de | februarie 16, 2018

VICTORIE!!! Steaua – Lazio 1-0, un meci şi un rezultat care sapă adânc la baza complexelor noastre de inferioritate. Steliștii obțin o victorie istorică cu Lazio, în 16-imile Europa League. În fața a peste 35.000 de spectatori, Steaua a scris istorie cu 4 puștii! Pentru prima data Steaua bate într-un meci oficial o echipă de Serie A. Italia devine a 38-a țară în fața căreia Steaua obține o mare victorie cu Lazio, acesta fiind primul meci câștigat de echipa roș-albastră cu o echipă din Italia. După Valencia, Ajax și Chelsea, a venit rândul lui Lazio.

Minunații suporterii steliști prezenți pe Arena Națională au fost la înălțimea evenimentului

• Video. Gnohere deschide scorul!!! Reacția fantastică a suporterilor
  • Video. Atmosferă incendiară la finalul meciului FC Steaua – Lazio
  • Video. Mega Show în tribune. Suporterii au aprins lanternele de la telefon
  • Minunații suporteri steliști!!!

Dică &Co. au reușit să oprească mult lăudata ofensivă a lui Lazio, al doilea atac din Serie A cu 59 goluri după Juventus (61), și au reușit una dintre marile surprize ale serii în Europa League. Presingul permanent în terenul advers la care participa inclusiv Budescu, a fost cheia succesului. Roș-albaștrii nu i-a lăsat pe biancocelisti să-și facă jocul. Echipa lui Dică a arătat mult mai bine în fața echipei lui Simone Inzaghi decât în faţa echipei lui Dan Petrescu. Există o Steaua de Liga 1, nesigură şi ușor sictirită, dar și una de UEFA capabilă de mari surprize.  Budescu a fost mai bun decât Milinkovic-Savic, pe care Lazio vrea 100 de milioane €, iar Andrei Vlad a demonstrat că el poate fi o certitudine pentru naționala României U21.  Cu acel exterior de fotbalist de la golul lui Gnohere, Man a mai punctat la imaginea pe care clubul vrea să i-o construiască în vestul Europei.

Steaua a fost mai periculoasă în prima jumătate de oră, iar efortul a fost răsplătit cu un gol superb. Pintilii a recuperat în propria jumătate, a trimis la Man care cu un exterior magic a trimis din prima pentru Budescu. Sărmăluță avea deja  următoare mișcare pregătită de ADN. Cu o pasă luminoasă l-a lansat pe Bizon, care a rupt gazonul cu crampoanele la start când a pornit tăvălug spre poarta italienilor unde l-a executat printre picioare pe Strakosha. Arena Națională a erupt ca Etna din inimile roș-albastre. Lazio a reacționat, dar Vlad nu s-a lăsat intimidat de vedetele Lukaku, Nani, Savic şi Caicedo. Când a fost depășit de minge l-a ajutat bara. Luis Filipe a nimerit transversala în ultimele secunde ale primei părţi, după ce a reluat cu capul dintr-o lovitură de colţ.

În repriza a doua, Pintilii a rămas la cabine, fiind avertizat cu galben, încasat inutil și copilărește, pentru care va rata returul de pe Olimpico. În locul lui a intrat  Filipe Teixeira. O mutare curajoasă, păstrând un singur închinător în fața unor super atacanți și mijlocași laziari. Din minutul 58 l-a aruncat în luptă și pe Florinel Coman în locul lui Florin Tănase. „Mbappe”-ul roș-albastru a avut câteva șarje de efect pe banda stânga și s-a achitat rezonabil și de sarcina defensivă.

De partea cealaltă, Simone Inzaghi și-a aruncat în luptă și „piesele grele” ținute rezerve ca asul din mânecă: Felipe Anderson, Immobile și Lulici, dar Lazio nu a putut marca. Mai mult, Steaua a avut un sfert de oră de vis, când se putea desprinde decisiv cu un Lazio în corzi. Mai întâi Romario Benzar a scăpat în lateral, de unde a trimis puternic în centrul careului, însă nimeni n-a ajuns la minge. Coman a reușit și el un dribling spectaculos în partea opusă a careului, dar pasa pentru Gnohere a fost interceptată. Iureșul s-a încheiat cu un voleu fără preluare, o execuție fantezistă a lui Budescu de la 20 de metri. Biancocelesti au părut complet debusolați. Florin Tănase, Gnohere și Budescu au ratat ocazii uriașe. Primul a fost faultat în careu, ultimul a ratat singur cu poarta goală, după ce l-a driblat pe Strakosha.  Albanezul din poarta italienilor a reținut, iar Steaua a ratat o ocazie uriașă de 2-0. Gnohere a scăpat singur spre poartă, dar a rămas fără suflu și nu a mai putut repeta realizarea din prima repriză când a marcat. Încă în minutul 55 cam terminase benzina. Dică a mai tras de el pînă în minutul 82 cînd l-a înlocuit cu Cristi Tănase. Practic Steaua a evoluat un sfert de oră fără vârf de atac.

Pe final italienii au forțat și au avut câteva ocazii, dar nu l-au putu învinge pe Vlad.  Steaua a stat la adăpostul golului marcat, în timp ce italienii măcinau în gol. Vedetele lui Inzaghi au fost ţinute la respect de Planic, Găman, Nedelcu, Tănase, Teixiera și Budescu. Cu cinci minute înainte de final, Felipe Anderson a trimis din lateral în fața porții, s-a creat o vălmășeală, mingea părea că intră în ațe, dar a fost degajată în ultimul moment în corner.

Faptul că în minutul 90 Steaua făcea presing la portar spune totul despre atitudinea și dăruirea seliștilor. Toţi cei prezenți pe Arena Națională au sărit cât au putut de sus în ultimele momente ale jocului și au declanșat fiesta la final.

Victoria la limită nu rezolvă calculele calificării, deoarece urmează un retur de foc Roma. Însă ne putem mândri că acest succes reprezintă o victorie mare de moral și prima pentru fotbalul românesc împotriva echipelor de club italiene.

Video. Golul și câteva faze ale roș-albaștrilor
  • Penalty – min 13. Prima mare ocazie a ros-albastilor. Man reia milimetric pe langa coltul scurt. Mingea a fost deviata in corner de Basta. De fapt a fost si un fault, Man fiind trantit in careu.
  •  GOOOOOL Steaua – min 29!!!! Gnohere deschide scorul si dezlantuie nebunia pe Arena Nationala: stelistii au construit faza din doar 4 pase.
  • Penalty – min 57! Ratare importanta în contul lui Tanase dupa o faza superba a Stelei. Tănase a fost faultat și trebuia acordat penalty!!
  • Ratarea meciului – min 69. Budescu putea majora avantajul la capătul unui nou contraatac, dar nu şi-a calculat paşii în mod corespunzător. Cel mai valoros jucător din Liga 1 l-a depăşit în viteză pe Strakosha, dar a ieşit din cadrul porţii, după care a încercat să surprindă pasând cu călcâiul. Albanezul din poarta italienilor a reţinut, iar Steaua a ratat o ocazie uriaşă de 2-0. Budescu le-a cerut scuze fanilor, după ratarea incredibilă cu Lazio: ”Am vrut să intru cu mingea în poartă! Am vrut să driblez portarul şi am greşit”
  • Alte faze video de meci  AICI pe Telekom Sport
  • Avancronica AICI pe fcsteaua.ro

Caseta tehnică

Eroii Stelei de aseară

Echipele folosite:

• FC Steaua: Vlad – R. Benzar, Planic, V. Găman, Jr. Morais – Pintlii (Teixeira 46), Nedelcu – Man, Budescu, Fl. Tănase (F. Coman 58) – Gnohéré (C. Tănase 82)
    Rezerve: Stăncioiu, Momcilovic, Ov. Popescu, Enache
  • Lazio: Strakosha – Bastos, Luiz  Felipe, Cáceres – Basta, Murgia, Leiva, Milinkovic-Savic, J. Lukaku (Lulic 75) – Nani (F. Anderson 56), Caicedo (Immobile 56)
    Rezerve: Guerrieri, Patric, Wallace, Ş. Radu

Brigada de arbitri: Deniz Aytekin (central), Eduard Beitinger (A1), Rafael Foltyn (A2), Daniel Siebert (adiţional), Benjamin Brand (adiţional) şi Marco Achmüller (rezervă)

Rezumatul partidei FC Steaua – SS Lazio 1-0

Reacții după meci

• Nicolae Dică

„Mă bucur că am obținut această victorie. Am făcut o partidă bună. Am jucat exact ce am pregătit, chiar dacă au fost unele probleme în defensivă.  Am făcut un pressing avansat pe fundașii lor. Am recuperat multe mingi, am avut ocazii. Este foarte important că nu am primit gol în această seară. În retur, Lazio va fi mai motivată. Va fi foarte greu chiar dacă am câștigat azi. Cred că Lazio are în continuare prima șansă. Sper să reușim calificarea la Roma, calificare în care puțin credeau.

Mă bucur că Gnohere a marcat. A făcut un efort mare și și-a ajutat echipa. Am tras de el din minutul 55. Îi tot ziceam că îl schimb, dar a rezistat până în minutul 80. Noi avem încredere în Vlad. Va ajunge un portar de mare valoare.”

• Harlem Gnohere

”Este o victorie importantă, un succes colectiv. Am venit după meciuri în care nu jucasem, dar azi am evoluat toţi ca o echipă şi e o victorie extraordinară. Într-o săptămână trebuie să fim din nou la potenţial maxim. De cele mai multe ori, când scap singur cu portarul eu marchez. Sper să dau goluri în continuare, să nu se schimbe statistica. Cred că e un lucru extraordinar pentru Dică, a pregătit bine meciul, iar acum ne bucurăm toţi de această victorie. A fost cea mai frumoasă atmosferă pe care am văzut-o vreodată, ceva unic. Chiar dacă azi am câştigat, trebuie să facem un nou joc mare şi în retur pentru a obţine calificarea”, a declarat , la Telekom Sport.