CSMS Iași-Steaua 0-3! Campionii în semifinala Cupei Ligii!

de | decembrie 14, 2014

În sferturile de finală ale Cupei Ligii Adeplast, sorții au decis ca Steaua să se deplaseze iar la Iași, pentru a o reintalni pe CSMS Iași, asa cum s-a intamplat și in „optimile” Cupei Romaniei, cand s-au impus cu 1-0 și s-au calificat in „sferturi”. După acel meci, cele două echipe s-au întalnit și în Liga 1, campionii câstigând în Ghencea tot cu 1-0.

Pentru acest sfert de finală al Cupei Ligii, cei doi antrenori, Nicolo Napoli si Costel Gâlcă, au trimis în teren urmatoarele echipe:

CSMS Iaşi: Caparco – Voicu, Mihalache, Plămadă, Bădic – Creţu, Olah – Bosoi (Mitic ’37), Wesley (L. Dobre ’46), Ciucur – Onduku (Novac ’67).

Steaua Bucureşti: Cojocaru – Râpă (Vâlceanu ’67), Luchin, Papp, Latovlevici – Breeveld, Bourceanu – Neagu (Matei ’62), Sânmărtean (Pham Huy ’81), Toşca – Rusescu.

Cu un lot schimbat și pe o ceață londoneză, Steaua a început partida în forță și a pus stăpânire pe joc. A și deschis repede scorul, în minutul 12, prin Breeveld, care l-a învins pe Caparco cu un șut din interiorul careului, după un assist a lui Neagu.

În minutul 30, Raul Rusescu a majorat scorul printr-o formalitate. Corner executat de același Neagu, Luchin a prelungit cu capul spre Rusescu, aflat fară marcaj, care a trimis simplu balonul în poartă.

Wesley putea reduce scorul, după o gafă a lui Bourceanu în preajma propriului careu. Neglijent, „gladiatorul” a pierdut ușor mingea, dar tânărul Cojocaru a salvat situația blocând mingea șutată de fostul golgheter al Ligii 1.

Repriza a doua a început în același ton cu prima, dar parcă cu o viteza în minus. Tabela a fost închisă de Alin Toșca (min. 63) , care a primit un assist de manual de la Sânmărtean. Lucian îi trimite în careu lui Toșca, aflat în postura de vârf, care preia perfect si trage pe coltul lung, fară nicio sansă pentru Caparco! Din păcate, a fost una din puținele realizări ale magicianului, care a mai bifat un joc modest.

Ar mai fi de semnalat, utilizarea în repriza secundă a tinerilor Matei, Vâlceanu si Florentin Pham Huy .

Partida a fost arbitrată fară probleme de centralul Robert Dumitru, asistentii Valentin Avram, Marius Badea si arbitrul de rezervă Adrian Illyeş. Cele două cartonaşe galbene acordate lui Neagu ’26 și Ciucur ’54 au fost justificate.

Rezumat Video

Reacții după meci

Costel Galcă:
Am jucat de trei ori cu CSMS Iasi, i-am invins de trei ori, o noua victorie, una de moral. S-au concentrat bine, am jucat bine, ma bucur ca am inscris destul de repede. Toti cei care nu au prea jucat pana acum s-au descurcat bine in seara asta, sunt multumit.
I-am batut greu in campionat, ei fac un pressing bun, dar noi am fost astazi mai buni decat ei. Cojocaru e un portar foarte bun, a aratat-o in toate meciurile in care a intrat si avem o garantie in cazul sau.
Pentru acest an imi reprosez doar ratarea calificarii in Europa League, ca nu am marcat in ultimul meci. A fost un tur foarte bun in campionat, in care ne-am distantat la noua puncte, am inceput insa mai greu, dar am castigat multe meciuri decisive si asta conteaza.

Ionut Voicu:
Steaua a demonstrat că poate alinia două echipă puternice fără probleme. Am avut câteva ocazii, puteam să marcăm, dar asta nu scuză jocul nostru.

Ca o glumă, dacă se retrage Steaua din campionat, toți ne batem la retrogradare.

Concluzii

Cu vreo 10 jucători plecați deja în vacanță, Steaua a strălucit și prin ceața Copoului, calificându-se in semifinalele Cupei Ligii Adeplast. Este singura echipă rămasă în toate compețiile interne.

PN la Iasi, ultima deplasare a anului!
CSMS Iasi Steaua suporteri

A fost ultimul meci oficial din acest an. De la inceputul sezonului 2014-2015, Steaua a disputat 35 de meciuri în toate compețiile, interne și europene. Fără egal în România și sub acest aspect. A fost cea mai aglomerată primă parte a unui sezon în istoria Stelei – niciodată nu a jucat mai mult de 33 de partide.

Bilanțul pe 2014 al echipei Stelei sub comanda lui Costel Gâlcă, in toate competitiile:

35 meciuri, 25 de victorii, 4 egaluri și doar 6 înfrângeri.
67 goluri marcate si 27 primite.

Liga 1: 17 meciuri – 14 victorii, 1 egal, 2 înfrângeri – Locul 1

Cupe Europene(CL si EL): 12 partide – 6 victorii, 2 egaluri, 4 înfrângeri – Play off CL si locul 3 Grupa J EL

Cupa României: 3 meciuri – 3 victorii – sfert-finalista

Cupa Ligii: 2 meciuri – 2 victorii – semifinalista

Supercupa României: 1 meci – 1 egal

Felicitări băieților și staff-ului tehnic!