CSMS Iași-FC Steaua București 1-2! Lidera morală a turului ocupă locul 2

de | octombrie 3, 2015

Ultima partidă a zilei de sâmbătă, 3 octombrie 2015, din Liga 1 le-a adus faţă în faţă pe CSMS Iaşi şi FC Steaua București.  În ultima etapă a turului, Campioana României a reuşit să se impună pe  stadionul „Emil Alexandrescu” din Iași cu scorul de 2 – 1, după golurile marcate de Chipciu (min. 48) şi Tahar (min. 78). Golul de onoare al ieșenilor a fost marcat de Vasile Gheorghe, în penultimul minut al prelungilor (90+2).

Steaua a dominat jocul încă din în prima repriză, însă fără a-și crea ocazii periculoase la poarta lui Caparco, exceptie făcând:

• Ocazia lui Adi Popa, lansat excelent de Chipciu, dar a tras foarte slab, iar Caparco a prins uşor.  (min. 12)
  • Stanciu a luat o acţiune pe cont propriu, pe partea stângă, şi a tras la colţul scurt, dar nu suficient de bine pentru a-l bate pe Caparco.  (min. 28)
  • Un penalty acordat steliştilor de către Cristi Balaj, însă după o consultare cu unul dintre asistenţi decizia a fost întoarsă şi s-a acordat offside, corect.  (min. 32)
  • Șutul lui Stanciu din minutul 42, când mingea a trecut milimetric de cadrul portii.

Repriza secundă a început fulminant, dar cea mai mare ocazie au avut-o ieșenii. Centrare Viveiros, Kharja sare pe sub minge, care ajunge la Bole, însă sutul său e slab si balonul trece paralel  cu poarta lui Niţă.

Ocazia lui Bole a fost răzbunată rapid de Alex Chipciu, care a înscris spectaculos cu capul la o centrare de manual venită de la Kharja, în minutul 48. Astfel „șeptarul” a ajuns golgheterul Stelei cu 5 goluri și la al treilea meci consecutiv cu gol marcat. Totodată, Chipciu a urcat și pe poziția a 2-a în topul marcatorilor din Ligii 1, la un gol distanță de locul 1.

Kharja a bifat și el al 4-lea assist. Traseul Kharja-Chipciu a fost refăcut în minutul 69, însă şeptarul „ros-albaştrilor” nu a mai fost la fel de inspirat la finalizare.

Noii intraţi Piccioni şi Boiciuc au irosit o şansă imensă de a egala în minutul 77, iar un minut mai târziu Tahar a înscris pentru 2-0, după o pasă venită de la Nicuşor Stanciu. Astfel, „hulitul” Tahar realizează a doua reușită pentru Steaua, după golul calificării din Cupa României, și a treia de când joacă în Liga 1,  februarie 2012.

Pe fondul unei relaxări premature, CSMS Iaşi a profitat în minutele de prelungiri şi a reuşit să înscrie prin Vasile Gheorghe.

Succesul din „Copou” este al treilea consecutiv în Liga 1 pentru deţinătoare titlului de campioană, iar asta pare să i se datoreze sistemului 4-3-3, cu Chipciu „vârf”, și lui Kharja, care a adus assist-ul magic în jocul roș-albaștrilor și mai multă siguranță la mijlocul terenului.

• Echipele de start:

CSMS Iași: Caparco – I. Voicu, Mihalache, Frăsinescu, Ciucă – Mitici, Enescu (Piccioni ’56) – Viveiros (Boiciuc ’77), Grigorie (V. Gheorghe ’56), Bole – Golubovici
Rezerve: Grahovac, Bădic, Crețu, Dantas

FC Steaua Steaua București: Niță – Rîpă, Varela (cpt), Toșca, Guilherme – Kharja, Filip, Stanciu (Sulley ’88) – Popa (Onțel 90+2), Chipciu, Enceanu (Tahar ’20)
Rezerve: Cojocaru – Carp, Tade, Mihalcea

• Borne

Căpitanul Stelei, Fernando Varela a bifat la Iaşi meciul cu numărul 100 în Liga 1. Aceeaşi cifră 100 a atins-o şi algerianul Aymen Tahar, pe care a „celebrat-o” și cu un gol. Onţel, puştiul de 17 ani, a debutat într-un meci oficial în tricoul Stelei.

• Statistică

• Rezumat

• Declarații după meci

Aymen Tahar:  Am jucat pe alta pozitie, acolo mi-a cerut antrenorul să stau. Sunt fericit ca am ajutat azi echipa.  La inceput ne-am concentrat pe Europa, dar acum ne putem concentra doar la campionat si la Cupe. Suntem in stare sa luam titlul.

Sunt bucuros ca pot sa muncesc si ca sunt in continuare jucatorul Stelei. Muncesc, vreau sa demonstrez ca am calitate. Am vorbit cu Mirel, a fost bun cu mine, mi-a explicat situatia. La Kharja se vede calitatea si experienta, a jucat foarte multe meciuri la nationala. E un jucator de care avem nevoie„.

Nicolae Dică: Am schimbat sistemul, băieții au răspuns bine și avem rezultate. Nu e important că nu a jucat Tade sau că Tudorie nu a prins lotul. Importante sunt rezultatele. Nu contează cine joacă. Nu trebuie să joace jucătorii care au salarii mai mari. Trebuie să joace cei care sunt în formă.

Noi ne dorim să fim pe primul loc, ăsta e obiectivul nostru. E bine că am câștigat acest meci și suntem aproape de Astra, la două puncte”.

• Din ciclulRăzbunarea cea mai cruntă este când dușmanul tău, e silit a recunoaște că ești bun … „.  Florin Prunea„Se vede că Steaua este o echipă în creştere, iar rezultatele le dau încredere. Au jucători de calitate şi de o certă valoare şi chiar dacă au momente mai proaste, Steaua rămâne Steaua. Cred că e mai puternică decât anul trecut.
Concluzii

Campioana României este lidera morală a turului din sezonul regulat, dar ocupă locul 2 cu 25 puncte. În cel mai slab sezon din ultimii 3 ani, roș-albaștrii ar fi fost lideri cu 28 de puncte, dacă Sebastian Colțescu nu le „fura” victoria în partida cu Astra, anulând campioanei 3 goluri perfect valabile!!! Falsul lider Astra, ar fi avut doar 24 puncte și nu 27 câte are acum. În loc să fie Steaua cu 4 puncte în fața Astrei, Colțescu, cu un arbitraj unicat în istoria fotbalistică a României, a făcut dintr-un 2-3 un 2-0 și a adus campioana la 2 puncte în urma giurgiuvenilor.

It’s history…

Steaua va reveni la Bucuresti în noaptea de sambătă spre duminică, iar staff-ul condus de Mirel Radoi a decis să le ofere două zile libere jucătorilor. Cei mai mulți vor reveni la pregătiri în cursul zilei de marți, în timp ce 11 dintre ei au fost convocați la echipele naționale, după cum urmează:

• Alexandru Chipciu, Adrian Popa, Paul Papp (Romania)
  • Alexandru Tudorie, Rares Enceanu, Valentin Cojocaru (Romania SUB 21)
  • Vlad Mihalcea, Ionut Poiana (Romania SUB18)
  • Jean-Sony Alcenat (Haiti), Catalin Carp (Republica Moldova), Houssine Kharja (Maroc).
Felicitări băieților pentru victorie! Succes la naționale și în retur!

FORZA STEAUA!

XRay

5 comentarii la „CSMS Iași-FC Steaua București 1-2! Lidera morală a turului ocupă locul 2