de | noiembrie 5, 2017

FC Steaua a învins-o pe Concordia Chiajna mai clar decât arată scorul, 2-1, și rămâne lider în Liga 1, după un meci în care Dragoş Nedelcu a marcat o bijuterie de gol de la 25 de metri, iar golgheterul Harlem Gnohere a ajuns la a zecea reuşită stagională cu o execuție de biliard la o fază derulată în careul ilfovenilor ca pe play station.

Concordia începe jocul cu un presing om la om care îi pune în dificultate pe mijlocaşii Stelei. Totuşi, diferenţa o face valoarea, iar Nedelcu are suficient de multă. Mijlocașul de 19 ani a deschis scorul pe Arena Naţională în minutul 14, cu un şut imparabil din afara careului, pentru primul său gol în tricoul roş-albastru. E minutul 14 şi lucrurile par că se duc spre previzibil. Avantajul Stelei a durat, însă, doar trei minute. Fostul dinamovist Andrei Marc a egalat cu o lovitură de cap, după o mare gafă a lui Florin Niţă. Iese neinspirat la o centrare din corner, se ciocnește de Momcilović şi Marc trimite mingea în poartă.

Chiajna „comisarului” Moldovan este o echipă care plimbă balonul și vrea să joace fotbal. Mecanismul Stelei pare uns, însă pe stânga Teixeira e mai mult încurcat decât ajutat de Florin Tănase. Decarul vine des peste portughezul născut la Paris, și uneori se cam calcă pe picioare. Însă controlul îi revine echipei lui Dică care a revenit în avantaj cu şase minute înainte de pauză, când Gnohere a pus latul la pasa lui Tănase, dirijând mingea, ca la biliard, în coltul porți lui Caparco. Golul francezului a fost precedat de o țesătură de pase în careu, parcă desenată de roș-albaștri pe play station. După ce a marcat, Bizonul s-a dus direct la Denis Alibec, pentru a sărbători alături de el gol cu numărul 10 înscris în aceast sezon al Ligii 1.

• Harlem Gnohere a primit, înaintea meciului cu Concordia premiul Fotbalistul lunii octombrie, de la Helmuth Duckadam. Trofeul e oferit de Digi Sport

Dică schimbă la pauză. Man, cam absent, iese şi îl lasă pe Florinel Coman, dar locul pe dreapta e luat de Teixeira. Tripleta Coman-Tanase-Teixeira cu Bizonul vârf împins se năpustește în atac și Chiajna pare că nu mai poate face faţă la atacurile în valuri ale steliștilor, însă fie portarul, fie ratările steliștilor, lasă tabela intactă .

În timp ce Moldovan introduce ca disperatul 3 vârfuri – Bawab(60′), Bud(70′) și Pena(78′)- pentru a da lovitura pe contraatac, Dică betonează mijlocul cu Pintilii (68′). Închizătorul naționalei a fost și autorul unei faze superbe banda dreaptă, de aripă veritabilă, finalizată cu o mare ocazie. În minutul 78, Dică face rocadă la vărfuri, iar Alibec a avut o ocazie uriașă cu cinci minute înainte de final, însă a tras cu sete peste poartă.

Pe final, Steaua reduce turația, șine de minge, iar Chiajna nu are puterea pentru a susţine vreo actiune consistentă, decât pâlpâiri previzibile. Trupa lui Moldovan are curaj, dar mai avea nevoie de putere și valoare pentru a putea egala Steaua.

S-a terminat 2-1 pentru FC Steaua, cea care a dominat jocul, a pasat rezonabil spre bine, a realizat faze în viteză de show veritabil, însă a și ratat spectaculos. Teixeira a bifat faza meciului cu o foarfecă magistrală la o centrare de manual a lui Enache.

Concordia a arătat ca o echipă bine așezată confirmând de ce a bătut-o pe Dinamo și a fost înfrântă nemeritat, după aspectul jocului, de CSU Craiova. Nu trebuie să ne bășicăm de scorul strâns. În ultimii 3 ani (din 2014), din cele 9 meciuri, în 6 întâlniri Steaua a învins la limită, una a fost 2-2 și în una a fost învinsă de Chiajna cu 1-0 (vezi Avancronica).

Dică a ajuns la 13 partide consecutive fără înfrângere, depășind recordul lui  Reghecampf neînvins într-o serie de 12 meciuri.
Steaua a încheiat senzațional perioada scursă de la ultima pauză competițională. A ajuns lider în Liga 1, este lider în grupa G – Europa League și s-a calificat deja în primavara UEFA Europa League.

Urmează altă pauză competițională ocazionată de meciurile echipelor naționale, pentru care au primit convocări

• Naționala de seniori a României: Florin Niță, Mihai Bălașa, Mihai Pintilii, Constantin Budescu, Denis Alibec
  • Naționala de tineret a României: Dragos Nedelcu, Dennis Man, Florinel Coman
  • Naționala U21 a României: Andrei Vlad

Caseta tehnică

FC Steaua – Concorida Chiajna 2 – 1 (2-1)
Au marcat: 1-0 Nedelcu (14), 1-1 Marca (17), 2-1 Gnohere (40)

• FC Steaua: Niţă – Enache, Bălaşa, Planici, Momcilovici – Nedelcu, Ov. Popescu (Pintilii ’68) – Man (Coman ’46), Tănase, Teixeira – Gnohere (Alibec ’78).
    Rezerve: Stăncioiu, Pintilii, Alibec, Filip, Morais, D. Benzar, Coman
    Antrenor: Nicolae Dică
  • Concordia Chiajna: Caparco – Patache, A. Marc, Albu, Fota – Babic (Bud ’70), Bucşa – Deaconu (Bawab ’60), Cristescu (Pena ’87), Bumba – Batin.

Avancronică

FC Steaua va întâlni duminică, 05.11.2017, ora 20:45, pe Arena Națională, echipa Concordia Chiajna, contând pentru etapa a 17-a din sezonul regulat al Ligii 1.

Borne în palmares

Cele două echipe s-au mai întâlnit de 13 ori în Liga 1, de 11 ori s-au impus steliștii, un joc s-a terminat cu victoria Concordiei, iar o partidă s-a încheiat la egalitate.

• 6 noiembrie 2011, primul meci: FC Steaua – Concordia Chiajna 2-1. Vlad Munteanu a deschis scorul, dar Cristi Tănase şi Raul Rusescu au întors rezultatul în partea secundă. În retur, steliștii au câştigat pe terenul ilfovenilor cu 2-0.
  • În 2012-2013, FC Steaua a învins greu acasă, 1-0 în prima etapă, după care, pe 30 noiembrie 2012, s-a impus cu 6-0 la Chiajna, înfrângerea fiind cea mai severă din istoria „vulturilor” în Liga 1!
  • Şi în ediţia 2013-2014, gruparea „roş-albastră” a înregistrat două succese categorice, 4-0 pe teren propriu şi 4-1 în deplasare.
  • Mult mai echilibrate s-au dovedit a fi confruntările din campionatul 2014-2015, 1-0 pentru steliști la Chiajna şi 2-2 pe „Arena Naţională”, ambele reuşite ale ilfovenilor purtând semnătura lui Fernando Boldrin.
  • Singura victorie din contul grupării din Chiajna: 19 noiembrie 2016, Concordia – FC Steaua 1-0, gol marcat de Neluţ Roşu, cu capul, din pasa lui Răzvan Grădinaru.
  • Cea mai recentă confruntare: 6 august 2017, Concordia – FC Steaua 1-2. Gazdele au condus cu 1-0, marcator Marian Cristescu, dar oaspeţii au revenit şi au întors rezultatul prin două goluri înscrise în ultimul sfert de tinerii Daniel Benzar şi Dennis Man.

• Ion Moldovan vs FC Steaua în Liga 1: 10 jocuri – o victorie – două remize – șapte înfrângeri. Singurul succes izbutit de actualul tehnician al „vulturilor” în faţa „roş-albaştrilor” s-a consemnat pe 28 martie 1992, Oţelul – Steaua 2-0. Pe banca steliștilor se afla Victor Piţurcă.

FC Steaua este neînvinsă pe teren propriu în campionat din 16 octombrie 2016, 0-1 cu Gaz Metan. Au urmat 12 victorii şi 7 rezultate de egalitate. Mai mult, a marcat cel puţin o dată în precedentele 17 jocuri disputate din postura de gazde, în 10 dintre aceste meciuri înscriind chiar minim 2 goluri.

Conferința de presă înainte de partida cu Concordia Chiajna.
  • Nicolae Dică a spus că este alături de atacantul Denis Alibec și că îi înțelege perfect perioada dificila a carierei. „Am vorbit azi cu el, suntem alături de el şi îl vom susţine. Sper să înceapă să marcheze. Un gol cred că i-ar da încredere mai mare, să înceapă să marcheze. Şi eu am trecut prin perioade în care nu reuşeam să marchez, dar după ce îl marcam pe primul, restul veneau de la sine”.

Pentru partida de azi, Budescu este învoit, Romario Benzar și Planić sunt accidentați, iar Larie este suspendat la al 4-lea cartonaș galben, cel încasat etapa trecută la Severin. Dică va avea o problemă pentru a forma cuplul de fundași centrali. Poate va apela la Artur Jorge și va folosi linia defensivă Enache, Bălașa, Artur Jorge și Momcilović. Altfel nu are decât soluția  Enache, Bălașa, Momcilović și Morais, asta în cazul în care sârbul Planic nu va avea o revenire surpriză.

Mai mult ca sigur, la mijloc vor evolua odihniții Nedelcu și Ovidiu Popescu. În atac cred că va juca cu Tănase și Man pe benzi iar cu Alibec în spatele Bizonului. Pe parcurs vor intra Coman, D. Benzar și/sau Golofca. Dacă va aborda partida mai precaut, atunci linia ofensivă din primul 11 va fi Coman, Tănase, Man și Alibec sau Gnohere vârf.

Echipa probabilă: Niță – Enache, Bălașa, Arthur Jorge, Momcilović – Nedelcu, Ovidiu Popescu- Tănase/Coman, Alibec/ D. Benzar, Man/Golofca – Gnohere

După această etapă se va intra iar intr-o mini vacanță, următorul meci al Stelei fiind pe abia 18 noiembrie la Iasi în etapa a 18-a. De fapt Steaua are  un program până la finalul anului! Urmează patru deplasări consecutive şi meciuri din trei în trei zile!

Le urăm succes roș-albaștrilor!

26 de comentarii la „FC Steaua – Concordia Chiajna 2-1! Nedelcu sparge gheața cu o bijuterie, iar Bizonul, conducta de goluri

1. Andrei Mihai

Am un feeling ca CFR Cluj se impiedica astazi,deci trebuie sa ne distantam ca ne-asteapta un meci nu foarte usor cu Iasiul.In mod normal,pana la deplasarea de la Botosani nu ar trebui sa mai pierdem puncte.Ma rog,ideal ar fi sa nu mai pierdem deloc puncte aiurea.Forza STEAUA!

2. xray Autor articol

Echipele de start:

FC Steaua: Niță – Enache, Bălașa, Planici, Momcilovici – Nedelcu, Ov. Popescu – Man, Teixeira, Fl. Tanase – Gnohere
    Rezerve: Stăncioiu, Pintilii, Alibec, Filip, Morais, D. Benzar, Coman

Chiajna: Caparco – Patache, Marc, Albu, Fota – Babic, Bucșa – Deaconu, Cristescu, Bumba – Batin

3. naiyba

Pacat ca nu s-a facut mai mult pt a aduce mai multi suporteri la stadion la un meci foarte important pt mentinerearea pe primul loc si a-i tine in tensiune pe chefere.

Bun primul 11 al lui Dica, Enache ramane jolly joker-ul echipei. Ce banca de rezerve si ce prim 11 avem in conditiile in care Benzar cel mare e accidentat, iar Budescu e invoit.

Tre sa batem la scor si tre sa castigam inca din 1 repriza, orice alt rezultat este un esec.

4. saramago

Steaua – Chiajna 2-1 (pauza), dupa o prestatie decenta a elevilor lui Dica.

Nita 4 – vinovat la gol, din pacate ne-a reamintim de gafa de la Cluj; altfel, nu trebuie sa uitam evolutiile portarului stelist din ultima luna;
    Enache 5 – inceput slab, cu erori in defensiva, ulterior s-a imbunatatit jocul (vezi incursiunile din ultimele cinci minute);
    Balasa 5 – nervos, a intrat in clinciuri cu adversarii, a tinut prea mult de minge;
    Planic 5 – perioada in care n-a jucat i-a coborat randamantul;
    Momcilovic 5 – evolutie discreta, fara greseli importante, dar si fara realizari;
    Nedelcu 7 – gol superb, a initiat destule faze ofensive si a realizat recuperari importante;
    Ov.Popescu 5 – evolutie sinusoidala, ar fi nevoie de mai multa consistenta in joc;
    Man 5 – prestatie sub-standard;
    F.Tanase 6 – joc multumitor, a contribuit la golul doi;
    Teixeira 6 – abnegatie, dispus la combinatii, pacat de ratarea din finalul reprizei;
    Gnohere 7 – instinct de marcator, geneos in efort, disponibil pentru combinatii.

Sa speram ca jucatorii lui Dica vor trata cu serioritate repriza secunda si nu vor irosi ocazia de a reveni in fruntea clasamentului.

5. Stormwatch

o prima repriza nesperat de placuta, Concordia joaca fotbal, nu sta cu fundul in poarta. Meciul a fost tratat putin cam lejer de baietii nostri, dar, desigur, avem golgheterul campionatului :). Sper sa mai dam vreo 2 macar,fara sa mai avem emotii in defensiva. O bila pe trei sferturi alba pentru Enache, de necrezut cum alearga si ce centrari a dat in aceasta repriza.

6. saramago

Steaua – Chiajna 2-1 (2-1), victorie pretioasa pentru liderul ierarhiei nationale.

Nita 5 – mai bun in partea a doua, insa intreaga evolutie din aceasta seara a purtat pecetea nesigurantei;
    Enache 5 – decent in ofensiva, slab in defensiva;
    Balasa 6 – interventii utile in partea secunda, cand a fost mai putin nervos;
    Planic 5 – evolutie sub-standard, ba chiar sub Larie (Larie din ultimele partide, desigur);
    Momcilovic 5 – evolutie suboptimala;
    Ov.Popescu 5 – mult sub prestatia din partida cu oltenii;
    Nedelcu 6 – a scazut evident randamentul in partea a doua; in final a jucat accidentat;
    Man 5 – inca o data sub asteptari;
    F.Tanase 5 – bun in prima parte, modest in secvenra secunda, cand a etalat tot egoismul posibil si a irosit multe faze promitatoare de atac;
    Teixeira 6 – efort impresionant, dar si unele executii nereusite, pe fond de oboseala probabil;
    Gnohere 7 – omul de gol al echipei, a confirmat inca o data;
    ………………………………………………………………………………………………………………………..
    F.Coman 5 – cateva actiuni interesante, dar si faze pe care le-a compromis;
    Pintilii 5 – nu tocmai grozav, a fost aproape de o gafa colosala in finalul meciului;
    Alibec 4 – in nota cu care ne-a obisnuit – executii ratate, dueluri unu la unu pierdute cu usurinta, incapacitate de a intra in combinatii folositoare cu echipierii.

Urmeaza, peste doua saptamani, deplasarea de la Iasi. Una nu tocmai lejera, in opinia mea.

7. xray Autor articol

Concordia a arătat ca o echipă bine așezată și a confirmat de ce a bătut-o pe Dinamo și a fost înfrântă nemeritat, după aspectul jocului, de CSU Craiova.

Nu trebuie să ne bășicăm de scor. În ultimii 3 ani (din 2014), din cele 9 meciuri, în 6 întâlniri Steaua a învins la limită, una a fost 2-2 și în una a fost învinsă de Chiajna cu 1-0 (vezi Avancronica).

8. Gosu

Un meci bunut, cu un ritm peste nivelul obisnuit al L1. As spune ca a fost peste cel de la Craiova si sub cel cu Ber Sheva.
    Adversarul a venit sa joace fotbal si asta s a vazut. Spatii, contre rapide , determinare si cateva artificii tehnice foarte frumoase.
    In repriza a doua mi-a fost putin teama ca cei de la Chiajna sa nu egaleze, dar per total pot spune ca am prestat un joc convingator.
    Pressingul sus si multiplele interceptari rapide, au dar siguranta si liniste. Mi-e greu sa cred ca mai exista persoane care sa creada ca de chiajn ar fi egalat noi nu aveam puterea sa mai inscriem.
    Ce a deranjat insa e ineficienta din atac acolo unde au fost peste 4-5 ocazii care s-au tratat cu multa lejeritate. Pe de alta parte asta e riscul pe care ti-l asumi in momentul in care vii dupa meciuri in care ai marcat carute de goluri. Cum e firesc se asaza o stare de relaxare, o lipsa de concentrare.
    Alibec iarasi dezamagitor, iarasi a coborat la centru sa isi ia mingi…
    Una peste alta 2-1, victorie, pe merit,sa vina urmatorii si sa o tinem tot asa.

9. Gosu

P.S. cand jocul merge si rezultatul este indulcit, chiar daca e o victorie la limita. Da, se putea usor transforma intr-un 2-2, dar pe cursul firesc al jocului puteam vorbi lejer de 4-1 sau 4-2.
    Si da jocul, chiar pare sa scartie mai putin. Sa vedem !

1. xray Autor articol

@adrian0808

Clipul ăla s-ar traduce așa:

După celebrul caz de acum câteva zile, care a făcut înconjurul planetei cu titlul ”Proștii stadioanelor”, când o haită câinii care tragea să rupă o poartă… deschisă, un nou scandal-episod, “Operațiunea Poarta 2: să-l lătrămuim pe Negoiță!!”, cutremură Groapa din Ștefan cel Mare. :)))))))

10. adrian0808

Sper sa fi invatat ceva din sezonul trecut, cand conducerea si jucatorii spuneau ca in play-off or sa rupa si or sa bata pe linie … si uite asa s-a pierdut titlul …
    Toate meciurile ramase trebuie castigate si daca cfr, csu si viitorul se impiedica noi trebuie sa mergem inainte numai cu victorii.
    In play-off va fi greu si iar vor juca la maxim impotriva noastra toti si mai relax intre ei ….

11. raducus

Sper sa prindem un varf de forma in play off, in acelasi mod in care am prins aparent un varf de forma in perioada asta cu returul campionatului regulat si meciurile care au adus calificarea din grupele EL.

Daca reusim asta si lotul ramane cat de cat acelasi, fara accidentari si vanzari aiurea de jucatori, ar trebui sa mai punem niste puncte avans pana la play-off si acolo sa rezistam la presiunea care va veni din toate partile.

Oricum am da-o, de la schimbarea sistemului e un pic mai greu sa castigi campionatul asa cum am facut-o cu Reghe spre exemplu.

12. killertits

Comedie ciudata tipic romaneasca cu stadionul ala, adica facut din bani publici ( ai nostrii, ai tuturor ) si dat in exclusivitate unei entitati private ( privata cel putin la nivel declarativ, teoretic ), serios ? Oare PSD asta chiar ne ia de prosti pe toti ?

13. alexutz2007

killertits o sa vezi ca asa va fi si in cazul CSA, Academia plm echipa care sunt 0/ . Prostii dau bani si smecherii joaca. Bine joaca doar daca contribuie la campanie ca altfel PA. Doar nu aveti impresia ca CSA a fost adusa din morti doar ca sa le faca pe plac celor 1000 de ultrasi care injurau si amenintau ca la usa cortului pe jucatorii de la Progresul. Probabil ca de frica au ratat 2 penaltiuri.
    Vin vremuri grele. Pana nu vor dispare jigodiile astea viata buna nu vom avea.