Liga a 3-a: CS U Craiova II – FC Steaua București II 3-3! „Next generation”, show de goluri în Bănie

de | septembrie 10, 2016

Derby-ul din Liga a 3-a, Seria 3, CSU Craiova II – FC Steaua II Bucuresti, a avut loc la Craiova și s-a terminat spectaculos cu scorul de 3-3.  Pentru Steaua au marcat Chitoșcă (1-1, ’21), Mihalcea (2-2, ’65) și Raiciu (2-3, ’73), steliștii fiind egalați pe final (’75).  De la craioveni au marcat  A. Popescu (’18), Surugiu (’45+1) și Hogea (’75).

Noua echipă FC Steaua II Bucuresti, a început ieri sezonul în Liga a 3-a, Seria 3!

După ce a stat în prima etapă, roș-albaștrii au descins la Craiova să dea piept cu noul sezon competițional, în care obiectivul este promovarea în Liga a 2-a. Astfel, FC Steaua II Bucuresti a debutat vineri dupa-amiază în cel de-al treilea esalon, reușind să obțină o remiză intr-un meci spectaculos disputat pe teren celor de la CSU II Craiova. Peste 1.000 de fani prezenți pe Stadionul Extensiv au ținut să urmărească la lucru tinerele speranțe, dar și cum este tranșată pe gazon rivalitatea Steaua-Craiova.

Vicecampioana are acum fotbaliști mai mulți decât pentru două echipe. Astfel că patru jucători de la prima formație au fost trimiși de Reghe să joace la echipa a doua în derby-ul cu speranțele din Bănie. Chitoșcă, Vâlceanu, Mihalcea și Enceanu Enceanu, care a purtat banderola de capita, au alcătuit mijlocul roş-albaştrilor de la Steaua II, ei  nefiind reținuți de Reghecampf în lotul de 18 jucători aleși pentru derby-ul cu Astra. Craiovenii l-au trimis de la prima echipă pe Surugiu.

Echipele de start:

• CSU Craiova II: C. Popescu – Vlădoiu (’89, Marcu), Cioinac, Hreniuc, Ionescu – Buzan, Screciu (’69, Hodea), Al. Dinu (’86, Enache) – Surugiu, Al. Popescu, Burlacu (’67, V. Constantin)
    Antrenor: Cornel Papură
  • FC Steaua II: Poiană – Vlad, I. Dinu, Chiochină, Nicola (’88, Ion) – Raiciu – Vâlceanu, Enceanu (cpt), Mihalcea, Chitoşcă (’70, R. Gavrilă) – Botă (’58, Obreja)
    Antrenor: Ion Toma
  • Notă| Trei au evoluat în partida din Liga 1 contra CSM Poli Iași (1-1) și în inferioritate numerică: Vâlceanu, Enceanu și Botă. Doi au fost rezerve: Chitoșcă și Mihalcea.

Oltenii au deschis scorul în minutul 18 prin mijlocașul Al. Popescu, iar trei minute mai târziu, Chitoșcă a egalat după ce a transformat impecabil o lovitură liberă de la 18 metri (’21). Roș-albaștrii au mai avut o bară înainte de pauză prin Enceanu. Surugiu însă a fost cel care a marcat în prelungirile primei reprize și CSU a intrat în avantaj la cabine (’45+1), scor 2-1.

După pauză, roș-albaștrii au intrat decis să modifice tabela în favoarea lor. Astfel, în minutul 66, Mihalcea a șutat de la 20 de metri și a egalat din nou. Steaua II a fost pentru prima dată în avantaj în minutul 72, când Cristian Raiciu (este link la profilul de pe transfermarkt) a marcat cu o lovitură de cap și păreau că și-au adjudecat cele 3 puncte. Din păcate, cinci minute mai târziu, Hodea a stabilit scorul final, 3-3.

Treptat Steaua intră în normalitate și își pregătește tinerii jucători oferindu-le dueluri la echipa secundă. Nu mai sunt împrumutați „în masă” pe la echipe care să-i antreneze în condiții indoielnice și să-i țină pe bancă.

Este îmbucurător și că au marcat 2 dintre cei 4 trimiși de Reghe, dar și noua achiziție, mijlocașul central de 20 de ani Cristian Raiciu. Este un jucător polivalent ( mijlocaș ofensiv, defensiv sau de creație) pe un post foarte important in stilul și tradiția de joc a Stelei. De ani de zile se tot caută omul potrivit. Stanciu a „explodat” abia la 22 ani și după 2 ani la Steaua, dar a fost vândut prea repede ca să apuce să facă și istorie în maxim de formă.

• Ca un paradox, Steaua a pierdut titlul și calificarea în grupe, când Stanciu era în vână și a ajuns golgheterul echipei în premieră (14 goluri și 11 assist-uri), iar Chipciu și-a trecut în cont un record personal cu cele mai multe goluri marcate într-un sezon (9 goluri), în toate competițiile.
Declarații după meciul CSU Craiova II – FC Steaua II 3-3

”N-aș pleca de la Steaua. Iubesc Steaua, îmi plac antrenamentele, m-am obișnuit cu echipa, cu grupul. Îmi pare rău că a plecat Nicușor că era ca un frate mai mare pentru mine”, a spus  Vlad Mihalcea.

”E un derby. Toți am tratat ca atare meciul. Ne pare rău că nu am reușit să câștigăm, dar e un lucru benefic pentru tinerii din pepiniera Universității”, a declarat Olivian Surugiu la finalul partidei.