese blocat la sacrificiu de Pintilii. Maxi Oliva nu a fost nici el mai norocos. Argentinianul a executat periculos o lovitură liberă din lateral dreapta, dar goalkeeperul “roş-albaştrilor” a reuşit să respingă, cu un ultim efort, în corner (’45+3).

Dinamoviştii au jucat cu mult tupeu în actul secund. Elevii lui Contra puteau rămâne în 10 oameni, dar Oliva a fost iertat de cartonaşul roşu, după o intrare dură asupra lui Momcilovic, alegându-se doar cu cartonaşul galben (’48).

Oaspeţii au reuşit egalarea în minutul 57. Adam Nemec a reluat imparabil cu capul, din doar câţiva metri, după un corner executat de Hanca. Alibec putea să-şi readucă echipa în avantaj, dar Cerniauskas a parat mingea trimisă de atacant din lovitură liberă de la distanţă (’61). De Amorim a irosit şi el o şansă uriaşă, nefiind în stare să împingă balonul în plasă în situaţie de unu la unu cu portarul advers (’69). Cel care a reuşit să înscrie a fost Boldrin. Proaspăt introdus pe teren, brazilianul a dus scorul la 2-1, după ce a punctat cu latul din interiorul careului (’75).

Jucătorii lui Reghe au trăit periculos finalul de meci. Pintilii a fost eliminat, după ce a văzut două cartonaşe galbene în nici 7 minute (’88). “Câinii” nu au profitat de avantajul numeric, terminând şi ei cu un om în minus, după ce Busuladzic a văzut al doilea galben pentru un fault asupra lui Enache (’90+3).

Omul meciului, Denis Alibec!

La partida de pe Arena Naţională au fost prezenţi aproximativ 38.000 de spectatori, dintre care 8.000 de fani dinamovişti. Înainte de startul meciului, crainicul de la Arena Naţională a spus mai multe mesaje la staţia de amplificare, el menţionând că gruparea bucureşteană antrenată de Laurenţiu Reghecampf va fi „întotdeauna Steaua Bucureşti”. „Aici e Steaua şi aici se gândeşte liber”, „Vom fi întotdeauna Steaua Bucureşti”, „Ne vom numi mereu Steaua”, a spus crainicul. La peluza în care se află suporterii FCSB, au fost afişate bannere cu mesajele: „Dreptate pentru Steaua” şi „FCSB = Steaua, 1947-prezent”.
Galeria dinamovistă a afişat bannerul: „Amprenta noastră în timp doar aşa rezistă, vrem stadion fără pistă”, iar jucătorii lui Dinamo au intrat pe teren cu mesajul: „Vrem stadion fără pistă”.

Jucătorii celor două echipe şi arbitrii au intrat pe teren cu tricouri personalizate cu mesaje în sprijinul Fundaţiei Mihai Neşu, pentru susţinerea unei campanii de donaţii prin SMS pentru ajutorarea copiilor cu dizabilităţi.

În minutul 12, doi suporteri dinamoviști au intrat pe teren. Fanii respectivi au coborât pe teren din peluza PCH, iar unul dintre ei a luat mingea. Cei doi au fost scoşi de pe gazon după aproximativ două minute de forţele de ordine.

În prima repriză, galeria dinamovistă a scandat „Afară, afară cu ungurii din ţară”, la adresa centralului Istvan Kovacs, născut la Carei. Imediat după golul marcat de Nemec, pe teren au intrat încă doi suporteri, între care şi Elias Bucurică (foto jos), liderul galeriei PCH. Când a intrat pe teren, acesta a dărâmat reclamele de pe margine. Galeria dinamovistă a scandat: „Sărim, sărim şi vă măcelărim”.

Caseta tehnică

• FCSB: Niţă – Pleaşcă, Pintilii, Moke, Momcilovici – Muniru, Ov. Popescu – Enache, Fl. Tănase (Achim ’90), De Amorim (Boldrin ’74) – Alibec (Gnohere ’82).
  • Dinamo Bucureşti: Cerniauskas – Romera, Nedelcearu, M. Popescu, St. Filip – Busuladzici, Mahlangu (Rivaldinho ’83) – Hanca, Bawab (Nistor ’68), Oliva (P. Petre ’58) – Nemec.
  • Cartonaşe galbene: Muniru ’52, Fl. Tănase ’72, Pintilii ’80, ’87, Ov. Popescu ’85 / Busuladzici ’36, ’90+3, Nedelcearu ’45, Oliva ’48.
  • Cartonaşe roşii: Pintilii ’87 / Busuladzici ’90+3
  • Arbitri: Istvan Kovacs (central) – Valentin Avram, Alexandru Cerei (asistenţi) – Andrei Chivulete (rezervă).

Video rezumat: FC Steaua – Dinamo

[UpdateMeci intreg (click link)

Felicitări băieților!

Forza Steaua!

Notă: Cât timp nu există o sentință definitivă și irevocabilă voi continua să scriu și FC Steaua București, Steaua etc. în paralel cu FCSB, care este marcă o înregistrată încă din 2008 a echipei care oficial deține palmaresul la fotbal al Stelei din 1947-2017. De fapt FCSB = FC Steaua.

X Ray

3 comentarii la „FC Steaua – FC Dinamo 2-1! Thriller pe Arena Naţională! Derby-ul de România, o partidă nebună!

1. Gosu

Meci slab, victorie muncita. La diferenta de valoare ar fi trebuit sa nu scape cu o astfel de diferenta de scor. Sa apreciem macar progresul fata de performantele de a pierde cu aceasta echipa modesta construita din jucatori resapati liberi de contract…

2. sikander

Ia uite bah cat ne-am chinuit cu zoaiele alea!

Cateva observatii:

1. Fara tamas in aparare parca au fost mai putine chifle
    2. Dupa golul marcat echipa s-a lasat iar pe tanjeala in loc sa mai dea cel putin 1-2 goluri pana la pauza
    3. Lejeritate mare in tratarea unor situatii extrem de favorabile in fata portii
    4. Atitudine necorespuzatoare a jucatorilor, care nu tin cont ca au cartonas galben (pe care oricum il luasera din prostie/neatentie/precipitare) – vezi Pintilii