CSMS Iasi-Steaua 0-1! Golgota rezervelor sub Copou!

de | octombrie 28, 2014

Steaua avanseaza cu rezervele in sferturile Cupei! Nicusor Stanciu a semnat calificarea Stelei in sferturile Cupei printr-un gol inscris cu putine momente inainte ca arbitrul sa indice minutele de prelungire. Formatia campioana a evoluat cu multe rezerve in deplasarea de la Iasi si a avut castig de cauza la finalul a 90 de minute mai degraba echilibrate, in care Stanciu a punctat la o faza care anunta nimic, la care gazdele au solicitat fault asupra lui Alexandru Cretu.

Stelistii au intrat pe teren cu banderole albe la maini, in semn de protest la adresa arbitrajului lui Istvan Kovacs, de la sfarsitul saptamanii trecute.

Ros-albastrii au avut prima ocazie la poarta lui Grahovac, in minutul 13, cand Neagu a centrat bine pentru Valceanu, care a trimis cu capul putin pe langa bara din stanga din 7-8 metri. Zece minute mai tarziu, Nicusor Stanciu a continuat cu o patrundere in centru si sut la mai putin de un metru de poarta sarbului dintre buturile lui CSMS.

Spre finalul primei parti, Alin Tosca a aparut in postura de finalizare, la o urcare frumoasa in atac a lui Gabi Matei. Fundasul lateral al Stelei a tras lamentabil dintr-o pozitie care anunta desprinderea pe tabela. In prelungiri, Neagu a semnat cea mai mare ocazie a oaspetilor, dupa un sut splendid din lovitura libera scos cu dificultate de Grahovac de la „paianjen”.

Valentin Cojocaru a intrat neincalzit dupa pauza, si putin a lipsit sa gafeze in fata lui Ciucur. Al doilea portar al campioanei s-a repliat in timp util si retinut cu mari emotii de langa jucatorul venit de la Pandurii Targu Jiu. In minutul 77, Cornel Rapa a fost iertat de al doilea cartonas galben. Horatiu Mircea Fesnic a inchis ochii la un fault evident al stelistului. Centralul din Cluj-Napoca s-a rezumat la o simpla lovitura libera.

Cu cinci minute inainte de finalul timpului regulamentar, Narcis Badic, introdus dupa pauza, a pus latul defectuos la ceea ce putea fi golul calificarii Iasului in sferturi. Lucru valabil si pentru Gabriel Matei, la atacul urmator, cand l-a intins pe Grahovac prin-o reluare cu capul din apropiere. Experimentatul goalkeeper al gazdelor s-a intins cat a putut si a impins meciul in prelungiri.

Lovitura castigatoare a baietilor lui Gilca a venit intr-un moment cum nu se putea mai bun. In minutul 89, Stanciu s-a insurubat in coasta defensivei adverse si nu l-a iertat pe Grahovac, marcand golul calificarii din cativa metri. Iesenii au reclamat fault la Alexandru Cretu.

CSMS Iasi: Grahovac – Voicu, Cretu, Cr. Munteanu (Plamada 33), Tiganasu – Novac, Olah – Ciucur, Wesley, Bole (Badic 80) – Onduku

Steaua: Cojocaru – Rapa, Luchin, Filip (cpt), Tosca – Bourceanu, Breeveld – Matei, Neagu, Stanciu – Valceanu (Macris 83)

Arbitru: Horatiu Mircea Fesnic (Cluj-Napoca)
Cartonase galbene: Novac 73, Plamada 78/ Rapa 14, Luchin 72, Stanciu 81, Neagu 90+1, Tosca 90+3
Stadion: Emil Alexandrescu (Iasi)
Spectatori: 7000

Sursa: onlinesport.ro

Rezumat video

Declaratii dupa meci

Costel Galca:
A fost foarte greu, mai ales a doua repriza. A doua repriza ne-am retras, au avut niste ocazii dar norocul a fost de partea noastra. Sunt foarte bucuros ca a jucat Bourceanu, a facut-o bine si nu mai are probleme. Sper sa castigam fiecare meci si sa ne impunem si in derby. Facem eforturi si cu Keseru sa fie recuperat, sa intre in derby.

Am amintiri placute, am castigat multe meciuri cu Dinamo, cred ca am pierdut o singura partida, sper sa luam 3 puncte. Suntem increzatori ca bate, Dinamo e o echipa de respectat, cu jucatori tineri dar cred ca prin jocul nostru si prin jucatorii nostri sa castigam acest meci.

Sper sa nu se mai intample arbitraje ca cel de la Targu Mures, nu este normal avem asa ceva in fotbalul romanesc. Am jucat cu banderola alba in semn de protest .“

Alexandru Bourceanu:
Greu rau, foarte greu la final. Ii multumim lui Stanciu ca a facut ce trebuia sa faca, a marcat, a facut diferenta, asta e valoarea lui. Am fost foarte emotionat, de multi ani n-am mai fost asa, dar sunt fericit ca am castigat. Nu le promitem nimic dinamovistilor, va fi care pe care, Dinamo s-a montat bine la meciurile astea, abia asteptam meciul. Nu stiu daca voi juca cu Dinamo, sper macar cateva minute. Daca nu, asta e, sper ca echipa sa castige. Nu comentez ce s-a intamplat la Targu Mures, a trecut!

Nicuşor Stanciu, MVP-ul meciului:
A fost o victorie grea cu CSMS Iaşi, dar muncită. Importantă pentru noi a fost calificarea. Nu ne ajută o vctorie cu Iaşiul pentru moral. Aşteptăm ca vineri fanii să vină şi să ne susţină cu Dinamo. Mă bucură orice eşec al celor de la Dinamo. Clasamentul, lotul, valoarea, toate sunt în favoarea noastră cu Dinamo, dar trebuie să demonstrăm asta şi pe teren. Sper să ne bucurăm alături de fanii noştri la finalul partidei, după o victorie cu Dinamo!“

Florin Prunea:
Cretu avea prim planul la faza golului, dar nu am vazut reluarea. Totusi, trebuie sa lasam deoparte alibiurile astea. Cretu avea mingea in picior, trebuia sa o degajeze, nu trebuie sa gasim alte scuze. Imi pare rau de public, pentru ca oamenii au venit in numar mare si au fost langa echipa, iar noi am ratat ocazia sa-i tinem langa noi.

Concluzii

Cred ca a fost cea mai nastrusnica formula de echipa, incropita in „stare de necesitate”. Surprinzator, s-au miscat binisor. Absenta unor benzi ofensive si a unui atacat, nu a avea cum sa nu-si puna amprenta pe scor. Important este ca au trecut acest hop, care dupa meciul de la Tg. Mures devenise unul foarte greu. Steaua a fost nevoita sa aduca cinci juniori pentru a completa lotul.
Reintrarea lui Bourceanu nu poate decat sa ne bucure.

Felicitari baietilor! Bine ai revenit pe teren, capitane!